Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Կառավարության ձախողման մասին փաստեր է պահանջում ԲՀԿ-ից
Այն արագությամբ և ինտենսիվությամբ, որով Կառավարությունն իրականացրեց սոցիալ-տնտեսական աջակցության ծրագրեր, շատ տպավորիչ են:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը` անդրադառնալով Կառավարության հասցեին հնչող քննադատություններին:
«Կարող եք նայել այլ երկրներում ինչ է արվել, երբ է արվել ու ինչ ծավալով ու համեմատել, առնվազն տեմպի ու հասցեականության մասով բավականին արդյունավետ միջոցառումներ են իրականացվել: Երբ ընդդիմությունը խոսում է ինչ-որ բանի տապալման մասին, նախ պետք է լինի փաստարկ, հիմնավորում, որ դառնա ողջամիտ դիսկուրս»,-ասաց փոխվարչապետը:
Դիտարկմանը, թե խորհրդարանական երկրորդ ուժը` «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը պահանջում է կառավարության ամբողջական կազմի հրաժարականը` ասելով, որ այն ձախողել է կառավարումը, Մհեր Գրիգորյանն արձագանքեց. «Ասել, որ ձախողել է, բավարար չէ նման հարց քննարկելու համար, ձախողել՝ նշանակում է, որ պետք է լինեն հիմնավորումներ, եթե լինեն նման փաստարկներ, քննարկենք, բայց բուն հայտարարությունը չի կարող լինել դիսկուրսի առարկա»:
Ըստ փոխվարչապետի` պետք է անցնի որոշ ժամանակ, և հաղթահարված լինի պանդեմիան, որպեսզի հնարավոր լինի Կառավարության քայլերը գնահատել:
«Կարող եմ ասել, որ կա փորձագիտական թեզ, որ կոշտ կարանտինը դրական արդյունքներ է ապահովում, բայց այն դադարեցնելուց հետո հետևանքներն ավելի ծանր են լինում: Ես չեմ կարող ասել՝ էդպես է, թե՞ ոչ, բայց նման փորձագիտական եզրահանգումներ կան: Մինչև պանդեմիայի երևույթը չչեզոքացնենք, խորհուրդ չեմ տա գնահատականներ տալ»,-ասաց Մհեր Գրիգորյանը:
Ինչ վերաբերում է գազի գնի հնարավոր թանկացմանը, փոխվարչապետն ընդգծեց` եթե սահմանին գազի գնի փոփոխություն տեղի չունենա, ապա սպառողների համար ոչ էական թանկացման հավանականություն կա: Մհեր Գրիգորյանի խոսքով` սահմանին գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ բանակցությունները մշտական գործընթաց են, քանի որ գնի ձևավորման միասնական ինստիտուցիոնալ մեծանիզմներ չկան:

Вице-премьер Мгер Григорян потребовал от “Процветающей Армении” представить факты провала работы правительства
Скорость и интенсивность реализации правительством программ социально-экономического содействия весьма впечатляют, сказал на брифинге в парламенте вице-премьер Мгер Григорян, касаясь критики в адрес правительства.
“Можно изучить, что, когда и в каком объеме было сделано в других странах, и сравнить. По крайне мере в плане темпов и адресности мы осуществили довольно эффективные мероприятия. Когда оппозиция говорит о тех или иных провалах, она в первую очередь должна представить аргументы и обоснования, что позволит создать разумный дискурс”,- отметил вице-премьер.
Комментируя требование парламентской фракции “Процветающая Армения” об отставке всего правительства, которое, по мнению оппозиции, провалило управление страной, М.Григорян заметил: “Для обсуждении этого вопроса одного заявления о провале недостаточно, нужны аргументы и обоснования”.
Дать оценку деятельности правительства можно будет только после преодоления пандемии, добавил вице-премьер.
Касаясь возможного повышения стоимости газа, Мгер Григорян подчеркнул: если на границе цена на газ не изменится, есть вероятность несущественного подорожания для потребителей. Переговоры по этому вопросу ведутся постоянно, что обусловлено отсутствием институциональных механизмов формирования стоимости природного газа, пояснил Григорян, добавив, что именно поэтому вопрос включен в повестку ЕАЭС на самом высоком уровне.