Գագիկ Ծառուկյանը չի կալանավորվի
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը չի կալանավորվի։ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, քիչ առաջ որոշեց Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությունը՝ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ մերժել։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Ծառուկյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 154.2 հոդվածով՝ ընտրողներին կաշառք տալը, կաշառք ստանալը, ընտրությունների ժամանակ բարեգործության արգելքի խախտումը կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելը։
Հունիսի 16-ին Ազգային ժողովը որոշել է նրան զրկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, ինչպես նաև համաձայնության տվել նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ, որից հետո Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ու կալանքի միջնորդություն ներկայացվել դատարան։ Դատարանը գործով որոշում կայացնելու համար խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել հունիսի 19-ին։
Գագիկ Ծառուկյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Նա հայտարարել է, որ իր նմատմամբ քաղաքական հետպնդում է սկսվել այն բանից հետո, երբ դիրքորոշում է հայտնել, որ Կառավարության կազմը 100%-ով պետք է հրաժարական տա։

Гагик Царукян не будет арестован
Председатель партии “Процветающая Армения” Гагик Царукян не будет арестован. Суд общей юрисдикции под председательством судьи Роберта Папояна немногим ранее огласил решение, которым отклонил ходатайство Службы национальной безопасности об аресте Г.Царукяна.
Лидер “ПА” обвиняется в подкупе избирателей, получении взятки, нарушении запрета на занятие благотворительностью во время выборов или препятствовании реализации свободного волеизъявления избирателей.
16 июня Национальное Собрание приняло решение лишить Царукяна депутатской неприкосновенности, а также дало согласие на лишение его свободы, после чего председателю “Процветающей Армении” было предъявлено обвинение, а в суд представлено ходатайство о заключении его под стражу. Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения по делу о мере пресечения в отношении Царукяна.
Последний не признает предъявленное ему обвинение. Г.Царукян также заявил, что после выдвижения им требования об отставке всего правительства в отношении него началось политическое преследование.