Ալվինա Գյուլումյան. «Եթե կգտնեն, որ այստեղ պետք է չլինեմ, չեմ պատրաստվում ուժով դա անել, ուղղակի կպայքարեմ իմ իրավունքների համար»
Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Ալվինա Գյուլումյանը աշխատանքի է գնալու այնքան ժամանակ, քանի դեռ չկա համապատասխան իրավական ակտ` իր լիազորությունների դադարեցման մասին:
Այս մասին ՍԴ-ի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գյուլումյանը:
«Մենք պատկան մարմիններից ակնկալում ենք համապատասխան ձևակերպված փաստաթուղթ, որը կվերաբերի մեզանից յուրաքանչյուրին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Հարցին`ստացվում է չի պատրաստվում դատարանի շենքից հեռանալ, Գյուլումյանը պատասխանեց.
«Դատարանի շենքից հեռանալ-չհեռանալը խնդիր չեմ համարում, վերջին երեք ամիսներին պանդեմիայի ընթացքում մենք դատարանի շենքում եղել ենք դեպքից դեպք: Ինչ վերաբերում է պաշտոնին, սա դատարան է, ընդ որում կոլեգիալ մարմին է համարվում, և բնականաբար եթե կգտնեն, որ այստեղ պետք է չլինեմ, ես չեմ պատրաստվում ուժով դա անել, ուղղակի կպայքարեմ իմ իրավունքների համար»:
Ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության դիմումին, որը վերաբերում է Սահմանադրության փոփոխության նախագծի սահմանադրականության վիճարկմանը, Գյուլումյանն ասաց` դիմումից տեղյակ չէ, քանի որ նոր է աշխատանքի գալիս:
Անդրադառնալով լրագրողների դիտարկմանը, որ ըստ նախագծի` ընդհանուր առմամբ առնվազն 12 տարի պաշտոնավարած դատավորներին է այն վերաբերում, իսկ ինքը պաշտոնավարել է նաև մինչ 2014 թվականը, Գյուլումյանն ասաց.
«Իմ նախորդ պաշտոնավարումից հետո երկու անգամ Սահմանադրություն է փոխվել, այդ դեպքում պետք է գրեին` բոլոր ժամանակներում պաշտոնավարած, եթե նախկինն էլ պետք է հաշվեին, երկրորդ ընտրվելուց էլ ինչի էի երդվում, կասեին` մի անգամ արդեն ընտրվել ես, արի, պաշտոնավարի»:

Альвина Гюлумян: “Если посчитают, что я не должна здесь находиться, то насильно не останусь, но буду бороться за свои права”
Заместитель председателя Конституционного суда Альвина Гюлумян намерена ходить на работу до тех пор, пока не будет представлен соответствующий правовой акт о прекращении ее полномочий. Об этом она сообщила находящимся у здания суда журналистам.
“Мы ждем от компетентных органов предоставления сформулированного соответствующим образом документа, который касается каждого из нас”,- отметила А. Гюлумян.
На вопрос: означает ли это, что она не собирается покидать здание КС, г-жа Гюлумян ответила: “Если посчитают, что я не должна здесь находиться, то насильно не останусь, но буду бороться за свои права”.
Что касается заявления парламентской фракции “Процветающая Армения”, которым оспаривается конституционность проекта изменений в Конституции, то наша собеседница отметила, что пока ничего об этом не знает.
Комментируя замечание о том, что изменения касаются проработавших 12 лет судей, а она работала также до 2014 г., Альвина Гюлумян пояснила, что за предыдущий период ее работы Конституция менялась дважды. “А в этом случае нужно было написать “проработавший в течение всего времени”. Если собирались учесть также предшествующий период работы, то следовало учесть, что я давала клятву и при втором избрании. В противном случае могли сказать, что я один раз уже избиралась и сейчас просто должна продолжать выполнять свои полномочия”.