Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանի մեկնաբանությունը Ալիևի ելույթի առնչությամբ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հրապարակել է ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանի մեկնաբանությունը Ալիևի հարցազրույցի՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող հատվածի առնչությամբ։ Այն նույնությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Հուլիսի 6-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հարցազրույց է տվել տեղի հեռուստաընկերություններին՝
Ադրբեջանի նախագահը փորձում է բանակցային գործընթացում արդյունքների բացակայության համար սեփական մեղքը բարդել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վրա՝ անգործության մեջ կտրուկ մեղադրանքներ հնչեցնելով նրանց հասցեին։ Խոչընդոտելով բանակցային լիարժեք եռակողմ ձևաչափի վերականգնմանը, անընդհատ կասկածի տակ դնելով վեճերի խաղաղ կարգավորման սկզբունքը և սպառնալով ուժի կիրառմամբ, փորձելով խեղաթյուրել հակամարտության էությունը, սեփական երկրում խրախուսելով ռասիստական և հակամարդկային հայացքներն ու վարքագծի մոդելները, ադրբեջանական իշխանությունները կանխամտածված կերպով լրացուցիչ խոչընդոտներ են ստեղծում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում։ Եվ վերոհիշյալ հարցազրույցը դրա ևս մեկ վառ ապացույցն է։
Այս կապակցությամբ բնորոշիչ է Ադրբեջանի վերաբերմունքը բանակցությունների լիարժեք եռակողմ ձևաչափի վերականգնմանը։ Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տարբեր փուլերում բանակցություններն իրականացվել են տարբեր ձևաչափերով։ Սակայն ամենաարդյունավետը եղել են Արցախի ուղղակի մասնակցությամբ բանակցությունները՝ ինչպես երկկողմ՝ Արցախ-Ադրբեջան, այնպես էլ եռակողմ՝ Արցախ-Ադրբեջան-Հայաստան հիմունքներով։ Հենց եռակողմ ձևաչափով՝ Արցախի լիարժեք մասնակցությամբ, հնարավոր եղավ հասնել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում ամենանշանակալի արդյունքին` 1994 թ. մայիսին հրադադարի մասին անժամկետ համաձայնագրի ստորագրմանը։ Այդ է պատճառը, որ փորձելով հետաձգել եռակողմ բանակցությունների վերականգնումը, Ադրբեջանը արհեստականորեն ձգձգում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը։
Հարցազրույցում բերված ինչպես պատմական, այնպես էլ իրավական փաստարկները չեն դիմանում որևէ քննադատության։ Սակայն, եթե Ադրբեջանի նախագահի կողմից տարածաշրջանի պատմության չիմացությունը լոկ անվնաս ֆոն է ստեղծում, ապա նրա մոլորությունները միջազգային իրավունքի ոլորտում կարող են լուրջ սպառնալիք լինել Հարավային Կովկասի խաղաղության ու անվտանգության համար։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի վկայակոչումը ամբողջովին հիմնազուրկ է, և անհաջող փորձ է՝ քողարկելու իր ագրեսիվ, ռազմատենչ քաղաքականությունը: Նախ` Ադրբեջանը չէր ենթարկվել ագրեսիայի, որպեսզի կիրարկեր ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածը: Ընդհակառակը՝ հենց Ադրբեջանն է իր գործողություններով քաղաքական խնդիրը փոխակերպել զինված հակամարտության՝ փորձելով ուժով ճնշել արցախցիների ինքնորոշման իրավունքը, իսկ անկախություն ձեռք բերելուց հետո՝ լայնածավալ պատերազմ սանձազերծելով Արցախի Հանրապետության դեմ: Երկրորդ՝ 1994 թ. մայիսին Արցախը, Ադրբեջանը և Հայաստանը ստորագրեցին հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիր՝ դրանով իսկ վերջ դնելով հակամարտության ռազմական փուլին և ստանձնելով այն խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու պարտավորություն՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության: Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել ադրբեջանական կողմին, որ միջազգային վեճերի բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծումը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկն է, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ:
Բաքվի բոլոր շահարկումներն առ այն, որ ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածն իրեն իրավունք է տալիս ուժ կիրառել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում, մերժվել են միջազգային հանրության կողմից 2016 թվականի ապրիլին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախի դեմ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները` Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, ինչպես նաև Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարը, ԵԱՀԿ գործող նախագահը և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը միակարծիք էին, որ պետք է խստորեն պահպանվեն 1994 թ. հրադադարի և դրա ամրապնդման մասին 1995 թ. համաձայնագրերը:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության շուրջ միջազգային հանրության միասնական դիրքորոշման ֆոնին Ադրբեջանի՝ նոր պատերազմ սանձազերծելու սպառնալիքները չեն կարող այլ կերպ գնահատվել, քան իրեն միջազգային հանրության և միջազգային իրավունքի սահմաններից դուրս հռչակելու փորձ:
Սեփական սխալների և սխալ հաշվարկների համար ուրիշներին անիմաստ և անհեռանկար կերպով մեղադրելու փոխարեն Ադրբեջանը պետք է անշեղորեն կատարի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ իր ստանձնած պարտավորությունները և բարեխղճորեն վարի լիարժեք ձևաչափով բանակցություններ»:

On July 6, Azerbaijani President Ilham Aliyev gave an interview to local TV channels, the tone and vocabulary of which, in parts regarding the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, go beyond the elementary diplomatic ethics.
Through peremptory accusations against the OSCE Minsk Group Co-Chairmen of their inaction, the President of Azerbaijan tries to shift his own blame on them for the lack of results in the negotiation process. By hindering the restoration of the full-format trilateral negotiations, regularly challenging the principle of peaceful settlement of disputes and threatening by the use of force, trying to distort the essence of the conflict, encouraging racist and anti-human views and behavior patterns in their country, Azerbaijani authorities deliberately create additional obstacles in the process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. And the aforementioned interview serves as another vivid confirmation of this.
In this regard, the attitude of Azerbaijan towards the restoration of the full-format trilateral negotiations is indicative. At various stages of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement, the negotiations were conducted in various formats. However, the most effective negotiations were the ones with the direct participation of Artsakh in them: both on the Artsakh-Azerbaijan bilateral and the Artsakh-Azerbaijan-Armenia trilateral basis. It was in the trilateral format with the full participation of Artsakh that the most significant result in the process of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement was achieved - the conclusion of the termless agreement on the cessation of fire and hostilities in May 1994. Therefore, trying to postpone the restoration of the trilateral negotiations, Azerbaijan artificially delays the process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
Both the historical and legal arguments cited in the interview do not withstand any criticism. However, while the Azerbaijani President’s ignorance of the history of the region makes just a harmless background, his misconceptions of international law can pose a serious threat to peace and security in the South Caucasus.
In the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement, Azerbaijan’s reference to Article 51 of the UN Charter is completely groundless and is an unsuccessful attempt to mask its aggressive and militaristic policy. Firstly, Azerbaijan was not subjected to aggression for the Article 51 of the UN Charter to apply. On the contrary, it was precisely Azerbaijan that transformed the political problem into an armed conflict by its own actions, trying to suppress the right of the people of Artsakh to self-determination by force, and after gaining independence unleashed a full-scale war against the Republic of Artsakh. Secondly, in May 1994, Artsakh, Azerbaijan and Armenia signed a trilateral ceasefire agreement, thereby putting an end to the military phase of the conflict and committing themselves to the peaceful settlement, in accordance with the UN Charter. In this regard, we consider it necessary to remind the Azerbaijani side that the resolution of international disputes by exclusively peaceful means is one of the fundamental principles of international law enshrined in the UN Charter.
All the speculations of Baku that Article 51 of the UN Charter gives it the right to use force in the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict were rejected by the international community in April 2016, when Azerbaijan launched a large-scale attack on Artsakh. The OSCE Minsk Group co-chairing states - the United States, Russia, and France, as well as the United Nations Secretary General, the OSCE Chairperson-in-Office and the Council of Europe Secretary General were unanimous on the need to strictly comply with the 1994 agreement on ceasefire and the 1995 agreement on it strengthening. Against the background of the consolidated position of the international community on the need for an exclusively peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, the threats to launch a new war cannot be regarded otherwise than an attempt by Azerbaijan to put itself out of the international community and international law.
Instead of senseless and unpromising accusations of others for its own mistakes and miscalculations, Azerbaijan should strictly observe its commitments to a peaceful settlement of the conflict and conduct full-format negotiations in good faith.