Վերաքննիչ դատարանը քննում է Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի գործով դատախազության և պաշտպանների բողոքները
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մխիթար Պապոյանի, քննում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի գործով դատախազության և նրա պաշտպանների բողոքը։
Դատախազությունը պահանջում է վերացնել Ծառուկյանին չկալանավորելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի որոշումն ու կալանավորել նրան։
Դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը, թեև գտել է, որ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու հիմք առկա չէ, դատական ակտում նշել է, որ առկա է հիմնավոր կասկած այն մասին, որ նա կատարել է իրեն վերագրվող արարքը։ Պաշտպանները դատական ակտը բողոքարկել են այս՝ հիմնավոր կասկածի առկայության մասով։
Նշենք, որ ԲՀԿ առաջնորդը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 154.2 հոդվածի 2-րդ մասով՝ ընտրողներին կաշառք տալը։ Նա իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Ծառուկյանը դատական նիստին չի մասնակցում։ Նա կորոնավիրուսով է ախտորոեշվել, չի նեկայացել բողոքների քննության գործով Վերաքննիչ քրեական դատարանի առաջին դատական նիստին, որը նշանակվել էր հուլիսի 2-ին և հետաձգվել, քանի որ կողմերը գործի ամբողջական նյութերին ծանոթ չէին։

В Апелляционном суде рассматриваются жалобы прокуратуры и защитников по делу о мере пресечения в отношении Гагика Царукяна
Апелляционный суд под председательством судьи Мхитара Папояна сегодня приступил к рассмотрению жалоб прокуратуры и защитников лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна по делу об избранной в отношении него меры пресечения.
Прокуратура требует отменить решение судьи суда первой инстанции Роберта Папояна, оставившего Царукяна на свободе, и взять его под арест.
Судья хоть и посчитал, что для ареста Царукяна нет оснований, тем не менее в судебном акте отметил, что имеется обоснованное подозрение, что он совершил приписываемое ему деяние. Защитники обжаловали судебный акт по части обоснованного подозрения.
Отметим, что лидер “Процветающей Армении” обвиняется в подкупе избирателей (ч.2 ст. 154.2 УК РА). Сам он не признает предъявленное ему обвинение.
На сегодняшнем судебном заседании Г.Царукян не присутствует, поскольку у него обнаружен коронавирус.