«Եթե մի սրտացավ մարդ գտնվեր...»
75-ամյա Ռաֆիկ Սահակյանը հաշմանդամ որդու հետ արդեն 8 տարի բնակվում է Էջմիածնի Ներսիսյան վարժարանի հանրակացարանի սենյակներից մեկում: Սենյակի մեծ մասը զբաղեցնում է Ռաֆիկի մահճակալը: Որդու համար անկողին պատրաստում են գետնին միայն գիշերելու համար, քանի որ ցերեկը սենյակում շարժվելու տեղ չկա:
Խավարի ու խոնավության մեջ կորած սենյակի կենտրոնում դրված է վառարանը, իսկ անկյունում' վառելանյութերը' փայտ, փողոցից հավաքված թղթեր, կոտրած աթոռ:
Ժամանակին Ռաֆիկը նույնպես տուն է ունեցել, սակայն որդու կինը վաճառել է այն եւ հեռացել Ռուսաստան' թողնելով նրան փողոցում: Ծանոթներից մեկը օգնելու համար առաջարկել է նրան ապրել հողամասում լքված մի մետաղե կրպակում: «6 ամիս այնտեղ ապրեցի: Հունվարին ոտքերս ցրտահարվեցին: Չգիտեմ' ոնց եմ ապրել: Մի հարեւան կար հողամասում, երբեմն ուտելիք էր բերում, գարնանն այլեւս անկարելի էր: Ոտքերիս մկանները ձգվել էին, ցրտահարվել, չէի կարողանում քայլել»,- պատմում է 75-ամյա ծերունին:
Հետո Կարմիր Խաչից մի կին էր եկել եւ նրան տեղափոխել հիվանդանոց, որտեղ հեռացրել են ծերունու ոտքի ցրտահարված մատները: Մի քանի օր հիվանդանոցում պահելուց հետո նրան նորից բերել են նույն տեղը եւ հեռացել: «Դուրս հանեցին, ասեցին, որ քեզ համար ուտելիք չունենք: Թողեցին հողամասի ճանապարհին ու գնացին»:
1997-ին հարեւանների միջնորդությամբ ոստիկանները Ռաֆիկին բերեցին հանրակացարան, որտեղ էլ նրան գտավ հաշմանդամ որդին: «Կարմիր Խաչից էլ ինձ էս մնաց»,- ասում է Ռաֆիկը' ցույց տալով մրից սեւացած անկողինը:
Հանրակացարանի մյուս բնակիչների նման Ռաֆիկը նույնպես ջուրը բերում է թաղամասի հարեւաններից, ովքեր առայժմ կարող են թույլ տալ իրենց բարյացակամ լինել, քանի դեռ ջրաչափ չունեն:
Ռաֆիկը 12.000 դրամ թոշակ է ստանում, «Փարոս»-ի օգնությունից նրան զրկել են' պատճառաբանելով, որ թոշակ շատ է ստանում: Որդին երեք անգամ կաթված է ստացել եւ հիմա դժվարությամբ է խոսում: Երկրորդ կարգի հաշմանդամության համար նրան 5000 դրամ թոշակ են նշանակել:
«Ամենաշատը տաք ճաշերի եմ կարոտում: Ախր ես տուն եմ ունեցել, ընտանիք, կին»,- ասում է ծերունին, որը երբեմն ստիպված է լինում ճաշը ոռոգման ջրով եփել: Հանրակացարանի սանհանգույցն ամբողջովին շարքից դուրս է եկել, իսկ լողանալու համար բնակիչները ոռոգման ջուրն են օգտագործում: «Ոչ մեկին պետք չէ, թե ես ոնց եմ ապրում, բայց ախր ես 41 տարի աշխատել եմ այս պետության համար: Բալզակը որ այստեղ լիներ, երեւի մի 150 վեպ գրեր»,- ենթադրում է Ռաֆիկը:
Թեպետ հանրակացարանը գտնվում է կիսաքանդ վիճակում, բայց կան մարդիկ, ովքեր պատրաստ են գնել այդ տարածքը: Հանրակացարանի տնօրենն ասում է, որ նրանց միայն տարածքն է պետք, բնակիչների ճակատագրերը նրանց չի հետաքրքրում: «Ինձ մի քանի անգամ առաջարկել են ինձ համար տուն գնել, որտեղ որ կցանկանամ, բայց եթե ես գնամ այստեղից, այս բոլոր մարդիկ դրսում կհայտնվեն,-ասում է հանրակացարանի տնօրեն եւ բնակիչ, Ներսիսյան վարժարանի հիմնադիր Համլետ Նահատակյանը:- Ինչու՞ եք հարցնում' ո՞վ է ուզում տարածքը վերցնել ... Իսկ ո՞վ չի ուզում: Ուզում են իրենց համար բիզնեսի եւ հարստանալու եւս մի տեղ հիմնել: Եթե մարդ ուզում է իր ազգին օգնել, չպետք է մտածի միայն միլիոնատեր դառնալու մասին»:
Պրն Նահատակյանն ասում է, որ տարածքը կզիջի միայն այն դեպքում, երբ բոլոր բնակիչները բնակարան կունենան: «Եթե մի սրտացավ մարդ գտնվեր, գուցե համաձայնվեր օգներ այս մարդկանց, կարելի է նույնիսկ այստեղ վերանորոգել սենյակները, սանհանգույցը, ջրի խնդիրը լուծել: Իհարկե, օգնում են միջազգային կազմակերպությունները, բայց ամիսը մեկ կիլոգրամ շաքարավազով եւ մեկ ձեթով ոչինչ չի լինի, էժան հեղինակություն ձեռք բերելու միջոց է, այդ օգնությամբ մարդիկ չեն կարող ապրել»,- ասում է հանրակացարանի տնօրենը:

“Если бы нашелся хоть один сердобольный человек ...”
75-летний Рафик Саакян уже 8 лет живет с сыном-инвалидом в одной из комнат общежития гимназии Нерсисян в г. Эчмиадзине. Большую часть этой комнаты занимает кровать Рафика, для сына же стелится постель на полу только ночью, поскольку днем в тесной комнате негде пройти.
В центре объятой теменью и сыростью комнаты стоит печка, в углу лежит топливо: деревяшки, собранная с улицы бумага, сломанный стул… Когда-то, у Рафика был дом, но жена сына продала его и уехала в Россию, оставив Рафика на улице. Желая помочь, один из знакомых предложил ему пожить в заброшенном жестяном домике - ларьке, находящемся на одном из земельных наделов. “Я жил там 6 месяцев, в январе обморозил ноги. Даже не знаю, как я там жил. Сосед с участка приносил мне иногда еду, а весной мне стало совсем плохо. Мышцы ног свело и обморозило, я не мог ходить”, - рассказывает 75-летний старик.
Потом приехала женщина из Красного креста и перевезла его в больницу, где обмороженные пальцы ноги были ампутированы. Продержав несколько дней в больнице, Рафика привезли обратно и уехали. “Меня выгнали, сказав, что для меня нет еды, оставили по дороге к участку, где я жил, и ушли.” Вмешались соседи и, благодаря им, в 1997г. полиция перевезла Рафика в общежитие, где и нашел его сын- инвалид. “От Красного креста мне осталось вот это”, - говорит Рафик, показывая на почерневшую от копоти постель.
Как и всем жителям общежития, Рафику тоже приходится носить воду от соседей из расположенного рядом земельного участка; они проявляют благожелательность до поры, пока не установлены водосчетчики.
Пенсия Рафика составляет 12.000 драм. В помощи от организации “Парос” ему отказали, мотивируя тем, что у него высокая пенсия. Сын Рафика перенес три инсульта и говорит с трудом. Ему, инвалиду 2-ой группы, назначена пенсия в 5.000 драм.
“Больше всего скучаю по горячим обедам. Ведь у меня были дом, семья, жена”, - говорит старик, которому приходится, порой, варить обед на воде, предназначенной для орошения. Санузел в общежитии полностью вышел из строя, а для купания жители используют ту же воду для орошения.
“Никому нет дела, как я живу, а ведь я проработал на государство 41 год. Очутись здесь Бальзак, он бы 150 романов написал ”, - считает Рафик. Хотя общежитие находится в полуразрушенном состоянии, но есть люди, которые готовы купить эту территорию. Директор общежития считает, что этим людям нужна лишь территория: судьбы жителей им не интересны. “Мне несколько раз предлагали приобрести дом там, где я захочу, но если я уйду отсюда, - все жильцы окажутся на улице”, - говорит директор и житель общежития, основатель гимназии Нерсисян, Гамлет Нахатакян. – “Зачем вы спрашиваете, кто хочет завладеть территорией… А кто не хочет? Хотят прихватить еще одну точку для бизнеса и наживы.
Человек, желающий помочь своей нации, не должен думать лишь о том, как стать миллионером”. Г-н Нахатакян говорит, что он согласиться уступить территорию общежития лишь в том случае, если всех ее жителей обеспечат квартирами. “Если бы нашелся хоть один сердобольный человек, то он, может, и захотел бы помочь этим людям. Комнаты и санузел можно отремонтировать, можно решить и вопрос воды. Конечно, международные организации оказывают помощь, но килограмм сахара и банка растительного масла в месяц вопрос не решают, эти старания походят на желание обрести дешевый авторитет, ведь на эту помощь не проживешь”, - считает директор общежития.