Ամեն ինչ հրաշալի էր, բացառությամբ Ղուկասյանի շոուն
Նոյեմբերի 23-ին Միացյալ Նահանգներում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի անցկացրած հեռուստամարաթոնի արդյունքները գերազանցել են ակնկալիքները: Լեռնային Ղարաբաղի նախագահին առընթեր տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հաղորդում են, որ նախնական տվյալներով հավաքվել է 13 մլն 600 հազար դոլար:
«Մարաթոնի հաջողության հարցում նշանակալի դեր է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, ով վերջին օրերի ընթացքում գտնվել է Միացյալ Նահանգներում, որտեղ հանդիպելով սփյուռքի ազդեցիկ ներկայացուցիչների հետ' այդ համազգային միջոցառման հաջողության հիմքն է դրել»,-նշել են նախագահին առընթեր տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իրավամբ, Լոս Անջելեսում նոյեմբերի 23-ին կայացած իններորդ հեռուստամարաթոնը գերազանցեց նախորդ բոլոր 8 հեռուստամարաթոնների ցուցանիշը: 12-ժամյա ազգային տուրքի միջոցառմանը եղավ 13,7 միլիոն դոլարի խոստում: Մինչ հեռուստամարաթոնը, Հայաստանում եւ Եվրոպայում կայացել էր ֆոնետոն' հեռախոսամարաթոն, որի ընթացքում հանգանակվել է համապատասխանաբար 35 միլիոն դրամ եւ 1 միլիոն 100 հազար եվրո:
Հեռուստաէկրանի առաջ նստած ամեն մի հայ ոգեւորվում էր' տեսնելով, թե ինչպես են մեր հայրենակիցները ԱՄՆ-ում եւ Ռուսաստանում, Արգենտինայում եւ Ավստրալիայում, Լիբանանում եւ Կանադայում, Հայաստանում եւ Բրազիլիայում, հանուն Լեռնային Ղարաբաղի վերականգնման եւ զարգացման, նվիրաբերում մեկ դոլարից մինչեւ 2 միլիոն դոլար: «Հեռուստամարաթոն-2006»-ի ընթացքում ազգային մեծ բարերար Քըրք Քըրքորյանի «Լինսի» հիմնադրամը եւ «Փրոջեքթ քյուըր» կազմակերպությունը հանգանակել են 2-ական միլիոն դոլար, բարերար Վահե Կարապետյանը' 1,5 միլիոն, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Ալբեր Բոյաջյանն իր ընկերոջ անունից' 1 մլն 250 հազար, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը' 1 միլիոն դոլար, բարերարներ Սարգիս Հակոբյանը' 550 հազար, իսկ Լուիզ Սիմոն Մանուկյանը' 500 հազար դոլար:
«Հեռուստամարաթոն-2006»-ի կարգախոսներն էի ր ' «Ես սիրում եմ Հայաստանը», «Ես սիրում եմ Արցախը»: Ակնկալվում է ր , որ հանգանակության գումարը կհասնի 15 մլն դոլարի, ինչը խորհրդանշում է Հայաստանի եւ Արցախի անկախության հռչակման 15-րդ տարեդարձը: Եղավ 13,7 միլիոն դոլարի խոստում, որը գրեթե կրկնակի գերազանցում է նախորդ տարվա հեռուստամարաթոնի 7.7 միլիոն ցուցանիշը: Եթե նախորդ տարվա գումարներն ուղղվելու են Մարտակերտի շրջանի վերականգնմանը, ապա այս տարի հերթը Հադրութինն է:
Այս հեռուստամարաթոնի կենտրոնական դեմքը Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Արկադի Ղուկասյանն էր, ով Միացյալ Նահանգներ էր մեկնել դեռ նոյեմբերի 4-ին: Անշուշտ, շատ բնական է, երբ նախագահը մասնակցում է համազգային նման կարեւորության միջոցառման: Սակայն անհասկանալի էր նախագահի պահվածքը հեռուստաէկրանին: Երբեմն տպավորություն էր ստեղծվում, թե նա է «Հեռուստամարաթոն-2006»-ի մոդերատորը: Անգամ մի քանի հազար դոլար նվիրատվության խոստման դեպքում նախագահ Ղուկասյանն անմիջապես երեւում էր ուղիղ եթերում եւ բացականչում, թե, օրինակ, այս հայը նվիրաբերեց 10 հազար դոլար:
Շոումենի այս կեցվածքն, անշուշտ, վայել չէ որեւէ երկրի նախագահի' լինի այն չճանաչված կամ ճանաչված: Ինչո՞ւ էր նախագահ Ղուկասյանը փորձում ցույց տալ, որ ինքն է այս հեռուստամարաթոնի գլխավոր փող հավաքողը, կամ ինչպես ասվում է Լեռնային Ղարաբաղի նախագահին առընթեր տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդագրության մեջ' «այդ համազգային միջոցառման հաջողության հիմքն է դրել»: Սա արդեն ցինիզմ է, որովհետեւ մեկ անհատը իրավունք չունի հավակնել նման դերակատարության, երբ խոսքը համահայկական գաղափարի մասին է, ոչ թե փող հավաքելու:
Ինչպես հայտնի է, մոտ մեկ տարի «փոխհրաձգություն» է տեղի ունենում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի եւ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների միջեւ, ավելի հստակ' գործադիր տնօրեն Նաիրա Մելքումյանի եւ Արկադի Ղուկասյանի միջեւ: Մամուլում այնքան շատ էր գրվում այդ առճակատման մասին, որ արդեն կասկածի տակ էր դրվում «Հեռուստամարաթոն-2006»-ի հաջողությունը:
Բարեբախտաբար, այդպես չեղավ, եւ առաջիկայում Հադրութի շրջանը կվերականգնվի եւ զարգացման հնարավորություններ կստանա: Ազգային տուրքի այս դրամահավաքի հաջողության հարցում Արկադի Ղուկասյանին կամ Նաիրա Մելքումյանին (եթե փորձ արվի) վերագրվող որեւէ գովաբանություն տեղին չէ եւ բարոյական չէ: Այն հարյուր դոլարը, որը հանգանակեց ամերիկահայ դպրոցականը, եւ որը նա վաստակել էր լիմոնադ վաճառելով, ավելին է, քան Ղուկասյանի եւ Մելքումյանի ավանդը:
Եթե Ղուկասյանը կամ Մելքումյանը ունեն անձնական կամ այլ խնդիրներ, օրինակ' երրորդ ժամկետով (Ղուկասյանի դեպքում) մնալ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի պաշտոնում, ստանձնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնը (Ղուկասյանի դեպքում) կամ եւս մի քանի տարի մնալ հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնում (Մելքումյանի դեպքում), ապա հիմնադրամը բոլորովին էլ այդ նպատակով չի ստեղծվել: Դրա հիմնադիրները Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ փորձել են ստեղծել մի կառույց, որտեղ ազգային տուրքի միջոցները կուղղվեն Հայաստանի եւ Արցախի զարգացմանը, այլ ոչ թե քաղաքական, խմբակային կամ անձնական խնդիրների լուծմանը:

Все было чудесно, кроме шоу Гукасяна
23 ноября, в Соединенных Штатах Америки, Всеармянский фонд “Айастан” организовал телемарафон, результаты которого превзошли все ожидания.
Из Главного информационного управления при президенте Нагорного Карабаха сообщили, что, по предварительным данным, телемарафон собрал 13 миллионов 700 тысяч долларов.
“Успех марафона – результат той значимой роли, которую сыграл президент Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян: в эти дни он находился в Соединенных Штатах и осуществлял встречи с влиятельными представителями армянской диаспоры, что и явилось основой успеха этого общенационального мероприятия”, - отметила служба Главного информационного управления при президенте.
Воистину, состоявшийся 23 ноября в Лос-Анджелесе, 9-ый телемарафон превзошел показатели всех предыдущих восьми мероприятий. В течение 12-часового телемарафона, как дань национальному, было обещано 13.7 миллионов долларов. До этого мероприятия, в Армении и в Европе состоялся фонетон: телефонный марафон, во время которого, из каждой страны были пожертвованы суммы, соответственно, в 35 миллионов драм и в 1 миллион 100 тысяч евро.
Любой армянин, наблюдавший за происходящим на телеэкране, испытывал воодушевление от мысли, что наши соотечественники в США и России, Аргентине и Австралии, Ливане и Канаде, Армении и Бразилии жертвовали от доллара до двух миллионов для восстановления и развития Нагорного Карабаха. Во время “Телемарафона – 2006” Фонд “Линса”, основанный видным национальным благотворителем Кирком Киркоряном и организация “Проджект Кюрр” пожертвовали по 2 миллиона доллара, благотворитель Ваге Карапетян – 1,5 миллиона доллара, член совета попечителей Всеармянского фонда “Айастан” Альбер Бояджян , от имени друга, пожертвовал 1 миллион 250 тысяч долларов, председатель “Союза армян России” Ара Абрамян – 1миллион долларов, благотворители: Саркис Акопян – 550 тысяч долларов, Луиз Симон Манукян – 500 тысяч долларов.
Слоганами “Марафона – 2006” были: “Я люблю Армению”, “А люблю Арцах”. Ожидалось, что пожертвования достигнут 15 миллионов долларов: сумма, символизирующая 15-летнюю дату провозглашения независимости Армении и Арцаха.
Итак, дано обещание на сумму в 13.7 миллионов долларов, которая, почти в два раза, превосходит показатель прошлогоднего телемарафона, собравшего 7.7 миллионов. Если прошлогодняя сумма будет отправлена на восстановление Мартакертской области, то, в этом году, подошла очередь Гадрута.
Центральным лицом этого телемарафона был президент Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян, который, еще 4 ноября вылетел в Соединенные Штаты. Участие президента на столь важном общенациональном мероприятии – факт, несомненно, естественный. Однако, поведение его перед телекамерами было непонятным: создавалось впечатление, что именно он является модератором “Телемарафона 2006”. Даже при оглашении суммы в несколько тысяч долларов, он сразу появлялся в прямом эфире и громогласно объявлял о пожертвовании.
Такая поза шоумена не гожа президенту ни одной страны, независимо от того признали страну или нет. Зачем президенту Аркадию Гукасяну показывать, что он главный сборщик денег на этом телемарафоне или, как сообщило Главное информационное управление при президенте, что “он заложил основу успеха этого общенационального мероприятия”. Заявление – довольно циничное, поскольку никто, единолично, не может претендовать на такую роль, когда речь идет не о сборе денег, а об общенациональной идее.
Как известно, почти год идет “перестрелка” между Всеармянским фондом “Айастан” и властями Нагорного Карабаха, точнее, между исполнительным директором фонда Наирой Мелкумян и Аркадием Гукасяном. Пресса так часто писала об этом столкновении, что успех “Телемарафона 2006” ставился под сомнение.
К счастью, этого не произошло, и, в перспективе, Гадрутская область будет восстановлена и получит возможность развития. В успехе набранной суммы от пожертвований, как национальной дани, хвалебные речи в сторону Аркадия Гукасяна или Наиры Мелкумян (в случае попытки) безнравственны. И 100 долларов, заработанные армянином -школьником из Америки от продажи лимонада и пожертвованные им во время марафона – стоят больше, чем вклад Гукасяна и Мелкумян.
Если Гукасян или Мелкумян имеют личные или другие проблемы, как, например, остаться на должности президента Нагорного Карабаха на третий срок ( в случае Аркадия Гукасяна) или принять должность исполнительного директора Всеармянского фонда “Айастан”(в случае Аркадия Гукасяна) или еще на несколько лет задержаться на должности исполнительного директора фонда ( в случае Мелкумян), то фонд “Айастан” вовсе не создан для этих целей. Его основатели во главе с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном попытались создать некую структуру, где накопленные, как дань национальному, средства, будут предназначены для развития Армении и Арцаха, а не для решения политических, групповых или личных вопросов.