Թույլ տվեք մեռնել արժանավայել
Կենցաղային ամենատարրական պայմաններից, անգամ' զուգարանից զուրկ, ոչնչով կացարան չհիշեցնող, խարխուլ տանիքի տակ իրենց ծերության անփառունակ օրերն են քարշ տալիս 18 փախստականներ, շատերը' ընտանիքներով:
Թշվառությունը յուրահատուկ հոտ ունի: Դա զգալու համար բավական է այցելել Էջմիածնի Աթարբեկյան 101 հասցեի հանրակացարան, ուր 1988-ից բնակվում են Ադրբեջանից բռնագաղթված մեր հայրենակիցները:
«Մինչեւ հիմա ոչ մեկը չի եկել, չի հետաքրքրվել մեզանով: Ոնց որ' ոչ եղել ենք, ոչ էլ կանք: Թե ոնց ենք ապրում, ինչ ենք ուտում իրենց տված 10 000 դրամ թոշակով, ինչով ենք տուն կոչվածը տաքացնում' որեւէ մեկին չի հուզում: Երեւի չեն էլ հիշում, որ 18 տարի առաջ էստեղ մարդիկ են բերել-լցրել»,- սրտնեղում է Ամալյա Օգանեզովան:
Հարեւանուհուն ընդհատելով' լուսանկարների, մեդալների ու շքանշանների արկղիկը սեղանին դնելով թեման շարունակում է Հայրենական պատերազմի վետերան, 84-ամյա Քնարիկ Աթաբեկյանը.«Երիտասարդ տարիներս պատերազմում մաշեցի' կորցրեցի ամուսնուս, իսկ ծերությունս քարշ եմ տալիս հանրակացարանի ավերված պատերի մեջ: Հայրենիք եմ պաշտպանել: Երկու անգամ վիրավորվել եմ :Ծառայությանս համար արժանացել եմ բարձր պարգեւների ու մեդալների: Մայիսի 7-ին էլ Ռոբերտ Քոչարյանն անձամբ շնորհավորեց հաղթանակի ու խաղաղության տոնի առիթով եւ պարգեւատրեց մեդալով: Բայց ոչ մեկը չի ասում' օգնենք, որ այս ծեր կինը գլխին նորմալ տանիք ունենա, որ գոնե կյանքի վերջին տարիները խաղաղված հոգով ապրի»:
18 տարի է հանրակացարանի բնակիչները օրն սկսում են հարեւանությամբ գտնվող սեփական տներից դույլերով ջուր կրելով:
«Բայց ինչքա՞ն կարելի է, չէ՞ որ նրաց հաշվիչն էլ աշխատում է: Արդեն մի քանի օր է' դարպասը փակել են, որ չգնանք: Չեմ մեղադրում, բայց չեմ էլ պատկերացնում' թե սրանից հետո ջրի հարցը ո՞նց ենք լուծելու... մեղք ենք չէ՞... 70-80 տարեկան հիվանդ, անուժ պառավներ ենք, ամեն օր 3-րդ, 4-րդ հարկեր ջուր բարձրացնելը հեշտ ա՞... մի երկու օր առաջ դույլերը ձեռքիս' աստիճանների վրա ուշաթափվում էի' Նահատակյանը բռնեց (Նահատակյանը հանրակացարանի հարեւանությամբ գործող վարժարանի տնօրենն է ու' հանրակացարանի բնակիչներից մեկը) »,-պատմում էր Գրետա Մովսեսովան:
«Ինչ հիվանդություն ասես' էս շենքում ստացա, որը մրսելուց, որը' մտածմունքից: Էստեղ ամեն ինչն է պրոբլեմ, բա մարդը զուգարան գնալու հնարավորություն էլ չունենա՞: Դեռ ամռանը մի կերպ կարելի է յոլա գնալ, բայց ձմռանը գիտե՞ք ինչ ենք անում,- հարցնում է Վազգեն Սարկիսովը, ինքն էլ պատասխսնում,- բնական կարիքներս հոգում ենք դույլերի ու ցելոֆանե տոպրակների մեջ եւ հանում դուրս: Նույն սենյակում, որտեղ ուտում ու քնում ենք, նաեւ' եփում ու զուգարան ենք գնում»:
æրի, գազի, վառելափայտի եւ ընդհանրապես' իրենց վիճակի մասին Էջմիածնի քաղաքապետին իրազեկելու նպատակով օրերս քաղաքապետարանում են եղել փախստականների հինգ հոգանոց «պատվիրակությունը»:
«Հիմնականում վառելիքի հարցն էր իրենց անհանգստացնում: Քանի որ աղքատ ընտանիքներին վառելափայտով օգնելու ծրագիր ունենք, դրա մեջ ընդգրկեցինք նաեւ հանրակացարանի բնակիչներին: Առաջիկայում նրանց վառելափայտ կուղարկենք»,-ասաց Էջմիածնի քաղաքապետ Գագիկ Ավագյանը, ով նաեւ «պատվիրակներին» խոստացել էր մինչեւ տարեվերջ անձամբ այցելել իրենց ու լինել բոլորի տներում:
«Բայց շենքը վերանորոգելու եւ նորոգված բնակարանները մեզ հատկացնելու մասին ոչինչ չխոստացավ»,-նկատեց «պատվիրակներից» մեկը:
«Քաղաքապետարանը շենքի նկատմամբ որեւէ իրավասություն չունի,- հակադարձեց արցախյան պատերազմի մասնակից, Էջմիածնի առաջին կամավորական ջոկատի հրամանատար, 1991-95թթ.ՀՀ ԳԽ պատգամավոր, հանրակացարանի երկարամյա բնակիչ Համլետ Նահատակյանը:- Շենքը մինչեւ 1991 թվականը եղել է թիվ 27 պրոֆտեխուսումնարանի հանրակացարանը: 91-ին, երբ ստեղծեցի Ներսիսյան վարժարանը' ուսումնարանի շենքն իր հանրակացարանով փոխանցվեց վարժարանի հաշվեկշիռ: Այնպես որ' դրա նկատմամբ իրավասությունները միայն կրթօջախի ղեկավարությանն են պատկանում»:
1988-95թթ. փախստականներն այստեղ ավելի մեծաթիվ էին: Ովքեր փոքր ի շատե հնարավորություն են ունեցել' գնացել են այլ երկրներ, որոշներին բնակարաններ են հատկացրել: 18 տարվա ընթացքում մահացել է 80-ը: Մնացած 18-ը հույսով սպասում է բնակարան ստանալու իր հերթին:
«Որտեղ հնարավոր է' դիմել ենք. ՄԱԿ-ի փախստականների գծով հանձնակատարին, Միգրացիայի եւ փախստականների վարչությանը: Գրավոր պատասխաններում ինչ-ինչ խոստումներ են տալիս, որոնց արդեն քանի տարի է սպասում ենք... Ինչքա՞ն կարելի է խոստումներով սպասացնել: Մեզ էլ ապրելու բան էլ չի մնացել: Մտածված ձգձգում են, որ մեռնենք ու հարցը փակվի՞»,-Սեդա Խաչատրյանի այս կարծիքը հավանության արժանացավ բախտակիցների կողմից:
Բացի գրավոր պատասխանից, փախստականների դիմումների հետքերով նաեւ եկել էին: Հանձնախումբը, որը դիմումատուների բնակարաններ էր այցելել գիշերվա ժամը 10-ին, առաջին բանը որ ցանկացել էր' մեկ գավաթ ջուրն է եղել: «Հետո՞ ինչ...»,- հարցիս հետեւեց շենքի պարեկ Արաքսյա Սարոյանի զարմացած պատասխսնը.«Գլխի չընկա՞ք... ստուգելու համար. եթե թարմ ջուր տայինք, ուրեմն' մշտաբնակ ենք, եթե ոչ' ժամանակավոր: Ես էլ ջղայնացա' ասեցի' դուք հայ ե՞ք, թե' նեմեց: Հերիք չի' գիշերվա 10-ին եք գալիս' անհանգստացնում, հիմա էլ հատուկ ստուգումներ ե՞ք անցկացնում...»:
Իսկ մեկ այլ' ավելի երիտասարդ բնակչի' Կարինա Կագրամանովայի զայրույթն այլ շարժառիթ ուներ.«Ընտանիքս վեց հոգի է' ես, երեք աղջիկներս ու երկու թոռներս:«Պրինցիպիալնը» մեզ տուն չտվեցին, ինչա թե' երկու անգամ եկել են, իմ աղջկանս տանը' տեղաշորումը չեն տեսել: Ես էլ ասում եմ' ենթադրենք' էդ աղջիկը ման եկող ա' գիշերը գնում ա' առավոտը գալիս... Դա ի՞նչ «պրիչին» ա' աղջիկը որտեղ ա: Ասում եմ' մինչեւ դուք մտնեք հարեւանների «դակումենտները» ստուգեք' կզանգեմ' 10 րոպեից երեխան էստեղ կլինի: Ասում են' չզանգես, որ գա էլ' մեկ ա' չենք նշելու: Սա ի՞նչ ա նշանակում»,- հարցը մեզ ուղղեց տիկին Կարինան:
Կարինայի հարցերի շարքը լրացրեց Արաքսյա Սարոյանը.«Բա մարդը տուն չունենա՞, որ գոնե կյանքի վերջին տարիներն իր տանիքի տակ անցկացնի, մեռնելուց հետո էլ' իր տնից թաղվի: Ախր, ո՞նց չեն հասկսնում, որ դա էլ է արժանապատվության հարց. եթե մարդավարի ապրելու բախտ չենք ունեցել, մարդավայել թաղվելու է՞լ չենք արժանանալու»:
Հանրակացարանի բնակիչների' տուն ունենալու հույսերն օրեցօր նվազում են, փոխարենը' առաջարկում են, որ ամրացվի ու վերանորոգվի հանրակացարանի շենքը եւ սեփականաշնորհվի իրենց: Ասում են' հետն էլ հավելում' թե դրա հույսն էլ չունեն. «Վերջերս մեծահարուստներ էին եկել' շենքը գնելու: Անհանգստացանք, թե որ գնեն' մեզ փողոց կշպրտեն: Դիմեցինք ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գրասենյակ, որտեղից պատասխանեցին, թե' մինչեւ նոր կացարան չտան, ոչ ոք իրավունք չունի մեզ դուրս հանի: Դրանից հետո մի քիչ հանգստացանք, բայց էլի խոսակցությունը կա, որ շենքը գնելու են»,-ասում է խմբված փախստականներից մեկը:
Համլետ Նահատակյանը եւս հաստատեց շենքի նկատմամբ հետաքրքրվողների մասին խոսակցություննրը.«Կան մեծահարուստներ,որ ուզում են գնել: Եթե համաձայնվեմ' պատկերացնում ե՞ք այս ծերերի վիճակը: Նրանք ուղղակի կհայտնվեն դրսում: Իսկ դրա փոխարեն կարելի է չէ՞ առանց ծերերին տեղահան անելու' վերանորոգել շենքն ու տալ իրենց' մշտական բնակության: Դրանից հետո եւ գնորդներ չեն հայտնվի եւ' փախստականները գոհ կմնան»:

Дайте умереть достойно
В помещении без самых элементарных бытовых условий, в том числе и без туалета, ничем не напоминающем убежище, под обшарпанной крышей, влачат свои бесславные дни 18 беженцев, многие из которых живут со своими семьями.
У нищеты - свой особенный запах, чтобы почувствовать его - достаточно посетить общежитие в г. Эчмиадзине по адресу Атарбекяна 101, где с 1988г. живут наши соотечественники, беженцы из Азербайджана.
“До сих пор никто не пришел и не поинтересовался нами, как будто нас не было и нет. Как мы живем, чем питаемся на пенсию в 10000 драм, как обогреваем пространство, называемое домом, - никого не волнует. Наверное, никто уже и не помнит, что 18 лет назад привезли и заполнили это место людьми”, - жалуется Амалия Оганезова.
Прервав соседку на слове и ставя на стол коробочку с фотографиями и медалями, беседу продолжает ветеран Отечественной войны, 84-летняя Кнарик Атабекян: “Годы моей молодости вытравила война, я потеряла мужа, а старость влачу в разрушенных стенах общежития. Я родину защищала, два раза была ранена, имею высокие награды и медали за заслуги. Сам Роберт Кочарян поздравил меня 7 мая с праздником победы и мира, наградил медалью. Но никому нет дела до старой женщины, чтобы она имела нормальную крышу над головой и прожила остатки дней со спокойной душой”.
Уже 18 лет жители общежития свой день начинают с «добычи» воды, которую ведрами несут из домов по соседству.
“Так больше нельзя: ведь у людей счетчики на воду. Уже несколько дней как закрыли ворота, чтобы мы не ходили туда за водой. Винить некого, но и трудно представить, как впредь можно решать вопрос воды. Мы достойны жалости - 70-80-летние больные, бессильные старушки: ведь каждый день поднимать воду на 3-й, 4-й этаж - нелегко. Пару дней назад, с ведрами на руках, я чуть не упала в обморок – мне помог Нахатакян (Нахатакян – один из жителей общежития, директор функционирующей по соседству с общежитием гимназии) ”, - рассказывала Грета Мовсесова.
“Какие только болезни я не заработал в этом доме: одни - по простуде, другие - из-за переживаний. Здесь все проблематично, начиная с туалета, который трудно посещать. Летом еще ничего – можно перебиться, а зимой, знаете, что делаем?” - спрашивает Вазген Саркисов и сам же отвечает, - “Справляем нужду в ведра и целлофановые пакеты, которые потом выносим. Спим, едим, варим и справляем нужду в одном помещении”.
На днях мэрию города посетила “делегация” из 5 беженцев с целью уведомления мэра города Эчмиадзина о проблемах газа, воды, топлива.
”В основном, их интересовал вопрос топлива. Поскольку у нас есть программа по выделению бедным семьям дровяного топлива, мы, соответственно, включили в нее и народ из общежития. Скоро им будет отправлен топливный материал”, - сказал мэр города Эчмиадзина Гагик Авагян, который обещал “делегатам” навестить всех лично и побывать в доме у каждого до конца года ”.
”Но он ничего не сказал нам про ремонт здания и выделение нам отремонтированных квартир”, - заметил один из “делегатов”.
”Мэрия города не правомочна распоряжаться нашим зданием”, - возразил участник Арцахской войны, командир первого добровольного Эчмиадзинского отряда, депутат ВС РА с 1991 по 1995гг., старожил общежития, Гамлет Нахатакян. “Строение до 1991г. являлось общежитием профтехучилища номер 27. в 91-м, когда я основал Нерсисяновскую гимназию, здание училища со своим общежитием было перечислено на расчетный счет гимназии. Так что, полномочия на него принадлежат только руководству этого очага образования”.
В 1988-1995гг. здесь было больше беженцев. Но при первой же возможности - многие разъехались по разным странам, некоторых обеспечили квартирой, 80-ти человек просто, за 18 лет, не стало, остальные 18 живут с надеждой получить квартиру.
“Мы обращались везде, куда возможно: к уполномоченному ООН по вопросам беженцев, в Управление по миграции и вопросам беженцев. В письменных ответах нам даются обещания, исполнения которых мы ждем уже много лет… сколько можно кормить людей обещаниями? Нам и жить то осталось совсем немного. Может, с решением намеренно тянут, чтобы нас не стало и вопрос закрылся? – это мнение Седы Хачатрян одобрили все, несущие бремя той же судьбы.
Кроме письменных ответов, по следам заявлений беженцев, прибыла комиссия. При посещении квартир заявителей в 10 часов вечера, первое, что попросили члены комиссии – это стакан воды. “И что?”, - спросила я, на что последовал ответ коменданта дома Араксии Сароян: “Не догадываетесь? Чтобы проверить: если мы дадим свежую воду, значит живем здесь постоянно, а если нет – то временные. Я рассердилась, сказала им: вы армяне или фашисты? Мало того, что пришли в 10 часов ночи, побеспокоили людей, еще и специальные проверки устраиваете?”
Гнев жительницы общежития Карины Каграмановой был по другой причине: “Семья моя состоит из семи человек: я, три мои дочери и двое внуков. Нам не дали квартиру “принципиально”, поскольку при двух посещениях одну из дочерей не обнаружили спящей в постели. Я им сказала, допустим, дочь моя гулящая: вечером уходит, а к утру приходит. Что это за причина? Говорю им, пока будете проверять документы соседей, я позвоню, и ребенок через 10 минут будет здесь. Мне же отвечают: не звони, если и придет твоя дочь – все равно, мы ее не отметим. Что это значит?” – обращает вопрос к нам г-жа Карина.
Ряд вопросов Карины дополнила Араксия Сароян: « Разве человеку не нужен дом, чтобы провести остаток жизни под собственной крышей и уйти в последний путь из собственного дома? И как не понимают, что это тоже вопрос чести: если не судьба была жить по-человечески, то и не судьба умереть достойно”.
Надежда жителей общежития на собственную квартиру тает с каждым днем, взамен им предлагается укрепление и ремонт общежития с последующей его приватизацией, о чем последние и поведали нам, дополняя, что не имеют надежды и на это. “Недавно нас посетили состоятельные люди: хотели купить здание. Все забеспокоились: нас всех могут выкинуть на улицу. Мы обратились в офис по делам беженцев ООН, откуда получили ответ, что пока нас не обеспечат новым пристанищем – никто выселять нас не имеет право. После этого мы немного успокоились, но разговоры о том, что здание собираются купить, не прекратились”, - говорит один из собравшихся вокруг нас беженцев.
Гамлет Нахатакян также подтвердил разговоры об интересующихся зданием людях. “Есть состоятельные люди, которые хотят его купить. Если я дам согласие, то можно представить состояние этих стариков: они просто окажутся на улице. Но можно же вместо их выселения отремонтировать здание и предоставить его людям в качестве постоянного жилья. И никто не заявится покупать дом, и беженцы будут довольны”.