«Երեխաների համար աշխարհը ճանաչելը սկսվում է շրջապատից։ Նրանք զարմանալի հատկություն ունեն ամեն տեղ մտնելու, գտածը վերցնելու, ուսումնասիրելու։ Երեխաները նույնիսկ վտանգը զգալու դեպքում շարունակում են քանդել, փորփրել: Պայթյունից հետո, եթե ողջ են մնում, ապա, որպես կանոն, կորցնում են տեսողությունը, վնասում դեմքը, ձեռքերն ու ոտքերը»,- ասում է լուսանկարիչ Գերման Ավագյանը, ով Ղարաբաղում եւ Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում անվերահսկելի ռազմամթերքից տուժած հիսուն երեխայի է լուսանկարել ու արդեն քանի տարի փորձում է մի գիրք հրատարակել, որն ուսումնական ձեռնարկ կդառնա դպրոցականների համար։
Նա ուզում է ներկայացնել զինամթերքի հետ անզգույշ վարվելու հետեւանքները՝ լուսանկարներով եւ տուժած երեխաների անձնական պատմություններով։ Առայժմ չի հաջողվում հրատարակել այդ գիրքը, եւ ականադաշտերի ու մոտակա բնակավայրերի ապրողների միջեւ միակ սահմանը շարունակում են մնալ «Զգուշացեք ականներից» մակագրությամբ ցուցանակները։
Հադրութ գնալուց առաջ Գերմանին հարցնում եմ, թե ի՞նչ դեպքեր են եղել Ղարաբաղի այդ շրջանում։ Միանգամից հիշում է Էռնեստ Զալյանին՝ իննամյա մի տղա, ով մահացու վնասվածք էր ստացել «լյագուշկա» կոչվող հետեւակային ականի հետ անզգույշ վարվելուց։ Հետո հիշեցնում է լուսանկարը՝ Էռնեստի քույրերը ցույց են տալիս իրենց զոհված եղբոր վերջին նկարը։ Էռնեստի քույրը՝ Լիլիթը, ով եղբոր կողքին է եղել, վիրավորվել է։ Նա հիմա գլխի մեջ ականի բեկոր ունի եւ թույլ տեսողություն:
Գնում եմ Հադրութի շրջանի Ուխտաձոր գյուղ, հարցուփորձով գտնում Զալյանների տունը, որտեղ անծանոթիս չէին սպասում։ Պատմությանը տեղյակ եմ, ավելի շատ ուզում եմ իմանալ, թե ինչպե՞ս է ապրում այդ ընտանիքը, որը պատերազմից հետո շարունակվող պատերազմում կորցրել է միակ որդուն։
Էռնեստի մայրը՝ Ալվարդ Զալյանը, հիշում է դեպքի մանրամասները։ «Էրեխեքը խաղում էին բակում, ես էլ տանը գործ էի անում, հանկարծ ուժեղ պայթյունի ձայն լսվեց»։ Պատմությունը, որ նման է լրագրային հաղորդագրության, արմատականորեն փոխել է Զալյանների կյանքը։ «Հիմա ասում, խոսում, ուրախանում ենք,- ասում է Ալվարդը,- բայց սրտով ուրախ չենք։ Սիրտս կոտրվել է»։
Չպատահեր այդ ահավոր դեպքը, Էռնեստն արդեն տասներորդ դասարանում կլիներ։ Ալվարդի համար ամենացավալին այն է, որ իննամյա որդին այս աշխարհում ոչինչ չի հասցրել տեսնել։ «Կռիվ տարի ա ծնվել խոխեն, ո՛չ պեսոկ ա էլալ, ո՛չ մի սիրուն շոր ա էլալ»,- ասում է Ալվարդն ու փորձում աննկատ սրբել աչքերին հայտնված արցունքները։ «Պահալ եմ, կռիվը պրծալ ա, որ ուժե խաղաղություն ա ընգալ, որ ուժե պտի մի հանգի ապրի խոխեն, մի երջանկություն տեսնա, բայց որ էդքանը կա ոչ, շատ փիս ա էլի»,- շարունակում է մայրն ու ասում, թե այս վշտի համեմատ պատերազմի օրերը, երբ ամեն օր գնդակոծվում էր իրենց տունը, հիմա երանությամբ է հիշում։
Երանության պատճառը հույսն էր։ Հույսը, որ մի օր վերջանալու են ռազմական գործողությունները, եւ իր ընտանիքը, որ պատերազմի ընթացքում ոչ մի կորուստ չէր ունեցել, ապրելու էր խաղաղ ու երջանիկ կյանքով։
Ականազերծմամբ զբաղվող բրիտանական HALLO TRUST կազմակերպության տվյալներով' Լեռնային Ղարաբաղում ամեն տարի ականների ու անվերահսկելի այլ զինամթերքի պայթյուններից մոտ 50-60 մարդ է զոհվում։ 1993-ից մինչ օրս ավելի քան 1000 զոհ է եղել, եւ դեռ քանի՞սն են լինելու, եթե հրադադարի հաստատումից տասներկու տարի անց Ղարաբաղի շատ վայրերում պատերազմը ծպտված ապրում է։

“Приглушенная” война
“Познание мира для детей начинается с окружающей среды. Они одарены удивительной способностью, лазить повсюду, находить и исследовать все найденное. Дети, даже чувствуя опасность, продолжают разбирать и ковыряться. После взрыва, если остаются в живых, то, как правило, лишаются зрения, травмируют лицо, теряют конечности” – говорит фотограф Герман Авакян. В Карабахе и в приграничных районах Армении, он сфотографировал 50 детей пострадавших от бесконтрольных боеприпасов. Герман Авакян, уже который год пытается опубликовать брошюру, которая стала бы учебным пособием для школьников.
Последствия неосторожного “общения” с боеприпасами он намерен представить посредством фотографий потерпевших детей и рассказов про каждого из них. Пока что не удается опубликовать эту книгу. Сегодня, единственное, что отделяет минные поля от населения близлежащих сел, это таблички с надписью “Осторожно мины”.
Перед поездкой в Гадрут спрашиваю Германа об известных ему подобных случаях в этом районе Карабаха. Сразу вспоминает Эрнеста Чаляна, 9-летнего мальчика, который получил смертельные раны, в результате неосторожного обращения с, так называемой ”лягушкой”, прыгающей противопехотной миной. Потом напоминает одну из своих работ, где запечатлены сестры Эрнеста с последней фотографией брата. Лилит, одна из сестер Эрнеста, была рядом в момент взрыва. Сейчас у нее слабое зрение и осколок мины в голове.
Еду в село Ухтадзор Гадрутского района. Расспрашивая, нахожу дом Чалянов. Так как о случившемся уже знаю, меня больше интересует, как живет эта семья, которая потеряла единственного сына на войне, которая продолжается после окончания войны.
Мать Эрнеста, Алвард Чалян, вспоминает подробности случившегося: “Дети игрались во дворе, а я хозяйничала в доме, когда раздался сильный взрыв”. Взрыв, который в корне изменил жизнь Чалянов. “Сейчас мы чем-то занимаемся, чему-то радуемся, но в сердце радости нет, сломано оно”, - говорит Алвард.
Не будь этого несчастья, Эрнест пошел бы уже в десятый класс. Самое болезненное для матери то, что ее 9-летний сын ничего не успел увидеть в этой жизни. “Родился он во время войны, когда даже сахарного песка не было, даже одежды нормальной не было”, - говорит Алвард, пытаясь незаметно смахнуть навернувшиеся на глаза слезы, - “Растила его. Война окончилась, наступил мир, когда настало время жить и быть счастливым, его не стало”.
По сравнению с этим горем, годы войны, с ежедневными обстрелами теперь кажутся ей счастливыми, тогда хоть надежда была. Надеялась, что в один прекрасный день прекратятся военные действия и ее семья, в которой не было потерь во время войны, заживет мирной и счастливой жизнью.
По данным британской организации “ HALLO TRUST ”, занимающейся разминированием, в Нагорном Карабахе ежегодно погибает 50-60 человек, в результате неосторожного обращения с бесконтрольными боеприпасами. С 1993 года по сей день, пострадали более 1000 человек. Сколько еще будет жертв, если спустя 12 лет после прекращения военных действий, война продолжает “приглушенно” жить.