Գագիկ Խաչատրյանն ու իր որդիները հայցադիմում են ներկայացրել Նիկոլ Փաշինյանի և մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի դեմ
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, նրա որդիներ՝ Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի դեմ հայցադիմում են ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասույան դատարան: Հայցվորները պահանջում են վիրավորանք հանդիսացող արտահայտության համար ներողություն խնդրել և զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները հերքել:
Դիմելով դատարան Խաչատրյանները հայտնել են, որ վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը 2020թ. ապրիլի 28-ին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում կատարել է հրապարակային գրառում այն մասին, որ Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքը ամենատարբեր առիթներով, պատրաստակամություն են հայտնել «վերադարձնել իրենց թալանածը և վերականգնել պետությանը պատճառված վնասը: ՀՀ կառավարության ունեցած տվյալներով Գագիկ Խաչատրյանը և նրա որդիները ղեկավարել են Հայաստանում երկար տարիներ գործած կոռուպցիոն, մաֆիոզ համակարգ, ինչի արդյունքում կուտակել են մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի ապօրինի հարստություն: Վարչապետի դիրքորոշումն այն է, որ այդ թալանվածը պետք է մինչև վերջ վերադարձվի պետությանը»:
Ինչ վերաբերվում է UCOM ընկերությանը, ապա ըստ հայցվորների՝ վարչապետի մամուլի խոսնակը գրել է, որ նրա բաժնեմասերի օտարումը ՀՀ օրենսդրությամբ, հնարավոր է միայն կառավարության համաձայնությամբ: Իսկ Խաչատրյանների բաժնեմասի վաճառքը հնարավոր կլինի միայն այն պարագայում, եթե այդ վաճառքի դիմաց ստացվող ողջ գումարը փոխանցվի Հայաստանի պետական բյուջե: Նշել է, որ այս դիրքորոշումն ուժի մեջ է նաև այսօր` ապօրինի ծագմամբ ցանկացած գույքի պարագայում:
Գագիկ Խաչատրյանն ու իր որդիները հենց այս գրառման մեջ պարունակող տեղեկություններն են համարում վիրավորանք և զրպարտություն, ինչն էլ հանդիսացել է հայցադիմումի հիմքը:
Խաչատրյանները պահանջում են պարտավորեցնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Մանե Գևորգյանին դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում «Ֆեյսբուք» սոցիալական կայքի`Մանե Գևորգյանին պատկանող էջում, ինչպես նաև Կառավարության պաշտոնական կայքում «Ներողություն ենք խնդրում Գագիկ Խաչատրյանից և նրա որդիներից» վերնագրով գրառում կատարելու եղանակով հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել հայցվորներից:
Ինչպես նաև հերքել Գագիկ Խաչատրյանից և նրա որդիների կողմից կոռուպցիոն և մաֆիոզ համակարգ ղեկավարած լինելու, ինչպես նաև ապօրինի հարստություն կուտակած լինելու վերաբերյալ իրենց պնդումը: Մասնավորապես, Խաչատրյանները զրպարտություն են համարում այն պնդումը, որ Գագիկ Խաչատրյանը և նրա որդիները ընդունել են իրենց կամ ընտանիքի այլ անդամների կողմից պետությանը վնաս պատճառելու փաստը, թալանելու փաստը, կամ պատրաստակամություն են հայտնել որպես թալանած գույք որևէ բան պետությանը վերադարձնելու մասին:
Հայցադիմումը մակագրվել է դատավոր Սարգիս Երիցյանին: Դատավորը հայցադիմումն ընդունել է վարույթ, սակայն դատական նիստի վերաբերյալ «Դատալեքս» տեղեկատվական պորտալում տեղեկություններ չկան:

Гагик Хачатрян и его сыновья подали иски против премьер-министра и его пресс-секретаря
Бывший председатель Комитета госдоходов Гагик Хачатрян и его сыновья Гурген и Артем Хачатряны обратились в ереванский суд общей юрисдикции с исками против премьер-министра Никола Пашиняна и его пресс-секретаря Мане Геворкян. Истцы требуют принести извинения за являющееся оскорблением выражение и опровергнуть являющиеся клеветой сведение.
В иске отмечается, что пресс-секретарь премьера Мане Геворкян 28 апреля 2020 года написала на своей фейсбуковской странице о том, что семья Гагика Хачатряна по различным поводам выражала готовность “вернуть награбленное и восстановить причиненный государству ущерб”. “По данным правительства РА Гагик Хачатрян и его сыновья руководили действующей в Армении на протяжении многих лет коррупционной, мафиозной системой, в результате чего накопили незаконное богатство на сумму несколько сотен миллионов долларов. Позиция премьер-министра состоит в том, что все награбленное должно быть возвращено государству”,- написала М.Геворкян.
Что касается компании UCOM, то, по утверждению истцов, пресс-секретарь главы правительства отметила, что, согласно закону РА, отчуждение долей компании возможно только с согласия правительства. А продажа доли Хачатрянов возможна только в том случае, если вся полученная от этой продажи сумма будет перечислена в госбюджет Армении. Отмечается, что эта позиция и сегодня остается в силе в отношении любого имущества незаконного происхождения.
Именно эту запись Гагик Хачатрян и его сыновья считают оскорблением и клеветой, что и послужило основанием для подачи исков.
Хачатряны требуют обязать премьер-министра Никола Пашиняна и Мане Геворкян в течение пяти дней после вступления в силу законного решения суда опубликовать на принадлежащей Мане Геворкян странице в социальной сети Фейсбук и на официальном сайте правительства запись под заголовком “Приносим извинения Гагику Хачатряну и его сыновьям”, тем самым принеся публичные извинения истцам. Кроме того, в иске содержится требование опровергнуть утверждение о том, что Гагик Хачатрян и его сыновья руководили коррупционной мафиозной системой и накопили неазконное состояние. В частности, Хачатряны считают клеветой утверждение о том, что Г.Хачатрян и его сыновья признали факты грабежа и причинения ими или их семьей ущерба государству, а также выразили готовность вернуть государству что-либо в качестве награбленного ими имущества.
Иск передан на рассмотрение судье Саркису Ерицуяну. Судья уже принял иск в производство, однако никакой информации о дате судебного заседания судебный портал “Даталекс” не сообщает.