252 անձի նկատմամբ իրականացվել է վարչական ձերբակալում, հարուցվել է նաև քրեական գործ
Ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 16-ի N 298-Ն որոշմամբ, ՀՀ ամբողջ տարածքում արգելվել են հավաքները:
2020 թվականի հունիսի 14-ին մի խումբ անձինք, անտեսելով հավաքների արգելքը' Երևան քաղաքի Նալբանդյան փողոցի 104 հասցեում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության վարչական շենքի մոտակայքում, կազմակերպել և անցկացրել են հավաք:
Նշված անձինք չեն ենթարկվել նոր կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակի տարածումը կանխելու նպատակով սոցիալական հեռավորություն պահպանելու և հավաքը դադարեցնելու վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության օրինական պահանջներին, ուստի ժամը 22։00-ի դրությամբ 252 անձի նկատմամբ իրականացվել է վարչական ձերբակալում։
Մի խումբ անձանց կողմից օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ դիտավորությամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու դեպքի առթիվ Քրեական օրենսգրքի 225.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

252 человека подверглись административному задержанию. Возбуждено уголовное дело
В связи с проведенной вчера в Ереване акцией в защиту доставленного на допрос в Службу национальной безопасности депутата Национального Собрания, крупного предпринимателя Гагика Царукяна Полиция РА распространила сообщение, в котором говорится:
“Решением правительства РА N 298-Н от 16 марта 2020 г. “Об объявлении чрезвычайного положения” на всей территории Республики Армения запрещены собрания.
14 июня 2020 г. группа лиц, проигнорировав установленный запрет, организовала и провела собрание напротив административного здания Службы национальной безопасности РА по адресу: Налбандяна, 104.
Указанные лица не подчинились законным требованиям полиции о соблюдении социальной дистанции и прекращении собрания с целью недопущения распространения коронавирусного заболевания, в связи с чем по положению на 22։00 в отношении 252 лиц было применено административное задержание.
По факту организации и проведения группой лиц собрания, что явилось умышленным нарушением установленного законом порядка, возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.225.1 УК РА”.