Ըստ վարչապետի` հիմքեր կան պնդելու, որ մտել ենք կորոնավիրուսի ճգնաժամը հաղթահարելու փուլ
Հունիսի 14-ից հետո առաջին անգամ կորոնավիրուսի ակտիվ դեպքերի թիվը (դրական ախտորոշված քաղաքացիները) տասը հազարից ցածր է, հետևաբար հիմքեր կան պնդելու, որ ոչ միայն մտել ենք կորոնավիրուսի ճգնաժամը հաղթահարելու փուլ, այլև աշնանը կանխատեսվող հնարավոր երկրորդ ալիքի նկատմամբ կարող ենք ավելի լավ դիմակայունություն ունենալ:
Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի միջոցով հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նկատեց, որ կրկին հակադիմակային շարժումներ են սկսվել, սակայն ընդգծեց, որ դեպքերի նվազումը պայմանավորված է հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ և մասնավորապես՝ դիմակների կրմամբ:
«Բոլորիս համար էլ տհաճ է դիմակ կրելը, ժողովու՛րդ ջան, ինձ համար էլ է տհաճ, բայց ակնհայտ է, որ այս դինամիկան ունենք դիմակի կրման որոշակի կարգուկանոն ունենալու շնորհիվ: Դիմակի կրումն անկյունաքարային նշանակություն ունի, մեր նպատակն ու խնդիրն է, որ աշնանը լինենք պատրաստ հնարավոր երկրորդ ալիքին»,- ասաց նա:
Փաշինյանը կոչ արեց զզոնությունը չթուլացնել` հիշեցնելով, որ երկրում շուրջ 700 քաղաքացի մահացել է կորոնավիրուսի պատճառով:
Ըստ նրա` առկա վիճակագրությունը պետք է ոչ թե թուլացնի, այլ քաջալերի հակահամաճարակային կանոններին հետևելու համար, հակառակ պարագայում կարող են թվերը կրկին աճել:

Есть основания утверждать, что мы вступили в этап преодоления коронавирусного кризиса – Никол Пашинян
Впервые после 14 июня число активных случаев коронавируса (граждан с положительными тестами) меньше десяти тысяч. Следовательно, есть основания утверждать, что мы не только вступили в этап преодоления коронавирусного кризиса, но и сможем лучше противостоять прогнозируемой осенью возможной второй волне. Об этом заявил в прямом эфире в Фейсбуке премьер-министр Никол Пашинян.
Отметив, что вновь началось антимасочное движение, премьер подчеркнул, что сокращение случаев заболевания обусловлено соблюдением противоэпидемиологических правил и в частности ношением масок.
“Нам всем неприятно носить маски. Мне тоже это неприятно, но очевидно, что такую динамику мы имеем благодаря соблюдению определенной дисциплины. Ношение масок имеет краеугольное значение. Наша цель и задача – подготовиться к ожидающейся осенью возможной второй волне”,- сказал Н.Пашинян.
Премьер призвал не терять бдительность, напомнив о том, что в стране от коронавируса скончалось почти 700 человек.
Имеющаяся статистика должна не ослаблять, а поощрять следовать противоэпидемиологическим правилам, в противном случае цифры вновь начнут расти, отметил Никол Пашинян.