Նիկոլ Փաշինյանի ճեպազրույցը՝ պարետատան նիստից հետո (տեսանյութ)
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանի և բժիշկ-ռեանիմատոլոգ Արսեն Մանուկյանի հետ, ով թողնելով աշխատանքը Գերմանիայում՝ ժամանել է Երևան և ներգրավվել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գործընթացում, անցկացրել է ճեպազրույց։
Վարչապետը նշել է, որ կորոնավիրուսի համաճարակի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, բայց որոշակի կայունացման հույսեր են ի հայտ գալիս: «Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, այնուամենայնիվ, շատ թույլ հույսեր են ի հայտ գալիս, որ որոշակի կայունացում ունենք և կայունացում ենք ունենալու: Սա պետք է ավելի բարձրացնի մեր զգոնությունը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ քաղաքացիներին հորդորել է պահպանել պարետատան և Առողջապահության նախարարության կողմից սահմանված հակամահաճարակային կանոնները՝ կրել դիմակ, ձեռնոց, պահպանել սոցիալական հեռավորություն:
Կառավարության ղեկավարը սգո միջոցառումներ և պսակադրության արարողություն ունեցող ընտանիքներին հորդորել է արտակարգ դրության ընթացքում պահպանել հակահամաճարակային կանոնները: «Շատ կարևոր ենք համարում սգո և պսակադրության միջոցառումների իրականացումը պարետատան սահմանած կանոններին համապատասխան: Հորդորում եմ, որպեսզի պսակադրության արարողություն ունեցող ընտանիքներն ու սգակիր ընտանիքները համագործակցեն ՏԻՄ-երի ու ոստիկանության հետ»,- ասել է վարչապետը։
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն իր հերթին նշել է, որ նախարարության «911» ծառայությունը միայն կորոնավիրուսի հետ կապված 2264 ահազանգ է սպասարկել: «ԱԻՆ-ն առաջին օրվանից իր ողջ ներուժով միացել է պայքարին: Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱԻՆ 911 ծառայության կողմից սպասարկվել է միայն կորոնավիրուսով պայմանավորված 2264 ահազանգ: Մեր քաղաքացիներից 294-ին տրվել է համապատասխան տեղեկատվություն, 983-ին՝ տրամադրվել է կորոնավիրուսի հետ կապված բժշկական խորհրդատվություն, 987-ին՝ հոգեբանական աջակցություն»,- ասել է Ցոլակյանը:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ ԱԻՆ աշխատակիցներից 15-ը վարակված են կորոնավիրուսով, 82-ն՝ ինքնամեկուսացած են, իսկ 20-ն արդեն ապաքինվել են COVID-19-ից: «Մեր համակարգում ևս կան վարակակիրներ, որոնք վարակվել են իրենց հարազատներից: Այս ընթացքում ընդհանուր առմամբ ունեցել ենք 35 վարակակիր, որոնցից 20-ն արդեն բուժվել են և վերադարձել շարք, 15-ը դեռ գտվում են բուժման մեջ: Ունենք 82 ինքնամեկուսացված»,- ասաց Ցոլակյանը՝ ավելացնելով, որ համակարգի ներսում վարակի բռնկում չեն ունեցել, քանի որ անմիջապես մեկուսացրել են վարակվածների հետ շփվա ծ աշխատակիցներին:
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի աշխատանքներին ներգրավվելու համար Գերմանիայից Հայաստան վերադարձած բժիշկ-ռեանիմատոլոգ Արսեն Մանուկյանը քաղաքացիներին խնդրել է հուլիսի 18-ին Գերմանիայում որդու 1-ամյակին մասնակցելու հնարավորություն տալ: Մանուկյանը նշել է, որ այդ հնարավորությունը կստեղծվի այն պարագայում, եթե հակահամաճարակային կանոնների համատարած պահպանմամբ կորոնավիրուսի համավարակը հետզարգացման զգալի տեմպ արձանագրի:
«Մայիսի վերջին կարդացի Առողջապահության նախարարի հայտարարությունն այն մասին, որ պահանջվում են մասնագետներ, հասկացա, որ ենթագիտակցության մեջ արդեն ունեմ կայացրած որոշում: Քննարկեցի նաև կնոջս հետ և իմացա, որ նա նույնպես կողմ է, պատրաստ է անհայտ ժամկետով միայնակ մնալ տանը, աշխատել և խնամել 10 ամսական որդուս: Գնեցի ինքնաթիռի առանց հետադարձի տոմս դեպի Երևան, իսկ հաջորդ օրն առավոտյան միացա «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ի թիմին: Հուլիսի 18-ին որդիս՝ Լևոնը կդառնա 1 տարեկան, հուսով եմ, որ մինչ այդ՝ կանոնների համատարած պահպանման հետևանքով, համաճարակի հետզարգացման այնպիսի տեմպ կունենանք, որ ես կկարողանամ վերադառնալ ընտանիքիս մոտ և մասնակցել որդուս առաջին տարեդարձին: Խնդրում եմ՝ բոլորդ օգնեք ինձ այդ հարցում»,- ասել է Արսեն Մանուկյանը՝ ավելացնելով, որ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի անձնակազմն օր ու գիշեր պատվով ու մեծ պրոֆեսիոնալիզմով կռիվ է տալիս մահվան դեմ:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Արսեն Մանուկյանին կայացրած որոշման, ինչպես նրա ընտանիքին՝ այդ որոշմանը համաձայնություն տալու համար։ «Ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր բուժաշխատողներին՝ կատարվող աշխատանքի համար։ Երեկ ես եղա «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, տեսա, թե ինչպիսի հերոսական աշխատանքներ են կատարում մեր բժիշկները։ Տեսա, թե շնորհակալության ինչպիսի զգացում կա մեր քաղաքացիների՝ պացիենտների շրջանում։
Կարող եմ արձանագրել, որ մեր բուժհաստատություններում այս օրերին հաստատված է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ընտանեկան մթնոլորտ։ Նման մթնոլորտ պետք է հաստատվի ողջ Հայաստանում և դա պետք արտահայտվի հետևյալով. մեզանից յուրաքանչյուրն այս գործում պետք է անի այն, ինչ կարող է։ Իսկ մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է անել շատ կարևոր բան. պահպանել հակահամաճարակային կանոնները՝ կրել դիմակ, ախտահանել ձեռքերը և պահպանել սոցիալական հեռավորություն»,- նշել է վարչապետը։
Ճեպազրույցի ավարտին պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրությունը երկարացնելու հավանականությունը բավականին մեծ է: «Կա արտակարգ դրությունը երկարաձգելու հավանականություն և բավականին մեծ է այդ հավանականությունը: Կարծում եմ, որ արտակարգ դրությունը կերկարաձգվի»,- ասել է վարչապետը։

Появляются надежды на стабилизацию: премьер-министр коснулся ситуации с коронавирусом
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с министром по чрезвычайным ситуациям Феликсом Цолакяном и врачом-реаниматологом Арсеном Манукяном, который, оставив работу в Германии, приехал в Ереван и включился в борьбу против коронавируса.
Премьер-министр отметил, что сложившаяся в результате эпидемии коронавируса ситуация остается напряженной, но есть надежды на некоторую стабилизацию. “Ситуация с коронавирусом в Армении остается напряженной, однако есть очень слабые надежды на то, что у нас будет некоторая стабилизация. Это должно повысить нашу бдительность”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр еще раз призвал граждан соблюдать установленные комендатурой и министерством здравоохранения противоэпидемические правила: носить маски, перчатки, соблюдать социальную дистанцию.
Глава правительства призвал семей, которые должны провести траурные мероприятия или церемонии бракосочетания, соблюдать противоэпидемические правила в ходе чрезвычайного положения. “Мы считаем очень важным проведение траурных мероприятий и церемоний бракосочетаний в соответствии с установленными комендатурой правилами. Призываю, чтобы семьи, где должны быть подобные мероприятия, сотрудничали с органами местного самоуправления и полицией”, - сказал премьер-министр.
Министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян отметил, что служба “911” министерства только в связи с коронавирусом получила 2264 вызовов. “С первого же дня МЧС включилось в борьбу всей своей мощью. За отчетный период служба 911 МЧС только в связи с коронавирусом получила 2264 вызовов. 294 нашим гражданам была предоставлена соответствующая информация, 983 гражданам были предоставлены медицинские консультации по поводу коронавируса, а 987 гражданам была оказана психологическая поддержка”, - сказал Цолакян.
Министр сообщил, что 15 сотрудников МЧС заражены коронавирусом, 82 сотрудника самоизолированы, а 20 сотрудников уже выздоровели. “В нашей системе есть инфицированные люди, которые заразились от своих родственников. За это время у нас было в общей сложности 35 инфицированных, 20 из которых уже вылечились и вернулись к работе, 15 - все еще лечатся. У нас 82 самоизолированных”, - сказал Цолакян, добавив, что внутри системы не было вспышки инфекции, поскольку контактировавшие с инфицированными сотрудниками лица сразу же были изолированы.
Вернувшийся из Германии в Армению с целью включения в борьбу против коронавируса врач-реаниматолог Арсен Манукян попросил граждан дать ему возможность 18 июля в Германии принять участие в первом дне рождения своего сына. Манукян отметил, что такая возможность у него будет, если благодаря повсеместному соблюдению противоэпидемических правил будут зафиксированы быстрые темпы регрессии эпидемии.
“В конце мая я прочитал заявление министра здравоохранения о том, что нужны специалисты, и понял, что подсознательно я уже принял решение. Я обсудил это с моей женой и понял, что она также поддерживает эту идею, готова на неизвестное время оставаться дома одна, работать и заботиться о нашем 10-месячном сыне. Я купил билет на самолет в Ереван без обратного вылета, и на следующее утро я присоединился к команде медицинского центра “Святого Григория Просветителя”. 18 июля моему сыну Левону исполнится один год, надеюсь, что к тому времени, благодаря повсеместному соблюдению правил, у нас будут такие темпы регрессии эпидемии, что я смогу вернуться к своей семье и принять участие в первом дне рождения моего сына. Пожалуйста, помогите мне в этом”, - сказал Арсен Манукян, добавив, что персонал медицинского центра “Святого Григория Просветителя” с большим профессионализмом днем и ночью борется за жизни пациентов.
Премьер-министр поблагодарил Арсена Манукяна за принятое решение, а также его семью - за согласие на это решение. “Хочу еще раз поблагодарить всех наших медицинских работников за их работу. Вчера я посетил инфекционную больницу “Норк” и медицинский центр “Святого Григория Просветителя” и увидел, какую героическую работу выполняют наши врачи. Я увидел, какое чувство благодарности есть у наших граждан, пациентов.
Могу констатировать, что в наших медицинских учреждениях в эти дни сформировалась семейная атмосфера в борьбе с коронавирусом. Такая атмосфера должна быть сформирована на всей территории Армении, и она должна выражаться следующим образом: каждый из нас должен сделать то, что в его силах. А каждый из нас может сделать одну очень важную вещь: соблюдать противоэпидемические правила - носить маску, дезинфицировать руки и соблюдать социальную дистанцию”, - сказал премьер-министр.
В конце брифинга, отвечая на вопрос журналиста, Никол Пашинян отметил, что вероятность продления объявленного в Армении чрезвычайного положения достаточно высока. “Существует возможность продления чрезвычайного положения, и эта возможность довольно высока. Думаю, чрезвычайное положение будет продлено”, - сказал премьер.