Մահմեդական քրդերը եւ խաչապաշտ ուդիները
Սեդա Կումսիեւան իր կյանքի 56 տարիներից 36-ը անց է կացրել դպրոցում: Մինչեւ 1988 թվականի սեպտեմբերը նա ռուսաց լեզու եւ գրականություն է դասավանդել Ադրբեջանի Վարդաշեն (այժմ' Օղուզ) ավանի դպրոցում: Ղարաբաղյան շարժումն ու հայ-ադրբեջանական միջհամայնքային բախումները հինգ երեխաների մայր Սեդային ստիպեցին լքել հայրենիքը եւ հարյուրավոր վարդաշենցիների հետ գաղթել Հայաստան, թեեւ ռուսաց լեզվի եւ գրականության ուսուցչուհին ազգությամբ հայ չէ:
«Իմ բարեկամների մի մասը մնացել է Վարդաշենում, մյուս մասը' հաստատվել Թբիլիսիում: Ես մաքուր ուդի եմ, բայց քանի որ ամուսինս հայ է, ինչպես հայ-ուդի խառնամուսնություններով ընտանիքները, մենք էլ հեռացանք Ադրբեջանից»,-ասում է տիկին Սեդան: Նրա երեք որդիներից երկուսն աշխատում են Ռուսաստանում, երրորդն ապրում է ծնողների հետ' Դեբեդավանում: «Ես կցանկանայի, որ իմ զավակները ուդի աղջիկների հետ ամուսնանան, բայց մեր ազգը քչանում է, գյուղում հարմար ուդի աղջիկ չկա»,- ասում է նա:
Հայաստանի Տավուշի մարզի Դեբեդավան գյուղում 11 ուդիներ են հաստատվել: Եվս երկու տասնյակ բնակվում է հարեւան Բագրատաշենում, Պտղավանում եւ Հաղթանակում: Մի քանի հարյուր ուդիների կարելի է հանդիպել նաեւ Հայաստանի այլ բնակավայրերում եւս, ովքեր տուն-տեղ թողել եւ հեռացել են Վարդաշենից, ադրբեջանական մի քանի այլ գյուղերից:
Ղարաբաղյան պատերազմն ուդիներին ցաքուցրիվ արեց ամբողջ աշխարհում, թեեւ նրանք ազգակցական որեւէ կապ չունեն ո՛չ թուրքախոս ադրբեջանցիների, ո՛չ էլ հնդեվրոպացի հայերի հետ: Պարզապես դեռ 5-րդ դարում ուդիներն ընդունել էին Հայ առաքելական եկեղեցին, իսկ ժամանակի ընթացքում իրենց հայրենի ուդիերենի հետ հավասարապես գործածել նաեւ հայերենը, ընդունել հայկական ավանդույթները, նիստուկացը, նաեւ' հայկական ազգանունների վերջին «յան»-ը: Ուդիների մեջ ամենատարածված ազգանուններն են Դալլաքյանը, Կուրանյանը, Ֆալչյանը, Գուկասյանը, Մուրադյանը: Ժամանակակից ուդիերենն ունի երկու բարբառ՝ Վարդաշենի եւ Նիժի:
Պատմագիտությունը հաստատում է, որ ուդիները Քուռ-արաքսյան Աղվանք պետության բնակիչների հետնորդներն են: Այդ պետությունը պատմական թատերաբեմից իջել է վաղ միջնադարում եւ ժամանակին կրել է Հայաստանի քաղաքական, տնտեսական ու մանավանդ' հոգեւոր լուրջ ազդեցությունը: Ադրբեջանցի պատմաբանները պնդում են, որ իրենք հենց աղվանների հետնորդներն են, ինչը, սակայն, լուրջ չի ընդունվում: Ինչպես աղվանները, այնպես էլ նրանց հետնորդներից ուդիները ցեղակցական որեւէ կապ չունեն ո՛չ հնդեվրոպացի հայերի, ո՛չ էլ թուրքալեզու ադրբեջանցիների հետ: Հայ լեզվաբաններից շատերը պնդել են, որ Մեծ Հայքի նահանգներից Ուտիք անունը գալիս է հենց ուդիներից:
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը , ով ուդիների մասին մի շարք աշխատությունների հեղինակ է, ասում է, որ Հայաստանում ուդիների թիվը մոտ երկու հարյուր է: «Նրանց մի մասը վաղուց է Հայաստանում: Մյուսները եկել են 1988-ի ընթացքում: Հայաստանում կարիք չկա 200 հոգանոց համայնքին ազգային փոքրամասնություն կոչել: Այսօր այդ հարցը կարգավորող որեւէ նորմատիվ փաստաթուղթ առհասարակ չկա: Սակայն որպես ազգային փոքրամասնություն ընդունվում են այն խմբերը, որոնք համակարգված ջանում են իրենց էթնիկ ինքնությունը պահպանել: Այս պահին Ալավերդիում մի հասարակական կազմակերպություն, որի ղեկավարը Օլեգ Դուրգարյանն է, իր առաջ այդպիսի նպատակ է դրել»,-ասում է Խառատյանը:
Դեբեդավանի գյուղապետ Գեորգի Բաբայանը ուդիներին վերաբերվում է այնպես, ինչպես վերաբերվում էր Վարդաշենում: «Մենք ուդիների եւ հայերի միջեւ տարբերություն չենք դնում: 1988թ., երբ Վարդաշենը գաղթեց, հայերի հետ այստեղ' Դեբեդավան եկան մի քանի ուդի ընտանիքներ: Հետագայում նրանց մի մասը արտագաղթեց Ռուսաստան: Մենք հավասար մարդիկ ենք, ուդիների հետ ուրախանում, նրանց հետ կիսում ենք դառնությունը»,-ասում է գյուղապետը:
Հրանուշ Խառատյանը պնդում է, որ Ադրբեջանից ուդիները տեղահանվել են ոչ միայն խառն ամուսնությունների դեպքերում, այլեւ' հենց ուդի լինելու համար: «Նիժ գյուղում, որտեղ նրանք մոտ 7000 էին, այսօր մնացել է, հավանաբար, 3000-ը: Վրաստանի Օկտոմբերի գյուղում հաստատվել են հենց այն ուդիները, ովքեր ժամանակին հալածվել են Նիժում: Ադրբեջանում ընդհուպ մինչեւ վերջին բռնագաղթը ուդիական ոչ թե երկու, այլ հինգ բնակավայր կար, որոնցից երեքի մասին քիչ է հայտնի, քանի որ դրանցում ուդիները, ճիշտ է, մնացել էին քրիստոնյա, բայց թրքախոս էին: Դրանք æոռուռլու, Միրզաբեյլու եւ Սուլթան Նուխի գյուղերն էին, որտեղից մի քանի մարդ նույնպես եկել է Հայաստան»,-ասում է ազգագրագետը:
Սեդա Կումսիեւայի հորեղբոր տղաները' Կումսիաշվիլի ազգանունով, բնակվում են Թբիլիսիում, որը Դեբեդավանից 80 կմ է հեռու: Տիկին Սեդան հենց նրանց միջոցով է տեղեկանում Վարդաշենում մնացած մյուս հարազատների մասին: Ճիշտ է, նա արդեն 18 տարի նոր տուն ու տեղ է դրել Դեբեդավանում, սակայն հոգով-սրտով Վարդաշենում է:
«Չնայած մեր նիստուկացն ու ավանդույթները հայկական են, բայց ուդիներն ունեն իրենց բնորոշ տոները: Հիշում եմ' երբ երեխա էինք, մայիսին բոլոր մանուկների թեւերին տարբեր գույների թելերից հյուսվածք էին կապում, որը հետո հանում եւ կապում էինք ծառի ճյուղին: Ամեն մեկը մտքում մի երազանք էր պահում, որ հետո ցանկությունները իրականանան: Տոնը կոչվում էր Դիմբազ»,-հիշում է տիկին Սեդան:
70-ամյա Արշալույս Մովսիսյանն իր զավակների հետ բնակվում է Բագրատաշենում: Նա Ադրբեջանի Ղաբալայի (նախկինում՝ Կուտկաշեն) Նիժ գյուղում թողել է իր քրոջ եւ եղբոր երեխաներին՝ 11 ընտանիք: «Սիրտս կտոր-կտոր է լինում, ուզում եմ նրանց դեմքը տեսնել»,-լացը կոկորդում խեղդում է նա: Տիկին Արշալույսը եւս ազգությամբ ուդի է, սակայն 1988-ին տեղահանվել է, քանի որ ամուսինը հայ էր, որը մահացավ Դեբեդավան գաղթելուց 3 տարի հետո:
«Մենք էլ հայերի նման խաչապաշտ ենք, ունեցել ենք եկեղեցիներ: Մենք ադրբեջանցիներին աղջիկ չենք տվել, նրանցից աղջիկ չենք առել, որովհետեւ խաչապաշտ ենք: Հայի պես սպիտակ շորերով, բաց երեսով հարս ենք բերում, հայկական պարեր պարում, մահացածներին թաղում հայկական ծեսով: Բացի լեզվից, մենք հայերից այլ բաներով չենք տարբերվում»,- ասում է Արշալույս Մովսիսյանը:
Արզու Դարգիյանը , որը ուդի է մորական կողմից, հիշում է, որ Ադրբեջանում իրենք պաշտել են նաեւ սուրբ ծառերը: «Մեր այգում ընտրել ենք որեւէ պտղատու ծառ, պաշտել, շուրջը մատաղ արել, մոմ վառել: Մենք իրավունք չունեինք բարձրանալու սուրբ ծառը, քաղել պտուղները: Երբ բերքը թափվում էր, այն ժամանակ էինք ուտում»,-ասում է Արզուն:
Ժաննա Լալայանը 45 տարեկան է, գաղթել է Նիժից, հաստատվել Բագրատաշենում, ամուսինը հայ է. «Ես մաքուր ուդի եմ: Իմ եղբայրը՝ Օլեգը, եւ իմ մյուս բարեկամները բնակվում են Նիժում: Իմ մյուս եղբայրն ընտանիքով բնակվում է Ուկրաինայում, նրա երեխաներն արդեն չգիտեն ուդիերեն: Ռուսաստանում եւ այլ երկրներում հաստատված ուդիների նոր սերունդը չգիտի մայրենին: Մեր ազգը հետզհետե քչանում է»,-ասում է Ժաննա Լալայանը:
Հայաստանում հաստատված ուդիները միմյանց հետ կապ գրեթե չեն պաշտպանում: Ճիշտ է, երբ, օրինակ, հարսանիքի կամ թաղման արարողություն է լինում, Նոյեմբերյանի ուդիները անմիջապես առանձնանում են, որպեսզի, ինչպես ասում է Ժաննան, «միմյանց հետ ուդիերեն խոսելու հնարավորությունը չկորցնեն»:
Բագրատաշենում է հաստատվել Ալեքսեյ Ղազարովը , ով եւս ուդի է եւ Դեբեդի աջ ափին հայ կնոջ' Ռոզա Ղազարովայի եւ երկու տղաների հետ նոր տուն ու տեղ է դրել: «Ուդիներին էլ էին քշում, ասում էին՝ դուք էլ եք հայ: Մենք փախել ենք, ամեն ինչ թողել այնտեղ: Եթե ընտանիքում ամուսիններից մեկն ու մեկը հայ էր, քշվել են Ադրբեջանից»,-ասում է Ռոզան:
Ալեքսեյը ամեն օր մոռանում է մայրենին: «Վարդաշենից հեռացել ենք 1988-ի նոյեմբերին: Շատ դժվար էր մեր տեղահանության ճանապարհը: Նախ տեղափոխվեցինք Օկտոմբերի, ապա այնտեղ մեր բարեկամների մոտ հինգ օր մնալուց հետո եկանք Սպիտակի շրջանի Սարամեջ գյուղի պանսիոնատ, որտեղից էլ եկանք այստեղ, հաստատվեցինք Բագրատաշենում»,-հիշում է Ալեքսեյը:
Նա ասում է, որ վերջին 18 տարիներին հազվադեպ է ուդիերեն խոսում. «Իմ որդիները ընդհանրապես ուդիերեն չգիտեն: Մեր ազգը կամաց-կամաց վերանում է: Ամբողջ աշխարհում մոտ 8-10 հազար ուդի է մնացել»:
Ժամանակին Ադրբեջանում բնակված խաչապաշտ ուդիներից բացի, ղարաբաղյան հակամարտությունից տուժել են նաեւ մահմեդական քրդերը, ովքեր բնակվում էին Հայաստանում: Նրանց թիվը մինչեւ 1988 թվականի վերջերը մոտ 25 հազար էր: Ինչպես քրիստոնյա ուդիներն էին Ադրբեջանում ընկալվում որպես հայեր, այնպես էլ մահմեդական քրդերը Հայաստանում ընկալվում էին որպես ադրբեջանցիներ: Այսօր մեր երկրում մնացել են ընդամենը մի քանի տասնյակ մահմեդական քրդեր: Նրանց մասին մենք կգրենք մեկ այլ առիթով:

Muslim Kurds and Christian Udis
Seda Kumsieva has spent 36 of her 56 years in school. Before September 1988 she worked as a Russian language and literature teacher in the Azerbaijani village of Vardashen.
When the Karabakh liberation movement and Armenian-Azerbaijani conflict began, Seda and her five children were forced to leave the homeland along with hundreds of other Vardashentsis and emigrate to Armenia, despite the fact that the Russian language and literature teacher is not Armenian by nationality.
“Some of my relatives remained in Vardashen and some stayed in Tbilisi. I am pure Udi, but since my husband is Armenian, we had to leave Azerbaijan, like other ethnically mixed Armenian-Udi families,” Seda said. Two of her three sons work in Russia, and the third lives with the parents in Debedavan. “I want my sons to marry Udi girls, but our nation is dwindling; there are no Udi girls in the village,” she said.
There are eleven Udis in the village of Debedavan in Armenia's Tavush Marz. There are two dozen more in neighboring Bagratashen, Ptghavan, and Haghtanak. Several hundred other Udis can be found in other places in Armenia; they too left Vardashen and several other Azerbaijani villages.
The Karabakh war scattered Udis around the world, despite the fact that they have no relation to Turkish speaking Azerbaijanis or to Indo-European Armenians. In the 5 th century Udis converted to the Armenian Apostolic Church, and during that time learned and used the Armenian language alongside Udi, accepted Armenian traditions, and changed their family names to end in “yan”. The most common family names among Udis are Dallakyan, Kuranyan, Falchyan, Gukasyan, and Muradyan. Modern Udi has two dialects – Vardasheni and Nizhi.
History confirms that the Udis are descendants of residents of Caucasian Albania (a state along the Kura-Araks basin). This state vanished in early Middle Ages, and was heavily influenced by Armenian politics, economics, and especially religion. Azerbaijani historians claim that Azerbaijanis are the descendants of the Albanians, but this claim is not considered serious. Caucasian Albanians and their descendants, the Udis, do not have any ethnic links to Indo-European Armenians or to Turkic Azerbaijanis. Some Armenian scholars claim that Utik, one of the regions in Great Armenia, was named for the Udi.
Anthropologist Hranush Khachatryan, who is the author of several publications on Udis, says that there are about 200 Udis in Armenia. “Some of them have been here for a long time. The rest came in 1988. There is no need to call a 200-person community a national minority. Today there is no law that can address this issue. But minorities are considered those groups that try systematically to retain their ethnic identity. Right now, there is a NGO in Alaverdi, lead by Oleg Durgaryan, that has set themselves that goal, “ Kharatyan said.
The head of the Debedavan village administration, Georgi Babayan, treats Udis just as he treated them in Vardashen. “We see no difference between Armenians and Udis. In 1988, when we left Vardashen, several Udi families came to Debedavan along with the Armenians. Afterwards, some of them emigrated to Russia. We are equal. We celebrate with Udis, and share the hard times with them, “ Babayan said.
Hranush Kharatyan claims that Udis were deported from Azerbaijan not only in the cases of mixed marriages, but also for being Udi. “In the village of Nizh there were 7,000 of them, and now there are only 3,000. Those who were forced out of Nizh moved to Georgia's Oktomberi village. Before the last deportation, there were five Udi villages in Azerbaijan. Three of them were little known, since Udis in those villages spoke Turkish, despite being Christian. These are the villages of Jorurlu, Mirzabeylu and Sultan Nukhi, from where some also came to Armenia,“ the anthropologist said.
Seda Kumsieva's cousins, whose family name is Kumsiashvili, live in Tbilisi, which is 80 kilometers away from Debedavan. Seda relies on them for news of her relatives who stayed in Vardashen. Even though she has lived Debedavan for 18 years now, her heart and soul are still in Vardashen.
“Our lifestyle and traditions are Armenian, but Udis have our own unique ways. I remember when we were kids, in May all the children were given multi-colored wristbands, which afterwards they took off and tied to a tree. Each would make a wish, so that later on it could come true. The holiday was called Dimbaz, “ Seda said.
Seventy-year-old Arshaluys Movsisyan lives with her children in Bagratashen. She left the families of her sister's and brother's children' (eleven altogether) in the village of Nizh in Azerbaijan's Ghabala (former Kutkashen) region. “My heart is broken; I want to see their faces,“ she said, fighting back tears. Arshaluys is ethnically Udi, but in 1988 she was forced to leave, since her husband is Armenian. He died three years after they came to Debedavan.
“We are Christians like Armenians; we had our own churches. We didn't marry our daughters to Azerbaijanis, and didn't take their daughters, because we are Christian. Just like Armenians, we bring the brides with open faces and white dresses, we dance Armenian dances, and bury our dead in the Armenian tradition. Except for our language we are no different from Armenians, “ said Arshaluys Movsisyan.
Arzu Darkisyan, who is Udi on his mother's side, remembers that in Azerbaijan they also worshipped sacred trees. “In our garden we would choose a tree to worship, make sacrifices to it, and burn candles. We were not allowed to climb the sacred tree, or gather its fruit. When the fruit fell, then we could eat it," said Arzu.
Zhanna Lalayan is 45 years old. She emigrated from Nizh and moved to Bagratashen. Her husband is Armenian. “ I have pure Udi ancestry. My brother Oleg and the rest of my relatives live in Nizh. My other brother and his family live in Ukraine. His children do not even know Udi. The new generation of Udis that moved to Russia and other countries do not know their mother tongue. Our nation is slowly disappearing,” she said.
The Udis that moved to Armenia are not in close contact with each other. Of course, when there is a marriage or burial ceremony, Noyemberyan's Udis immediately get together, Zhanna said, “ to not miss an opportunity to speak Udi.”
Aleksey Khazarov, who is also Udi, moved to Bagratashen with his Armenian wife Roza Khazarova and two of their sons. “Udis were forced to leave; they told us we were Armenians too. We fled and left everything behind. If one person in a family was Armenian, they were all forced to flee Azerbaijan, “ Roza said.
Every day Aleksey forgets more and more of his mother tongue. “We left Vardashen in November of 1988. It was very tough. First we moved to Oktomberi, and then after staying five days there with our relatives, we moved to a guesthouse in the village of Saramegh in the Spitak region. From there we came here and settled in Bagratashen, “ Aleksey remembered.
He says that in the last eighteen years he has rarely spoken Udi. “My sons do not know Udi at all. Our nation is slowly vanishing. In the whole world there are eight or ten thousand Udis.”
As the Christian Udis who lived in Azerbaijan suffered from the Karabakh war, so did the Muslim Kurds who lived in Armenia. Before 1988 they numbered 25,000. Just as the Christian Udis were perceived as Armenians in Azerbaijan, the Muslim Kurds in Armenia were perceived as Azerbaijani. Today, there are only several dozen Muslim Kurds living in Armenia. We will write about them another time.