Արսեն Թորոսյան. «Ծայրահեղ ծանր և ծանր քաղաքացիների թիվը շարունակում է մնալ կայուն»
«Մինչ Հայաստանի Զինված ուժերը բարձր մակարդակով կատարում են իրենց առաջ դրված խնդիրը, մեզ հարկավոր է ամուր թիկունք, և այս առումով ես ուզում եմ ցավով արձանագրել, որ մեր երկրում կորոնավիրուսի նոր դեպքեր են շարունակում գրանցվել։ Երեկ գրանցվել է 554 դեպք 2190 թեստերի ընդհանուր թվից»,- կառավարության հուլիսի 16-ի նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը կոչ արեց պահպանել հակահամաճարակային կոնոնները, նշեց, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում առողջապահական համակարգի լարվածությունը որոշակիորեն թուլացել է, և այդ լարվածության թուլացումը կարող է կապված լինել միայն հակահամաճարակային գործողությունների և մասնավորապես դիմակների կրման ծավալների ընդլայնման հետ, ինչից հետո խնդրեց առողջապահության նախարարին ներկայացնել իրավիճակը։
«Ցավոք սրտի, դեռ բավական շատ թվեր են արձանագրվում, սակայն համեմատական անցկացնելով մոտավորապես երկու շաբաթվա վաղեմության թվերի և իրավիճակի հետ, այնուամենայնիվ, պետք է արձանագրենք, որ առողջապահական համակարգի լարվածության, մահճակալների ազատ լինելու և մեր քաղաքացիներին արագ և պատշաճ բուժօգնություն տրամադրելու մասով մենք ունենք էական առաջընթաց։ Արդեն 4 օր է չունենք տանը տեղափոխման սպասող քաղաքացի, ինչպես նաև՝ բուժհաստատություններում քաղաքացիներ, որոնք սպասում են տեղափոխման»,- հայտնեց Արսեն Թորոսյանը։
Ըստ նախարարի՝ ծայրահեղ ծանր և ծանր քաղաքացիների թիվը շարունակում է մնալ կրկին կայուն, տատանվում է 650-ի շուրջ, նաև մոտ 50 հոգի միացված են թոքերի օդափոխության սարքերին․«Դժբախտաբար, լինում են նաև մահվան դեպքեր, հատկապես՝ բավական տարեց և քրոնիկական հիվանդություններ ունեցող քաղաքացիների մոտ, այդ առումով նրանց պաշտպանությանը առանձին ուշադրություն դարձնելը մեր բոլորի պարտքն է»։
Վարչապետն արձանագրեց, որ այս պահի դրությամբ 607 մարդ մահացել է կորոնավիրուսից, և ցավակցություն հայտնեց բոլոր մահացածների հարազատներին։

Арсен Торосян: “Число крайне тяжелых и тяжелых больных остается стабильным”
“Сейчас, когда Вооруженные силы Армении на высоком уровне выполняют поставленную перед ними задачу, нам нужен крепкий тыл. В этом плане хочу с сожалением констатировать, что в нашей стране продолжает расти число случаев коронавирусного заболевания. Из проведенных вчера 2190 тестов положительными оказались 554”,- сообщил на заседании правительства 16 июля премьер-министр Никол Пашинян.
Премьер призвал соблюдать противоэпидемиологические правила, отметив, что за последнюю неделю напряженность в системе здравоохранения в определенной степени спала, что может быть обусловлено расширением противоэпидемиологических действий и в частности масштабами ношения масок. Затем Пашинян попросил министра здравоохранения представить ситуацию с коронавирусом.
“К сожалению, пока еще фиксируются большие цифры. Но если сравнить их с цифрами и ситуацией двухнедельной давности, то можно констатировать, что в плане напряженности в системе здравоохранения, количества свободных коек и оказания нашим гражданам своевременной и надлежащей медицинской помощи мы имеем существенный прогресс”,- сказал А.Торосян.
Министр также обратил внимание на то, что уже четыре дня нет больных, которые ожидают дома госпитализации. По словам Арсена Торосяна, число крайне тяжелых и тяжелых больных продолжает оставаться стабильным и колеблется в пределах 650. Еще 50 пациентов подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких. “К сожалению, бывают и случаи смерти, особенно среди пожилых лиц с хроническими заболеваниями. В этом плане наш долг проявлять особое внимание к вопросу их защиты”,- отметил министр.
Глава правительства сообщил, что к сегодняшнему дню от коронавируса скончались 607 человек. Н.Пашинян также выразил соболезнование их родственникам.