Ռոբերտ Քոչարյանը ազատ կարձակվի 2 մլրդ դրամ գրավի դիմաց
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ կարձակվի 2 մլրդ դրամ գրավի դիմաց: Վերաքննիչ քրեական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի, րոպեներ առաջ հրապարակեց Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով որոշումը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 8-ին առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստի ընթացքում Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդություններ էին ներկայացրել Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու, նրա խափանման միջոցը վերացնելու կամ փոփոխելու, նրան Արցախի և Հայաստանի նախկին վարչապետների անձնական երաշախավորությամբ ազատ արձակելու վերաբերյալ։
Քոչարյանի պատշաճ վարքագիծն ազատության մեջ երաշխավորել էին Հայաստանի նախկին վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Վազգեն Մանուկյանն ու Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Գրավի միջնորդության մեջ, ի թիվս այլի, պաշտպանները նշել էին Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի տարածման հանգամանքը, ընդգծել, որ Քոչարյանը 66 տարեկան է, ունի հիվանդություններ։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, սակայն մերժել էր պաշտպանների միջնորդությունները, որի դեմ նրանք վերաքննիչ բողոք էին ներկայացրել:

Armenia’s Criminal Court of Appeals today granted 2 billion AMD ($4.167m) bail to former Armenian President Robert Kocharyan, now on trial for usurping state power during the post-presidential election March 2008 protests in Yerevan.
Kocharyan’s lawyers petitioned the court to grant bail to their client, arguing that, due to his age and medical condition, he is particularly vulnerable to the ongoing coronavirus crisis in Armenia.
On May 8, a lower court again refused bail for Kocharyan, prompting his lawyers to appeal the decision.
In their appeal, Kocharyan’s defense team pointed to the fact that three former prime ministers of Armenia, and one of Artsakh, signed personal guarantees calling for Kocharyan’s release.
The three former Armenian prime ministers who provided personal guarantees are Karen Karapetyan, Khosrov Harutyunyan and Vazgen Manukyan. Anushavan Danielyan is the former Artsakh prime minster who has petitioned the court.