Վերջին օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերը 50-ից ավել հրետանային արկեր են արձակել հայկական բնակավայրերի վրա
Երեկ կեսգիշերից սկսած ամբողջ օրվա ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմը հիմնականում պահպանվել է, եղել են հատուկենտ կրակոցներ միայն փոքր տրամաչափի զինատեսակներից։
Ճգնաժամային տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ հուլիսի 12-ից մինչև երեկ կեսգիշեր տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները խոցել են հակառակորդի թվով 13 անօդաչու թռչող սարքեր, որոնցից՝ 10-ը հարվածային, 3-ը՝ հետախուզական։ Ըստ Արծրուն Հովհաննիսյանի՝ սա արդյունավետության տեսանկյունից բարձր ցուցանիշ է։ Նրա խոսքով՝ սահմանամերձ 5-6 բնակավայրերի վրա Ադրբեջանի զինված ուժերը արձակել են 50-ից ավելի հրետանային արկեր։
Արծրուն Հովհաննիսյանը շեշտեց, որ Հայաստանի զինված ուժերը Ադրբեջանական որևէ բնակավայր, որևէ բնակչի չեն թիրախավորել։ Այլ հարց է, որ հակառակորդը իր բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայում է ռամզավարական օբյեկտներ, որոնք ենթակա են ոչնչացման։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ զինված ուժերն այս օրերին օգտագործել են ցամաքային զորքերի սպառազինության մեջ գտնվող զինատեսակների մեծ տեսականի, սակայն ոչ ամենամեծ տրամաչափերի և ամենահեռահար միջոցները։ Վերջիններիս անհրաժեշտությունը չի եղել, որովհետև կոնֆլիկտի մակարդակը, ըստ Արծրուն Հովհաննիսյանի, մարտավարական է, լոկալ։
Վիրավորների վերաբերյալ Արծրուն Հովհաննիսյանը նոր տեղեկություններ չհայտնեց։ Վերջին տվյալներով՝ վիրավոր 10 զինծառայողներ բուժում են ստանում, նրանցից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է։

За последние дни ВС Азербайджана выпустили по армянским населенным пунктам более 50 артснарядов
Нарушенный вчера в полночь режим прекращения огня на армяно-азербайджанской границе в течение дня в основном сохранялся. Имели место лишь единичные выстрелы из стрелкового оружия малого калибра.
Руководитель кризисного информационного центра Арцрун Ованнисян сообщил, что в ходе боевых действий, происходивших с 12 июля до полуночи вчерашнего дня, подразделения ПВО Вооруженных сил Армении поразили 13 беспилотников противника, 10 из которых были ударными, 13 – разведывательными. По словам А.Ованнисяна, это высокий показатель с точки зрения эффективности. Азербайджанские ВС выпустили по 5-6 приграничным населенным пунктам более 50 артиллерийских снарядов.
Руководитель КИЦ подчеркнул, что Вооруженные силы Армении не атаковали ни один азербайджанский населенный пункт, ни одного жителя. Другой вопрос, что противник установил рядом со своими населенными пунктами стратегические объекты, которые подлежат уничтожению.
Арцрун Ованнисян сообщил, что в эти дни ВС Армении использовали различные виды оружия, но не самого крупного калибра и не самые дальнобойные, поскольку конфликт носит тактический, локальный характер.
Сведения о раненых Ованнисян не сообщил. По последним данным лечение получают 10 военнослужащих, состояние одного из них крайне тяжелое.