«Ազատ դեմոկրատները» ՀՀԿ-ին, ԲՀԿ-ին եւ ՕԵԿ-ին չեն հրավիրել
Վաղը կառավարության նիստերի դահլիճում կայանալու է «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության երկրորդ արտահերթ համագումարը: Հյուրերի թվում են ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ:
«Ազատ դեմոկրատների» ներկայացուցիչ, ԱԳ նախկին նախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ համագումարին չեն հրավիրել միայն ՀՀԿ-ին, ԲՀԿ-ին եւ ՕԵԿ-ին:
«Այս վիճակը, որում Հայաստանը գտնվում է հենց իշխող կոալիցիայի պատճառով է: Մենք ընդդիմադիր կուսակցություն ենք, մեր համագումարում ի՞նչ ունեն ասելու կամ քննարկելու: Մենք մեր համախոհների հետ ուղիներ ենք փնտրում, թե ինչպես երկիրը այս վիճակից դուրս բերենք»,-ասաց Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Նա չբացառեց, որ խորհրդարան անցնելու դեպքում կհամագործակցեն խորհրդարանական ուժերի հետ' օրենքների մշակման եւ ընդունման հարցերով: «Անցնենք խորհրդարան' կտեսնենք, թե համագործակցության ինչ եզր կա, մենք բոլորս էլ մտահոգ ենք այս երկրի ապագայով»,-ավելացրեց նախկին արտգործնախարարը:
Ալեքսանդր Արզումանյանից հետաքրքրվեցինք, թե «Ազատ դեմոկրատներից» մեծամասնական ընտրապայքարում թեկնածու առաջադրելո՞ւ են: «Դեռ վերջնական որոշում չկա»,-պատասխանեց Ա. Արզումանյանը:

РПА, ППА и ПОЕ не приглашены на съезд "Свободных демократов"
Завтра в зале заседаний правительства состоится 2-ой внеочередной съезд партии "Свободные демократы". В числе гостей как парламентарии, так и представители внепарламентских политических сил.
Член партии "Свободные демократы", бывший министр иностранных дел Александр Арзуманян сообщил "Hetq"-у, что на съезд не приглашены только представители Республиканской партии Армении, партий "Процветающая Армения" и "Оринац еркир".
"Ситуация, в которой оказалась Армения, возникла по вине правящей коалиции. Мы являемся оппозиционной партией, о чем они могут говорить на нашем съезде? Вместе с нашими единомышленниками мы ищем пути выхода страны из этого положения",- сказал Александр Арзуманян.
Он не исключил, что в случае избрания в парламент "Свободные демократы" будут сотрудничать с парламентскими силами в вопросах разработки и принятия законов. "Когда пройдем в парламент, тогда и посмотрим, какие грани для сотрудничества имеются. Все мы обеспокоены будущим этой страны",- добавил бывший глава МИД.
На вопрос, намерена ли их партия выдвинуть кандидата по мажоритарной системе, Александр Арзуманян сказал, что окончательного решения пока нет.