Արծրուն Հովհաննիսյան. «Չբացենք մեր խաղաքարտերը, թողնենք զինվորականները կոնկրետ գործողություններ կատարեն»
Հուլիսի 14-ի դրությամբ Ադրբեջանը թիրախավորել է Տավուշի մարզի Չինարի, Այգեպար, Ներքին Կարմիրաղբյուր, Պառավաքար սահմանամերձ համայնքները, իսկ Բերդ քաղաքը` հրետակոծության ենթարկել:
Այս մասին Իջևանում ստեղծված ճգնաժամային տեղեկատվական կենտրոնի մամուլի ասուլիսին ասաց կենտրոնի մամուլի պատասխանատու, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի պետ Արծրուն Հովհաննիսյանը: Հովհաննիսյանի խոսքով` Բերդ քաղաքում երկու գործարան է թիրախավորվել, տարբեր տեսակի վնասներ են կրել վերոնշյալ համայնքները, վնասվել է նաև գազատարը:
«Թիրախավորվում է խաղաղ բնակչությունը, բարեբախտաբար զոհեր չունենք խաղաղ բնակչության շրջանում: Մեր զինված ուժերն իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները հնարավոր բոլոր ձևերով կատարել են, հակառակորդին լռեցրել են»,- ասաց նա:
Ըստ Հովհաննիսյանի` Ադրբեջանը հրետանային միջոցներ, տանկեր, գրադ է կիրառել, նաև թիրախավորել իր խաղաղ բնակչությանը` բնակելի տների մերձակայքում տեղադրելով զրահատեխնիկա:
«Այժմ օպերատիվ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, ժամը 18:00-ից սկսած լարվածությունը նվազում է»,- ասաց նա:
Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ կան նաև վիրավոր զինծառայողներ, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում, միջին ծանրության վնասվածքներ են ստացել:
Հովհաննիսյանը չցանկացավ պատասխանել հարցին, թե արդյոք հակառակորդի կողմից զորամիավորումների տեղաշարժ, ուժերի կուտակում կա, թե ոչ, վստահեցնելով, որ զինված ուժերը բոլոր տեսակի զորաշարժերին տիրապետում են:
«Բայց կգերադասեի չխոսել այդ մասին, ցույց չտանք, թե իրականում ինչքան ենք տիրապետում ու չբացենք մեր խաղաքարտերը, թողնենք զինվորականները կոնկրետ գործողություններ կատարեն»,- ասաց նա:
Հովհաննիսյանը նաև նպատակահարմար չհամարեց խոսել դիրքային փոփոխության մասին, քանի որ դեռ մարտական գործողություններ են ընթանում:

Information Crisis Center Press Spokesman Artsrun Hovhannisyan: "We should not show the cards in our hand"
Artsrun Hovhannisyan, press spokesman for the Information Crisis Center in Ijevan and head of the Command Staff Faculty of the Vazgen Sargsyan Military University, announced at a press conference today in Ijevan that as of July 14, Azerbaijan military forces have targeted the Armenian border communities of Chinari, Aygepar, Nerkin Karmiraghbyur, Paravakar in the country’s Tavush Province and shelled the town of Berd.
Hovhannisyan announced that two factories were targeted in Berd, and that the above-mentioned communities suffered different types of damage, and that the gas pipeline was also damaged.
"The civilian population is being targeted. Fortunately, we have no casualties among the civilian population. "Our armed forces have fulfilled their tasks with all possible means, they have silenced the enemy," he said.
According to Hovhannisyan, Azerbaijan has employed artillery, tanks, and grenades. He said that Azerbaijan, by placing armored vehicles near residential houses in its country, had threatened its own residents.
"Currently the operative situation is relatively calm, and tensions have been decreasing since 18:00," he said.
Hovhannisyan said that there are wounded Armenian servicemen, but that their lives are not in danger, having received moderate injuries.
Hovhannisyan refrained from saying there had been any movement of or additional Azerbaijani troops dispatched to the region, claiming that the Armenian forces are aware of all such actions.
"I would prefer not to talk about it. We should not reveal how much we know. We should not show the cards in our hand. Let the military take specific actions," he said.
Hovhannisyan also did not consider it expedient to talk about any change of military positions, as operations are ongoing.