Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Հունաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
Հուլիսի 20-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դիմիտրոս Ֆելոպուլոսին և դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Դիմոսթենիս Սիմայակիսին:
ՊՆ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-հունական երկկողմ համագործակցության ներկա վիճակն ու ձեռքբերումները, համագործակցության զարգացման հետագա ընթացքը: Հունական կողմը հաստատել է ռազմական կրթության և հունարեն լեզվի ուսուցման ծրագրերի շարունակությունը:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը և հույս հայտնել, որ առաջիկայում կիրականացվեն արդեն պլանավորված միջոցառումները:
Հայաստանում առաքելության ավարտի կապակցությամբ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ռազմական կցորդ, գնդապետ Դիմոսթենիս Սիմայակիսին պաշտոնավարման ընթացքում հայ-հունական պաշտպանական համագործակցության զարգացման գործում ներդրած զգալի ավանդի համար և պարգևատրել կցորդին «Ռազմական համագործակցության համար» մեդալով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը և դրա շուրջ տեղի ունեցող տարածաշրջանային ապակայունացնող զարգացումները:

Armenian Minister of Defense David Tonoyan today hosted the Chargé d'Affaires of the Hellenic Republic to the Republic of Armenia Dimitrios Felopoulos and Military Attaché of the Embassy, Colonel Dimosthenis Simaiakis.
According to the ministry’s press service, the current state and achievements of Armenian-Greek bilateral defense cooperation and its further growth were discussed during the meeting.
The Greek side has confirmed the continuation of military education and Greek language training programs.
Minister Tonoyan stressed the importance of holding military-political consultations and expressed hope that the planned events will be implemented soon.
On the completion of his mission in Armenia, Tonoyan thanked Simaiakis for his significant contribution to the development of Armenian-Greek defense cooperation during his tenure and awarded him with the Medal for Military Cooperation.
Issues related to regional security were also discussed during the meeting.
Tonoyan described the situation on the Armenian-Azerbaijani border and the destabilizing regional developments taking place there.