Հրանուշ Հակոբյան. «Կին լինելով՝ հաղթել եմ 6-10 տղամարդու»
Տիկին Հակոբյան, ըստ շրջանառվող լուրերի, նորից ցանկանում եք պատգամավոր ընտրվել: Իրականությանը համապատասխանու՞մ են այդ խոսակցությունները:
Ով խոսում է նրան էլ հարցրեք:
Դուք նման ցանկություն չունե՞ք:
Ես  ընդհանրապես շատ եմ սիրում եւ գործադիրը եւ օրենսդիրը: Ինչպես կորոշի կուսակցությունը, դրա ղեկավարը, այդպես էլ կվարվեմ:
Իսկ Ձեր ցանկությունն ավելի շատ գործադիրու՞մ աշխատելն է, թե՞ օրենսդիրում:
Տարբեր են, երկուսն էլ իրարից խիստ տարբեր են: Ազգային ժողովում դու օրենսդրական գործունեությամբ ես զբաղված, փորձում ես հասարակական հարաբերությունները կարգավորել, իսկ գործադիրում օրենքներն ես կիրառում: Ոլորտը, նկատի ունեմ սփյուռքի նախարարությունը, շատ նոր էր ոչ միայն ինձ այլեւ ամբողջ աշխատակազմի համար: Շատ հետաքրքիր էր եւ մթնոլորտն էլ աշխատանքային էր այս 3,5 տարիների ընթացքում, եւ, կարծում եմ, նախարարությունը կայացավ:
Օրենսդիր մարմնում գերիշխող դիրք ունի կառավարությունը եւ օրենսդրական նախաձեռնություններով գրեթե միշտ գործադիրն է հանդես գալիս: Արդյոք սա նորմա՞լ երեւույթ է:
Աշխարհում այդպես է: Ընդհանրապես ոչ մի երկրում չի կարող պատահի, որ պատգամավորները լինեն այդքան պրոֆեսիոնալներ:Նրանք պրոֆեսիոնալ են իրենց աշխատանքի բնույթով, ամեն օր աշխատանքի գալով, բայց նրանք իրավաբաններ, տնտեսագետներ չեն, նրանց ձեռքի տակ չէ վիճակագրությունը: Օրենքները, հատկապես բուն մայր օրենքները գրելու նախապատվությունը, իրոք կառավարությունը պետք է ունենա: Ազգային ժողովում քաղաքական մոտեցումների շնորհիվ է հղկվում, ճշտվում, կատարյալ դառնում օրենքը կամ քաղաքական երանգներ ստանում: Իսկ օրենքի գլխավոր մշակողը պետք է լինի կառավարությունը: Ընդհանրապես ոչ միայն Հայաստանում, ես քիչ թե շատ պառլամենտարիզմով եմ զբաղվում եւ գիտեմ, որ բոլոր երկրներում օրենքի նախագծերի  80 տոկոսը ներկայացվում է կառավարությունների կողմից:
Ձեզ բավարարու՞մ է այսօրվա Ազգային ժողովի որակական մակարդակը:
Իհարկե, կարող էր ավելի լավը լիներ, կարելի է ավելի պրոֆեսիոնալների ներգրավել, մարդիկ կարող են ավելի խորանալ, բայց  ուրախ եմ, որ 2 տարի հետո դառնում են պրոֆեսիոնալներ: Գիտեք, որեւէ տեղ պառլամենտական չեն սովորում, նրանք գալիս են պառլամենտ եւ այնտեղ են սովորում, դրա համար պառլամենտը երեւի այն տեղն է, որտեղ ռոտացիան շատ արագ չպետք է կատարվի, պետք է հնաբնակներ լինեն, որ փորձն ու գիտելիքները փոխանցեն նորերին:
Պատկերացրեք մի իրավիճակ, որ 131 պատգամավորներն էլ բոլորովին նոր մարդիկ լինեն եւ նրանք զրոյից պետք է ամեն ինչ սկսեն, սկսած կանոնակարգ սովորելուց: Ես որպես պառլամենտական, երբ առաջին անգամ շփվեցի Գերմանիայի պառլամենտականների հետ եւ մի կին կար, որ 30 տարի պառլամենտում էր, ես զարմացա, մանավանդ, որ ես մեծամասնականով էի ընտրվել: Հետո պարզվեց, որ նա համամասնականով է ընտրվել եւ կուսակցություններն ունեն իրենց կորիզը:
Հայաստանում մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված շատ պատգամավորներ ընտրվելուց հետո «պիտանի» չեն լինում Ազգային ժողովի համար: Նրանք ոչ նիստերին են մասնակցում, ոչ էլ օրենսդրական նախաձեռնություններով են հանդես գալիս: Արդյո՞ք մեզ պետք են մեծամասնականով ընտրված նման պատգամավորներ:
Նվաստս Ձեր առաջ կանգնած է: 6 անգամ պառլամենտում ընտրվել եմ, որից 5-ը՝ մեծամասնական ընտրակարգով: Կին լինելով՝ արդար եւ ազնիվ ընտրություններում հաղթել եմ 6-10 տղամարդու եւ խորհրդարանում էլ 150 եւ ավելի օրենքների հեղինակ եմ եղել: Ես չեմ ընդունում, որ եթե մեծամասնական է, այնտեղ հնարավոր չէ մտավորականը, ինտիլիգենտը, իրավաբանը հաղթի, դա այդպես չի:
Բայց այսօր Ազգային ժողովում չկան այդպիսինները:
Այլ բան է, որ չեն ուզում, չեն մասնակցում, մտավորականների  համար ավելի հանգիստ է համամասնականով ընտրվելը, ես այն կարծիքին եմ, որ պետք է գնան եւ պայքարեն:
Համամասնականի լավն այն է, որ թիմ կա, ծրագիր կա, եւ գնում ես ծրագիր իրականացնելու, բայց մեծամասնականի լավն էլ այն է, որ դու կոնկրետ տարածքի զարկերակն ես ներկայացնում: Վերցրեք ԱՄՆ-ի օրինակը՝ մեծամասնական է, Ռուսաստանն արդեն գնում է մեծամասնականի, շատ այլ զարգացած երկրներում էլ համամասնականը կամաց-կամաց իր տեղը զիջում է:
Ես դեռեւս տարիներ առաջ իմ գրքում գրել եմ, որ գնալով պետք է կուսակցությունների տեղը ավելացնել եւ երբ կուսակցությունները կայանան, եւ մենք ունենանք 5-7 կուսակցություն, որովհետեւ ավել կուսակցություններն իրոք անհասկանալի են, ի վերջո գաղափարախոսությունը 5-6-ն է՝ աջերը, ձախերը, կենտրոնամետ ուժերը, սոցիալ-դեմոկրատները, կանաչներն ու ազգայնականները, ճիշտ է գնալ 100 տոկոսանոց մեծամասնական ընտրակարգի:
Ես կուզենայի, որ 2030 թվականին Հայաստանում լրիվ անցնենք մեծամասնական ընտրակարգին:
Հովհաննես Վարդանյան, Լրագրող
Շատ գեղեցկի գարցազրույց են կատարել մեր շատ սիրելի Հրանուշ Հակոբյաանի հետ: Շատ եմ հարգու իրեն, իր կատարած աշխատանքը: Նախարարը իրոք իր հասանելիք աշխատանքը շատ լավ է կատարում: Շատ կցանկանայի, որ մեր հանրապետությունում տիկին Հակոբյանի նման մարդիկ շատ լինեն, հատկապես նախարարները:

Грануш Акопян: “Я, будучи женщиной, победила 6-10 мужчин”
Госпожа Акопян, по некоторым слухам, Вы вновь хотите стать депутатом. Соответствует ли действительности эта информация?
Спросите того, кто об этом говорит.
У Вас нет такого желания?
Вообще я очень люблю работу и в исполнительном, и в законодательном органе. Но я поступлю так, как решат партия и ее руководитель.
А где Вам больше хочется работать – в исполнительном или законодательном органе?
Эти два органа очень сильно отличаются друг от друга. В Национальном Собрании ты занимаешься законодательной деятельностью, пытаешься отрегулировать общественные отношения, а в исполнительном органе применяешь законы. Сфера, я имею в виду министерство диаспоры, была новой не только для меня, но и для всего аппарата. Было очень интересно – за эти 3,5 года была создана рабочая атмосфера, да и минстерство, я думаю, состоялось.
В законодательном органе правительство занимает превалирующее положение, и именно исполнительный орган почти всегда выступает с законодательными инициативами. Это нормально?
Так во всем мире. Вообще ни в одной стране депутаты не могут быть абсолютными профессионалами. Они профессионалы в силу характера своей работы, но они не юристы, не экономисты, они не имеют под рукой статистических данных. Поэтому приоритет в вопросе разработки законов, особенно основных законов, должно иметь правительство. В Национальном Собрании закон шлифуется, уточняется, совершенствуется благодаря политическим подходам. А главным разработчиком закона должно быть правительство. Я в той или иной мере занималась парламентаризмом и знаю, что не только в Армении, но и во всех странах 80 процентов законопроектов представляет правительство.
Вас устраивает качество сегодняшнего Национального Собрания?
Конечно, могло быть и лучше – можно было бы привлечь больше профессионалов, люди могли бы больше углубиться в работу, но меня радует, что через 2 года они становятся профессионалами. Работе парламентария нигде не учат. Люди приходят в парламент и учатся именно там. Поэтому парламент – это, наверное, то место, где ротация не должна происходить очень быстро. Должны быть старожилы, которые будут передавать новичкам свой опыт и знания. Представьте, что все депутаты новые и им приходится все учить с нуля, даже регламент. Когда я как депутат впервые пообщалась с парламентариями из Германии, то познакомилась с женщиной, которая 30 лет была в парламенте. Меня это удивило, тем более, что я была избрана по мажоритарной системе. Но потом оказалось, что эта женщина избиралась по пропорциональной системе. Каждая партия имеет свое ядро.
В Армении многие избранные по мажоритарной системе депутаты потом оказываются “непригодными” для работы в Национальном Собрании – они не участвуют в заседаниях, не выступают с законодательными инициативами. Как Вы думаете, нужны ли нам такие депутаты-мажоритарники?
Такой депутат-мажоритарник стоит перед Вами. Я избиралась в парламент 6 раз, из них 5 раз по мажоритарной системе. Будучи женщиной, я в справедливой и честной борьбе победила 6-10 мужчин и в парламенте стала автором более 150 законов. Я не согласна с тем, что представитель интеллегенции, юрист не может одерживать победу по мажоритарной системе. Это не так.
Но сегодня в Национальном Собрании нет таких депутатов.
Другое дело, что они не хотят баллотироваться по мажоритарной системе. Представителям интеллигенции спокойнее участвовать в выборах по пропорциональной системе. Но я считаю, что они должны участвовать и вести борьбу. Положительной стороной пропорциональной системы является то, что есть команда, есть программа, и ты идешь реализовать эту программу. А в мажоритарной системе хорошо то, что ты представляешь интересы конкретного избирательного округа. Возьмите, например, США, там действует мажоритарная избирательная система. Россия тоже идет по пути мажоритарной системы. Во многих развитых странах пропорциональная система постепенно уступает свои позиции. Еще несколько лет назад я в своей книге написала о том, что необходимо постепенно отводить больше места партиям. Вот когда партии состоятся, когда у нас будет 5-7 партий, поскольку, в конечном счете, имеется 5-6 идеологий – правые, левые, центристы, социал-демократы, зеленые и националисты, то правильнее будет перейти на 100-процентную избирательную систему.