Մահմեդական քրդերը եւ խաչապաշտ ուդիները
Սեդա Կումսիեւան իր կյանքի 56 տարիներից 36-ը անց է կացրել դպրոցում: Մինչեւ 1988 թվականի սեպտեմբերը նա ռուսաց լեզու եւ գրականություն է դասավանդել Ադրբեջանի Վարդաշեն (այժմ' Օղուզ) ավանի դպրոցում: Ղարաբաղյան շարժումն ու հայ-ադրբեջանական միջհամայնքային բախումները հինգ երեխաների մայր Սեդային ստիպեցին լքել հայրենիքը եւ հարյուրավոր վարդաշենցիների հետ գաղթել Հայաստան, թեեւ ռուսաց լեզվի եւ գրականության ուսուցչուհին ազգությամբ հայ չէ:
«Իմ բարեկամների մի մասը մնացել է Վարդաշենում, մյուս մասը' հաստատվել Թբիլիսիում: Ես մաքուր ուդի եմ, բայց քանի որ ամուսինս հայ է, ինչպես հայ-ուդի խառնամուսնություններով ընտանիքները, մենք էլ հեռացանք Ադրբեջանից»,-ասում է տիկին Սեդան: Նրա երեք որդիներից երկուսն աշխատում են Ռուսաստանում, երրորդն ապրում է ծնողների հետ' Դեբեդավանում: «Ես կցանկանայի, որ իմ զավակները ուդի աղջիկների հետ ամուսնանան, բայց մեր ազգը քչանում է, գյուղում հարմար ուդի աղջիկ չկա»,- ասում է նա:
Հայաստանի Տավուշի մարզի Դեբեդավան գյուղում 11 ուդիներ են հաստատվել: Եվս երկու տասնյակ բնակվում է հարեւան Բագրատաշենում, Պտղավանում եւ Հաղթանակում: Մի քանի հարյուր ուդիների կարելի է հանդիպել նաեւ Հայաստանի այլ բնակավայրերում եւս, ովքեր տուն-տեղ թողել եւ հեռացել են Վարդաշենից, ադրբեջանական մի քանի այլ գյուղերից:
Ղարաբաղյան պատերազմն ուդիներին ցաքուցրիվ արեց ամբողջ աշխարհում, թեեւ նրանք ազգակցական որեւէ կապ չունեն ո՛չ թուրքախոս ադրբեջանցիների, ո՛չ էլ հնդեվրոպացի հայերի հետ: Պարզապես դեռ 5-րդ դարում ուդիներն ընդունել էին Հայ առաքելական եկեղեցին, իսկ ժամանակի ընթացքում իրենց հայրենի ուդիերենի հետ հավասարապես գործածել նաեւ հայերենը, ընդունել հայկական ավանդույթները, նիստուկացը, նաեւ' հայկական ազգանունների վերջին «յան»-ը: Ուդիների մեջ ամենատարածված ազգանուններն են Դալլաքյանը, Կուրանյանը, Ֆալչյանը, Գուկասյանը, Մուրադյանը: Ժամանակակից ուդիերենն ունի երկու բարբառ՝ Վարդաշենի եւ Նիժի:
Պատմագիտությունը հաստատում է, որ ուդիները Քուռ-արաքսյան Աղվանք պետության բնակիչների հետնորդներն են: Այդ պետությունը պատմական թատերաբեմից իջել է վաղ միջնադարում եւ ժամանակին կրել է Հայաստանի քաղաքական, տնտեսական ու մանավանդ' հոգեւոր լուրջ ազդեցությունը: Ադրբեջանցի պատմաբանները պնդում են, որ իրենք հենց աղվանների հետնորդներն են, ինչը, սակայն, լուրջ չի ընդունվում: Ինչպես աղվանները, այնպես էլ նրանց հետնորդներից ուդիները ցեղակցական որեւէ կապ չունեն ո՛չ հնդեվրոպացի հայերի, ո՛չ էլ թուրքալեզու ադրբեջանցիների հետ: Հայ լեզվաբաններից շատերը պնդել են, որ Մեծ Հայքի նահանգներից Ուտիք անունը գալիս է հենց ուդիներից:
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը , ով ուդիների մասին մի շարք աշխատությունների հեղինակ է, ասում է, որ Հայաստանում ուդիների թիվը մոտ երկու հարյուր է: «Նրանց մի մասը վաղուց է Հայաստանում: Մյուսները եկել են 1988-ի ընթացքում: Հայաստանում կարիք չկա 200 հոգանոց համայնքին ազգային փոքրամասնություն կոչել: Այսօր այդ հարցը կարգավորող որեւէ նորմատիվ փաստաթուղթ առհասարակ չկա: Սակայն որպես ազգային փոքրամասնություն ընդունվում են այն խմբերը, որոնք համակարգված ջանում են իրենց էթնիկ ինքնությունը պահպանել: Այս պահին Ալավերդիում մի հասարակական կազմակերպություն, որի ղեկավարը Օլեգ Դուրգարյանն է, իր առաջ այդպիսի նպատակ է դրել»,-ասում է Խառատյանը:
Դեբեդավանի գյուղապետ Գեորգի Բաբայանը ուդիներին վերաբերվում է այնպես, ինչպես վերաբերվում էր Վարդաշենում: «Մենք ուդիների եւ հայերի միջեւ տարբերություն չենք դնում: 1988թ., երբ Վարդաշենը գաղթեց, հայերի հետ այստեղ' Դեբեդավան եկան մի քանի ուդի ընտանիքներ: Հետագայում նրանց մի մասը արտագաղթեց Ռուսաստան: Մենք հավասար մարդիկ ենք, ուդիների հետ ուրախանում, նրանց հետ կիսում ենք դառնությունը»,-ասում է գյուղապետը:
Հրանուշ Խառատյանը պնդում է, որ Ադրբեջանից ուդիները տեղահանվել են ոչ միայն խառն ամուսնությունների դեպքերում, այլեւ' հենց ուդի լինելու համար: «Նիժ գյուղում, որտեղ նրանք մոտ 7000 էին, այսօր մնացել է, հավանաբար, 3000-ը: Վրաստանի Օկտոմբերի գյուղում հաստատվել են հենց այն ուդիները, ովքեր ժամանակին հալածվել են Նիժում: Ադրբեջանում ընդհուպ մինչեւ վերջին բռնագաղթը ուդիական ոչ թե երկու, այլ հինգ բնակավայր կար, որոնցից երեքի մասին քիչ է հայտնի, քանի որ դրանցում ուդիները, ճիշտ է, մնացել էին քրիստոնյա, բայց թրքախոս էին: Դրանք æոռուռլու, Միրզաբեյլու եւ Սուլթան Նուխի գյուղերն էին, որտեղից մի քանի մարդ նույնպես եկել է Հայաստան»,-ասում է ազգագրագետը:
Սեդա Կումսիեւայի հորեղբոր տղաները' Կումսիաշվիլի ազգանունով, բնակվում են Թբիլիսիում, որը Դեբեդավանից 80 կմ է հեռու: Տիկին Սեդան հենց նրանց միջոցով է տեղեկանում Վարդաշենում մնացած մյուս հարազատների մասին: Ճիշտ է, նա արդեն 18 տարի նոր տուն ու տեղ է դրել Դեբեդավանում, սակայն հոգով-սրտով Վարդաշենում է:
«Չնայած մեր նիստուկացն ու ավանդույթները հայկական են, բայց ուդիներն ունեն իրենց բնորոշ տոները: Հիշում եմ' երբ երեխա էինք, մայիսին բոլոր մանուկների թեւերին տարբեր գույների թելերից հյուսվածք էին կապում, որը հետո հանում եւ կապում էինք ծառի ճյուղին: Ամեն մեկը մտքում մի երազանք էր պահում, որ հետո ցանկությունները իրականանան: Տոնը կոչվում էր Դիմբազ»,-հիշում է տիկին Սեդան:
70-ամյա Արշալույս Մովսիսյանն իր զավակների հետ բնակվում է Բագրատաշենում: Նա Ադրբեջանի Ղաբալայի (նախկինում՝ Կուտկաշեն) Նիժ գյուղում թողել է իր քրոջ եւ եղբոր երեխաներին՝ 11 ընտանիք: «Սիրտս կտոր-կտոր է լինում, ուզում եմ նրանց դեմքը տեսնել»,-լացը կոկորդում խեղդում է նա: Տիկին Արշալույսը եւս ազգությամբ ուդի է, սակայն 1988-ին տեղահանվել է, քանի որ ամուսինը հայ էր, որը մահացավ Դեբեդավան գաղթելուց 3 տարի հետո:
«Մենք էլ հայերի նման խաչապաշտ ենք, ունեցել ենք եկեղեցիներ: Մենք ադրբեջանցիներին աղջիկ չենք տվել, նրանցից աղջիկ չենք առել, որովհետեւ խաչապաշտ ենք: Հայի պես սպիտակ շորերով, բաց երեսով հարս ենք բերում, հայկական պարեր պարում, մահացածներին թաղում հայկական ծեսով: Բացի լեզվից, մենք հայերից այլ բաներով չենք տարբերվում»,- ասում է Արշալույս Մովսիսյանը:
Արզու Դարգիյանը , որը ուդի է մորական կողմից, հիշում է, որ Ադրբեջանում իրենք պաշտել են նաեւ սուրբ ծառերը: «Մեր այգում ընտրել ենք որեւէ պտղատու ծառ, պաշտել, շուրջը մատաղ արել, մոմ վառել: Մենք իրավունք չունեինք բարձրանալու սուրբ ծառը, քաղել պտուղները: Երբ բերքը թափվում էր, այն ժամանակ էինք ուտում»,-ասում է Արզուն:
Ժաննա Լալայանը 45 տարեկան է, գաղթել է Նիժից, հաստատվել Բագրատաշենում, ամուսինը հայ է. «Ես մաքուր ուդի եմ: Իմ եղբայրը՝ Օլեգը, եւ իմ մյուս բարեկամները բնակվում են Նիժում: Իմ մյուս եղբայրն ընտանիքով բնակվում է Ուկրաինայում, նրա երեխաներն արդեն չգիտեն ուդիերեն: Ռուսաստանում եւ այլ երկրներում հաստատված ուդիների նոր սերունդը չգիտի մայրենին: Մեր ազգը հետզհետե քչանում է»,-ասում է Ժաննա Լալայանը:
Հայաստանում հաստատված ուդիները միմյանց հետ կապ գրեթե չեն պաշտպանում: Ճիշտ է, երբ, օրինակ, հարսանիքի կամ թաղման արարողություն է լինում, Նոյեմբերյանի ուդիները անմիջապես առանձնանում են, որպեսզի, ինչպես ասում է Ժաննան, «միմյանց հետ ուդիերեն խոսելու հնարավորությունը չկորցնեն»:
Բագրատաշենում է հաստատվել Ալեքսեյ Ղազարովը , ով եւս ուդի է եւ Դեբեդի աջ ափին հայ կնոջ' Ռոզա Ղազարովայի եւ երկու տղաների հետ նոր տուն ու տեղ է դրել: «Ուդիներին էլ էին քշում, ասում էին՝ դուք էլ եք հայ: Մենք փախել ենք, ամեն ինչ թողել այնտեղ: Եթե ընտանիքում ամուսիններից մեկն ու մեկը հայ էր, քշվել են Ադրբեջանից»,-ասում է Ռոզան:
Ալեքսեյը ամեն օր մոռանում է մայրենին: «Վարդաշենից հեռացել ենք 1988-ի նոյեմբերին: Շատ դժվար էր մեր տեղահանության ճանապարհը: Նախ տեղափոխվեցինք Օկտոմբերի, ապա այնտեղ մեր բարեկամների մոտ հինգ օր մնալուց հետո եկանք Սպիտակի շրջանի Սարամեջ գյուղի պանսիոնատ, որտեղից էլ եկանք այստեղ, հաստատվեցինք Բագրատաշենում»,-հիշում է Ալեքսեյը:
Նա ասում է, որ վերջին 18 տարիներին հազվադեպ է ուդիերեն խոսում. «Իմ որդիները ընդհանրապես ուդիերեն չգիտեն: Մեր ազգը կամաց-կամաց վերանում է: Ամբողջ աշխարհում մոտ 8-10 հազար ուդի է մնացել»:
Ժամանակին Ադրբեջանում բնակված խաչապաշտ ուդիներից բացի, ղարաբաղյան հակամարտությունից տուժել են նաեւ մահմեդական քրդերը, ովքեր բնակվում էին Հայաստանում: Նրանց թիվը մինչեւ 1988 թվականի վերջերը մոտ 25 հազար էր: Ինչպես քրիստոնյա ուդիներն էին Ադրբեջանում ընկալվում որպես հայեր, այնպես էլ մահմեդական քրդերը Հայաստանում ընկալվում էին որպես ադրբեջանցիներ: Այսօր մեր երկրում մնացել են ընդամենը մի քանի տասնյակ մահմեդական քրդեր: Նրանց մասին մենք կգրենք մեկ այլ առիթով:

Курды - мусульмане и крестопоклонники удийцы: Карабахская война выселила их и разбросала по всему свету
36 лет из своей 56-летней жизни Седа Кумсиева посвятила школе. До сентября 1998г. она преподавала русский язык и литературу в поселении Вардашен (ныне Огуз) Азербайджана. Карабахское движение и армяно-азербайджанские межобщинные столкновения заставили Седу - мать пятерых детей, оставить родину и с сотней другой вардашенцев эмигрировать в Армению, хотя учительница русского языка и литературы по национальности - не армянка.
“Часть моих родственников осталась в Вардашене, другая - обосновалась в Тбилиси. Я чистокровная удийка, но муж – армянин, и мы, как и остальные семьи, состоящие в смешанных браках, покинули Азербайджан”, - говорит г-жа Седа. Двое из трех ее сыновей работают в России, третий живет с родителями в Дебедаване. ”Я хотела бы, чтобы мои сыновья взяли в жены удийских девушек, но наша нация редеет, и в поселке нет подходящей удийки”, - говорит она.
В поселке Дебедаван в Тавушской области обосновались 11 удийцев. Еще два десятка удийцев живут в соседнем Баграташене, Птгаване и Ахтанаке, а еще несколько сот удийцев, оставивших свои дома и уехавших из Вардашена и других азербайджанских поселений, можно встретить на других территориях Армении.
Карабахская война разбросала удийцев по всему свету, хотя они не состоят в родстве ни с туркоязычными азербайджанцами, ни с индоевропейскими армянами. В пятом веке удийцы признали Армянскую Апостольскую церковь, со временем, наравне со своим удийским языком они говорили и на армянском, переняли армянские традиции, быт и фамилии на “ян”. Самые распространенные фамилии среди удийцев – Даллакян, Куранян, Фалчян, Гукасян, Мурадян. Современный удийский язык имеет два диалекта – Вардашенский и Ниджский.
Историография утверждает, что удийцы – потомки жителей Куро - Аракского государства Агванк. Это государство сошло с исторической арены в раннем средневековье и, в свое время, находилось под политическим, экономическим и, особенно, серьезным духовным влиянием Армении. Азербайджанские историки утверждают, что они являются прямыми потомками кавказских албанцев, что, тем не менее, не воспринимается серьезно. Как кавказские албанцы, так и одни из их потомков - удийцы не состоят в какой-либо родственной связи ни с индоевропейцами армянами, ни с туркоязычными азербайджанцами. Многие армянские языковеды утверждали, что название одного из районов Великой Армении Утик происходит от удийцев.
Этнограф Грану ш Харатян - автор серии трудов про удийцев, утверждает, что их в Армении почти двести человек. “Какая -то их часть находится в Армении уже давно, другая же - попала сюда в течение 1988г. Нет необходимости общину в количестве 200 человек называть в Армении национальным меньшинством. Сегодня вообще не существует ни одного нормативного документа, регулирующего этот вопрос. Однако, в качестве нацменьшинств признаются те группы, которые, планомерно стараются сохранить свою этническую принадлежность. На данном этапе, одна общественная организация в Алаверди под руководством Олега Дургаряна поставила перед собой такую цель”, - говорит Харатян.
Глава сельской общины Дебедавана Георгий Бабаян относится к удийцам так же, как и в Вардашене: “ Мы не ставим различия между армянами и удийцами. Когда, в 1988г., вардашенцы вместе с армянами эмигрировали оттуда, - в Дебедаван переехали несколько удийских семей. Впоследствии, некоторая их часть эмигрировала в Россию. Мы с удийцами равны как люди: делим с ними и радость, и горе”, - говорит Бабаян.
Грануш Харатян утверждает, что удийцы были выселены из Азербайджана не только из-за смешанных браков с армянами, а именно по причине своей национальной принадлежности. “В поселке Нидж, где их было почти 7.000, сегодня, по всей вероятности, осталось 3.000 человек. В Грузинском селе Октомбери (Октябрь) обосновались те удийцы, которые, в свое время, преследовались в Нидже. В Азербайджане, вплоть до последних выселений, существовали не две, а целых пять удийских поселений. О трех поселениях известно мало, поскольку живущие там удийцы хоть и были христианами, но говорили на азербайджанском. Эти поселки назывались Джорурлу, Мирзабейлу и Султан Нухи. Несколько человек оттуда также эмигрировали в Армению”, - говорит этнограф.
Двоюродные братья Седы Кумсиевой живут в Тбилиси под фамилией Кумсиашвили, от Дебедавана до Тбилиси - 80 км. Именно через них г-жа Седа получает информацию о своих родных, которые остались в Вардашене. Уже 18 -й год как она обосновалась в Дебедаване, но сердцем и душой она в Вардашене.
“Хотя наш быт и традиции – армянские, но у удийцев есть свои характерные праздники. Будучи ребенком, помню, как в мае месяце руки малышей повязывали вязаной из разноцветных нитей материей и вешали потом эти лоскутки на ветви деревьев. Каждый загадывал желание для осуществления заветной мечты. Праздник назывался Димбаз”, - вспоминает Седа.
70- летняя Аршалуйс Мовсисян живет со своими детьми в Баграташене. Она в Габалинской деревне Нидж ( бывший Куткашен) оставила детей своей сестры и брата – 11 семей. “Сердце разрывается на части, хочу увидеть их лица”, - сдавливает слезы г-жа Аршалуйс. Она такая же удийка и в 1988г. ей также пришлось эмигрировать из-за мужа - армянина. Через 3 года после эмиграции он скончался в Дебедаване.
“Мы, как и армяне, признаем крест и имеем свои церкви. Мы не выдавали своих девушек за азербайджанцев и не брали девушек у них, потому что мы - крестопоклонники. Как и у армян, наши невесты выходят в белых одеждах, с открытыми лицами, мы танцуем армянские танцы, хороним наших покойников по армянскому обычаю. Кроме языка, между нами нет других различий”, - говорит Аршалуйс Мовсисян.
Арзу Даргиян – удийка с материнской стороны. Она вспоминает, что в Азербайджане у них был обычай поклоняться святым деревьям. “Мы выбирали в собственном саду какое-нибудь плодоносное дерево и поклонялись ему: зажигали вокруг свечи, приносили в жертву домашних животных. На святое дерево нельзя было ни подниматься, ни срывать с него плоды: их можно было есть, когда они сами падали с дерева”, - говорит Арзу.
Жанне Лалаян - 45 лет, она эмигрировала из Ниджа и обосновалась в Баграташене, ее муж – армянин. “Я чистокровная удийка. Брат Олег и другие мои родственники живут в Нидже. Другой мой брат живет с семьей на Украине: его дети уже не знают удийского языка. Новое поколение удийцев, обосновавшихся в России и в других странах, родного языка не знают. Наша нация постепенно сокращается”, - говорит Жанна Лалаян.
Обжившиеся в Армении удийцы, практически, не поддерживают связь между собой. Правда, во время свадеб или похорон в Ноемберяне удийцы обособляются, чтобы, по утверждению Жанны, “ не упустить возможность пообщаться на удийском ”.
Алексей Казаров живет в Баграташене. Он также удиец, и с женой армянкой - Розой Казаровой, и двумя сыновьями обосновался на правом берегу Дебеда. “Они выгоняли не только армян, но и удийцев, говорили: “вы тоже армяне”. Мы бежали, оставив все там. Если в семье один из супругов был армянином, из Азербайджана их выселяли”, - говорит Роза.
Алексей с каждым днем забывает родной язык. “Из Вардашена мы ушли в ноябре 1988г. Мы прошли тяжелую дорогу эмиграции. Сначала поселились в Октомбери, пожили пять дней у родственников, затем приехали в пансионат села Сарамедж Спитакского района, а оттуда уже сюда, в Баграташен”, - вспоминает Алексей.
Он признается, что за последние 18 лет почти не говорит на удийском: “Мои сыновья и вовсе не знают удийского: наша нация постепенно исчезает. Во всем мире осталось почти 8 -10 тысяч удийцев”.
Кроме живших в Азербайджане христиан -удийцев из-за Карабахского противостояния пострадали и курды-мусульмане, которые жили в Армении. Их количество до конца 1988г. доходило почти до 25 тысяч. Христиане – удийцы воспринимались в Азербайджане как армяне, но и курдов-мусульман в Армении воспринимали как азербайджанцев. Сегодня в нашей стране осталось всего несколько десятков курдов- мусульман. О них мы напишем в дальнейшем.