Գագիկ Ծառուկյանի գործով դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացվել
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանի պաշտպանները նրան կալանավորելու ԱԱԾ-ի միջնորդությունը քննող դատավոր Ռոբերտ Պապոյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացրել:
Այս մասին դատարանի դիմաց գտնվող լրագրողներին ասաց Ծառուկյանի պաշտպաններից Երեմ Սարգսյանը:
Պաշտպանը հայտնեց, որ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում խափանման միջոցի վերաբերյալ գործերը ոչ թե համակարգչային եղանակով, այլ դատարանի նախագահի հայեցողությամբ են մակագրվում, և իրենք ինքնաբացարկի հիմքում դրել են ինչպես մակագրման հանգամանքն, այնպես էլ այն, որ դատավոր Պապոյանը երեկ իրենց ողջամիտ ժամկետ չի տրամադրել՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար:
Սարգսյանը նշեց, որ իրենք խնդրել են երեք օր ժամանակ, քանի որ գործի նյութերը մեծածավալ են, սակայն իրենց տրամադրվել է ընդամենը 18 ժամ, որից 9-ը գիշերային:
Դատարանն այժմ հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ ինքնաբացարկի վերաբերյալ որոշում կայացնելու, ամենայն հավանականության այն կհրապարակվի այսօր՝ մոտ երկու ժամից:
Հիշեցնենք, որ Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցով քննությունը սկսվել է երեկ, ընդմիջվել, ապա շարունակվել այսօր։
Ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր, Ծառուկյանը մասնակցում է գործի քննությանը։ Լրագրողների հետ զրույցում, վերջինս, ըստ էության, նոր բան չասաց, միայն կրկնեց, որ գործը շինծու է և կապված է Կառավարության հրաժարականի իր պահանջի հետ:
Ծառուկյանը դիմակ չէր կրում: Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ չի կրում, ինչին ի պատասխան ասաց, որ եթե լրագրողները կրում են, ինքը կարող է չկրել:

Судье по делу Гагика Царукяна объявлен самоотвод
Рассматривающему ходатайство Службы национальной безопасности об аресте лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна Роберту Папикяну представлено ходатайство о самоотводе. Об этом сообщил журналистам адвокат Царукяна Ерем Саргсян.
По его словам, в суде первой инстанции дела по вопросу о мере пресечения распределяются по усмотрению председателя суда. Именно это обстоятельство адвокаты положили в основу ходатайства о самоотводе судьи. Кроме того, вчера судья Папоян не предоставил защитникам разумный срок для ознакомления с материалами дела, добавил Ерем Саргсян.
С учетом объема уголовного дела защитники просили три дня, но им было предоставлено всего 18 часов, 9 из которых пришлись на ночное время.
Сейчас судья находится в совещательной комнате. Решение по ходатайству, по всей видимости, будет оглашено через два часа.
Напомним, что начавшееся вчера рассмотрение дела о мере пресечения в отношении Гагика Царукяна продолжилось сегодня. Последний присутствовал на судебном заседании и вчера, и сегодня.
В беседе с журналистами председатель “ПА” в очередной раз заявил, что дело сфабриковано и связано с его требованием об отставке правительства.
Отметим, что Царукян, как всегда, был без маски. На вопрос одного из журналистов, почему он ее не носит, лидер “Процветающей Армении” сказал, что поскольку все журналисты в масках, он может ее надевать.