Արսեն Թորոսյան. «Կորոնավիրուսի հաստատման հայկական արտադրության ՊՇՌ թեստերը պատրաստ են»
Կորոնավիրուսի հաստատման հայկական արտադրության ՊՇՌ (պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա) թեստերը պատրաստ են: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Հայկական արտադրության կորոնավիրուսի հաստատման ՊՇՌ թեստերը պատրաստ են։ Նրանք կվերցվեն օգտագործման Առողջապահության նախարարության կողմից պետական պատվերով իրականացվող հետազոտությունների համար։
Սա շատ լուրջ առաջընթաց է մեր բժշկագիտության և հիմնարար գիտությունների համար։
Հատուկ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտին թեստերը մշակելու և արտադրելու համար, ինչպես նաև պարետատանը դրանց մշակման համար անհրաժեշտ պարագաները և նյութերը ձեռք բերելու և Հայաստան ներկրելու համար»,- գրել է նախարարը։

Арсен Торосян: “ПЦР-тесты на коронавирус армянского производства уже готовы”
Тесты на коронавирус с методикой полимеразной цепной реакции (или ПЦР-тесты) армянского производства уже готовы. Об этом сообщил на своей фейсбуковской странице министр здравоохранения Арсен Торосян.
“Они будут использоваться Министерством здравоохранения для проведения исследований в рамках госзаказа. Это очень серьезный прогресс в нашей научной медицине и основополагающих науках.
Хочу выразить особую благодарность Институту молекулярной биологии за разработку и производство тестов, а также комендатуре – за приобретение и доставку в Армению необходимых для их создания принадлежностей и веществ”,- написал А.Торосян.