Լարված իրավիճակ Ամուլսարում․ ակտիվիստները պահանջում են հեռացնել զինված պահնորդներին և հետևել պայմանավորվածություններին
Երեկվանից Ամուլսարի շուրջ իրավիճակը կրկին լարվել է։ Պատճառը եղել է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից նոր պահնորդական ծառայության ներկայացուցիչների պահվածքը տարածքում։ Երեկ լուսադեմին, պահնորդական ծառայության աշխատակիցները զինված ներխուժել են ակտիվիստների պահակակետ, մեքենայով վրաերթի են ենթարկել ակտիվիստների խնամած շան 3 ձագի, զինված շրջել տարածքում։
Այսօր ակտիվիստների հետ հանդիպման էր եկել պահնորդական նոր ծառայության ղեկավար ներկայացած Արթուր Դանիելյանը։ Ակտիվիստները նրանից պահանջում էին հանել ռեզերվային պահնորդներին տարածքից, կարգավորել նոր պահնորդների ամենաթող պահվածքն իրենց համայնքի տարածքներում, որպեսզի վերջիններս զենքերով կամ մահակներով չշրջեն և երեխաներին ու համայնքի բնակիչներին լարվածության մեջ չպահեն։ Բացի դրանից, պահնորդները մեքենաներով չեն կարող մուտք գործել հանքի ենթակայության տարածք։ Պահնորդների պահակակետ, ըստ ակտիվիստների, նախորդ պահնորդական ծառայության աշխատակիցները ոտքով էին հասնում, քանի որ մայրուղուց պահակակետ ընդամենը մի քանի մետր է։
Արթուր Դանիելյանը ներկաներին խոստացավ, որ ռեզերվային պահնորդներին կհանի տարածքից, իսկ ավտոմեքենաների մուտքի մասին դեռևս կխոսի ընկերության իրավաբանի հետ։
Ակտիվիստները նրան բացատրեցին, որ դրա մասին խոսելու հարց չկա, քանի որ իրենք նախկինում արդեն իսկ պայմանավորվել են, որ այդ տարածք մեքենա չի մտնելու, իսկ եթե պահնորդներն ուզում են շրջել կամ հսկել տարածքը մեքենայով, պետք է Գնդեվազի վերևից մուտք գործեն։
Ակտիվիստների և պահնորդների միջև հանդիպումը թեժացավ, երբ ակտիվիստներից մի քանիսը սկսեցին հիշեցնել, որ դա իրենց համայնքի տարածքն է, որի տերն իրենք են և կանոններն էլ իրենք են սահմանել՝ երկու տարի այդ «պոստերում» Ամուլսարը պահպանելով։
Ոստիկանության Վայոց ձորի աշխատակիցները փորձում էին կարգավորել իրավիճակը, որպեսզի բախում չառաջանա՝ պահնորդներին հետ պահելով ակտիվիստներից։
Պահնորդական ծառայության փոփոխության վերաբերյալ երեկ հայտարարություն էր տարածել նաև «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը․
««Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից տեղի է ունեցել Ամուլսարի ծրագրի տարածքի պահանորդային ծառայություն իրականացնող ընկերության փոփոխություն: «Լիդիան Արմենիան» արդեն երկու տարի շարունակում է ապօրինաբար զրկված լինել իր օրինական տարածք մուտք գործելու հնարավորությունից։ Սակայն Ամուլսարի տարածքում առկա է միլիոնավոր դոլարների գույք և տեխնիկա, և Ընկերությունը հայտնում է իր մտահոգությունը տարածքում գողությունների հիմնավոր կասկածների վերաբերյալ։ Ըստ այդմ՝ «Լիդիան Արմենիան» սեփական տարածքի և իր գույքի անվտանգության խնդիրը լուծելու համար նպատակահարմար է գտել փոխել պահանորդային ծառայություն իրականացնող ընկերությունը։ Վերջինս լիազորված է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և օրենքի շրջանակներում իրականացնել Ամուլսարի տարածքի պահպանությունը»։
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը, սակայն, չի նշել, թե պահնորդական որ ընկերությունն է փոխարինելու նախկինում պահնորդական ծառայություն իրականացնող «Պանտեռա սիքյուրիթի»-ին։
Այդուհանդերձ, տարածքում գտնվող ծառայողները ներկայանում էին որպես «Հատուկ անվտանգության ծառայության» աշխատակիցներ։
Այդ անվամբ ՀՀ ԱՆ իրավական անձանց պետական ռեգիստրում 2017թ․ գրանցվել է «Հատուկ անվտանգության ծառայություն» ՍՊԸ-ն, որի բաժնետերը Աջափնյակում գրանցված Սերյոժա Հմայակի Կիրակոսյանն է։
Ոստիկանության ներկայացուցիչները ակտիվիստներին հայտնեցին, որ շնաձագերի վրաերթի դեպքով ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում։

Напряженная ситуация на территории Амулсара: активисты требуют удалить вооруженных охраников и соблюдать договоренности
Со вчерашнего дня вновь накалилась ситуация вокруг Амулсара. Причиной стало поведение на этой территории сотрудников новой службы охраны добывающей компании “Лидиан Армения”. Вчера на рассвете вооруженные охранники ворвались на автомобилях на сторожевой пост активистов, совершили наезд на трех щенков, за которыми те ухаживают, обошли с оружием территорию.
Сегодня на встречу с активистами пришел руководитель новой охранной службы Артур Даниелян. Активисты потребовали от него вывести с территории резерв охраны, призвать к порядку новых охранников, которые разнузданно ведут себя на территории общины, исключить их появление с оружием или дубинками и не держать в напряжении местных жителей, включая детей. Кроме того, было подчеркнуто, что охранники не могут въезжать на автомобилях на территорию месторождения. По словам активистов, сотрудники предыдущей службы охраны поднимались на свой сторожевой пост пешком, поскольку он находится всего в нескольких метрах от автомагистрали.
Артур Даниелян пообещал вывести резерв. Что касается въезда на автомобилях, то он пообещал обсудить этот вопрос с юристом компании.
В ответ активисты заявили, что этот вопрос уже решен, поскольку в прошлом была достигнута договоренность об исключении въезда машин на эту территорию. Если же охранники хотят контролировать участок на автомобилях, то могут использовать въезд со стороны Гндеваза.
Ситуация в ходе переговоров со службой охраны накалилась после того, как некоторые активисты напомнили о том, что это территория их общины, они здесь хозяева, они установили правила на этих постах, охраняя Амулсар уже два года.
Сотрудники полиции Вайоцдзорской области попытались уладить конфликт, чтобы не допустить столкновений с охранниками.
Вчера компания “Лидиан Армения” выступила с заявлением о смене ею службы охраны. В заявлении, в частности, отмечалось, компания уже два года незаконно лишена возможности проходить на свою законную территорию. Между тем на территории Амулсара имеется имущество и техника стоимостью в несколько миллионов долларов. Компания также выразила подозрение в совершении краж на этой территории. Именно с целью обеспечения безопасности своей территории и своего имущества “Лидиан Армения” сменила службу охраны. Последняя уполномочена в рамках закона РА охранять территорию Амулсара, говорится в заявлении.
“Лидиан Армения”, однако, не сообщила, какая компания сменила “Пантеру Секьюрити”, которая ранее обеспечивала охрану территории.
Новые охранники представляются сотрудниками “Специальной службы безопасности”.
В реестре юридических лиц Минюста РА зарегистрировано ООО с таким названием – “Специальная служба безопасности”, акционером которого является прописанный в Ереване Сережа Амаякович Киракосян.
Что касается наезда на щенков, то сотрудники полиции сообщили активистам, что по данному факту готовятся материалы.