Ռոբերտ Քոչարյանը ազատ կարձակվի 2 մլրդ դրամ գրավի դիմաց
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ կարձակվի 2 մլրդ դրամ գրավի դիմաց: Վերաքննիչ քրեական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի, րոպեներ առաջ հրապարակեց Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով որոշումը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 8-ին առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստի ընթացքում Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդություններ էին ներկայացրել Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու, նրա խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու, նրան Արցախի և Հայաստանի նախկին վարչապետների անձնական երաշախավորությամբ ազատ արձակելու վերաբերյալ։
Քոչարյանի պատշաճ վարքագիծն ազատության մեջ երաշխավորել էին Հայաստանի նախկին վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Վազգեն Մանուկյանն ու Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Գրավի միջնորդության մեջ, ի թիվս այլի, պաշտպանները նշել էին Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի տարածման հանգամանքը, ընդգծել, որ Քոչարյանը 66 տարեկան է, ունի հիվանդություններ։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, սակայն մերժել էր պաշտպանների միջնորդությունները, որի դեմ նրանք վերաքննիչ բողոք էին ներկայացրել:

Роберт Кочарян будет освобожден под залог в 2 млрд драмов
Второй президент Армении Роберт Кочарян будет освобожден под залог в 2 млрд драмов. Несколько минут назад Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Арсена Никогосяна огласил решение по делу о мере пресечения Р.Кочаряна.
Напомним, что на состоявшемся 8 мая заседании суда первой инстанции защитники Кочаряна представили ходатайства об освобождении их подзащитного под залог, устранении или изменении избранной в отношении него меры пресечения, освобождении его под личное поручительство бывших премьер-министров Армении и Арцаха.
Надлежащее поведение Кочаряна на свободе гарантировали бывшие главы правительства Армении Карен Карапетян, Хосров Арутюнян, Вазген Манукян и бывший глава правительства Арцаха Анушаван Даниелян.
В ходатайстве о применении залога защитники в числе прочих обстоятельств сослались на распространение в Армении коронавируса, подчеркнув, что Кочаряну 66 лет, у него имеются болезни.