Բյուջեի եկամուտների անկումն արագացել է
Բիզնեսի և ամբողջ տնտեսության անկումը լավագույնս արտացոլվում է պետական բյուջե վճարվող հարկերի վիճակագրության մեջ։ Եթե այս տարվա առաջին երեք ամիսներին Հայաստանի պետական բյուջե մուտքագրվող հարկերի աճ էր գրանցվում, ապա ապրիլից արդեն անկում սկսվեց։ Մայիսին, ինչպես վկայում են Պետական եկամոտների կոմիտեի (ՀՀ ՊԵԿ) հրապարակած նոր տվյալները, անկումը խորացել է։
2020 թվականի մայիսին Հայաստանի պետական բյուջե հաշվեգրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքը կազմել են 82.9 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ նվազել է 21.8 մլրդ դրամով կամ մոտ 20.8%-ով։ Ապրիլին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, անկումը կազմել էր 9.1%:
Օրեր առաջ՝ հունիսի 12-ին, ՊԵԿ-ի հարկ վճարողների ընթացիկ հսկողության հարկային տեսչություն-վարչության պետի տեղակալ Արթուր Հակոբյանն ասուլիսին նշեց, որ նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածման պայմաններում հաջողվել է հարկային եկամուտների աճ ապահովել։ Նա ներկայացրեց տարվա առաջին հինգ ամիսների ցուցանիշները՝ հունվար-մայիսը։
Հունվար-մայիսի հաշվարկներով, իսկապես, պետական բյուջեի եկամուտների աճ է գրանցվել, սակայն դա դեռևս չի նշանակում, որ կորոնավիրուսի տարածման օրերին հնարավոր է եղել պահպանել հարկերի աճը, քանի որ ապրիլից դրանք անկում են ապրում։
Այսպես, այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին միասին՝ հունվար-մայիսին, պետական բյուջե հաշվեգրված հարկերը կազմել են 583.6 մլրդ դրամ, որը 2019 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 12.5 մլրդ դրամով կամ 2.2%-ով։
Ասուլիսի օրը՝ հունիսի 12-ին, Պետական եկամուտների կոմիտեն դեռևս մայիսի ցուցանիշն առանձին չէր հրապարակել, սակայն ինչպես և ենթադրում էինք, հունվար-մայիսի աճն ապահովվել է հունվար-մարտի շնորհիվ, իսկ ապրիլ-մայիսին արդեն անկում ունենք։ Հիշեցնենք, որ Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարվել այս տարվա մարտի 16-ից։ Արդեն մարտի երկրորդ կեսից սկսած՝ բիզնեսը վնասներ է կրում։ Այդ վնասներն ավելի են մեծացել ապրիլին ու մայիսին։
Ինչպես կարող եք տեսնել ստորև գտնվող գրաֆիկում, այս տարվա հունվարին և մարտին ավելի շատ հարկ է հավաքագրվել, քան նախորդ տարվա նույն ամիսներին։ Իսկ փետրվարին հարկերի ցուցանիշը գրեթե նույն մակարդակում է եղել նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ։
Նոր կորոնավիրուսի ազդեցությունն արդեն երևում է ապրիլի ու մայիսի ցուցանիշներում։ Դատելով տնտեսության ու բիզնեսի ներկա իրավիճակից՝ լավագույն սցենարների դեպքում այդ անկումը առնվազն մինչև այս տարեվերջ կշարունակվի։
Թե' ապրիլին, թե' մայիսին անկում է գրանցվել հարկատեսակների մեծ մասի գծով՝ ինչպես ավելացված արժեքի հարկի, այնպես էլ եկամտային հարկի, մաքսատուրքերի և այլն։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականին Հայաստանի պետական բյուջե հաշվեգրված հարկային եկամուտներն ու պետական տուրքը կազմել են 1 տրլն 464.3 մլրդ դրամ, որը 2018 թվականի համեմատ աճել է 206.2 մլրդ դրամով կամ 16.4%-ով։

Ускорился процесс сокращения доходов госбюджета
Упадок бизнеса и экономики в целом наилучшим образом отражает статистика налоговых поступлений в госбюджет. Если в первом квартале этого года был зарегистрирован рост налогов в госбюджет, то с апреля уже наблюдается снижение этого показателя. По данным Комитета госдоходов РА, в мае спад углубился.
В мае 2020 г. сумма поступивших в госбюджет налогов и пошлин составила 82.9 млрд драмов, что на 21.8 млрд, или примерно на 20.8%, меньше аналогичного показателя прошлого года. В апреле, по сравнению с тем же периодом прошлого года, спад составил 9.1%.
Заместитель начальника отдела текущего контроля управления налоговой инспекции налогоплательщиков КГД Артур Акопян на пресс-конференции 12 июня отметил, что в условиях распространения COVID-19 удалось обеспечить рост налоговых доходов. Акопян представил показатели с января по май, согласно которым действительно был зарегистрирован рост поступлений в госбюджет. Однако это вовсе не означает, что во время пандемии удалось сохранить рост сбора налогов, поскольку начиная с апреля этот показатель начал сокращаться.
Так, за первые пять месяцев этого года сумма перечисленных в госбюджет налогов составила 583.6 млрд драмов, что на 12.5 млрд, или на 2.2%, превышает показатель того же периода 2019 г.
На вышеупомянутой пресс-конференции КГД не обнародовал отдельно показатели за май, но, как и предполагалось, рост с января по май был обеспечен за счет роста с января по март, а в апреле-мае уже наблюдался спад.
Напомним, что с 16 марта с.г. в Армении действует режим чрезвычайного положения. Начиная со второй половины марта бизнес терпит убытки, которые увеличились в апреле-мае.
Влияние коронавируса нового типа уже сказалось на показателях за апрель и май. Судя по нынешней ситуации в экономике и бизнесе, в случае самого благоприятного сценария спад сохранится как минимум до конца этого года.
И в апреле, и в мае спад был зафиксирован по линии основных видов налогов – НДС, подоходного налога, таможенных пошлин и т.д.
Напомним, что в 2019 г. общая сумма поступивших в госбюджет РА налоговых поступлений и таможенных пошлин составила 1 трлн 464.3 млрд драмов, что на 206.2 млрд, или на 16.4%, превышает показатель 2018 г.