12 ՔԿՀ-ներում մինչ այժմ մեկ դատապարտյալ է վարակվել կորոնավիրուսով
Հայաստանի 12 քրեակատարողական հիմնարկներում (ՔԿՀ) մինչ այս պահը կորոնավիրուս է արձանագրվել միայն մեկ դատապարտյալի մոտ: Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը` արձագանքելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանի հարցադրմանը:
Նախարարի խոսքով` ՔԿՀ-ներում մշտապես ախտահանման աշխատանքներ են կատարվում, արտակարգ դրության հաստատումից հետո տեսակցությունների և հանձնուքների արգելքի որոշում է եղել:
Նախարարը հայտնեց, որ այժմ բոլոր ՔԿՀ-ներում սննդի մատակարարման նոր համակարգ է գործում, և հանձնունքների դերը գնալով նվազում է: Բադասյանը նաև հավելեց, որ ամսվա ընթացքում մեկ հանձնուքի թույլտվություն կա:
«Այս միջոցառումների արդյունքում այնպիսի վիճակ ունենք, որ մինչ օրս ընդամենը մեկ դատապարտյալ ունենք, ում մոտ արձանագրվել է կորոնավիրուսի դեպք, և վերջինս մեկուսացած է Դատապարտյալների հիվանդանոցում»,-ասաց նախարարը` հավելելով, որ Դատապարտյալների հիվանդանոցում երկու մասնաշենք է առանձնացվել կորոնավիրուսով վարակված ոչ ծանր դեպքերի համար:

До сих пор в армянских УИУ зафиксирован лишь один случай коронавируса
До сих пор в 12 уголовно-исполнительных учреждениях Армении зафиксирован лишь один случай коронавируса у осужденного. Об этом сообщил во время Правительственного часа в Национальном Собрании министр юстиции Рустам Бадасян, отвечая на вопрос депутата фракции “Мой шаг” Назели Багдасарян.
По словам министра, в УИУ регулярно проводятся дезинфекционные работы, а после введения чрезвычайного положения были запрещены свидания и передача посылок заключенным.
Р. Бадасян сообщил, что в настоящее время во всех УИУ действует новая система питания, поэтому необходимость в посылках постепенно отпадает.
“Благодаря этим мероприятиям до сих пор коронавирус был зафиксирован лишь у одного осужденного, который изолирован в “Больнице для осужденных”,- сообщил министр, добавив, что в этом медучреждении выделены два корпуса для нетяжелых больных коронавирусом.