Մանե Թանդիլյան. «2019-ի պետական բյուջեում առկա բազմաթիվ ծրագրերի զգալի մասը էականորեն թերակատարվել է»
Ազգային ժողովի Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանի համոզմամբ` 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը ծրագրային առոմով իներցիոն էր:
Այս մասին 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկմանն իր ելույթում ասաց պատգամավորը:
«Այո, ընթացիկ ծախսերի հաշվին որոշակիորեն ավելացել են թոշակները, աշխատավարձերը, որոշ ոլորտներում ավելացել են ծախսերը, սակայն ո՞րն է մեր սպասելիքը պետական բյուջեից։ 2019 թվականին պետական բյուջեում առկա բազմաթիվ ծրագրերի զգալի մասը էականորեն թերակատարվել է»,-ասաց Թանդիլյանը` հավելելով, որ չկա մի ոլորտ, որտեղ էական ռեֆորմներ են իրականացվել:
Թանդիլյանի խոսքով` ծախսերի որոշակի աճի հաշվին կատարվում են նախկիններից ժառանգած ծրագրեր, երբեմն` ավելի դանդաղ:
«Բյուջեի կատարողականի, ավելի ճիշտ՝ այս պարագայում չկատարողականի հիմնավորման մեջ կարմիր թելով անցնում է «չենք հասցրել» միտքը գրեթե բոլոր գերատեսչություններում, չենք հասցրել մրցույթ անել, չենք հասցրել չափորոշիչներ գրել, չենք հասցրել, բայց կանենք մյուս տարի»,-ասաց նա:
Թանդիլյանը կոչ արեց Կառավարությանը լինել ազնիվ և գրել այնպիսի ծրագրեր, որոնք ի զորու է կատարել: Նրա խոսքով` բյուջետային ծախսերի անարդյունավետությունն անդրադառնում է նաև տնտեսական աճի որակի, հետևաբար մարդկանց կյանքի որակի վրա: Թանդիլյանն անդրադարձավ նաև կապիտալ ծախսերի թերակատարմանը` համոզմունք հայտնելով, որ ըստ շատերի՝ կապիտալ ծախսերը միայն շինարարությունն է:
«Այնինչ կապիտալ ծախսերը ներդրում են երկրի զարգացման համար, որը հնարավորություն է տալիս ստեղծել պայմաններ, ենթակառուցվածքներ մարդու զարգացման համար` որպես կրթված, առողջ ու ստեղծագործ»,-ասաց նա:
Թանդիլյանը հույս հայտնեց, որ խորացող ճգնաժամը կզգաստացնի իշխանություններին` առաջին հերթին ժամանակին արդյունավետ կառավարման իմաստով, օր առաջ իրականացնել բարեփոխումներ, որոնք հնարավորություն կտան մեղմել ճգնաժամի հետևանքները:

Мане Тандилян: “Значительная часть включенных в госбюджет 2019 года программ в существенной степени недовыполнена”
Председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян убеждена, что в плане программ выполнение госбюджета 2019 г. является инерционным.
Об этом депутат заявила в ходе обсуждения отчета правительства о выполнении госбюджета 2019 г.
“Да, за счет текущих расходов пенсии и зарплаты в некоторых областях в определенной степени увеличились, в каких-то сферах выросли расходы. Но какими были наши ожидания от госбюджета? Значительная часть включенных в госбюджет 2019 г. программ в существенной степени недовыполнена”,- заявила Тандилян, добавив, что нет ни одной сферы, где были бы осуществлены серьезные реформы.
По словам председателя комиссии, унаследованные от предыдущей власти программы реализуются за счет увеличения расходов.
“В обосновании отчета о выполнении бюджета, точнее о его невыполнении, красной нитью проходит выражение “не успели”, которое затрагивает все ведомства: “не успели провести тендер”, “не успели разработать критерии, но сделаем это в будущем году”,- отметила Мане Тандилян.
Она призвала правительство быть честным и разрабатывать такие программы, которые в состоянии выполнять. Неэффективность бюджетных расходов сказывается на качестве экономического роста, а значит, на качестве жизни людей, добавила председатель комиссии.
Мане Тандилян отметила, что капитальные расходы для многих связаны только со строительством. “Между тем капитальные расходы – это инвестиции в развитие страны, дающие возможность создавать для людей условия, инфраструктуры в сферах образования, здравоохранения, творческой жизни.
Тандилян выразила надежду, что углубляющийся кризис отрезвит власти в первую очередь в вопросах эффективного управления и скорейшего осуществления реформ, что позволит смягчить последствия кризиса.