Արայիկ Հարությունյանը՝ ընդունելության քննությունների անցկացման կարգի մասին
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադարձավ այս տարվա միասնական քննությունների անցկացման կարգին։ Այս տարի դիմորդները բուհ ընդունվելու համար հանձնելու են մեկ քննություն, իսկ հավասար միավորի դեպքում հաշվի են առնելու մի քանի հանգամանքեր, որոնց վերաբերյալ ավելի վաղ նախարարը տեղեկացրել էր։
Ընդունելության քննությունները մեկնարկում են հուլիսի 2-ից, անցկացվելու են չորս օր, հուլիսի 2-ին կանցկացվի օտար լեզուների քննությունները, հուլիսի 4-ին՝ հայոց պատմություն, աշխարհագրություն եւ քիմիա առարկաներինը, հուլիսի 6-ին՝ մաթեմատիկայի քննությունը, հուլիսի 8-ին կլինեն հայոց լեզու եւ գրականություն, կենսաբանություն, ֆիզիկա առարկաների քննությունները։
Նախարարը հրապարակեց ընդունելության քննությունների անցկացման կենտրոնների ցանկը։ Տեղեկացրեց, որ քննությունների համար նախատեսված անցագրերը կուղարկվեն դիմորդի էլեկտրոնային հասցեներին, եւ ինչպես հեռախոսների միջոցով, այնպես էլ տպած տարբերակով կարող են ներկայացնել քննական կենտրոններ։
Ըստ նախարարի՝ քննության ամբողջ ընթացքում պետք է պահպանվի անվտանգության կանոնները։
Քննությունների ընթացքը վերահսկելու են ոստիկանության աշխատակիցները։ «Պետք է թույլ չտանք, որ լինեն կուտակումներ, հատկապես դա լինելու է առավոտյան ժամերին, երբ դիմորդները ժամանելու են քննական կենտրոններ։ Արտակարգ դրության այս պայմաններում պետք է հրաժարվել ընտանիքներով, բարեկամներով, հարեւաններով քննական կենտրոն գնալը», - ասաց նախարարը։ Նախարարը նշեց, որ պետք է յուրաքանչյուր դիմորդ մեկ ուղեկից ունենա, ցանկալի կլինի նաեւ, որ դիմորդը միայնակ ներկայանա, իսկ քննության մեկնարկից հետո ուղեկիցները պետք է լքեն կենտրոնների տարածքները՝ կուտակումներից խուսափելու համար։
Նշեց, որ հերթերը լինելու են գծանմուշներով, դիմորդները պարտադիր կրելու են դիմակներ, մոտենալու են քննական կենտրոններ, ջերմաչափվելու են, նոր մտնեն քննական սենյակ։ Մշտական ջերմությամբ կամ ջերմության տատանումներով հիվանդություններ ունեցող դիմորդները պետք է քննության կենտրոնի ղեկավարին ներկայացնեն բժշկական հսկողության ամբուլատոր քարտի համապատասխան հիմնավորմամբ քաղվածք։
Ըստ Հարությունյանի՝ քննական կենտրոններում նախորդ 250 առավելագույն դիմորդների դեպքում այս տարի դահլիճում դիմորդների թիվը չի գերազանցելու 140-150-ը, պահպանվելու է սոցիալական հեռավորություն։ Նախորդ տարվա 30 քննական կենտրոնի փոխարեն լինելու է 47-ը։
Այս տարի քննություններին մասնակցելու է մոտ 14 հազար դիմորդ։
Փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշեց, որ ԳԹԿ-ի աշխատողները եւս անցնելու են հատուկ ստուգում, քննական տարածքը պարբերաբար ախտահանվելու է։ Դիմորդներին տրվելու են հատուկ ախտահանված գրիչներ։

Араик Арутюнян о порядке проведения приемных экзаменов в вузы
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян в прямом эфире в Фейсбуке коснулся порядка проведения в этом году единых приемных экзаменов в вузы. В этом году абитуриенты будут сдавать один экзамен, а в случае набора одинаковых баллов будут учтены несколько обстоятельств, о которых министр сообщил ранее.
Приемные экзамены начнутся 2 июля и будут проводиться четыре дня. 2 июля состоится экзамен по иностранным языкам, 4 июля – экзамены по истории Армении, географии и химии, 6 июля – экзамен по математике, 8 июля – экзамены по армянскому языку и литературе, биологии, физике. Министр обнародовал также список центров, где будут проводиться приемные экзамены.
Необходимые для участия в экзаменах пропуски будут отправлены на электронные адреса абитуриентов и могут быть предъявлены в экзаменационных центрах как в печатном виде, так и посредством телефона.
В течение всего экзамена должны соблюдаться правила безопасности. Экзаменационный процесс будет контролироваться сотрудниками полиции. “Мы не должны позволить скопления людей, особенно в утренние часы, когда абитуриенты будут прибывать в экзаменационные центры. В условиях чрезвычайного положения нужно отказаться от прихода на экзамен в сопровождении всей семьи, родственников, соседей”,- сказал министр. По словам А.Арутюняна, желательно, чтобы абитуриенты приходили одни или в сопровождении одного человека. После начала экзамена все сопровождающие лица обязаны будут покинуть территорию экзаменационного центра.
Абитуриенты должны являться в масках, а при входе в экзаменационный центр - проходить процедуру измерения температуры тела, после чего им будет разрешено зайти в помещение. Те лица, у которых имеются заболевания, сопровождающиеся постоянной повышенной температурой или колебаниями температуры тела, должны представить руководителю экзаменационного центра соответствующую выписку из амбулаторной медицинской карты.
В этом году число абитуриентов в экзаменационных залах не должно превышать 140-150 человек вместо 250 в предыдущие годы. Будет соблюдаться социальная дистанция. В этом году вместо 30 экзаменационных центров будут действовать 47. В приемных экзаменах в вузы примут участие 14 тысяч абитуриентов.
Сотрудники экзаменационных центров тоже пройдут специальную проверку, а помещения, где должны проходить экзамены, будут периодически дезинфицироваться. Абитуриенты получат специальные продезинифицированные ручки. Об этом сособщила замминистра ОНКС Жанна Андреасян.