ԱԺ-ում քննարկվում են Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու և քրեական հետապնդում հարուցելու՝ գլխավոր դատախազի միջնորդագրերը
Խորհրդարանի հերթական նիստում քննարկվում է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու վերաբերյալ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ներկայացրած միջնորդագրերը:
13.29
Պատգամավորները գլխավոր դատախազին հիշեցրին 2018 թվականի մայիսին տեղի ունեցած իրադարձությունները, մասնավորապես դատախազի միջնորդությունները ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու և քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց Դավթյանի խոսքերը, թե ինչու է հետ վերցրել իր միջնորդությունը, և ըստ այդմ քանի որ նախկին փոխվարչապետն է դիմել իրեն:
Զոհրաբյանը հետաքրքրվեց` գլխավոր դատախազն արդյոք պնդում է, որ այն քաղաքական պատվեր չի եղել, և արդյոք ունեցել է բավարար հիմքեր Նիկոլ Փաշինյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար: Արթուր Դավթյանը խնդրեց մանրամասնել, թե այդ հարցն ինչ առնչություն ունի քննարկվող հարցի հետ:
Նաիրա Զոհրաբյան վստահություն հայտնեց, որ դատախազն ավելի ուշ անհարմար վիճակում է հայտնվելու, երբ հարցնեն, թե այս պրոցեսը իրավական է եղել, թե քաղաքական: Պատգամավորը նաև հարցրեց, թե արդյոք Դավթյանն իրեն անհարմար չի զգում այս պահին:
Արթուր Դավթյանը պատասխանեց` անհարմար զգալու առիթ չունի, իր պաշտոնական գործողություններն է իրականացնում: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ հետաքրքրվեց, թե ինչու է փետրվարին հայտնաբերված փաստաթղթերը միայն այժմ քննության առարկա դարձել և ինչու դեռ փետրվարին խորհրդարան չէր եկել դատախազը նման միջնորդագրերով:
Դավթյանն արձագանքեց` եթե փետրվարին գար, ապա փաստարկներն ավելի թույլ կլինեին: Մարուքյանը հետաքրքրվեց` արդյոք խուզարկություն եղել է ՀՀԿ-ի գրասենյակներում, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց` ցանկացած կուսակցության գրասենյակ կխուզարկվի համապատասխան իրավական հիմքերի առկայության դեպքում: Տեղեկացնենք, որ քաղաքական մեծամասնության որևէ պատգամավոր չի հերթագրվել ոչ հարց հնչեցնելու, ոչ էլ ելույթ ունենալու համար:
12:42
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանի խոսքով, ըստ Եվրոպական դատարանի, ինչպես նաև Վճռաբեկ դատարան որոշումների, քրեական հետապնդման պահը համարվում է այն իրադարձությունը, երբ մեղադրվող անձի անունը հանրայնացվում է: Ըստ նրա` նախաքննության վերահսկողության շրջանակներում անուն չպիտի հրապարակվեր, նաև տեսագրությամբ անձը չպիտի ներկայացվեր որպես առերևույթ հանցագործություն կատարած:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պատասխանեց, որ Վճռաբեկ դատարանը մի քանի տարվա մեջ ստիպված է եղել իրավունքի զարգացում իրականացնել: Դավթյանի խոսքով` Վճռաբեկ դատարանն ունի որոշում, որ որևէ կերպ անձին հանրայնացնելը իրավաչափ չէ, սակայն տարիներ անց ընդունել է մեկ այլ որոշում, ըստ որի՝ այն ոչ թե ոչ իրավաչափ է դարձնում վարույթը, այլ այդ անձի համար առաջացնում է համապատասխան պաշտպանության իրավունք:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը միջնորդությունները որակեց ապօրինի, և ընդգծեց, որ այս միջնորդագրերում չկա որևէ փաստ, որը անմիջական կերպով առնչվում է Գագիկ Ծառուկյանին, ըստ նրա՝ Ծառուկյանի տանը կատարված խուզարկությունն արդեն իսկ ապացուցում է, որ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում, սակայն դրա համար չկար խորհրդարանի համաձայնությունը:
Արթուր Դավթյանը պատասխանեց` հրապարակել է ապացույցներ, որոնք անմիջականորեն ապացուցում են Ծառուկյանի կապը քրեական գործի հետ: Ինչ վերաբերում է խուզարկությանը Դավթյանն ասաց, որ Հայաստանի օրենսդրությամբ հնարավոր չէ գտնել պահանջ, որ խուզարկություն իրականացնելու համար թույլտվություն պետք չէ:
Տոնոյանն արձագանեց` 2017-ի խորհրարանական ընտրությունների ժամանակ մամուլում տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ այս կամ այն գործող պատգամավորը իր հիմնարկների աշխատակիցներին կաշառք է տալիս, անգամ դրա վերաբերյալ ձայնագրություններ կային, սակայն մինչ այս պահը որևէ քրեական գործ չկա այդ դեպքով: Տոնոյանի խոսքով` չի հարուցվում քրեական գործ, քանի որ այդ գործարարներն այժմ իշխանամերձ գործարարների սուպերմարկետներում Աննա Հակոբյանի «City of smile» դրամահավաքի արկղերն են տեղադրված:
11:30
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նորա Առուստամյանը, որը Սեդրակ Առուստամյանի դուստրն է (վերջինիս անունը ևս հիշատակվում է միջնորդագրում) հետաքրքրվեց, թե հայրն ինչու՞ չի հարցաքննվել:
«Միջնորդագրում ասվում է, որ Պողոսյանը գումար է ստացել Առուստամյանից ու Մանուկյանից, իմ տիրապետության տակ եղած ինֆորմացիայով, քանի որ Սեդրակ Առուստամյանը հայրս է, մինչ այս պահը չի հարցաքննվել այս գործով: Միգուցե հարցաքննման արդյունքում միջնորդագիրը անհնիմն կլիներ, անգամ պետք է առերես հարցաքննում արվեր Պողոսյանի ու հորս միջև, դիտավորյալ չե՞ք հարցաքննել»,- հարցրեց նա` դիմելով Արթուր Դավթյանին:
Դատախազն արձագանքեց` ոչ, ապա պարզաբանեց` քննիչն ինքն է տակտիկապես որոշում՝ որ պահին որ գործողությունն իրականացնի:
«Դա հստակ օրենքով է գրված, նախաքննության արդյունավետության ապահովումը թիվ մեկ չափանիշն է, եթե քննիչը ռոբոտի նման տեխնիկական գործողություն կատարի, մենք չենք ունենա ոչ մի հանցագործության բացահայտում, իսկ ձեր ասած գործողությունը պարտադիր կատարվելու է»,- ասաց նա:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը հիշեցրեց, որ քրեականացված է ոչ միայն կաշառք տալը, այլ նաև ստանալը, նրա խոսքով` Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվում նրա համար, որ կաշառք է բաժանել, սակայն այդ կաշառքն անհասցե չի բաժաանվել, մարդիկ են ստացել: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե արդյոք կան մարդիկ, որոնց մեղադրանք է առաջադրվել կաշառք ստանալու համար:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պատասխանեց`այս պահի դրությամբ կաշառք ստանալու համար որևէ մեկին մեղադրանք առաջադրված չէ:
«Բայց ճիշտ եք, բոլոր կողմերը պատասխանատվության են կանչվելու, քրեաիրավական գնահատականի են արժանանալու նրանց արարքները»,- ասաց Արթուր Դավթյանը:
10.58
Տեղեկացնենք, որ այս պահին Գագիկ Ծառուկյանը նիստերի դահլիճում չէ, ԱԺ կանոնակարգ-օրենքը տալիս է նման հնարավորություն` միջնորդագրերը քննարկել, եթե տվյալ պատգամավորը անհարգելի պատճառով բացակայում է նիստից:
Գլխավոր դատախազը ներկայացրեց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու, կաշառք ստանալու օժանդակելու դեպքերի առթիվ Ազգային անվտանգության ծառայության հարուցած քրեական գործի մանրամասները:
Դավթյանը ներկայացրեց Քաղաքաշինության կոմիտեի նախկին նախագահ Վահագն Վերմիշյանի, ըստ հարուցված քրեական գործի, ստացած կաշառքի վերաբերյալ քրեական գործի նախապատմությունը:
Ըստ ԱԱԾ քննչական վարույթում քննվող գործի` «Երևան շին» ՓԲԸ նախագահ Վազգեն Պողոսյանը կաշառք է տվել քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանին` վաստակավոր շինարար կոչմանն արժանանալու համար, վերջինիս ընկերությունում կատարված խուզարկության ժամանակ էլ հայտնաբերվել են հաշվետվություն վերտառությամբ փաստաթղթեր` 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական շտաբերի գործունեության վերաբերյալ:
Ըստ դատախազի` այդ հաշվետվության մեջ եղել են փաստաթղթեր` 17914 ընտրողի հաշվով 40 % կորստով վերնագրով, որտեղ գրված է Ծառուկյանի հանձնարարությամբ Լ. Աբրահամյանին 4 միլիոն 600 հազար դրամ, ակտիվիստներին վճարվելիք գումար` 34 միլիոն 388 հազար դրամ և այլն: Դավթյանի խոսքով` քրեական գործի ապացույցների համակցությունը բավարար է Ծառուկյանին հարուցված գործում որպես մեղադրյալ ներգրավելու համար:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք միայն 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների առերևույթ կաշառքի դեպքեր են հայտնաբերվել, թե կան այլ ընտրական շրջանի դեպքեր: Թանդիլյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք դատախազը ՀՀԿ-ի բաժանած ընտրակաշառքի դեպքերի մասին չի իմացել, ապա հարցրեց՝ ինչպես է ստացվել, որ նախաքննական տեղեկություն համարվող փաստաթղթերը հայտնվել են ԱԺ պատգամավորների, նախարարների ֆեյսբուքյան պատերին:
Արթուր Դավթյանն արձագանքեց` իրենք չեն փնտրում որևէ անուն կամ քաղաքական ուժ, պարզապես մեկ այլ գործի շրջանակներում խուզարկության ժամանակ է հայտնաբերվել փաստաթղթերի տրցակ:
«Երբ ձեռք են բերվում ընտրակաշառքի վերաբերյալ տեղեկություններ, անալիզ չի արվում թե որ քաղաքական ուժին կամ որ թվականին է վերաբերում: Ընտրակաշառքին չառնչվող գործով Քաղաքաշինության կոմիտեի նախկին նախագահի հանցակցի ընկերության շենքում խուզարկություն է կատարվել, և հայտնաբերել են փաստաթղթեր»,- ասաց Դավթյանը:
Ինչ վերաբերում է նախաքննության գաղտնիք համարվող տեղեկությունների հրապարակմանը, գլխավոր դատախազն ասաց, որ վարույթ իրականացնող մարմինն ինքն է որոշում՝ ինչ ծավալով տեղեկություններ հրապարակել:

В парламенте обсуждаются ходатайства генпрокурора о лишении неприкосновенности Гагика Царукяна и возбуждении уголовного преследования
На сегодняшнем очередном заседании Национального Собрания обсуждаются представленные генпрокурором Артуром Давтяном ходатайства о лишении депутатской неприскосновенности лидера фракции “Процветающая Армения” Гагика Царукяна и возбуждении в отношении него уголовного преследования.
13.29
Депутаты напомнили генпрокурору о событиях в мае 2018 г., когда были представлены ходатайства о лишении депутатской неприкосновенности и возбуждении уголовного преследования в отношении депутата парламента Никола Пашиняна.
Член фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян напомнила объяснение А.Давтяна о причинах отзыва им ходатайства – к нему обратился бывший вице-премьер
Зограбян интересовало, настаивает ли генпрокурор на том, что это не был политический заказ. Она также спросила, имелись ли достаточные основания для лишения Пашиняна депутатской неприкосновенности.
Артур Давтян попросил объяснить, какое отношение имеет этот вопрос к тому, который обсуждается сегодня.
Наира Зограбян заявила, что чуть позже, когда генпрокурора спросят о том, какой характер носил этот процесс – правовой или политический, он окажется в затруднительном положении. Зограбян также спросила А.Давтяна, не испытывает ли он сейчас чувство стыда. Генпрокурор ответил, что у него нет повода стыдиться, он выполняет свои должностные обязанности.
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян спросил, почему обнаруженные в феврале документы стали предметом расследования только сейчас и почему прокурор еще в феврале не пришел в парламент с этими ходатайствами.
Давтян ответил, что в этом случае у него были бы слабые аргументы. Марукян также поинтересовался, были ли проведены обыски в офисах Республиканской партии, на что генпрокурор ответил, что при наличии соответствующих правовых оснований обыски пбудут проведены в офисах любой партии.
Отметим, что ни один депутат от политического большинства не записался для вопроса или выступления.
12:42
Депутат фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян отметил, что в рамках надзора за предварительным следствием нельзя было называть имена и показывать видеоматериал, где лицо заведомо представлено как совершившее преступление.
Генпрокурор Артур Давтян пояснил, что по решению Кассационного суда опубличивание личности создает для нее право на соответствующую защиту.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Иветта Тоноян назвала ходатайства незаконными, подчеркнув, что в них нет ни одного факта, имеющего непосредственное отношение к Гагику Царукяну. По словам Тоноян, проведенный в доме Царукяна обыск уже доказывает, что в отношении него осуществляется уголовное преследование, но без согласия парламента.
Генпрокурор ответил, что опубликованы доказательства, которые напрямую доказывают связь Царукяна с уголовным делом. Что касается обыска, то, по словам Давтяна, законодательство РА не предусматривает получение согласия на проведение обыска. Депутат напомнила, что во время парламентских выборов 2017 г. в прессе появились сведения о том, что тот или иной действующий депутат раздает взятки работникам своих компаний, появились даже аудиозаписи, доказывающие эти факты, однако до сих пор уголовные дела по этим случаям не возбуждены.
11:30
Депутат от “Процветающей Армении” Нора Арустамян, дочь Седрака Арустамяна (его имя тоже упоминается в ходатайстве) поинтересовалась, почему не был допрошен ее отец. “В ходатайстве сказано, что Погосян получил деньги от Арустамяна и Манукяна. Согласно полученным мной сведениям, мой отец, Седрак Арустамян, до сих пор не допрошен по этому делу. А ведь не исключено, что в результате допроса выяснилось бы, что эти ходатайства безосновательны. Может, следовало провести очную ставку между Погосяном и моим отцом? Вы его умышленно не допрашиваете?” – обратилась к генпрокурору Нора Арустамян.
Артур Давтян ответил отрицательно, после чего пояснил, что следователь сам принимает тактические решения, когда какие действия осуществлять.
“Первоочередным требованием является обеспечение эффективности предварительного следствия. Если следователь будет выполнять технические действия, мы не добьемся раскрытия преступления. А упомянутое Вами действие обязательно будет осуществлено”,- пояснил генпрокурор.
Депутат фракции “Просвещенная Армения” Ани Самсонян напомнила о том, что криминализарована не только дача, но и получение взятки. По словам депутата, Царукяну предъявлено обвинение в раздаче взяток, но деньги раздавались адресно, их получали конкретные люди. Депутат поинтересовалась, есть ли граждане, которым предъявлено обвинение в получении взятки.
Генпрокурор отметил, что на данный момент обвинение в получении взятки никому не предъявлено.
“Но вы правы, к ответственности будут привлечены все стороны. Их действия получат уголовно-правовую оценку”,- добавил А.Давтян.
10.58
В настоящее время Гагик Царукян не находится в зале заседаний парламента. Закон “Регламент НС” дает возможность обсуждать ходатайство, если депутат, которого оно касается, отсутствует по неуважительной причине.
Генпрокурор представил детали возбужденного в Службе национальной безопасности уголовного дела по фактам злоупотребления должностными полномочиями, участия в незаконной предпринимательской деятельности, дачи взятки в особо крупном размере должностному лицу, содействия в получении взятки.
Давтян также изложил предысторию уголовного дела бывшего председателя Комитета градостроительства Ваагна Вермишяна.
Согласно расследуемому в Службе нацбезопасности делу, председатель ЗАО “Ереваншин” Вазген Погосян дал взятку председателю Комитета градостроительства Ваагну Вермишяну для получения звания “Заслуженный строитель”. В ходе обыска в компании Вермишяна были обнаружены документы, представляющие собой отчет о деятельности предвыборных штабов партии “Процветающая Армения” во время парламентских выборов 2017 г.
Согласно найденным документам, по поручению Царукяна Л.Абрамяну было передано 4 млн 600 тыс.драмов, активистам выплачено 34 млн 388 тыс.драмов и т.д. Совокупности имеющихся в уголовном деле доказательств достаточно для привлечения Г.Царукяна к уголовному делу в качестве обвиняемого, сказал генпрокурор.
Депутат фракции “Просвещенная Армения” Мане Тандилян поинтересовалась: выявлены ли случаи раздачи взяток и во время других выборов? знал ли генпрокурор о случаях раздачи взяток Республиканской партией и как получилось, что документы предварительного следствия были размещены на фейсбуковских страницах депутатов парламента и министров?
Артур Давтян ответил, что папка с документами была обнаружена во время обыска в рамках другого дела.
“При получении сведений о раздаче взяток избирателям не проводится анализ того, какой политической силы или какого периода это касается. По делу, не имевшему отношения к раздаче взяток во время выборов, в здании компании сообщника бывшего председателя Комитета градостроительства был проведен обыск и обнаружены документы”,- сказал Давтян.
Касаясь обнародования сведения, считающихся тайной предварительного следствия, генпрокруор отметил, что осуществляющий производство орган сам решает, какой объем сведений должен быть опубликован.