Ռուստամ Բադասյան. «ՍԴ դատավորների թեկնածուները հնարավորինս ապաքաղաքական պետք է լինեն»
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը վստահեցնում է` Կառավարությունը Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) դատավորների այնպիսի թեկնածուներ է առաջադրելու, որոնք հնարավորինս ապաքաղաքական լինեն:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բադասյանը:
«Սահմանադրությամբ երկամսյա ժամկետ է սահմանված սահմանադրական մարմինների թեկնածուներ առաջադրելու համար, մոտ ապագայում կներկայացվեն թեկնածուները»,-ասաց Բադասյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 22-ին խորհրդարանական մեծամասնությունն ընդունեց Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցվում են որպես ՍԴ նախագահ, իսկ ՍԴ դատավորներ Ֆելիքս Թոխյանի, Ալվինա Գյուլումյանի և Հրանտ Նազարյանի լիազորությունները դադարեցվում են: ՍԴ վերոնշյալ դատավորները, սակայն, կասկածի տակ են առնում այս նախագծի իրավաչափությունը` ասելով, որ չի կարող Սահմանադրությունը փոխվել առանց ՍԴ եզրակացության:
Այսօր ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է նաև «Սահմանադրական դատարանի մասին» և «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթը, որը Հանրապետության նախագահը հրաժարվել էր ստորագրել: Այս փոփոխությունները վերաբերում էին արդեն պաշտոնանկ եղած ՍԴ դատավորների կենսաթոշակին եւ ապահովվածության խնդրին, ինչպես նաև փոխվում էր ՍԴ դատավորների առաջադրման հերթականությունը:
Փոփոխությամբ առաջինը առաջադրում կատարելու իրավասությունը վերապահվել է Կառավարությանը:
«Այդ օրենքի ուժ մեջ մտնելը նշանակում է, որ արդեն նախկին դատավորների կենսաթոշակի իրավունքը կապահովվի օրենքով սահմանված կարգով»,-ասաց նախարարը:
Դիտարկմանը, որ այժմ ՍԴ-ն չի կարողանում քվորում ապահովել և նիստեր գումարել, արդյոք չի՞ ստացվում, որ հիմա է բարձր դատարանը հայտնվել ճգնաժամում, Ռուստամ Բադասյանն արձագանքեց. «Եկեք հաշվի առնենք` ինչի է ՍԴ-ն այս վիճակում, որովհետև երկու դատավոր գնացել է արձակուրդ, արձակուրդ չգնալու պարագայում հնարավոր էր քվորում ապահովել: Հետևաբար, Սահմանադրության փոխության հետևանքով չի առաջացել այս իրավիճակը, այլ երկու դատավորի արձակուրդ մեկնելու պատճառով»:
Նախարարը վստահեցրեց, որ թափուր մնացած տեղերի համար առաջիկայում առաջադրումներ կլինեն իրավասու կառույցների կողմից, ապա Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը խորհրդարանին կներկայացնի թեկնածուների վերաբերյալ բարեվարքության ստուգման գործիքակազմ:
Ըստ նախարարի` թեկնածուի ընտրությունն այժմ քննարկվում է Կառավարությունում, որի մասին պարզ կլինի կառավարության առաջիկա նիստերից մեկում:
«Կան ձևավորված սկզբունքներ, թե ինչ ճանապարհով պետք է ձևավորումը տեղի ունենա, թեկնածուները պետք է հնարավորինս ապաքաղաքական անձինք լինեն և այնպիսի անձինք, ովքեր կարող են ապահովել դատական համակարգի անկախությունը: Այս սկզբունքով պետք է առաջնորդվենք»,-ասաց Արդարադատության նախարարը: Ռուստամ Բադասյանը հիշեցրեց, որ Սահմանադրության փոփոխությունից արդեն մեկ ամիս է անցել, հետևաբար շատ ժամանակ չի մնացել ՍԴ-ի թափուր մնացած տեղերի առաջադրումների համար:

Рустам Бадасян: “Кандидаты в судьи КС должны быть максимально аполитичными”
Правительство выдвинет таких кандидатов на должности судей Конституционного суда, которые будут максимально аполитичными. Об этом заявил на сегодняшнем брифинге министр юстиции РА Рустам Бадасян.
“На выдвижения кандидатов в конституционные органы Конституция предусматривает двухмесячный срок. Кандидаты будут представлены в ближайшее время”,- сказал министр.
Напомним, что 22 июня парламентское большинство приняло проект изменений в Основной закон страны, согласно которым полномочия Грайра Товмасяна прекращаются в качестве председателя Конституционного суда, а полномочия Феликса Тохяна, Альвины Гюлумян и Гранта Назаряна – в качестве судей КС. Отметим, что все указанные лица ставят под сомнение правомерность принятых поправок, утверждая, что Конституция не может быть изменена без заключения Конституционного суда.
Сегодня спикер парламента Арарат Мирзоян подписал законопроекты о внесении изменений в законы РА “О Конституционном суде” и “Регламент НС”, которые отказался подписать президент страны. Эти поправки касаются вопросов пенсий и обеспечнности судей КС, а также предусматривают изменение очередности выдвижения кандидатов на должности судей КС.
В частности, первоочередное право на выдвижение кандидатур предоставлено правительству.
“Вступление в силу данного закона означает, что выплата пенсий уже бывшим судьям КС будет обеспечна в установленном законом порядке”,- сказал Р.Бадасян.
В ходе брифинга было высказано мнение о том, что КС не может созывать заседания из-за отсутствия кворума. Не привело ли это к возникновению кризиса в Конституционном суде? – поинтересовались у главы Минюста. “Необходимо учесть, почему КС оказался в такой ситуации. Двое судей находятся в отпуске. Если б они продолжали работать, то кворум был бы обеспечен. Следовательно, эта ситуация возникла не из-за конституционных поправок, а из-занахождения в отпуске двух судей”.
Глава Минюста заверил, что в ближайшее время компетентные структуры предложат кандидатов на вакантные места судей КС, после чего Комиссия по предотвращению коррупции представит в парламенте инструменты проверки соблюдения кандидатами этических норм.
В настоящее время в правительстве обсуждаются кандидатуры. Их имена будут обнародованы на одном из ближайших заседаний кабмина.
“Кандидаты должны быть максимально аполитичными и в состоянии обеспечить независимость судебной системы”,- добавил Рустам Бадасян.