«Խաղաղությունն ու պատերազմը իրենց տրամաբանությունն ունեն»
Հայ եւ ադրբեջանական հասարակությունների կյանքում այսօր կարեւորվում են երեք կարգի խնդիրներ՝ Ղարաբաղյան հակամարտություն եւ նրա լուծման հեռանկարներ, ժողովրդավարական ազատություններ եւ իրավունքներ, սոցիալ-տնտեսական իրավիճակ: Տարբեր հետազոտությունների արդյունքներով իրենց հրատապության եւ մարդկանց համար կարեւորության տեսանկյունից այս խնդիրները տարբեր հերթականությամբ են նշվում, բայց որպես օրենք համարվում են մարդկանց կայուն անվտանգության գլխավոր հենասյուներ: Ելնելով այս իրողությունից Հետաքննող լրագրողների «Ռեգիոն» կենտրոնը Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի հետ համատեղ անց է կացնում հայ եւ ադրբեջանցի փորձագետների, այլ մասնագետների տիպային հարցում-հարցազրույցներ: Դրանք հետաքրքիր են հայ եւ ադրբեջաական հասարակություններին հուզող խնդիրների իրական վիճակի համեմատության առումով: Ստորեւ տպագրվող առաջին զույգ հարցազրույցներով մենք սկսում ենք ներկայացնել «Ղարաբաղյան հակամարտություն» թեման: Այստեղ հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետները պատասխանում են մեր հետեւյալ ուղղվածության հարցախմբերին՝ «Հակամարտություն եւ հասարակություն», «Հակամարտություն եւ միջնորդներ, աշխարհաքաղաքական շահեր», «Հակամարտություն եւ անվտանգության խնդիրներ», «Հակամարտություն եւ ժողովրդավարացման գործընթացներ»: Հարցազրույցները միաժամանակ լույս են տեսնում նաեւ Բաքվի «Նովոյե վրեմյա» թերթում (www.novoyevremya.com).
Հարցազրույց ԵՊՀ Տարածաշրջանային ինտեգրացիայի եւ կոնֆլիկտների լուծման կենտրոնի տնօրեն, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր Լյուդմիլա Հարությունյանիհետ
Ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում ղարաբաղյան հակամարտությունը Հայաստանի, հայ ազգի եւ հասարակության վրա ունեցած իր ազդեցությամբ։
ԼՂ հիմնախնդիրը զարգացման տարբեր փուլեր է ունեցել, եւ այդ փուլերում շատ կարեւոր է պետության, հասարակության, ազգի եւ անհատի' հայ մարդու տարանջատումը: Ղարաբաղյան հակամարտության առաջին շրջանում ազդեցությունը եղել է ազգի վրա: Խնդիրը հասարակության վրա որեւէ կերպ չի ազդել, որովհետեւ այդ հասարակությունը ԽՍՀՄ կազմում էր եւ նրա կառուցվածքը չէր կարող փոխվել: Պետականության տեսանկյունից' ԼՂ հիմնախնդրի դերը շատ մեծ է: Ղարաբաղյան խնդիրը պետությանը ստիպեց գիտակցել, թե ինչ մարտահրավերների առաջ է կանգնելու, մարտահրավերի առաջ հայտվեց նաեւ ազգը:
Պետք է չմոռանանք, որ 20-րդ դարը մեծ նշանակություն է ունեցել հայ ժողովրդի պատմության եւ ապագայի համար, այն սկսվել է մեր ազգի նսեմացմամբ: Այո, 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանությունը ես համարում եմ ազգի նսեմացում: Որպես Եղեռնի հիշատակը կրող մարդ, ես այն ընկալում եմ Օսմանյան կայսրության կողմից Արեւմտյան Հայաստանում հայ ազգի ապրելու իրավունքի մերժում: ԼՂ հիմնախնդիրն առաջ եկավ այդ մերժումը մերժելու համար: Երբ հայ ազգը 20-րդ դարի վերջում նորից կանգնեց մերժման առաջ, այն կոնսոլիդացվեց:
Ցավոք, ԼՂ հակամարտությունը չլուծվեց, եւ հասարակությունը հայտնվեց «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» իրավիճակում: Այս իրավիճակը բարդացնում է հասարակություն ժողովրդավարացման գործընթացը, հասարակությունը մեծապես տուժեց, քանի որ հնարավոր չէ միաժամանակ կառուցել եւ պետականություն, եւ հասարակություն: Պետականության կառուցման գործընթացում զոհվեց հասարակությունը: 1991թ-ին Ազատության հրապարակում դիմելով ժողովրդին՝ ես ասացի. «Իմ հաղթած եւ պարտված ժողովուրդ»: Ղարաբաղյան հակամարտության չավարտված լինելու ամբողջ դժբախտությունն այն է, որ հայ մարդը տվեց այն ամենը, ինչ պահանջվում էր' արյուն, կյանք, զոհեր, հարազատներ եւ հաղթեց պատերազմում, սակայն չստացավ այն, ինչ սպասում էր:
Ժողովուրդը ղարաբաղյան հակամարտությունը խրամատներում ավարտելուց հետո, այն հանձնեց գործող իշխանություններին, որոնք էլ սկսեցին բանակցությունները: Ես կարծում եմ, որ մինչ օրս մեր ղեկավարները չեն կարողացել արժանվույնս գնահատել մեր ժողովրդի հաղթանակի տենչը: Պատահական չէ, որ թաթարներից հետո Հայրենական Մեծ պատերազմի ընթացքում ամենամեծ թվով հերոսներ տվել է հայ ժողովուրդը: Եղեռնից հետո Հայրենական Մեծ պատերազմը հայերի համար հաղթելու առաջին հնարավորությունն էր: Երկրորդ հնարավորությունը ղարաբաղյան հակամարտության խրամատային փուլն էր: Այս հաղթանակից հետո հայ մարդն ուզում էր, որ իր հաղթանակը առաջին հերթին ճանաչի աշխարհը, իր ղեկավարությունը եւ հետո' Ադրբեջանն ընդունի իր պարտությունը: Դա տեղի չունեցավ: Սկսվեց ինֆորմացիոն շրջափակումը, արգելվեց ադրբեջանցիների մասին բացասական արտահայտվելը:
Ղարաբաղյան խնդիրը խրամատներում ավարտելուց հետո մենք շատ արագ այն փաթեթավորեցինք, վազեցինք դեպի բանակցությունների սեղան եւ ասացինք' մենք հաղթել ենք, ճանաչեք մեր հաղթանակը: Սակայն մեր հաղթանակը չճանաչեցին եւ կոտրեցին ժողովրդի ոգին: Հայ մարդը հաղթել ու վերցրել է այն' ինչն իրենից խլել էին, սակայն ամեն անգամ գալիս են եւ նրան փորձում են ասել, որ դա իրենը չի, եւ ոչ ոք չի հիշում, որ պատերազմ է եղել, արյուն է թափվել, զոհեր են եղել: Ղարաբաղյան խնդրում կտրվել է պատմական կապը: Բոլոր պատերազմներից հետո կողմերը կանգնում են շատ լուրջ բարոյական խնդրի առջեւ, երբ խնդիրը քո ձեռքում չի: Ժամանակակից պատերազմներն ունեն շատ հետաքրքիր առանձնահատկություն. ժողովուրդները պատերազմում են, զոհեր են տալիս, հետո գալիս են օտար մարդիկ եւ ասում են, որ լուծումը սա է: Պատերազմող երկրներն օտարվում են խնդրի կարգավորումից, ինչը մեծ ազդեցություն է գործում հասարակության վրա: Ամեն օր ներարկվում է, որ դու որեւէ ազդեցություն չունես ԼՂ հակամարտության կարգավորման ելքի վրա: Թե 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանության, եւ թե ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում մենք նստած սպասում ենք, թե ինչ կորոշվի Սենայի ափերում կամ մեկ այլ վայրում:
Ինչպիսի՞ տնտեսական, մարդկային եւ այլ կորուստեր, եւ ինչպիսի՞ ձեռքբերումներ են եղել ԼՂ հակամարտության արդյունքում:
Մարդկային կորուստները շատ մեծ են: Ակնհայտ են նաեւ տնտեսական կորուստները' գործազրկություն, ցածր աշխատավարձեր, շրջափակում, տարածաշրջանային ծրագրերից դուրս մղում եւ այլն, սակայն ես ավելի մեծ կորուստ եմ համարում այն, որ մինչ օրս չեն հստակեցվում մեր աշխարհաքաղաքական կորդինատները: Մինչեւ 1991թ. մենք գիտեինք, թե որտե՞ղ ենք ապրում, ի՞նչ ենք ներկայացնում մեզանից: Այսօր չի ձեւավորվում ամբողջ տարածաշրջանը: Ղարաբաղյան հակամարտությունը բազմաթիվ կորդինատներ ունի: Այն տարածաշրջանային խնդիր է: «Ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» իրավիճակը խաթարել է մարդկանց անվտանգության զգացողությունը: Այսօր ԼՂ հակամարտության բանակցող կողմերը խոսում են տարբեր բաների մասին եւ չեն հասկանում միմյանց: Մեկը խոսում է անվտանգության, մյուսը' օկուպացիայի մասին: Որպես կորուստ անհրաժեշտ է ընդգծել նաեւ հասարակության բեւեռացումը, երբ ոմանք իրենց կյանքն էին զոհում պատերազմի դաշտում, ոմանք էլ հարստանում էին։ Իհարկե, եղան նաեւ ձերքբերումներ՝ պետականության, բանակի կայացում, ազգի միավորվում։ Կարծում եմ, որ ամենամեծ ձերքբերումն այն է, որ հայ մարդն առաջին անգամ ազդարարեց, որ ինքն ազատ է եւ այլեւս զոհ չի։ Ես կարծում եմ, որ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքում ձեռքբերումներ ունեցավ նաեւ Ադրբեջանը։ Ադրբեջանցիների կոնսոլիդացիային նպաստեց հենց ղարաբաղյան հակամարտությունը։ Ադրբեջանցիները սկսեցին մտածել, թե ինչո՞ւ պարտվեցին։ Այն, որ ադրբեջանցիները սկսել են մտածել սփյուռք ստեղծելու, սկսել են խոսել փախստականների մասին, դա արդեն դրական ձերքբերում է նրանց համար։
Ինչպե՞ս են վերաբերվում մեր երկրների հասարակությունները ստեղծված ստատուս քվոյին, ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ո՞ւմ օգտին է «աշխատում ժամանակը»։
Ղարաբաղյան պատմության ընթացքում ստատուս քվոն առկա է 19-րդ դարի սկզբից, եւ այն անընդհատ խախտվել է: Ղարաբաղն ունեցել է ժամանակավոր ստատուսներ եւ չի ունեցել քվո: Այդ պատճառով էլ Ղարաբաղի ճանաչման խնդիր չի եղել: Ժամանակին, երբ Կովկասի բյուրոն Ղարաբաղը վերցրեց եւ տվեց Ադրբեջանին, ու՞մ հարցրեց, ո՞ր ատյանին: Իսկ ինչու՞ է այսօր մեզ թվում, որ Ղարաբաղի կարգավիճակը ճանաչելու համար մենք պետք է ինչ-որ մեկին դիմենք: Կարեւոր է նաեւ, թե ինչ էլեմենտներ ունի ստատուս քվոն: Կարծում եմ, որ երկու կողմերի միջեւ ստեղծվել է ուժերի եւ ինչ-որ տեղ տարածքների հավասարակշռություն: Ստատուս քվոն վերաբերում է նաեւ զենքին, եւ վերջապես' խնդրի լուծումը կողմերից վերցրել են եւ տվել միջազգային ատյաններին: Մինչեւ ղարաբաղյան հակամարտությունը ԼՂ-ն ուներ ստատուս եւ չուներ քվո, այսօր մենք ունենք քվոն, չունենք ստատուսը: Ընդհանրապես ստատուսը որոշում է ժողովուրդը, իսկ ԼՂ-ի ժողովուրդը 1991թ-ին հանրաքվեի միջոցով որոշեց իր ստատուսը:
Այսօր հայաստանցիներն ասում են, որ ուրիշ երկրներն էլ թող ճանաչեն Ղարաբաղի կարգավիճակը: Ես կարծում եմ, որ «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» իրավիճակը թույլ չի տալիս խոսել ստատուս-քվոյի մասին: Պետք է ուշադրություն դարձնել այլ հարցերի վրա' Ղարաբաղը կենսունա՞կ է, թե՞ ոչ, ունի՞ ապագա, թե՞ ոչ, ունի՞ ներուժ, որը կպահի իր ժողովրդին, եւ ի՞նչ պետք է անել, որ Ղարաբաղը դառնա իր ստատուսի կրողը: Ղարաբաղը շատ ճիշտ լուծում է գտել: Տեսնելով, որ ստատուս քվոյի դիմաց Ադրբեջանն իր նավթն է առաջ քաշում, Ղարաբաղն առաջ է քաշում ժողովրդավարությունը: Այս դեպքում ժողովրդավարությունն ու նավթը դրված են նույն նժարի վրա եւ, կարծում եմ, որ հավասարազոր են:
Այսօր Բուշը չի ասում, որ Իրաք է մտել նավթի համար, այլ ասում է' ժողովրդավարության համար: Ղարաբաղը ճիշտ է ընկալում միջազգային ատյանների պահանջները եւ, ի տարբերություն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, նրանց լեզվով է խոսում: Ցանկացած պահի Ղարաբաղը միջազգային ատյաններին կարող է ասել' ձեր ուզածը ժողովրդավարությունը չէ՞, ես ժողովրդավարություն եմ կառուցում: Այսօր ղարաբաղցին իր երկխոսության ճանապարհն է բացում: Ինչ վերաբերում է այն արտահայտությանը, թե ու՞մ օգտին է աշխատում ժամանակը, ապա ես այն համարում եմ դեմագոգիկ ձեւակերպում: Ժամանակը սխալներ է որսում, եւ ժամանակի տրամաբանությունը հետեւյալն է' դու սխալներ մի արա եւ գնա առաջ, եւ ժամանակը քեզ կխնայի:
Միմյանց մասին ադրբեջանական եւ հայկական հասարակությունների պատկերացումներում ի՞նչն է ավելի շատ՝ առասպելնե՞րը, բացասական կանխակալություննե՞րը, թե՞ իրականությունից ելնող գնահատականները։ Արդյո՞ք ադրբեջանցիները եւ հայերը ճանաչում են իրար։
Կարծում եմ, որ հայերն ու ադրբերջանցիները միմյանց չեն ճանաչում: Հայերն այսօր ավելի դրական են տրամադրված ադրբեջանցիների նկատմամբ, քան ադրբեջանցիները' հայերի: Պատճառն այն է, որ թշնամու կերպար ստեղծելու հարցում Ադրբեջանում քարոզչությունն իրականացվում է պետական մակարդակով: Անկախ նրանից, թե այսօր իրավիճակն ինչպիսին է, ես կարծում եմ, որ հայերն ու ադրբեջանցիները պատմականորեն իրար հասկանալու իմաստություն ունեն: Ամեն անգամ տարածաշրջանային հանդիպումների ընթացքում ես հայտնաբերում եմ, որ ավելի հեշտ եմ լեզու գտնում իմ ադրբեջանցի գործընկերների հետ, քան' վրացի: Փաստորեն երկու ժողովուրդներն էլ շիվարել են ղարաբաղյան պատերազմի ձեռքը:
Այսօր փաստն այն է, որ ոչ հայերն են հաղթել, ոչ ադրբեջանցիներն են պարտվել, սակայն դեռ այնքան իմաստություն ունեն, որ ընդունեն' բոլորս ենք հաղթել գաղափարը: Ադրբեջանցիներն ու հայերն այսօր լուրջ խնդիրներ ունեն ԼՂ հակամարտությունն ընկալելու համար: Հայաստանին թվում է, որ եթե մի օր չպաշտպանի Ղարաբաղին, ապա ղարաբաղցիների ճակատագիրը հարցականի տակ կլինի, անվտանգությունն ապահովված չի լինի: Սակայն մենք պետք է հասկանանք, որ այդ երեխան' Ղարաբաղն, արդեն մեծացել է: Խնդիրներ ունի նաեւ Ադրբեջանի հասարակությունը. պարտվողի բարդույթը նրան թույլ չի տալիս ճիշտ գնահատել իրավիճակը:
Ղարաբաղում բնակվող իմ ծանոթներից մեկին ես խնդրել էի հավաքել եւ գրի առնել պատերազմին վերաբերող անեկդոտներ: Ամենահետաքրքիրը մի տղայի պատմությունն է: Երեխան դպրոց գնալու ճանապարհին է լինում, երբ գրադը խփում է: Տղան շրջվում եւ ասում է.«Չեմ հասկանում, դեռ 10 տարի դու կարողա խփես, ի՞նչ է, ես դպրոց չե՞մ գնալու»: Երբ այս անեկդոտը պատմեցի իմ անդրբեջանցի գործընկերոջը, նա չհասկացավ ինձ, որովհետեւ նրա վերքերը դեռ ապաքինված չեն: Իմ վերքերն արդեն ապաքինված են, ես կարողանում եմ մտածել երեխայի կրթության մասին: Ադրբեջանի ամենամեծ սխալն այսօր այն է, որ դեռ հայտարարում են, թե պատերազմը շարունակվելու է: Գուցե դա նպաստում է ազգի կոնսոլիդացմանը, սակայն կործանում է մի ամբողջ սերնդի ճակատագիր: Պատերազմն անցյալում է:
Ղարաբաղյան հակամարտությունն այլեւս ֆունկցիոնալ չէ, ոչ ՀՀ-ի, ոչ Ադրբեջանի եւ ոչ էլ Ղարաբաղի համար: Այսօր այն ֆունկցիոնալ է, օրինակ' ռուսների համար, որոնք փորձում են տարածաշրջանում մեծացնել իրենց ազդեցությունը, եվրոպացիների համար, որոնք փորձում են հաշտեցնել մեզ, վրացիների համար, որոնք մեր հաշվին հարստանում են: Ես նաեւ բլեֆ եմ համարում այն հայտարարությունները, թե պատերազմել են ոչ թե երկու երկրների ժողովուրդները, այլ' ղեկավարները: Վերջին հաշվով իրար դեմ պատերազմել են երկու երկրների ժողովուրդները, քարոզչության զոհ են դարձել հենց նրանք:
Պատերազմն ունի իր կուռ եւ հզոր տրամաբանությունը: Այն կարող է կայանալ միայն այն դեպքում, երբ բավարար հասունացած է թշնամու կերպարը, երբ խնդրի լուծման այլ ճանապարհներ չկան: Իր տրամաբանությունն ունի նաեւ խաղաղությունը: Այն գալիս է այն ժամանակ, երբ ավարտվում է պատերազմը, սպառվում է պատերազմի ներուժը: Այսօր իրականում սպառված է պատերազմի ներուժը, ադրբեջանցիները արհեստական փորձում են այն բորբոքել, ինչը կործանարար է ազգի համար: Ընդհանրապես, ճշմարտությունը կարող է լինել անցյալում, ներկայում, ապագայում, սակայն խաղաղությունը կառուցվում է ապագայի ճշմարտության վրա:
Կարո՞ղ է ղարաբաղյան հակամարտությունն ունենալ այնպիսի լուծում, որը բավարարի ե՛ւ ադրբեջանական, ե՛ւ հայ հասարակություններին։
Այո: Այդ լուծումը' այս տարածաշջանում ղարաբաղցու ապրելու իրավունքի ճանաչումն է: Ադրբեջանը պետք է խոսի Ղարաբաղի հետ: Դա է 21-րդ դարի քաղաքակրթության նորմը: Ղարաբաղը հենց այդ լեզվով է խոսում: Ղարաբաղը, որպես անկախ պետություն, շատ ավելի շահավետ է եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համար, քան նրանցից որեւէ մեկի կազմում: Ղարաբաղի հակամարտությունը ոչ թե հայերի ու ադրբեջանցիների, այլ տարածաշրջանի ձեւավորման խնդիր է:

Peace and War Have Their Own Logic
Interview with Lyudmila Harutyunan, PhD, director of Yerevan State University’s Regional Center for Integration and Conflict Resolution.
What position does the Karabakh conflict occupy in respect to its impact on Armenia, the Armenian nation, and society?
The Nagorno Karabakh problem has had various stages of development, and it is very important to distinguish the state, the society, the nation, and the individuals – the Armenians- at each stage. The impact of the Karabakh conflict was on the nation during the first stage. The conflict didn't influence society in any way because society was within the USSR and its structure couldn't be changed. The role of the Nagorno Karabakh problem was very significant from the standpoint of the state system. The Karabakh problem forced the state to think about the challenges that it faced; the nation also faced the challenges.
We should not forget that the 20 th century was very important in the history and future of the Armenian people. The 20 th century started with the humiliation of our nation. Indeed, I consider the Armenian Genocide of 1915 the humiliation of a nation. As a person who carries the memory of the Genocide, I perceive it as a denial by the Ottoman Empire of the right of Armenians to live in Western Armenia. The Nagorno Karabakh problem came forth to reject that denial. The Armenian nation became consolidated when it faced the denial of its rights once again at the end of 20 th century.
Unfortunately, the Nagorno Karabakh conflict has not been resolved, and the nation has arrived in a situation of “neither war nor peace”. Being in this situation complicated the process of the democratization of society, and society suffered considerably, as it was impossible to build up a state system and a society simultaneously. Society suffered in the process of building up the state system. I addressed the people gathered at Freedom Square in 1991 with the words, “My victorious and defeated people.” The greatest tragedy of the incompleteness of Karabakh conflict was that Armenians gave everything that was required—blood, lives, victims, relatives, and won the war, but they didn't get what they expected in return.
The people finished the Karabakh conflict in the trenches and then handed it over to the authorities at the time, who began negotiations. It is my view that our leaders have yet to appropriately evaluate what victory means to our people. It was not by chance that after the Tatars, the Armenian people gave the largest number of heroes to the Great Patriotic War (World War II). The Great Patriotic War was the first chance for Armenians to achieve victory after the Genocide. The trench stage of the Karabakh conflict was the second chance. Once this victory was achieved, the Armenians wanted their victory to be recognized by the world and its leaders first, and then to be accepted by Azerbaijan. That didn't happen. The information blockade began and it was prohibited to say anything negative about Azerbaijanis.
Once the Karabakh conflict was over in the trenches, we wrapped it up very quickly, ran to the negotiating table, and said: ”We won, so recognize our victory.” But our victory was not recognized and the spirit of our people was broken. The Armenians won and took back what had previously been taken away from them. But each time they were told that it was not theirs; nor did anyone remember that there had been a war and bloodshed, that there were victims. The historical link has been interrupted in the Karabakh problem. After any war the sides face serious moral problems, if the problem is not in their own hands. Modern-day wars have one very interesting feature: people fight and die, and then foreigners come and impose the resolution. The warring sides are removed from the solution of the problem, which considerably disheartens society. You are told continuously that you have no influence on the outcome of the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. We did nothing and just waited for what would be decided on the banks of Seine River or somewhere else both during the Armenian Genocide in 1915 and during the settlement of Nagorno Karabakh problem.
What have been the economic, human, and other losses and gains of the Nagorno-Karabakh conflict?
The human losses have been very great. The economic losses also are evident: unemployment, low salaries, the blockade, exclusion from regional projects, etc. However I consider it a greater loss that our political-geographical coordinates have nor been determined yet. We knew where we lived and what we were until 1991. The entire region is not organized today. The Nagorno Karabakh conflict has numerous coordinates. It is a regional problem. The state of “neither war, nor peace” has destroyed people's sense of safety. The parties to the negotiation of the Nagorno Karabakh conflict speak of different things and don't understand each other today. One side talks about safety and the other about occupation. The polarization of society, by which some people gave up their lives on the battlefields and the others get rich, should also be mentioned among the losses. Of course there were some gains as well: the establishment of the state system and the army, the unification of the nation. The greatest achievement in my opinion is that Armenians declared for the first time that they were free, they were nor victims anymore. I think Azerbaijan also gain something as a result of the Karabakh war. It was the Karabakh conflict that helped Azerbaijanis to consolidate. Azerbaijanis began to think about why they had lost. Just the fact that Azerbaijanis began to think about establishing a Diaspora and to talk about refugees was also a positive achievement for them.
What is the relation of the societies of our countries towards the established status quo? Whose side is time on in the Karabakh conflict?
The status quo in the history of Karabakh has been in place since the beginning of the 19 th century, and it has been breached many times. Karabakh has had temporary statuses and no quos. Therefore there was not a problem of Karabakh recognition. Who did they ask, what organization did they apply to, when the Caucasian Bureau took Karabakh and gave it to Azerbaijan? So why do we think that we should apply to someone for the recognition of Karabakh's status today? The elements that comprise the status quo is another important issue. I think there is a status quo between the two sides in respect to forces and, to some extent, to territories as well. The status quo also refers to arms, and finally, the resolution of the problem has been taken from the parties and transferred to international organizations. Nagorno Karabakh had a status and no quo before the Karabakh conflict. We have a quo and no status today. In general, the status is determined by the people, and the people of Nagorno Karabakh determined their status through a referendum in 1991.
Today Armenians say, “Let other nations also recognize the status of Nagorno Karabakh.” I think the condition of neither peace nor war does not permit any discussion of the status quo. One should consider whether Karabakh is viable, has a future and the potential to keep its people, and what should be done to enable Karabakh to become the bearer of its status. Karabakh has found the proper solution. Karabakh sees that Azerbaijan puts forward oil against the status quo, so it puts forward the democracy. Democracy and oil are weighted against each other in this case, and are equivalent in my opinion.
Today Bush says he entered Iraq for democracy and not for oil. Karabakh well understands the requirements of international organizations and speaks their language, unlike Armenia and Azerbaijan. Karabakh can appeal to international organizations at any time saying, “What do you want, democracy? Well, I am building a democracy.” Today Karabakh is opening the way for dialogue. In regard to the question of whose side time is on, I would like to say that I consider it demagogical. Time highlights mistakes and the logic of time is the following: make no mistakes and go forward, and time will spare you.
What predominates in the perceptions that the Azerbaijani and Armenian societies have of each other societies —myths, prejudices, or judgments based on reality? Do Azerbaijanis and Armenians know each other?
I don't think Armenians and Azerbaijanis know each other. Currently Armenians have a more positive attitude towards Azerbaijanis than Azerbaijanis towards Armenians. That is because of the information campaign that created the image of the enemy that was carried out at the state level in Azerbaijan. I think that irrespective of the current situation, Armenians and Azerbaijanis do have the wisdom to understand each other historically. Each time during my regional meetings I discover that I understand my Azerbaijani colleges better than Georgians. The two nations actually are in confusion in the hands of Karabakh war.
Today what is important is not that the Armenians have won, or the Azerbaijanis have lost, but that they still have enough wisdom to admit that they all are winners. Today Azerbaijanis and Armenians have serious problems understanding the Nagorno Karabakh conflict. Armenia is of the opinion that it would endanger the fate of the people of Karabakh and leave them vulnerable if it ever stopped protecting Karabakh. But we must understand that the child, Karabakh, has already grown up. Azerbaijani society also has problems: the burdens of having lost prevent an appropriate assessment of the situation.
I asked one of my friends who lives in Karabakh to collect and write down jokes about the war. The most interesting joke was about a boy. The boy was on his way to school when a GRAD artillery cannon went off. The boy turned around and said, “I don't understand! Are you going to keep firing for ten years? What, should I not go to school?” My Azerbaijani colleague didn't understand this joke when I told it him because his wounds were not healed yet. My wounds are healed, so I can think about the child's education. Azerbaijan's greatest mistake is that it still declares that the war will continue. Maybe that helps to consolidate the nation, but it destroys the fortunes of an entire generation. The war is in the past.
The Karabakh conflict has no function anymore for Armenia or Azerbaijan, or for Karabakh. Today it has a function, say, for the Russians, who are trying to increase their influence in the region, for the Europeans, who are trying to reconcile us, for the Georgians, who are getting rich thanks to us. Furthermore, I consider statements that this war was between the governments and not the people to be a bluff. Ultimately, it was precisely the people of the two countries who were at war against each other and were the victims of propaganda.
War has a strong and powerful logic. War may occur only if the image of the enemy is sufficiently mature and there are no other ways to solve the problem. Peace also has its logic. It comes when a war is over and the potential for war is exhausted. Today the war potential is actually exhausted. The Azerbaijanis are trying to stir it up it artificially, which is devastating for the nation. Generally, the truth may lie in the past, present, or future, but peace is built upon the truth of the future.
Can there be a solution to the Karabakh conflict that will satisfy both the Armenian and the Azerbaijani societies?
Yes. And that solution is the recognition of the right of the people of Karabakh to live in this region. Azerbaijan has to talk with Karabakh. That is the rule of 21 st century civilization. That is precisely the language that Karabakh speaks. Karabakh is more advantageous both for Armenia and Azerbaijan as an independent state than within either of them. The Karabakh conflict isn't a problem between Armenians and Azerbaijanis; it is a problem of the formation of the region.