Նիկոլ Փաշինյան. «Կորոնավիրուսի համաճարակի ցուցանիշները կայունացման թույլ նախանշաններ են ցույց տալիս»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանի և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնի» տնօրենի բուժական գծով փոխտնօրեն Պետրոս Մանուկյանի հետ անցկացրել է ճեպազրույց։
Կառավարության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ վարչապետը նշել է, որ կորոնավիրուսի համաճարակի ցուցանիշները կրկին կայունացման թույլ և նախնական նախանշաններ են ցույց տալիս և վերջնական հնարավոր չէ ասել, թե իրավիճակը կայունացել է:
«Կայունացումը տեղի է ունենում շատ բարձր նշաձողի վրա, երեկ 428 նոր դեպք ենք ունեցել, բայց նաև ուզում եմ ընդգծել, որ մեր ջանքերի շնորհիվ այս բարձր նշաձողով կայունացումը դառնում է տանելի մեր առողջապահական համակարգի համար: Ըստ էության, հոսպիտալացման կարիք ունեցող մարդկանց խնդիրն ամեն օրվա հետ ավելի փոքրանում է: Եթե կարողանանք պահպանել այս միտումը, կլուծենք հոսպիտալացման խնդիրն ամբողջ ծավալով ու կանցնենք կորոնավիրուսի համաճարակի հաղթահարման, ավելի ճիշտ՝ զրոյացման փուլին»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ այսօր բնակիչների մեծամասնությունը կրում է դիմակ, հետևում կանոններին, բայց դեռևս ցանկալի արդյունք չունենք: «Այսօր օրվա առաջին կեսին ոստիկանները 15:00-ի դրությամբ 1800 քաղաքացու տուգանել են դիմակ չկրելու համար: Այս թիվն ասում եմ ցավով, որովհետև մեր նպատակը տուգանելը չէ: Երեկ բացառիկ ցուցանիշ ենք ունեցել բուժվածների մասով՝ 775 բուժված: Ըստ էության, մենք ակտիվ դեպքերի որոշակի նվազում ենք արձանագրել»,-նշել է վարչապետը:
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանի խոսքով՝ կորոնավիրուսը նոր հիվանդություն է ու դեռևս շատ անորոշություններ կան դրա թե՛ տարածման, թե՛ կանխարգելման, թե՛ բուժման հետ:
«Այս ամիսներին առողջապահության նախարարությունը ոչ միայն կազմակերպել է կանխարգելիչ և բուժման աշխատանքները, այլև փորձել ենք սովորել հիվանդության մասին: Սովորել ենք մեր բուժաշխատողներից, միջազգային մեր այլ գործընկերներից, մեր փորձագետներից, թե ինչպես կառավարել համաճարակը: Բավականին երկար ճանապարհ անցել ենք և դեռ անցնելու ենք: Քաղած դասերի հիման վրա փորձում ենք ընդունել որոշակի մարտավարություններ, ավելի արդյունավետ դարձնել հակազդումը»,-ասել է նա:
Ինչպես հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ բուժական հարցերով փոխտնօրեն Պետրոս Մանուկյանը նշել է, որ կորոնավիրուսային հիվանդությունը ընթանում է անկառավարելի ընթացքով, անակնկալներ մատուցելով և անկառավարելի բարդություններով։ «Հիվանդներն ունեն բազմաթիվ ուղեկցող հիվանդություններ, որոնք առավելագույնս բարդացնում են հիվանդության ընթացքը։ Վերջին ժամանակներս ծանր ու ծայրահեղ հիվանդների աճի միտում նկատվեց, հիվանդանոցն առավել ծանրաբեռնված է աշխատում։ Հիվանդը, պատկերացրեք, ընդունվում է հիվանդանոց այնպիսի ցուցանիշներով, որ բնորոշ չեն առավել ծանր հիվանդին և կարճ ժամանակ անց նման կլինիկական ախտանիշներ, ինչպիսին է շնչահեղձությունը, մարդկանց մոտ տագնապի զգացողությունը, օդի պակասը, այդ գերլարվածությունն առաջացնում է այնպիսի վիճակ, որ զարգացման ընթացքը հիվանդների մոտ անկառավարելի ընթացքի է բերում։ Բառիս բուն իմաստով աչքիդ առաջ հիվանդները սկսում են շնչահեղձ լինել։ Այստեղ մեզ օգնության են հասնում շնչական ապարատները։ Ցավոք, հիվանդությունը ընթանում է անկառավարելի ընթացքով, անակնկալներ մատուցելով և իր բարդություններն այսօր նույնպես անկառավարելի են»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ն այժմ զբաղվում է միայն ծանր և ծայրահեղ ծանր հիվանդների բուժմամբ: «Պատերազմ է ընթանում, բուժաշխատողները օր ու գիշեր պայքարում են կյանքեր փրկելու համար»,- ասել է Մանուկյանը՝ հորդորելով քաղաքացիներին հետևել պարետատան կանոններին։

Показатели коронавирусной инфекции показывают слабые признаки стабилизации: премьер-министр
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с заместителем министра здравоохранения Леной Нанушян и заместителем директора медицинского центра “Святой Григорий Просветитель” по медицинской части Петросом Манукяном.
Премьер-министр отметил, что показатели эпидемии коронавируса снова показывают слабые и предварительные признаки стабилизации, и хотя невозможно окончательно констатировать, что у нас ситуация стабилизировалась, но первые такие признаки уже есть.
“Стабилизация происходит по очень высокому показателю, вчера у нас было 428 новых случаев, но я также хочу подчеркнуть, что благодаря нашим усилиям стабилизация даже по такому высокому показателю становится посильной для нашей системы здравоохранения. По сути, проблема нуждающихся в госпитализации людей с каждым днем становится все меньше. Если мы сможем сохранить эту тенденцию, то решим проблему госпитализации в полном объеме и перейдем к этапу преодоления эпидемии коронавируса, а точнее, стадии ее обнуления”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, очевидно, что сегодня большая часть граждан носит маски и соблюдает правила, однако пока нет желаемых результатов. “Сегодня в первой половине дня, по положению на 15:00, полиция оштрафовала 1800 граждан за неношение масок. Я с болью называю эту цифру, потому что наша цель состоит не в том, чтобы штрафовать людей. Вчера у нас был беспрецедентный показатель выздоровевших - 775 пациентов. По сути, мы зафиксировали определенный сдап активных случаев”, - отметил премьер-министр.
Заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян отметила, что коронавирусная инфекция является новой болезнью, и еще много неопределенностей и по части ее распространения, и по части предотвращения, и по части лечения.
“За эти месяцы министерство здравоохранения не только организовало профилактические и лечебные работы, но и пыталось побольше узнать об этом заболевании. Мы учились у наших медработников, других наших международных партнеров и наших экспертов, как управлять эпидемией. Мы уже прошли довольно большой путь и еще пройдем. Основываясь на извлеченных уроках, мы пытаемся принять определенную тактику, сделать противодействие более эффективным”, - сказала она.
Заместитель директора медицинского центра “Святой Григорий Просветитель” по медицинской части Петрос Манукян отметил, что коронавирусное заболевание имеет непредсказуемое течение, неконтролируемые осложнения и преподносит сюрпризы. “У пациентов бывает множество сопутствующих заболеваний, которые усложняют течение болезни. В последнее время наблюдается тенденция к увеличению числа пациентов в тяжелом и крайне тяжелом состоянии, больница работает в перегруженном режиме. Представьте, что пациент поступает в больницу с симптомами, которые не типичны тяжелому состоянию, но через короткий промежуток времени такие клинические симптомы, как удушье, беспокойство, одышка и перенапряженность, могут привести к тому, что течение развития инфекции становится неуправляемым. Пациенты в прямом смысле начинают задыхаться. Здесь на помощь приходят дыхательные аппараты. К сожалению, заболевание имеет непредсказуемое течение, неконтролируемые осложнения и преподносит сюрпризы”, - сказал он, добавив, что медицинский центр “Святой Григорий Просветитель” сейчас занимается только лечением находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии пациентов. “Идет война, медработники день и ночь ведут борьбу за спасение жизней”, - сказал Манукян, призвав граждан соблюдать установленные комендатурой правила.