Թուրքագետ. «1990-ականներից ի վեր Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ի հասցեին ուղիղ ռազմական սպառնալիք երբեւէ չէր հնչել»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը
-Պարոն Գեղամյան, այն բանից հետո, երբ Տավուշի ուղղությամբ հուլիսյան սրացման ֆոնին Թուրքիան անվերապահ աջակցություն հայտնեց Ադրբեջանին, Հայաստանն, ըստ էության, ատամ ցույց տվեց պաշտոնական Անկարային՝ մի քանի անգամ հայտարարելով Մինսկի խմբի անդամ այդ երկրի ապակառուցողական դերակատարության մասին, իսկ հետո արգելելով թուրք ռազմական տեսուչների այցերը մեր երկիր: Նույնիսկ 2016 թ. ապրիլյան դեպքերից հետո, երբ Թուրքիան կրկին Ադրբեջանի կողքին էր, ու նույնիսկ տեղեկություններ կային մարտերում այդ երկրի հրահանգիչների ներգրավվածության մասին, պաշտոնական Երեւանը նման դիրք չէր բռնել: Ըստ Ձեզ՝ որո՞նք են Թուրքիայի հանդեպ Հայաստանի դիրքորոշման կոշտացման պատճառները, եւ ինչու՞ է այն կոշտացվում միայն հիմա:
-2016 թ. եւ այսօրվա հիմնական տարբերությունը Թուրքիայի հռետորաբանության մեջ է: 1990-ականներից ի վեր Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ի հասցեին ուղիղ ռազմական սպառնալիք երբեւէ չէր հնչել: Այժմ մենք տեսանք եւ՛ բովանդակությամբ, եւ՛ ոճով աննախադեպ հռետորաբանության կիրառություն, եւ դա, ըստ էության, հուշում է, որ Թուրքիան այլեւս փորձելու է ավելի մեծ ներգրավվածություն ունենալ տարածաշրջանում թե՛ աշխարհաքաղաքական, թե՛ երկկողմ հարաբերությունների մեջ, նաեւ հակամարտություններում: Թուրքիայի այդ անթաքույց դրսեւորումով է պայմանավորված Հայաստանի շատ կոշտ արձագանքը, ինչը, կարծում եմ, շատ տեղին էր եւ ցուցադրում է առնվազն այն, որ մենք գործ ունենք ոչ հավասարակշիռ, ոչ կառուցողական պետության հետ, որը նաեւ իրավունք չունի տեղ գտնել Մինսկի խմբի 11 պետությունների շարքում:
-Դուք հետեւում եք թուրքական մամուլին եւ պաշտոնական լրահոսին: ՀՀ ԱԳՆ-ի՝ Թուրքիային վերաբերող վերջին հայտարարություններն ի՞նչ արձագանք են գտել այդ երկրում:
-Ցավոք սրտի, Թուրքիայում մեդիան վաղուց մոնոպոլիզացված է, եւ բացառություն են միայն մի քանի անուն ընդդիմադիր կամ այլախոհ ներկայացող լրատվականներ, իսկ մնացած մասը ենթարկվում է պետությանը, հետեւաբար, ներկայացման ողջ ոճը կրկնում էր այն թեզերն ու հռետորաբանությունը, որն ասում էր երկրի բարձրագույն ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը: Ցավոք, պետք է ասել, որ հայաստանյան կողմի ուղերձները միշտ չէ, որ հասնում են թուրքական լայն հասարակությանը, այդ թվում՝ Ձեր բարձրաձայնած խնդիրները, հետեւաբար կարող ենք ասել, որ դրանք այդքան էլ մեծ տարածում չեն գտել՝ բացառությամբ, կարծեմ, նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի մեկ հարցազրույցի՝ տրված «France 24» լրատվամիջոցին:
-Թուրքիայի «պատմական առաքելության» մասին ամենաբարձր մակարդակով հայտարարությունները նեոօսմանիզմի դրսեւորումնե՞ր են: Ինչպիսի՞ն է այդ «առաքելության» վերաբերյալ թուրք հասարակության ընկալումն ու դիրքորոշումը:
-Դե, դրան տարբեր անուններ կարելի է տալ՝ լինի նեոօսմանիզմ, պանթյուրքիզմ կամ որեւէ այլ բան, դրանից Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության բովանդակությունը չի փոխվում: Այդ քաղաքականությունն ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա անթաքույց ուղղված է Թուրքիայի հարեւան շրջաններում սեփական ազդեցության գոտի ձեւավորելուն, եւ այդ գոտու ձեւավորումն ընթանում է ոչ միայն այսօր ընունված «փափուկ ուժի» գործելաոճով, այլեւ բուն ուժի՝ ռազմական գործողությունների կիրառմամբ, որոնց փայլուն վկայություններն են Սիրիայում, Իրաքում եւ Միջերկրական ծովի արեւելյան ավազանում վերջին շրջանում Թուրքիայի նախաձեռնությունները, ռազմական գործողությունները եւ այլ նմանատիպ իրադարձություններ: Եվ սա հուշում է մեզ, որ գործ ունենք Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականության հետ տվյալ տարածաշրջանում: Գաղտնիք չէ, որ ՀՀ-ն այդ ծրագրերում ունի իր առանձնահատուկ տեղը, եւ, ցավոք սրտի, մենք տեսնում ենք, որ աստիճանաբար Թուրքիան առավել անթաքույց է այդ մասին խոսում:
-«0 խնդիր հարեւանների հետ» թուրքական կարգախոսն, ըստ էության, վաղուց է սպառել իրեն: Բայց ներկայում այդ խնդիրները դրսեւորվում են նաեւ ռազմական բախումների տեսքով նույն Մերձավոր Արեւելքում եւ Հյուսիսային Աֆրիկայում: Այս ֆոնին Թուրքիան արդեն իսկ իր դեմ է լարել տարածաշրջանի շատ երկրների, այդ թվում՝ թե՛ քրիստոնեական, թե՛ արաբական աշխարհի: Ինչո՞վ է սա վտանգավոր այդ երկրի համար:
-Չեմ կարող ասել, թե ինչով է վտանգավոր Թուրքիայի համար, բայց այն վտանգում է ընդհանրապես տարածաշրջանի համեմատաբար փխրուն խաղաղությունը, որի ապահովմանն են ուղղված նաեւ Հայաստանի ու մեր գործընկերների ջանքերը: Կարծում եմ՝ այս պարագայում ի դեմս Հայաստանի, Եգիպտոսի, ԱՄԷ-ի եւ այլ երկրների գործ ունենք տարածաշրջանում հակաթուրքական առանցքի հետ, որի գլխավոր խնդիրը պետք է լինի զսպել Թուրքիայի ծավալապաշտական նկրտումներն այս մեծ տարածաշրջանում:
-Ռուսաստանը նու՞յնպես կարող է հակակշիռ լինել Թուրքիային:
-Ոչ թե կարող է, այլ հակակշիռ է: Հիշենք, թե Սիրիայի հյուսիսում այս պահին տեղի ունեցող հիմնական խնդիրն ում միջեւ է: Դա, ըստ էության, Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ տեղի ունեցող բախում է: Նույնը կարելի է ասել Լիբիայի պարագայում եւ այլն:
-Ամեն դեպքում, ռուս-թուրքական նկատելի լարվածությունն ինչո՞վ է վտանգավոր տարածաշրջանի համար:
-Եթե նայենք պատմությանը, կհիշենք, որ այս տարածաշրջանում ռուս-թուրքական ուղիղ եւ անուղղակի պատերազմներ բազմաթիվ անգամներ են եղել վերջին 200 տարում: Այնպես որ գործ ունենք ավանդական հակամարտության հետ, որը միտված է երկու երկրների կողմից սեփական ազդեցության գոտի ձեւավորելուն: Ակնհայտ է, որ այս հարցում այդ երկրները չեն կարողանում համաձայնության գալ, եւ ոչ միայն նրանք: Այստեղ կան շատ ավելի մեծ թվով դերակատարներ, որոնց կարկառուն ներկայացուցիչներից է Իրանը: Այս պահին իմաստ չունի խոսել կոնկրետ վտանգների մասին, եթե ընդհանուր ասում ենք, որ այդ երկու երկրները մշտապես եղել են հակամարտող կողմեր տարածաշրջանում եւ այն էլ մեր օրերում, երբ կան ոչ միայն ուղիղ, այլեւ հիբրիդային, պրոքսի պատերազմներ եւ այլն: Այս իրավիճակում բնական է, որ հակամարտությունը պարունակում է բազմաթիվ ուղղակի եւ անուղղակի վտանգներ նաեւ ՀՀ-ի համար:

Тюрколог: “После 1990-х годов Турция никогда не выступала с прямой военной угрозой в адрес Армении”
Г-н Гегамян, после того, как на фоне июльского обострения в направлении Тавуша Турция выразила безоговорочную поддержку Азербайджану, Армения, по сути, показала оскал официальной Анкаре, несколько раз заявив о деструктивной роли этой страны, являющейся членом Минской группы, а затем запретив визиты в нашу страну турецких военных инспекторов. Даже после апрельских событий 2016 г., когда Турция опять поддержала Азербайджан и появились сведения об участии турецких инспекторов в боевых действиях, официальный Ереван не занял такую позицию. Каковы, на Ваш взгляд, причины ужесточения позиции Армении по отношению к Турции и почему это произошло именно сейчас?
Основное различие между 2016 годом и сегодняшним днем состоит в риторике Турции. После 1990-х годов Турция никогда не выступала с прямой военной угрозой в адрес Армении. Сейчас мы видим использование риторики, которая беспрецедента как по своему содержанию, так и по стилю. Это свидетельствует о том, что Турция впредь будет пытаться расширить в регионе свою вовлеченность как в геополитические и двусторонние отношения, так и в конфликты. Именно этими открытыми проявлениями со стороны Турции и была обусловлена жесткая реакция Армении, что, на мой взгляд, было вполне уместно и продемонстрировало по меньшей мере то, что мы имеем дело с неуравновешенным, деструктивным государством, которое не имеет права входить в число 11 государств Минской группы ОБСЕ.
Вы следите за публикациями в турецкой прессе и официальной новостной лентой. Как отреагировали в этой стране на последние заявления МИД РА поТурции?
К сожалению, в Турции медиа давно монополизированы. За исключением нескольких оппозиционных или называющих себя инакомыслящими СМИ, все остальные подчиняются государству, следовательно стиль их подачи повторяет те тезисы и ту риторику, которые использует высшее военно-политическое руководство страны. К сожалению, нужно отметить, что мессиджи армянской стороны, в том числе и упомянутые Вами проблемы, не всегда доходят до широкой турецкой общественности. Следовательно, мы можем сказать, что они не нашли широкое распространение, за исключением интервью Зограба Мнацаканяна изданию “France 24”.
Можно ли назвать сделанные на самом высоком уровне заявления Турции об “исторической миссии” проявлением неоосманизма? Каковы восприятие и отношение турецкого общества к этой “миссии”?
Назвать можно по-разному – неоосманизм, пантюркизм или еще как-то, но от этого содержание внешней политики Турции не меняется. Политика этой страны как раньше, так и теперь, открыто направлена на создание зоны собственного влияния в соседних регионах. И формирования этой зоны происходит не только с применением принятой сегодня “мягкой силы”, но и посредством военных действий. Блестящими примерами являются инициативы, военные действия и другие аналогичные шаги, которые Турция осуществляет в последнее время в Сирии, Ираке и восточном бассейне Средиземного моря. Все это подсказывает, что мы имеем дело с экспансионистской политикой Турции в данном регионе. Не секрет, что в этих планах Республике Армения отведено особое место. И, к сожалению, мы видим, что Турция постепенно начинает говорить об этом все более открыто.
Турецкий лозунг “0 проблем с соседями”, по сути, давно себя исчерпал. Но в настоящее время эти проблемы проявляются также в виде военных столкновений на том же Ближнем Востоке и в Северной Африке. В этой ситуации Турция уже настроила против себя многие страны региона как из христианского, так и из арабского мира. Какую опасность это представляет для Турции?
Не могу сказать, чем это опасно для Турции, но происходящее ставит под угрозу относительно хрупкий мир во всем регионе, на обеспечение которого направлены усилия в том числе Армении и наших партнеров. Думаю, в этой ситуации мы в лице Армении, Египта, Объединенных Арабских Эмиратов имеем дело с региональным антитурецким стержнем, главной задачей которого должно стать сдерживание экспансионистских притязаний Турции в этом большом регионе.
Россия тоже может быть противовесом Турции?
Не то, что может, а как раз является противовесом. Вспомним, между кем и кем существует сейчас основная проблема на севере Сирии. Там фактически происходит столкновение между Россией и Турцией. То же самое можно сказать о Ливии и т.д.
В любом случае, чем опасна для региона заметная напряженность в российско-турецких отношениях?
Если обратиться к истории, то можно вспомнить, что за последние 200 лет в этом регионе очень часто происходили прямые и опосредованные российско-турецкие войны. Так что мы имеем дело с традиционным конфликтом, который направлен на формирование зоны собственного влияния обеими странами. Очевидно, что в этом вопросе они не могут достичь согласия. И не только они. Акторов здесь гораздо больше, и одним из наиболее видных является Иран. Сейчас нет смысла говорить о конкретных угрозах. Если же говорить в целом, то эти две страны конфликтовали в регионе всегда, а тем более в наши дни, когда существуют не только прямые, но и гибридные, прокси войны и т.д. В этой ситуации конфликт, естественно, чреват многочисленными прямыми и косвенными угрозами и для Армении.