Նիկոլ Փաշինյան. «Համաճարակի հաղթահարման լավագույն սցենարը սոցիալական համերաշխության տրամաբանությամբ հանրային կարգապահության ավելացումն է»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր պարետատան նիստից հետո անցկացրել է ճեպազրույց, որին մասնակցել են Առողջապահության նախարարության ինֆեկցիոն հիվանդությունների գծով խորհրդատու, ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի բուժական գծով փոխտնօրեն Նարինե Սարգսյանցի և Մարսելի Նորդ բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքի ղեկավար, բժշկության ոլորտում առաջատար գիտնական, պրոֆեսոր Լորան Փափազյանի հետ:
Վարչապետը նշել է, որ սոցիալական ցանցերի անգամ մակերեսային դիտարկումները ցույց են տալիս, որ ի հեճուկս հակահամաճարակային շարժում սկսելու անհրաժեշտության՝ մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ ավելի շատ պրոհամաճարակային վարքագիծ են դրսևորում՝ մասնակցում են ամառանոցային խնջույքների, զանգվածային ուխտագնացությունների, չնայած կազմակերպությունների կողմից արված սոցիալական հեռավորություն պահելու գծանշումներին՝ չեն օգտվում դրանցից: «Այս ամենն ամենևին չեմ ասում, որ որևէ մեկին մեղադրեմ, այլ հարկ եմ համարում պարզապես ընդգծել, որ հիմա արդեն թվերը ցույց են տալիս, որ առանց բացառության բոլորս՝ որտեղ, ինչքան և ինչպես կարողացել ենք, քամահրական վերաբերմունք ենք ցուցաբերում հակահամաճարակային կանոնների վերաբերյալ: Քանի որ այս երևույթն արդեն այսպիսի մասշտաբներ է ստացել Հայաստանում, կարծում եմ, որ բոլորս՝ ինձնից սկսած և որևէ այլ քաղաքացուց վերջացրած, կարիք ունենք մեր հակահամաճարակային վարքագիծը ռեստարտի ենթարկելու, հակառակ դեպքում չենք կարողանալու այս իրավիճակը հաղթահարել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս առումով վարչապետը ևս մեկ անգամ կարևորել է ՀՀ պետական կառավարման բոլոր մարմինների, Հայաստանում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների և ՀՀ ոստիկանության կողմից հակահամաճարակային կանոնների պահպանումը. «Պետական կառավարման մարմինները պետք է անհատական պատասխանատվություն վերցնեն՝ պետք է բացառել առանց դիմակի մարդկանց ներկայությունը, սոցիալական հեռավորության խախտումները: Բոլոր տեղերում պետք է լինեն ոչ միայն գծանշումներ, այլև պետք է կոնկրետ պաշտոնյաներ զբաղվեն այդ գծանշումների կանոնները պահպանելու գործով: Հայաստանում գործունեություն ծավալող բոլոր կազմակերպությունները պետք է պատասխանատվություն ստանձնեն ոչ միայն իրենց տարածքում, այլև հարակից տարածքներում հերթերի պահպանման համար: Ոստիկանությունը պետք է նախ իր շարքերում հակահամաճարակային կանոնների պահպանման բարձր կարգապահություն ցուցաբերի, և ոստիկանության ներկայացուցիչները որևէ դեպքի կողքով անտարբեր չպետք է անցնեն: Այս ամենը կարևոր է՝ ցույց տալու համար մեր հավաքական հավատն առ այն, որ մենք կարող ենք այս ճգնաժամը հաղթահարել: Ի վերջո, այս ճգնաժամի հաղթահարումը կախված է մեր հավաքական ջանքերից, մեր հավաքական կամքից, և այս առումով պետական մարմինների գործունեությունը պետք է շարունակություն ստանա քաղաքացիների անհատական վարքագծի փոփոխությամբ»:
Ն. Փաշինյանը ցավով հիշեցրել է, որ Հայաստանում կորոնավիրուսն արդեն 433 մարդու կյանք է խլել, և յուրաքանչյուրս պետք է գիտակցի, որ հակահամաճարակային կանոնները չպահելու հետևանքով ինչ-որ մեկին՝ ծանոթ, թե անծանոթ, դատապարտում է մահվան. «Յուրաքանչյուրիս կողմից հակահամաճարակային կանոնները պահպանելը կարևոր է ոչ այնքան և ոչ միայն մեր անհատական ճակատագրի առումով: Մեծ հավանականությամբ հակահամաճարակային կանոնների խախտումով մենք մահվան ենք դատապարտում ուրիշներին, որովհետև մենք կարող ենք նույնիսկ հիվանդանոց չընկնել, բայց մեկ ուրիշին դատապարտել մահվան: Այսօր հիվանդության մասշտաբը թույլ է տալիս ասել, որ բոլորս ինչ-որ բան այնպես չենք արել, և ռեստարտի, կարգապահության ներդրման անհրաժեշտություն և կարիք ունենք: Ինքներս մեզ և դիմացիններին պետք է վերաբերվենք որպես վարակակրի, և սրանից բխող համապատասխան վարքագծի որդեգրումն է, որ մեզ հնարավորություն կտա հաղթահարել այս իրավիճակը՝ առանց էական ցնցումների»:
Անդրադառնալով համաճարակի հաղթահարման, այդ թվում և տնտեսական առումով դիտարկված սցենարներին՝ վարչապետը նշել է. «Պրոֆեսիոնալ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ համաճարակի հաղթահարման լավագույն սցենարը սոցիալական համերաշխության տրամաբանությամբ հանրային կարգապահության ավելացումն է, որի արդյունքում տնտեսական ճգնաժամը, տնտեսական դժվարությունները կհաղթահարենք հնարավոր լավագույն սցենարով: Եվ կա հաջորդ սցենարը՝ շատ են հարցնում, թե ինչու մենք համատարած լոկդաունի չենք գնում: Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ եթե լոկդաուն անենք, և այն պատշաճ ձևով չպահպանվի, դա մեր տնտեսության համար երկարաժամկետ և աղետալի հետևանք կունենա: Նույնիսկ լոկդաունն արդյունավետ հնարավոր է իրականացնել միայն այն պարագայում, երբ մեզնից յուրաքանչյուրն իր անհատական վարքագծով պահպանում է հստակ սահմանված հակահամաճարակային կանոնները, իսկ եթե դրանք հստակ պահպանվում են, նոր լոկդաունի անհրաժեշտություն չի լինի»:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ դիմել է մեր համաքաղաքացիներին. «Սիրելի հայրենակիցներ, իմ կոչն ու խնդրանքն է ձեզ, որ մեր անհատական վարքագծով իրար օգնենք՝ այս իրավիճակը հաղթահարենք: Կրկնում եմ՝ այս պահի դրությամբ 433 մարդ մահացել է կորոնավիրուսից, մեր հիվանդանոցներում ծայրահեղ ծանր վիճակում է գտնվում 123 հիվանդ, ծանր վիճակում՝ 529 հիվանդ, 1739 հիվանդի մոտ կա թոքաբորբ, ինչը նշանակում է, որ նրանց վիճակը ցանկացած պահին կարող է դառնալ ծանր կամ ծայրահեղ ծանր: Այս վիճակագրության հեղինակները մենք ենք՝ բոլորս, և մենք կարող ենք փոխել այս վիճակագրությունը: Յուրաքանչյուրիցս պահանջվում է մեր անհատական ջանքը, և ես հավատում եմ, որ մենք կարող ենք դա անել: Իմ կոչը շարունակում է մնալ նույնը՝ համախմբենք մեր ուժերը և բարձրացնենք մեր կարգապահությունը»:
Խոսքը փոխանցելով Մարսելի Նորդ բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքի ղեկավար, պրոֆեսոր Լորան Փափազյանին, ով ղեկավարում է Մարսելից հատուկ չվերթով Երևան ժամանած մասնագետների 2-րդ խումբը՝ վարչապետը երախտագիտություն է արտահայտել նրան աջակցության համար և հույս հայտնել, որ պրոֆեսորի ուղերձը ևս կքաջալերի մեր քաղաքացիներին՝ ավելի բարձր մակարդակով պահելու հակահամաճարակային կանոնները:
Ընդգծելով, որ հպարտ է մեծ առաքելությամբ Հայաստան ժամանելու համար՝ պրոֆեսոր Փափազյանը նշել է. «Պատիվ եմ ունեցել հանդիպելու հայ գործընկերներին, ովքեր շատ կոմպետենտ են և աշխատում են օրնիբուն, սակայն այս պահին ուժասպառ են: Կկրկնեմ այն, ինչ ասաց պարոն վարչապետը՝ կոչ եմ անում բոլորին պահպանել հակահամաճարակային կանոնները, որոնք կկարողանան մեզ փրկել այս իրավիճակից: Դրանք շատ պարզ են և կիրառվում են ամբողջ աշխարհում. խոսքը վերաբերում է դիմակ կրելուն, ձեռքերը ախտահանելուն և սոցիալական հեռավորությունը պահպանելուն: Այս համագործակցությունը մեծ՝ մեկ այլ համագործակցության սկիզբն է, որն ըստ երևույթին տարիներ կշարունակվի: Մեծ սիրով կցանկանամ համագործակցել հայ բժիշկների հետ և կիսվել փորձով ոչ միայն այս համատեքստում, այլև ընդհանուր առմամբ»:
ԱՆ ինֆեկցիոն հիվանդությունների գծով խորհրդատու, ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի բուժական գծով փոխտնօրեն Նարինե Սարգսյանցը խոսել է նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակի կլինիկական ընթացքի մասին: «Վիրուսը ներթափանցում է շնչուղիներով, որոնք հիմնական թիրախն են: 40 տոկոս դեպքերում հիվանդությունն ընթանում է թեթև, 40 տոկոս դեպքերում՝ թոքաբորբով: Մնացած 20 տոկոսի 15 տոկոսը ծանր թոքաբորբերն են, 5 տոկոսը՝ ծայրահեղ ծանր ընթացքն է, ինչպիսին են սեպսիսը, սուր շնչառական անբավարարությունը: Ցավոք, այս վարակն ունի ևս մեկ կարևոր առանձնահատկություն՝ բավական մեծ տոկոս դեպքերում զարգանում են տրոմբեր, ինչը բերում է ոչ միայն թոքերի, այլև երիկամների, սրտի, կենտրոնական նյարդային համակարգին արյան մատակարարման խանգարմանը, այսինքն՝ զարգանում են ինսուլտներ: Խնդրում եմ խստագույնս վստահեք ձեր բժիշկներին: Այսօր պացիենտների մի մասը բուժվում է առաջնային օղակում, խնդրում եմ մի զբաղվեք ինքնաբուժությամբ, լսեք ձեր բժիշկներին: Մենք պետք է գիտակցենք, որ սա վարակային հիվանդություն է, և ոչ թե մեր անձնական, անհատական առողջության հարց է, այլ հանրային առողջության», - ասել է Ն. Սարգսյանցը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Ն. Սարգսյանցին և ի դեմս նրա՝ բոլոր բուժաշխատողներին այս դժվարին իրավիճակում իրենց առաքելությունը պատվով և համբերությամբ կատարելու համար:

Лучшим сценарием преодоления эпидемии является увеличение общественной дисциплины в логике социальной солидарности: премьер-министр
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг, в котором приняли участие советник министерства здравоохранения по линии инфекционных заболеваний, заместитель директора по медицинской части Республиканского центра по профилактике СПИДа Нарине Саркисянц и заведующий отделением реанимации медицинского центра “Норд” в Марселе, ученый, профессор Лоран Папазян.
Премьер-министр отметил, что даже весьма поверхностный мониторинг социальных сетей показывает, что вопреки сложившейся в Армении эпидемиологической ситуации, вместо того, чтобы начать противоэпидемическое движение и проявлять противоэпидемическое поведение, многие наши соотечественники проявляют проэпидемическое поведение: принимают участие в дачных вечеринках, массовых паломничествах, многочисленные организации сделали разметки для поддержания социальной дистанции, но они не используются.
“Я говорю все это вовсе не для того, чтобы обвинить кого-либо, а считаю необходимым просто подчеркнуть, сейчас уже цифры показывают, что мы все без исключения, где, как и насколько это возможно пренебрежительно относились к противоэпидемическим правилам. Поскольку эта ситуация достигла таких масштабов, то я думаю, что все мы, начиная с меня и заканчивая любым другим гражданином, нуждаемся в рестарте нашего противоэпидемического поведения, в противном случае мы не сможем преодолеть эту ситуацию”, - сказал Никол Пашинян.
В этом контексте премьер-министр еще раз подчеркнул важность соблюдения противоэпидемических правил всеми органами государственного управления, действующими в Армении всеми организациями и полицией: “Органы государственного управления должны взять на себя личную ответственность: необходимо исключить присутствие людей без масок, нарушения социальной дистанции. На всех территориях должны быть не только разметки, но и конкретные служащие должны следить за соблюдением правил. Действующие в Армении все организации должны взять на себя ответственность за соблюдение противоэпидемических правил не только на своих территориях, но и за соблюдение очередей на прилегающих территориях. Полиция должна в первую очередь проявлять высокую дисциплину в соблюдении противоэпидемических правил в своих рядах, и представители полиции не должны проявить равнодушие, заметив случаи нарушения. Все это важно, чтобы показать нашу коллективную веру в то, что мы можем преодолеть этот кризис. В конце концов, преодоление этого кризиса зависит от наших коллективных усилий, нашей коллективной воли, и в этой связи деятельность органов государственного управления должна получить свое продолжение в виде изменения индивидуального поведения граждан”.
Никол Пашинян с болью напомнил, что коронавирус унес в Армении уже жизни 433 граждан, и каждый человек должен осознавать, что несоблюдением противоэпидемических правил обрекает на гибель кого-то другого - знакомого или незнакомого: “Соблюдение противоэпидемических правил со стороны каждого из нас важно не только и не столько с точки зрения нашей индивидуальной судьбы. Велика вероятность, что, нарушая противоэпидемические правила, мы обрекаем других на смерть, потому что мы можем даже не попасть в больницу, но обречь кого-то на смерть. Сегодня масштабы распространения болезни позволяют нам сказать, что все мы сделали что-то не так, и нам нужен рестарт в плане дисциплины. Мы должны относиться к себе и к другим как к носителям инфекции, и именно принятие исходящего из этой презумпции поведения позволит нам преодолеть эту ситуацию без существенных потрясений”.
Коснувшись сценариев преодоления эпидемии, в том числе экономических, премьер-министр отметил: “Профессиональный анализ показывает, что лучший сценарий преодоления эпидемии - это повышение общественной дисциплины в логике социальной солидарности, в результате чего мы преодолеем экономический кризис и экономические трудности по лучшему из возможных сценариев. И есть следующий сценарий, нас много спрашивают, почему мы не идем на тотальный локдаун. Анализ показывает, что если мы пойдем на локдаун и он не будет соблюден должным образом, это окажет долгосрочное и катастрофическое влияние на нашу экономику. Даже локдаун возможно осуществить эффективно только в том случае, если каждый из нас в своем индивидуальном поведении будет придерживаться четко определенных противоэпидемических правил, а если они будут четко соблюдаться, то не будет необходимости в новом локдауне”.
Никол Пашинян еще раз обратился к соотечественникам: “Дорогие соотечественники, мой призыв и моя просьба к вам заключается в том, чтобы своим индивидуальным поведением мы помогли друг другу преодолеть эту ситуацию. Повторяю, на данный момент 433 человека умерли от коронавируса, в наших больницах 123 пациента находятся в крайне тяжелом состоянии, 529 пациентов находятся в тяжелом состоянии, у 1739 пациентов диагностирована пневмония, что означает, что в любой момент их состояние может стать тяжелым или крайне тяжелым. Мы все являемся авторами этой статистики, и именно мы можем изменить эту статистику. От каждого из нас требуются наши индивидуальные усилия, и я верю, что мы можем это сделать. Мой призыв остается прежним: объединим наши силы и повысим нашу дисциплину!”
Передав слово заведующему отделением реанимации медицинского центра “Норд” в Марселе, профессору Лорану Папазяну, который возглавляет вторую группу прибывших специальным рейсом из Марселя в Ереван специалистов, премьер-министр выразил благодарность ему за помощь и выразил надежду, что послание профессора также сподвигнет наших соотечественников на более высоком уровне соблюдать противоэпидемические правила.
Подчеркнув, что он горд тем, что прибыл в Армению с большой миссией, профессор Папазян отметил: “Имел честь встретиться со своими армянскими коллегами, которые очень компетентны и работают круглосуточно, однако на данный момент уже просто обессилены. Повторю то, что ужа сказал господин премьер-министр: призываю всех вас соблюдать противоэпидемические правила, которые могут спасти нас в этой ситуации. Они очень просты и применяются во всем мире. Речь идет о ношении масок, дезинфекции рук и соблюдении социальной дистанции. Это сотрудничество является началом другого сотрудничества, которое, вероятно, продлится годами. Я с удовольствием хотел бы сотрудничать с армянскими врачами и делиться своим опытом не только в этом контексте, но и в целом”.
Заместитель директора по медицинской части Республиканского центра по профилактике СПИДа Нарине Саркисянц рассказала о клиническом течении коронавирусной инфекции нового типа. “Вирус проникает через дыхательные пути, и именно последние являются основной мишенью. В 40% случаев заболевание проходит в легкой форме. В 40% случаев вирус сопровождается пневмонией. В 15% из оставшихся 20% она принимает тяжелую форму, а в 5% случаев - крайне тяжелую форму, наблюдается сепсис и острая дыхательная недостаточность. К сожалению, эта инфекция имеет еще одну важную особенность: у большого процента инфицированных в организме развиваются тромбы, что приводит к нарушению кровоснабжения не только легких, но и почек, сердца и центральной нервной системы, то есть развиваются инсульты. Пожалуйста, доверяйте своим врачам. Сегодня часть пациентов лечится в первичном звене, пожалуйста, не занимайтесь самолечением, слушайте своих врачей. Мы должны понимать, что это инфекционное заболевание, и это вопрос не личного, индивидуального здоровья, а общественного здоровья”, - сказала Саркисянц.
Премьер-министр поблагодарил Саркисянц и в ее лице всех медицинских работников за то, что в этой сложной ситуации они с честью и терпением выполняют свою миссию.