Արցախի փողոցի վթարային շենքերի բնակիչները, ըստ փոխքաղաքապետի, մեկ ամսից կտեղափոխվեն նոր բնակարաններ
Երևանի Արցախի փողոցի վթարային շենքերի տեղահանված բնակիչները մեկ ամսից կունենան իրենց նոր բնակարանները: Այս մասին խոհրդարանում` 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումներին ասաց Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը` անդրադառնալով Երևանի վթարային շենքերի հարցին:
Փոխքաղաքապետը հիշեցրեց, որ քաղաքապետարանը նախորդ տարի 170 ընտանիքի տեղահանել է Արցախի փողոցի վթարային շենքերից, նրանցից շուրջ յոթանասուն ընտանիք համայնքի միջոցներով` վարձակալական հիմունքներով է բնակվում ժամանակավոր կացարաններում:
Սարգսյանի խոսքով` շարունակվում է Սիսակյան փողոցում շենքի կառուցման աշխատանքները:
«Շենքի ավարտական ակտը ստացված է, կառուցապատողը դիմել է Կադաստրի կոմիտե` հասցեներ ստանալու համար: Եթե ամեն ինչ իր հունով գնա, մեկ ամսից շենքը պատրաստ կլինի, ու կհանձնվի բնակիչներին»,- ասաց Սարգսյանը:
Խոսելով Երևանի ընդհանուր վթարային շենքերի մասին փոխքաղաքապետն ասաց, որ չորրորդ աստիճանի վթարայնություն ունեցող չորս շենքերից երեքը Արզումանյան փողոցում են:
«Արզումանյան փողոցի վթարային շենքերի վերաբնակեցման ծրագիրը մեկնարկել է Կառավարության կողմից»,- ասաց փոխքաղաքապետը` հավելելով, որ հողատարածքի հատկացման գործընթացի նախնական դիտարկումներն ավարտված են: Փոխքաղաքապետն ասաց, որ նախորդ տարվա բյուջեից 600 միլիոն դրամ խնայել են, և այն ուղղել են այս շենքի կառուցման ծախսերին:

Жители аварийных домов на улице Арцаха через месяц получат новые квартиры – вице-мэр
Выселенные из аварийных домов на улице Арцаха в Ереване семьи через месяц получат новые квартиры. Об этом сообщил в ходе обсуждения отчета о выполнении госбюджета 2019 г. в Национальном Собрании заместитель мэра столицы Грачья Саргсян, говоря о ситуации с аварийными домами в Ереване.
Саргсян напомнил о том, что в прошлом году мэрия выселила из аварийных домов на улице Арцаха 170 семей. Около 70 из них поселились в квартирах, которые были арендованы на средства общины.
По словам заместителя мэра, строительство здания на улице Сисакяна продолжается. “Уже получен акт о завершении строительства. Застройщик обратился в Комитет кадастра для получения адресов. Если все будет идти своим чередом, через месяц здание бдет готово и сдано жильцам”,- отметил Грачья Саргсян.
Говоря в целом об аварийном жилье в столице, вице-мэр сообщил, что три из четырех зданий с четвертой степенью аварийности находятся на улице Арзуманяна.
“Правительство уже приступило к реализации программы переселения людей из аварийных домов по улице Арзуманяна”,- сообщил вице-мэр, добавив, что предварительное изучение процесса выделения земельного участка завершено. В прошлом году было сэкономлено 600 млн драмов бюджетных средств, которые и будут направлены на строительство здания, сказал Грачья Саргсян, добавив, что предварительный проект здания уже готов.