Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի ընտանիքը Չեխիայում նոր առանձնատուն է գնել
2018-ի հոկտեմբերից Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնող Հայկ Մարությանի կինը՝ Իվա Մարությանը, անցյալ տարի 3 միավոր անշարժ գույք է ձեռք բերել Չեխիայի Կուտնա Հորա քաղաքում:
Սա Մարությանների առաջին անշարժ գույքը չէ Չեխիայում: Նկատենք, որ Իվա Վլաստիմիլի Մարությանն ազգությամբ չեխ է, Չեխիայի քաղաքացի, այդ երկրի քաղաքացիներ են նաեւ Երեւանի քաղաքապետի 4 անչափահաս զավակները: Հայկ Մարությանն անցյալ տարի լրագրողներին ասել է, որ ինքը ՀՀ քաղաքացի է, Չեխիայի քաղաքացիություն չունի, սակայն այլ ինֆորմացիա չի բացահայտել. խոսքն այստեղ ԵՄ անդամ այդ երկրում կացության իրավունք ունենալու մասին է:
Ինչու են Մարությանի հայտարարագրերի տվյալները տարբեր
Երբ 2018-ի սեպտեմբերին կայացած Երեւանի ավագանու ընտրություններից առաջ Հայկ Մարությանը ԿԸՀ-ին ներկայացրել էր գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիր, նշել էր, որ միանձնյա սեփականության իրավունքով 2 միավոր անշարժ գույք ունի Երեւանի Հյուսիսային պողոտայում (բնակարան եւ ավտոտնակ): Բացի դրանից՝ թեկնածուն հայտարարագրել էր 8 միավոր գույք Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում (5 բնակարան, 2 հողամաս, 1 առանձնատուն):
Այս մասին «Հետքը» գրել էր դեռ 2018-ին: Նկատենք, որ չեխական գույքի մի մասը Մարությանի միանձնյա, մյուս մասն էլ կնոջ հետ համատեղ սեփականություն է, ինչը մենք ճշտել էինք այդ երկրի կադաստրից:
Փաստորեն, ԿԸՀ-ին թեկնածու Հ. Մարությանը ներկայացրել էր 10 միավոր անշարժ գույք Երեւանում ու Պրահայում:
Բայց քաղաքապետ ընտրվելուց հետո նա ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին (նախկինում՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով) ուղարկել է պաշտոնի ստանձնման հայտարարագիր, որտեղ անշարժ գույքի տվյալներն այլ են:
Այսպես՝ ի տարբերություն ԿԸՀ-ին ներկայացրած 10 միավոր անշարժ գույքի՝ քաղաքապետ դարձած Հ. Մարությանը հիշատակել է կրկնակի շատ՝ 21 միավոր գույք, որոնք բոլորն էլ նշված են իբրեւ համատեղ սեփականություն: Բայց փաստենք, որ այս շոշափելի տարբերությունը նոր գույքի ձեռքբերմամբ չի բացատրվում, քանի որ 2018-ին ԿԸՀ-ին եւ հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարագրերի միջակայքում Մարությանը նոր գույք չի գնել: Ավելին՝ նա այդ գույքը ձեռք է բերել 2006-ի մարտից մինչեւ 2018-ի հունիս: Այս մասին տեղեկանում ենք 2019 թ. նրա տարեկան հայտարարագրից, որը լրացված է նոր ձեւաչափով:
ԿԸՀ-ին եւ հանձնաժողովին ներկայացրած փաստաթղթերի միջեւ շոշափելի տարբերության պատճառը պարզելու համար դիմել ենք քաղաքապետին:
Մարությանը նշել է, որ 2018-ին ԿԸՀ-ին չի ներկայացրել երեւանյան այն գույքը (4 հատից 2-ը՝ բնակարան եւ ավտոտնակ Կենտրոն վարչական շրջանում), որն իր կնոջ անունով է գրանցված: Բայց այս գույքը, ըստ պաշտոնյայի, ավելի ուշ ներկայացրել է հանձաժողովին իբրեւ համատեղ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող, քանի որ «հանձնաժողովի կողմից հայտարարագրերի էլեկտրոնային ռեեստրում տեղադրված ուղեցույցի համաձայն՝ հայտարարագրման ենթակա անշարժ գույքը, որը հանդիսանում է ամուսինների համատեղ սեփականությունը, հայտարարագրվում է նրանցից միայն մեկի կողմից` որպես համատեղ սեփականություն»։
Այսինքն՝ Մարությանը հիմք է ընդունել հանձնաժողովի ուղեցույցը եւ կնոջ անունով գրանցված, սակայն ամուսնության ժամանակ ձեռք բերված եւ ՀՀ օրենսդրությամբ համատեղ սեփականություն համարվող գույքը ներկայացրել է հանձնաժողովին: Ահա մի հատված նրա պարզաբանումից:
«Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ գույքի նկատմամբ ամուսինների իրավունքները եւ սահմանափակումները, որոնք սահմանված են ՀՀ օրենսդրությամբ, ունեն իրավաբանական ուժ՝ անկախ պետական գրանցումից, եթե նույնիսկ այդ իրավունքներն առանձին չեն գրանցվել: ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքի 201 հոդվածի համաձայն՝ ամուսնության ընթացքում ամուսինների ձեռք բերած գույքը նրանց համատեղ սեփականությունն է, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով կամ նրանց միջեւ կնքված պայմանագրով: Քանի որ մեր դեպքում առկա չէ ամուսնական պայմանագիր կամ օրենքով նախատեսված այլ հիմք, ապա տվյալ անշարժ գույքերը, ինչպես նաեւ Չեխիայում գտնվող անշարժ գույքերը, ամուսնության ընթացքում մեր համատեղ սեփականությունն են, եւ այդ իսկ պատճառով դրանք, ինչպես պաշտոնի ստանձնման, այնպես էլ տարեկան հայտարագրերում հայտարարագրվել են որպես համատեղ սեփականություն՝ անկախ նրանից, թե փաստացի ում անունով են գրանցված: |
Թվում է, թե այս պարագայում Հ. Մարությանը կարող էր ԿԸՀ-ին եւս ներկայացնել կնոջ անունով գրանցված, բայց ամուսնության ընթացքում ձեռքբերված գույքը, որը ՀՀ օրենսդրությամբ համարվում է նրանց երկուսի համատեղ սեփականությունը:
Իսկ թե ինչու է Հ. Մարությանը 2018-ին ԿԸՀ-ին ներկայացրել Պրահայում ունեցած 8 միավոր անշարժ գույք, որը հանձնաժողովին տրամադրած հայտարարագրում դարձել է 17, նա պարզաբանել է, որ դա տեղի է ունեցել հայտարարագրման տարբեր մեթոդաբանությունների արդյունքում:
«2018 թ. պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ Չեխիայում ինձ եւ կնոջս համատեղ սեփականության իրավունքով պատկանում է 5 բնակարան, 1 առանձնատուն եւ 2 հողամաս (2018-ին գրել էինք, որ սրանց մի մասը գրանցված է Հ. Մարությանի անունով, մյուսներն էլ զույգի անունով է: Բայց քաղաքապետը դրանք բոլորը համատեղ սեփականություն է համարում՝ հենվելով վերը նշված օրենսդրական նորմերի վրա- հեղ.): Սակայն տվյալ 5 բնակարանները ունեն փոքրիկ խորդանոց, իսկ 4-ը՝ նաեւ ավտոկայանատեղի: Տվյալ խորդանոցները եւ ավտոկայանատեղիները ձեռք են բերվել բնակարանների ձեռքբերման հետ միաժամանակ՝ մի պայմանագրով, եւ ունեն նույն կադաստրային հաշվառման համարը, եւ այդ տեսանկյունից ԿԸՀ ներկայացվող հայտարարագրում չեն դիտարկվել որպես առանձին գույքային միավորներ: Մինչդեռ հանձնաժողովի կողմից հաստատված հայտարարագրերի լրացման կարգի համաձայն՝ դրանք դիտարկվել են առանձին գույքային միավորներ, եւ դրանցից յուրանքանչուրի մասով հայտարարագրում կատարվել է առանձին գրառում»,- «Հետքին» փոխանցել է Հ. Մարությանը:
Տեխնիկական վրիպակ եւ չկայացած գործարք
Հետաքրքիր է, որ քաղաքապետը 2019 թ. տարեկան հայտարարագրում, որն, ինչպես ասվեց, լրացվել է նոր ձեւաչափով, նշել է, որ 2018-ի հունիսին 1 բնակարան, 1 հողամաս եւ 1 միավոր ոչ բնակելի տարածք է ձեռք բերել Պրահայում, այնինչ մինչ այդ լրացրած 2018 թ. տարեկան հայտարարագրում նոր գույքի ձեռքբերման մասին չէր նշել:
Պաշտոնյան հայտնել է, որ խոսքը Պրահայի Կրեյչիհո փողոցում գտնվող գույքի մասին է, որին, ի դեպ, մենք անդրադարձել էինք (տես ստորեւ):
Իսկ 2018 թ. տարեկան հայտարարագրում գույքը չներկայացնելու պատճառը, ըստ Հայկ Մարությանի, տեխնիկական վրիպակն է: «Այդ բնակարանի եւ հողամասի առկայության վերաբերյալ նշել եմ ինչպես ԿԸՀ ներկայացված հայտարարագրում, այնպես էլ 2018 թ. պաշտոնի ստանձման հայտարարագրում: Սակայն, 2018 թ. տարեկան հայտարարագրում այս ձեռքբերումը տեխնիկական վրիպակի պատճառով նշված չի եղել, եւ ներկայումս վրիպակը ուղղման ընթացքում է, որի ավարտից հետո հայտարարագիրը կրկին կհրապարակվի հանձնաժողովի կայքում սահմանված կարգով»,- «Հետքին» տեղեկացրել է նա:
Ինչպես գրել ենք նախորդ հոդվածում, Չեխիայում Մարությանի ունեցած անշարժ գույքի մի մասը կնոջ հետ համատեղ սեփականություն է (1 առանձնատուն, 1 հողամաս, 2 բնակարան), ինչը փաստում են այդ երկրի կադաստրի տվյալները, սակայն 2019 թ. տարեկան հայտարարագրում Իվա Մարությանը չի հիշատակել մինչեւ 2019 թ. ձեռք բերած իր այդ գույքի մասին: Սրա բացատրությունը վերեւում հիշատակված հայտարարագիր լրացնելու ուղեցույցն է: Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի այս ուղեցույցով՝ ամուսինների համատեղ սեփականությունը հայտարարագրվում է նրանցից միայն մեկի կողմից` որպես համատեղ սեփականություն։ Տվյալ պարագայում չեխական գույքը (ինչպես եւ երեւանյանը) հայտարարագրել է միայն Հայկ Մարությանը:
Այդուհանդերձ, Իվա Մարությանը 2018-ի իր տարեկան հայտարարագրում նշել էր, որ այդ տարի 6,5 մլն չեխական կրոնով (այսօրվա փոխարժեքով՝ մոտ 275.000 դոլար) առանձնատուն է գնել, այսինքն՝ գույքի ձեռքբերումն այս դեպքում ոչ թե քաղաքապետը, այլ նրա կինն էր հայտարարագրել, սակայն վերջինիս 2019 թ. հայտարարագրում այդ գույքը չի երեւում: Հ. Մարությանն այս առումով «Հետքին» հայտնել է. «Այդ գործարքը չի կայացել, եւ հայտարարագրում արդեն իսկ արվել է համապատասխան ուղղում, որը եւս կհրապարակվի հանձնաժողովի կայքում սահմանված կարգով»:
Փոխարենը 2019 թ. հայտարարագրում տիկին Մարությանը նշել է, որ անցյալ տարի 3 միավոր նոր գույք է ձեռք բերել, բայց ոչ թե Պրահայում, այլ Կուտնա Հորա քաղաքում:
Նոր առանձնատունը
Ըստ Իվա Մարությանի հայտարարագրի՝ 2019-ի մարտին գնել է առանձնատուն (գինը՝ 3,76 մլն կրոն կամ 160.000 դոլար), ինչպես նաեւ 2 կտոր հողամաս (յուրաքանչյուրը՝ 100.000 կրոն): Ընդհանուր գույքն արժեցել է 3,96 մլն կրոն կամ 168.000 դոլար: Քաղաքապետի կինն այս գույքը նշել է որպես համատեղ սեփականություն, սակայն Հայկ Մարությանի հայտարարագրում այն չի երեւում. պատճառը, ինչպես ասվեց, այն է, որ համատեղ գույքը պետք է հայտարարագրի ամուսիններից մեկը:
Չեխական կադաստրում մենք գտել ենք այս գույքը. Իվա Մարությանը միանձնյա սեփականատեր է (տես ստորեւ), բայց նա դա ներկայացրել է որպես համատեղ սեփականություն՝ կրկին հիմք ընդունելով ՀՀ օրենսդրության սահմանումները:
Ըստ կադաստրի՝ առանձնատան մակերեսը 64 քմ է, ինչն, ըստ էության, միայն առաջին հարկի չափն է, տան ետնաբակը (հողամաս) 97 քմ է, իսկ մուտքի դիմացի հատվածը (հողամաս)՝ 49 քմ, ընդհանուր լոտի մակերեսը՝ 210 քմ:
Ի. Մարությանի հայտարարագրից տեղեկանում ենք, որ գույքը վաճառողը եղել է չեխական «U.T.C. Properties» ՍՊԸ-ն: Համացանցում կարելի է գտնել Կուտնա Հորայում այս ընկերության կողմից իրացվող տների մասին որոշ տվյալներ: Ընկերությունն առանձնատներ է վաճառում Հլոուշկա (Hlouška) թաղամասում, մասնավորապես՝ Յաբլոնյովա (Jabloňová) եւ Շվեստկովա (Švestková) փողոցներում: Մարությանների տունը գտնվում է Շվեստկովայի վրա: «Google Earth» համակարգը ցույց է տալիս, որ տունը դեռ կառուցված չէր 2019-ի մարտին, երբ Ի. Մարությանը, ըստ հայտարարագրի տվյալների, գնել է գույքը: Սակայն քաղաքապետը մեր հարցին ի պատասխան նշել է, որ առքուվաճառքի պայմանագրի ստորագրման պահին այն կառուցված է եղել:
Սովորաբար, երբ գույքը ձեռք է բերվում կառուցապատման ընթացքում, այն ավելի էժան է լինում: Փաստն այն է, որ Մարությանների տունն արժեցել է 4 մլն կրոնից պակաս, իսկ այժմ նմանատիպ գույքն առաջարկվում է մի փոքր ավելի թանկ՝ 4,4 մլն կրոնով:
«U.T.C. Properties»-ի կողմից առաջարկվում են առանձնատների տարբեր նախագծեր, սակայն, ըստ ամենայնի, Երեւանի քաղաքապետի կնոջ գնած նոր տունը համապատասխանում է ստորեւ ներկայացվող նախագծին:
Հավելենք, որ Իվա Մարությանն աշխատում է Երեւանի պետական բժշկական համալսարանում, որի շրջանավարտ է: 2018 թ. նոյեմբերին նա աշխատանքի է ընդունվել ԵՊԲՀ համաճարակաբանության ամբիոնում որպես ասիստենտ: Ըստ 2019 թ. տարեկան հայտարարագրի՝ քաղաքապետի կինն անցյալ տարի ստացել է 587 հազ. դրամ աշխատավարձ: Մյուս կողմից՝ կանխիկ միջոցներով նա նախորդ տարեվերջին ունեցել է 230 հազ. եվրո, 70 հազ. դոլար եւ 6,1 մլն կրոն:
Քաղաքապետի կնոջ ունեցած չեխական արժույթը 2019-ի տարեսկզբին եղել է 12,8 մլն: Տարեվերջին 6,1 մլն դառնալու պատճառներից մեկն, ըստ էության, նոր գույքի գնումն է այդ ընթացքում:
Շփոթություն է առաջացնում այն, որ 2019-ի սկզբին 12,8 մլն կրոն հայտարարագրած Իվա Մարությանը 2018 թ. «փակել էր» 6,3 մլն կրոնով: Սրա բացատրությունը Հ. Մարությանի այն պարզաբանումն է, որ 2018-ին 6,5 մլն կրոնով անշարժ գույք գնելու գործարքը չի կայացել:

Wife of Yerevan Mayor Hayk Marutyan Purchases New Home in Prague
Iva Marutyan, the wife of Yerevan Mayor Hayk Marutyan, purchased three units of real estate in the Czech town of Kutná Hora last year. This is not the first real estate the Marutyans have obtained in the Czech Republic.
Hayk Marutyan has been Yerevan mayor since October 2018.
It should be noted that Iva Marutyan is Czech by nationality and a Czech citizen. The couple’s four minor children are also citizens of that country.
Hayk Marutyan told reporters last year that he was an Armenian citizen, did not have Czech citizenship, but did not disclose any other information. We are talking about the right to reside in that EU member state.
Differing data in Marutyan financial disclosures
When Hayk Marutyan submitted a declaration of property and income to the Central Electoral Commission on the eve of the September 2018 elections to the Yerevan Council of Elders (Municipal Council), he noted that he had 2 units of real estate on Yerevan’s Northern Avenue (an apartment and a garage). In addition, the candidate declared 8 units of property in the Czech capital Prague (5 apartments, 2 plots of land, 1 private house).
Hetq wrote about this in 2018. Note that part of the Czech property is owned by Marutyan alone, and the other part is jointly owned by his wife, which we found out from the country's real estate registry.
Thus, candidate Hayk Marutyan told the Central Electoral Commission (CEC) about 10 units of real estate in Yerevan and Prague.
However, after being elected mayor, Marutyan sent a statement to Armenia’s Commission for the Prevention of Corruption (formerly the Ethics Committee of High-Ranking Officials) in which the real estate data was different.
In contrast to the ten units of real estate presented to the CEC, Hayk Marutyan mentioned twice as many - 21 units of property, all of which are listed as joint property. However, it should be noted that this significant difference is not explained by the acquisition of new property, given that Marutyan did not buy any new property during the gap between submitting his disclosure to the CEC and the commission. Moreover, he acquired that property from March 2006 to June 2018. We learn this from his 2019 disclosure completed in the new format.
Hetq has written to the mayor to for clarification on this disparity.
Marutyan noted that in 2018, in his disclosure to the CEC, he did not include Yerevan real estate (2 out of 4 - an apartment and a garage in the Kentron Administrative District), which is registered in the name of his wife. He says this property was later included in the disclosure filed with the commission as jointly owned by him, since "according to the Commission's instruction in the electronic register of declarations, the declared real estate, which is the joint property of the spouses, is declared by only one of them: as joint ownership.”
In other words, Marutyan followed the commission's guideline and presented the property registered in his wife’s name, but acquired during the marriage and considered joint property according to RA legislation, to the commission.
It appears that in this case, Hayk Marutyan could have also presented to the CEC the property registered in the wife’s name, but acquired during the marriage, which according to RA legislation is considered the joint property of the two of them.
As to why, in 2018, he reported 8 units of Prague real estate to the CEC, which became 17 in the declaration provided to the commission, Marutyan explained that the reason was different declaration methodologies.
"In 2018, on the day of assuming the post, my wife and I owned 5 apartments, 1 private house and 2 plots of land in the Czech Republic. (In 2018, Hetq wrote that some of them were registered in the name of H. Marutyan and others in the name of the couple. But the mayor considers all of it joint property, based on the above-mentioned legislative norms - author). However, these 5 apartments have a small storage room, and 4 also have a parking lot. These storage rooms and parking lots were purchased at the same time as the purchase of the apartments under one contract and have the same cadastral registration number, and from that point of view were not considered as separate property units in the declaration submitted to the CEC. Meanwhile, according to the procedure of filling in the declarations approved by the commission, they were considered separate property units, and a separate note was made in the declaration regarding each of them,” H.Marutyan told Hetq.
Technical error and failed transaction
It is interesting that the mayor, in his 2019 disclosure, which, as mentioned, was filled out according to a new format, noted that in June 2018, he bought one apartment, one plot of land and one unit of non-residential space in Prague. The annual declaration did not mention the acquisition of new property.
The official said that the property in question is on Prague's Krejčího Street.
Hayk Marutyan described the reason for not submitting the property in the annual declaration as a “technical oversight”.
"I mentioned the existence of that apartment and the land plot both in the declaration submitted to the CEC and in the 2018 disclosure when I assumed the office. However, in 2018 annual disclosure, this acquisition was not mentioned due to a technical oversight and currently the error is in the process of correction, after which the declaration will be republished in accordance with the procedure established on the commission's website,” Marutyan told Hetq.
As we wrote in the previous article, part of Marutyan's real estate in the Czech Republic is jointly owned by his wife (one private house, one plot of land, two apartments), which is confirmed by the data in the country's cadastre. In the 2019 disclosure, however, Iva Marutyan did not mention any property she purchased prior to 2019. The explanation for this is the above-mentioned guideline to completing the disclosure. According to this guideline, issued by the CEC, the joint property of the spouses is declared by only one of them as joint property. In this case, the Czech property (as well as the Yerevan property) was declared only by Hayk Marutyan.
However, in her 2018 annual disclosure, Iva Marutyan stated that she had bought a mansion with 6.5 million Czech koruna ($275,000 at today's exchange rate) that year, meaning that the acquisition of property in this case was not announced by the mayor but by his wife. But the latter's 2019 declaration does not show that property. In this regard, Hayk Marutyan told Hetq: "The transaction has not taken place, and the declaration has already been amended, which will also be published on the commission's website."
Instead, in the 2019 disclosure Mrs. Marutyan said had purchased three new properties the previous year, but not in Prague, but in the city of Kutná Hora.
Iva Marutyan’s new house
According to Iva Marutyan’s disclosure, in March 2019, she bought a house (for 3.76 million koruna or $160,000), as well as two plots of land (100,000 krona each). The total property cost 3.96 million koruna or $168,000. The mayor's wife mentioned this real estate as joint property, but it doesn’t appear in Hayk Marutyan's declaration. The reason, as mentioned, is that the joint property must be declared by one of the spouses.
Hetq found this property in the Czech cadastre. Iva Marutyan is the sole owner (see below), but she reported it as joint ownership, again based on the definitions of the RA legislation.
According to the cadastre, the area of the house is 64 square meters, which, in fact, is only the size of the first floor. The backyard (plot) of the house is 97 square meters, and the front part of the entrance (plot) is 49 square meters. The total lot measures 210 square meters.
According to Iva Marutyan's statement, the seller of the property was the Czech company U.T.C. Properties LLC. Some information about the houses sold by this company in Kutná Horacan be found on the Internet. The company sells private houses in the Hlouška district, particularly on Jabloňová and Švestková Streets. Marutyan's house is located on Švestková Street. Google Earth shows that the house was not yet built in March 2019, when Iva Marutyan, according to her statement, had bought the property. However, in response to our question, the mayor noted that it was built at the time of signing the purchase and sale agreement.
Usually, when a property is acquired during construction, it’s cheaper. The Marutyan house cost less than 4 million korunas, and a similar property now goes for 4.4 million korunas.
U.T.C. Properties offers a variety of private home projects, but the new home purchased by the wife of the mayor of Yerevan is likely to match the design below.
We should add that Iva Marutyan works at the Yerevan State Medical University (YSMU), where she is a graduate. In November 2018, she was hired as an assistant at the YSMU Chair of Epidemiology. According to 2019 disclosure, the mayor's wife received a monthly salary of 587,000 AMD. She reported end-of year cash assets of €230,000, US$70,000 and 6.1 million Czech korunas.
She started 2019 with 12.8 million Czech korunas. It dropped to 6.1 million by the end of the year due to the new house purchase.