«Խաղաղությունն ու պատերազմը իրենց տրամաբանությունն ունեն»
Հայ եւ ադրբեջանական հասարակությունների կյանքում այսօր կարեւորվում են երեք կարգի խնդիրներ՝ Ղարաբաղյան հակամարտություն եւ նրա լուծման հեռանկարներ, ժողովրդավարական ազատություններ եւ իրավունքներ, սոցիալ-տնտեսական իրավիճակ: Տարբեր հետազոտությունների արդյունքներով իրենց հրատապության եւ մարդկանց համար կարեւորության տեսանկյունից այս խնդիրները տարբեր հերթականությամբ են նշվում, բայց որպես օրենք համարվում են մարդկանց կայուն անվտանգության գլխավոր հենասյուներ: Ելնելով այս իրողությունից Հետաքննող լրագրողների «Ռեգիոն» կենտրոնը Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի հետ համատեղ անց է կացնում հայ եւ ադրբեջանցի փորձագետների, այլ մասնագետների տիպային հարցում-հարցազրույցներ: Դրանք հետաքրքիր են հայ եւ ադրբեջաական հասարակություններին հուզող խնդիրների իրական վիճակի համեմատության առումով: Ստորեւ տպագրվող առաջին զույգ հարցազրույցներով մենք սկսում ենք ներկայացնել «Ղարաբաղյան հակամարտություն» թեման: Այստեղ հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետները պատասխանում են մեր հետեւյալ ուղղվածության հարցախմբերին՝ «Հակամարտություն եւ հասարակություն», «Հակամարտություն եւ միջնորդներ, աշխարհաքաղաքական շահեր», «Հակամարտություն եւ անվտանգության խնդիրներ», «Հակամարտություն եւ ժողովրդավարացման գործընթացներ»: Հարցազրույցները միաժամանակ լույս են տեսնում նաեւ Բաքվի «Նովոյե վրեմյա» թերթում (www.novoyevremya.com).
Հարցազրույց ԵՊՀ Տարածաշրջանային ինտեգրացիայի եւ կոնֆլիկտների լուծման կենտրոնի տնօրեն, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր Լյուդմիլա Հարությունյանիհետ
Ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում ղարաբաղյան հակամարտությունը Հայաստանի, հայ ազգի եւ հասարակության վրա ունեցած իր ազդեցությամբ։
ԼՂ հիմնախնդիրը զարգացման տարբեր փուլեր է ունեցել, եւ այդ փուլերում շատ կարեւոր է պետության, հասարակության, ազգի եւ անհատի' հայ մարդու տարանջատումը: Ղարաբաղյան հակամարտության առաջին շրջանում ազդեցությունը եղել է ազգի վրա: Խնդիրը հասարակության վրա որեւէ կերպ չի ազդել, որովհետեւ այդ հասարակությունը ԽՍՀՄ կազմում էր եւ նրա կառուցվածքը չէր կարող փոխվել: Պետականության տեսանկյունից' ԼՂ հիմնախնդրի դերը շատ մեծ է: Ղարաբաղյան խնդիրը պետությանը ստիպեց գիտակցել, թե ինչ մարտահրավերների առաջ է կանգնելու, մարտահրավերի առաջ հայտվեց նաեւ ազգը:
Պետք է չմոռանանք, որ 20-րդ դարը մեծ նշանակություն է ունեցել հայ ժողովրդի պատմության եւ ապագայի համար, այն սկսվել է մեր ազգի նսեմացմամբ: Այո, 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանությունը ես համարում եմ ազգի նսեմացում: Որպես Եղեռնի հիշատակը կրող մարդ, ես այն ընկալում եմ Օսմանյան կայսրության կողմից Արեւմտյան Հայաստանում հայ ազգի ապրելու իրավունքի մերժում: ԼՂ հիմնախնդիրն առաջ եկավ այդ մերժումը մերժելու համար: Երբ հայ ազգը 20-րդ դարի վերջում նորից կանգնեց մերժման առաջ, այն կոնսոլիդացվեց:
Ցավոք, ԼՂ հակամարտությունը չլուծվեց, եւ հասարակությունը հայտնվեց «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» իրավիճակում: Այս իրավիճակը բարդացնում է հասարակություն ժողովրդավարացման գործընթացը, հասարակությունը մեծապես տուժեց, քանի որ հնարավոր չէ միաժամանակ կառուցել եւ պետականություն, եւ հասարակություն: Պետականության կառուցման գործընթացում զոհվեց հասարակությունը: 1991թ-ին Ազատության հրապարակում դիմելով ժողովրդին՝ ես ասացի. «Իմ հաղթած եւ պարտված ժողովուրդ»: Ղարաբաղյան հակամարտության չավարտված լինելու ամբողջ դժբախտությունն այն է, որ հայ մարդը տվեց այն ամենը, ինչ պահանջվում էր' արյուն, կյանք, զոհեր, հարազատներ եւ հաղթեց պատերազմում, սակայն չստացավ այն, ինչ սպասում էր:
Ժողովուրդը ղարաբաղյան հակամարտությունը խրամատներում ավարտելուց հետո, այն հանձնեց գործող իշխանություններին, որոնք էլ սկսեցին բանակցությունները: Ես կարծում եմ, որ մինչ օրս մեր ղեկավարները չեն կարողացել արժանվույնս գնահատել մեր ժողովրդի հաղթանակի տենչը: Պատահական չէ, որ թաթարներից հետո Հայրենական Մեծ պատերազմի ընթացքում ամենամեծ թվով հերոսներ տվել է հայ ժողովուրդը: Եղեռնից հետո Հայրենական Մեծ պատերազմը հայերի համար հաղթելու առաջին հնարավորությունն էր: Երկրորդ հնարավորությունը ղարաբաղյան հակամարտության խրամատային փուլն էր: Այս հաղթանակից հետո հայ մարդն ուզում էր, որ իր հաղթանակը առաջին հերթին ճանաչի աշխարհը, իր ղեկավարությունը եւ հետո' Ադրբեջանն ընդունի իր պարտությունը: Դա տեղի չունեցավ: Սկսվեց ինֆորմացիոն շրջափակումը, արգելվեց ադրբեջանցիների մասին բացասական արտահայտվելը:
Ղարաբաղյան խնդիրը խրամատներում ավարտելուց հետո մենք շատ արագ այն փաթեթավորեցինք, վազեցինք դեպի բանակցությունների սեղան եւ ասացինք' մենք հաղթել ենք, ճանաչեք մեր հաղթանակը: Սակայն մեր հաղթանակը չճանաչեցին եւ կոտրեցին ժողովրդի ոգին: Հայ մարդը հաղթել ու վերցրել է այն' ինչն իրենից խլել էին, սակայն ամեն անգամ գալիս են եւ նրան փորձում են ասել, որ դա իրենը չի, եւ ոչ ոք չի հիշում, որ պատերազմ է եղել, արյուն է թափվել, զոհեր են եղել: Ղարաբաղյան խնդրում կտրվել է պատմական կապը: Բոլոր պատերազմներից հետո կողմերը կանգնում են շատ լուրջ բարոյական խնդրի առջեւ, երբ խնդիրը քո ձեռքում չի: Ժամանակակից պատերազմներն ունեն շատ հետաքրքիր առանձնահատկություն. ժողովուրդները պատերազմում են, զոհեր են տալիս, հետո գալիս են օտար մարդիկ եւ ասում են, որ լուծումը սա է: Պատերազմող երկրներն օտարվում են խնդրի կարգավորումից, ինչը մեծ ազդեցություն է գործում հասարակության վրա: Ամեն օր ներարկվում է, որ դու որեւէ ազդեցություն չունես ԼՂ հակամարտության կարգավորման ելքի վրա: Թե 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանության, եւ թե ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում մենք նստած սպասում ենք, թե ինչ կորոշվի Սենայի ափերում կամ մեկ այլ վայրում:
Ինչպիսի՞ տնտեսական, մարդկային եւ այլ կորուստեր, եւ ինչպիսի՞ ձեռքբերումներ են եղել ԼՂ հակամարտության արդյունքում:
Մարդկային կորուստները շատ մեծ են: Ակնհայտ են նաեւ տնտեսական կորուստները' գործազրկություն, ցածր աշխատավարձեր, շրջափակում, տարածաշրջանային ծրագրերից դուրս մղում եւ այլն, սակայն ես ավելի մեծ կորուստ եմ համարում այն, որ մինչ օրս չեն հստակեցվում մեր աշխարհաքաղաքական կորդինատները: Մինչեւ 1991թ. մենք գիտեինք, թե որտե՞ղ ենք ապրում, ի՞նչ ենք ներկայացնում մեզանից: Այսօր չի ձեւավորվում ամբողջ տարածաշրջանը: Ղարաբաղյան հակամարտությունը բազմաթիվ կորդինատներ ունի: Այն տարածաշրջանային խնդիր է: «Ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» իրավիճակը խաթարել է մարդկանց անվտանգության զգացողությունը: Այսօր ԼՂ հակամարտության բանակցող կողմերը խոսում են տարբեր բաների մասին եւ չեն հասկանում միմյանց: Մեկը խոսում է անվտանգության, մյուսը' օկուպացիայի մասին: Որպես կորուստ անհրաժեշտ է ընդգծել նաեւ հասարակության բեւեռացումը, երբ ոմանք իրենց կյանքն էին զոհում պատերազմի դաշտում, ոմանք էլ հարստանում էին։ Իհարկե, եղան նաեւ ձերքբերումներ՝ պետականության, բանակի կայացում, ազգի միավորվում։ Կարծում եմ, որ ամենամեծ ձերքբերումն այն է, որ հայ մարդն առաջին անգամ ազդարարեց, որ ինքն ազատ է եւ այլեւս զոհ չի։ Ես կարծում եմ, որ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքում ձեռքբերումներ ունեցավ նաեւ Ադրբեջանը։ Ադրբեջանցիների կոնսոլիդացիային նպաստեց հենց ղարաբաղյան հակամարտությունը։ Ադրբեջանցիները սկսեցին մտածել, թե ինչո՞ւ պարտվեցին։ Այն, որ ադրբեջանցիները սկսել են մտածել սփյուռք ստեղծելու, սկսել են խոսել փախստականների մասին, դա արդեն դրական ձերքբերում է նրանց համար։
Ինչպե՞ս են վերաբերվում մեր երկրների հասարակությունները ստեղծված ստատուս քվոյին, ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ո՞ւմ օգտին է «աշխատում ժամանակը»։
Ղարաբաղյան պատմության ընթացքում ստատուս քվոն առկա է 19-րդ դարի սկզբից, եւ այն անընդհատ խախտվել է: Ղարաբաղն ունեցել է ժամանակավոր ստատուսներ եւ չի ունեցել քվո: Այդ պատճառով էլ Ղարաբաղի ճանաչման խնդիր չի եղել: Ժամանակին, երբ Կովկասի բյուրոն Ղարաբաղը վերցրեց եւ տվեց Ադրբեջանին, ու՞մ հարցրեց, ո՞ր ատյանին: Իսկ ինչու՞ է այսօր մեզ թվում, որ Ղարաբաղի կարգավիճակը ճանաչելու համար մենք պետք է ինչ-որ մեկին դիմենք: Կարեւոր է նաեւ, թե ինչ էլեմենտներ ունի ստատուս քվոն: Կարծում եմ, որ երկու կողմերի միջեւ ստեղծվել է ուժերի եւ ինչ-որ տեղ տարածքների հավասարակշռություն: Ստատուս քվոն վերաբերում է նաեւ զենքին, եւ վերջապես' խնդրի լուծումը կողմերից վերցրել են եւ տվել միջազգային ատյաններին: Մինչեւ ղարաբաղյան հակամարտությունը ԼՂ-ն ուներ ստատուս եւ չուներ քվո, այսօր մենք ունենք քվոն, չունենք ստատուսը: Ընդհանրապես ստատուսը որոշում է ժողովուրդը, իսկ ԼՂ-ի ժողովուրդը 1991թ-ին հանրաքվեի միջոցով որոշեց իր ստատուսը:
Այսօր հայաստանցիներն ասում են, որ ուրիշ երկրներն էլ թող ճանաչեն Ղարաբաղի կարգավիճակը: Ես կարծում եմ, որ «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» իրավիճակը թույլ չի տալիս խոսել ստատուս-քվոյի մասին: Պետք է ուշադրություն դարձնել այլ հարցերի վրա' Ղարաբաղը կենսունա՞կ է, թե՞ ոչ, ունի՞ ապագա, թե՞ ոչ, ունի՞ ներուժ, որը կպահի իր ժողովրդին, եւ ի՞նչ պետք է անել, որ Ղարաբաղը դառնա իր ստատուսի կրողը: Ղարաբաղը շատ ճիշտ լուծում է գտել: Տեսնելով, որ ստատուս քվոյի դիմաց Ադրբեջանն իր նավթն է առաջ քաշում, Ղարաբաղն առաջ է քաշում ժողովրդավարությունը: Այս դեպքում ժողովրդավարությունն ու նավթը դրված են նույն նժարի վրա եւ, կարծում եմ, որ հավասարազոր են:
Այսօր Բուշը չի ասում, որ Իրաք է մտել նավթի համար, այլ ասում է' ժողովրդավարության համար: Ղարաբաղը ճիշտ է ընկալում միջազգային ատյանների պահանջները եւ, ի տարբերություն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, նրանց լեզվով է խոսում: Ցանկացած պահի Ղարաբաղը միջազգային ատյաններին կարող է ասել' ձեր ուզածը ժողովրդավարությունը չէ՞, ես ժողովրդավարություն եմ կառուցում: Այսօր ղարաբաղցին իր երկխոսության ճանապարհն է բացում: Ինչ վերաբերում է այն արտահայտությանը, թե ու՞մ օգտին է աշխատում ժամանակը, ապա ես այն համարում եմ դեմագոգիկ ձեւակերպում: Ժամանակը սխալներ է որսում, եւ ժամանակի տրամաբանությունը հետեւյալն է' դու սխալներ մի արա եւ գնա առաջ, եւ ժամանակը քեզ կխնայի:
Միմյանց մասին ադրբեջանական եւ հայկական հասարակությունների պատկերացումներում ի՞նչն է ավելի շատ՝ առասպելնե՞րը, բացասական կանխակալություննե՞րը, թե՞ իրականությունից ելնող գնահատականները։ Արդյո՞ք ադրբեջանցիները եւ հայերը ճանաչում են իրար։
Կարծում եմ, որ հայերն ու ադրբերջանցիները միմյանց չեն ճանաչում: Հայերն այսօր ավելի դրական են տրամադրված ադրբեջանցիների նկատմամբ, քան ադրբեջանցիները' հայերի: Պատճառն այն է, որ թշնամու կերպար ստեղծելու հարցում Ադրբեջանում քարոզչությունն իրականացվում է պետական մակարդակով: Անկախ նրանից, թե այսօր իրավիճակն ինչպիսին է, ես կարծում եմ, որ հայերն ու ադրբեջանցիները պատմականորեն իրար հասկանալու իմաստություն ունեն: Ամեն անգամ տարածաշրջանային հանդիպումների ընթացքում ես հայտնաբերում եմ, որ ավելի հեշտ եմ լեզու գտնում իմ ադրբեջանցի գործընկերների հետ, քան' վրացի: Փաստորեն երկու ժողովուրդներն էլ շիվարել են ղարաբաղյան պատերազմի ձեռքը:
Այսօր փաստն այն է, որ ոչ հայերն են հաղթել, ոչ ադրբեջանցիներն են պարտվել, սակայն դեռ այնքան իմաստություն ունեն, որ ընդունեն' բոլորս ենք հաղթել գաղափարը: Ադրբեջանցիներն ու հայերն այսօր լուրջ խնդիրներ ունեն ԼՂ հակամարտությունն ընկալելու համար: Հայաստանին թվում է, որ եթե մի օր չպաշտպանի Ղարաբաղին, ապա ղարաբաղցիների ճակատագիրը հարցականի տակ կլինի, անվտանգությունն ապահովված չի լինի: Սակայն մենք պետք է հասկանանք, որ այդ երեխան' Ղարաբաղն, արդեն մեծացել է: Խնդիրներ ունի նաեւ Ադրբեջանի հասարակությունը. պարտվողի բարդույթը նրան թույլ չի տալիս ճիշտ գնահատել իրավիճակը:
Ղարաբաղում բնակվող իմ ծանոթներից մեկին ես խնդրել էի հավաքել եւ գրի առնել պատերազմին վերաբերող անեկդոտներ: Ամենահետաքրքիրը մի տղայի պատմությունն է: Երեխան դպրոց գնալու ճանապարհին է լինում, երբ գրադը խփում է: Տղան շրջվում եւ ասում է.«Չեմ հասկանում, դեռ 10 տարի դու կարողա խփես, ի՞նչ է, ես դպրոց չե՞մ գնալու»: Երբ այս անեկդոտը պատմեցի իմ անդրբեջանցի գործընկերոջը, նա չհասկացավ ինձ, որովհետեւ նրա վերքերը դեռ ապաքինված չեն: Իմ վերքերն արդեն ապաքինված են, ես կարողանում եմ մտածել երեխայի կրթության մասին: Ադրբեջանի ամենամեծ սխալն այսօր այն է, որ դեռ հայտարարում են, թե պատերազմը շարունակվելու է: Գուցե դա նպաստում է ազգի կոնսոլիդացմանը, սակայն կործանում է մի ամբողջ սերնդի ճակատագիր: Պատերազմն անցյալում է:
Ղարաբաղյան հակամարտությունն այլեւս ֆունկցիոնալ չէ, ոչ ՀՀ-ի, ոչ Ադրբեջանի եւ ոչ էլ Ղարաբաղի համար: Այսօր այն ֆունկցիոնալ է, օրինակ' ռուսների համար, որոնք փորձում են տարածաշրջանում մեծացնել իրենց ազդեցությունը, եվրոպացիների համար, որոնք փորձում են հաշտեցնել մեզ, վրացիների համար, որոնք մեր հաշվին հարստանում են: Ես նաեւ բլեֆ եմ համարում այն հայտարարությունները, թե պատերազմել են ոչ թե երկու երկրների ժողովուրդները, այլ' ղեկավարները: Վերջին հաշվով իրար դեմ պատերազմել են երկու երկրների ժողովուրդները, քարոզչության զոհ են դարձել հենց նրանք:
Պատերազմն ունի իր կուռ եւ հզոր տրամաբանությունը: Այն կարող է կայանալ միայն այն դեպքում, երբ բավարար հասունացած է թշնամու կերպարը, երբ խնդրի լուծման այլ ճանապարհներ չկան: Իր տրամաբանությունն ունի նաեւ խաղաղությունը: Այն գալիս է այն ժամանակ, երբ ավարտվում է պատերազմը, սպառվում է պատերազմի ներուժը: Այսօր իրականում սպառված է պատերազմի ներուժը, ադրբեջանցիները արհեստական փորձում են այն բորբոքել, ինչը կործանարար է ազգի համար: Ընդհանրապես, ճշմարտությունը կարող է լինել անցյալում, ներկայում, ապագայում, սակայն խաղաղությունը կառուցվում է ապագայի ճշմարտության վրա:
Կարո՞ղ է ղարաբաղյան հակամարտությունն ունենալ այնպիսի լուծում, որը բավարարի ե՛ւ ադրբեջանական, ե՛ւ հայ հասարակություններին։
Այո: Այդ լուծումը' այս տարածաշջանում ղարաբաղցու ապրելու իրավունքի ճանաչումն է: Ադրբեջանը պետք է խոսի Ղարաբաղի հետ: Դա է 21-րդ դարի քաղաքակրթության նորմը: Ղարաբաղը հենց այդ լեզվով է խոսում: Ղարաբաղը, որպես անկախ պետություն, շատ ավելի շահավետ է եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համար, քան նրանցից որեւէ մեկի կազմում: Ղարաբաղի հակամարտությունը ոչ թե հայերի ու ադրբեջանցիների, այլ տարածաշրջանի ձեւավորման խնդիր է:

«У войны и мира есть своя логика»
Интервью с директором Центра региональной интеграции и разрешения конфликтов, доктором философских наук Людмилой Арутюнян
- Какое место занимает по влиянию на жизнь страны, общества, нации карабахский конфликт сегодня?
- Проблема Нагорного Карабаха имела разные этапы развития, и очень важна в этих этапах дифференциация государства, общества, нации и армянина как личности. В первом этапе карабахского конфликта воздействию подвергалась нация. Проблема никак не влияла на общество, так как оно было в составе СССР, и его структура не могла подвергаться какому-либо изменению. С точки зрения государственности роль проблемы НК очень большая. Она заставила государство осознать, перед какими вызовами ему предстоит встать. Перед вызовом оказалась и нация. Следует не забывать о том, что 20-й век имел большое значение для истории армянского народа и его будущего, он начался с унижения нашей нации. Да, Геноцид армян 1915 года я считаю унижением нации. Как человек, носящий в себе память Геноцида, я воспринимаю его как отрицание со стороны Османской империи права армянского народа на проживание в Западной Армении. Проблема Нагорного Карабаха возникла для отрицания этого отрицания. Когда армянская нация снова встала перед отрицанием в конце 20-го века, она консолидировалась. К сожалению, карабахский конфликт не был разрешен, и общество оказалось в состоянии «ни мира, ни войны». Это состояние осложняет процесс демократизации общества, общество понесло большие потери, так как невозможно одновременно строить и государственность, и общество. В процессе строительства государственности погибло общество. В 1991 году, обращаясь к народу на Площади свободы, я сказала: мой победивший и проигравший народ. Вся трагедия незавершенности карабахского конфликта заключается в том, что армянин дал все, что требовалось от него – кровь, жизнь, жертвы, родных и выиграл войну, но не получил того, что ожидал. После того, как народ покончил с конфликтом в окопах, сдал его действующим властям, которые начали переговоры. Я думаю, что до сих пор наши руководители так и не смогли оценить по достоинству стремление нашего народа к победе. Не случайно, что в годы Великой Отечественной войны после татар самое большое количество героев дал армянский народ. После Геноцида Великая Отечественная война была первой возможностью победы для армян. Второй возможностью был окопный этап карабахского конфликта. После этой победы хотелось, чтобы ее в первую очередь признал мир, собственное руководство, и потом, чтобы Азербайджан признал свое поражение. Этого не случилось. Началась информационная блокада, было запрещено негативные высказывания в адрес азербайджанцев. После завершения карабахской проблемы в окопах мы очень быстро ее упаковали, побежали к столу переговоров и сказали: мы победили, признавайте нашу победу. Но наша победа не была признана, и таким образом сломали дух народа. Армянин победил и взял то, что было у него отнято, но каждый раз пытаются ему сказать, что это не принадлежит ему, никто не помнит о том, что была война, была пролита кровь, были потери. В карабахской проблеме была прервана историческая связь. После всех войн стороны встают перед очень серьезной моральной задачей, когда вопрос уже не зависит от тебя самого. У современных войн есть очень интересная особенность: народы воюют, несут потери, а потом приходят чужие люди и говорят, что решение заключается в этом, в том. Воюющие страны отстраняются от решения проблемы, что оказывает большое воздействие на общество. Каждый день обществу внушается, что оно не имеет какого-либо воздействия на результат урегулирования карабахского конфликта. Как в вопросе Геноцида 1915 года, так и в карабахском урегулировании мы сидим и ждем, какое решение будет принято на берегу Сены или других местах?
- Каковы экономические, людские и прочие потери (приобретения), связанные с карабахским конфликтом?
- Человеческие потери очень большие. Очевиден и экономический ущерб: безработица, низкие зарплаты, блокада, выпадение из региональных проектов и т.д. Но, большей потерей я считаю то, что до сих пор не определяются наши геополитические координаты. До 1991 года мы знали, где живем и что представляем из себя? Сегодня не формируется весь регион. У карабахского конфликта есть множество координат. Он является региональной проблемой. Состояние «ни мира, ни войны» поколебало чувство безопасности людей. Сегодня переговаривающиеся стороны карабахского конфликта говорят о разных вещах и не понимают друг друга. Одна сторона говорит о безопасности, другая – об оккупации. Как потерю нужно отметить и поляризацию общества, когда одни на поле боя отдавали свои жизни, а другие обогащались. Конечно, были и приобретения: формирование государственности, армии, объединение нации. Думаю, что самым большим приобретением является то, что армяне впервые заявили о том, что они свободны и больше не является жертвой. Я думаю, что в результате карабахской войны имел приобретения и Азербайджан. Консолидации азербайджанцев способствовал именно карабахский конфликт. Они стали думать, почему понесли поражение. То, что азербайджанцы начали думать о создании диаспоры, стали говорить о беженцах, это уже приобретение для них.
- Как относятся общества наших стран к сложившемуся статус-кво, на кого «работает время» в карабахском конфликте?
- В карабахской истории статус-кво существует с начала 19 века, и с тех пор он постоянно менялся. У Карабаха были временные статусы, и не было кво. Поэтому не стоял вопрос признания карабахской проблемы. В свое время, когда Кавбюро отдало Карабах Азербайджану, у кого оно спросило, в какие инстанции обращалось? А почему теперь нам кажется, что для признания статуса Карабаха мы должны обращаться к кому-либо? Очень важно, какие элементы есть у этого статус-кво. Думаю, что между двумя сторонами возник баланс сил и, в какой-то мере, территорий. К статус-кво относиться также оружие, а решение проблемы передано международным инстанциям. До карабахского конфликта у НК был статус, не было кво, сегодня у нас есть кво, нет статуса. Вообще статус определяет народ, а народ НК в 1991 году с помощью референдума это сделал. Сегодня жители Армении говорят, пусть и другие страны признают статус Карабаха. Я думаю, что состояние «ни мира, ни войны» не дает возможности говорить о статусе. Нужно обращать внимание на другие вопросы: жизнеспособен ли Карабах, есть ли у него будущее, есть ли потенциал, благодаря которому народ сможет выжить, и что надо сделать, чтобы Карабах был носителем своего статуса? Карабах нашел очень верное решение. После того, как против статуса Карабаха Азербайджан выдвинул свою нефть, Карабах теперь апеллирует к своей демократии. В данном случае демократия и нефть поставлены на одни и те же весы. И думаю, что они равноценны. Сегодня Буш не говорит о том, что вошел в Ирак из-за нефти, а говорит, что это сделал из-за демократии. В Карабахе правильно воспринимают требования международных инстанций, и в отличие от Армении и Азербайджана, говорит с ними на их же языке. В любой момент Карабах может сказать: разве не демократия является вашим требованием, я строю демократию. Сегодня карабахцы открывают путь для своего диалога. Что касается того, в чью пользу работает время, то я считаю это демагогической формулировкой. Время ловит ошибки, и логика времени заключается в следующем: не делай ошибок и иди вперед, и тогда время тебя пощадит.
- Чего больше в представлении азербайджанского и армянских обществ друг о друге (мифов, отрицательной предрасположенности или оценок, исходящих из реальной действительности)? Знают ли азербайджанцы и армяне друг друга?
- Думаю, что армяне и азербайджанцы не знают друг друга. Сегодня армяне настроены к азербайджанцам более положительно, чем азербайджанцы к армянам. Причина заключается в том, что в вопросе формирования образа врага Азербайджан действует на государственном уровне. Однако, независимо от сегодняшней ситуации, думаю, что у армян и азербайджанцев есть историческая мудрость для понимания друг друга. Каждый раз во время региональных встреч я обнаруживаю, что легче нахожу общий язык со своими азербайджанскими коллегами, чем с грузинскими. Фактически оба народа в замешательстве из-за карабахской войны. Сегодня факт заключается в том, что ни армяне не являются победителями, ни азербайджанцы – побежденными, но у них пока хватает мудрости для признания того, что все мы победители идеи. У армян и азербайджанцев есть серьезная проблема для осознания конфликта. Армении кажется, что если не будет защищать Карабах, то в один день судьба и безопасность карабахцев окажется под вопросом. Но мы должны понять, что Карабах - этот ребенок уже вырос. Есть проблемы и у азербайджанского общества. Синдром побежденного не позволяет ему адекватно оценивать ситуацию. Моего знакомого, проживающего в Карабахе, я просила собирать и записывать анекдоты про войну. Самую интересную историю рассказал один мальчик: по дороге в школу стали бомбить из града. Мальчик обернулся в том направлении, откуда бомбили, и сказал: «Не понял, ты что, собираешься бомбить еще10 лет, и я не должен идти в школу?». Когда я рассказала эту историю своему азербайджанскому коллеге, он не понял ее, потому что его раны еще не вылечены. Мои раны уже заживают, и я могу думать об образовании ребенка. Самая большая ошибка Азербайджана сегодня заключается в том, что там объявляют, что война еще будет продолжена. Может быть, это способствует консолидации общества, но в то же время губит судьбу целого поколения. Война в прошлом. Карабахский конфликт больше не функционален, ни для Армении, ни для Азербайджана, ни для Карабаха. Сегодня он функционален, скажем, для русских, которые пытаются увеличить свое воздействие в регионе, для европейцев, которые пробуют примирить нас, для грузин, которые обогащаются за наш счет. Я считаю блефом и то, что воевали не армянский и азербайджанский народы, а их руководители. В конце концов, воевали именно народы и стали жертвами пропаганды именно они. У войны есть своя целостная и мощная логика. Война может состояться только в том случае, когда в достаточной степени сформирован образ врага, когда нет других выходов решения проблемы. Свою логику имеет и мир. Он наступает тогда, когда завершается война, исчерпается его потенциал. Сегодня на самом деле исчерпан потенциал войны, азербайджанцы искусственно пытаются его поддерживать, что губительно для нации. Вообще, правда может быть в прошлом, в настоящем, будущем, но мир строиться на правде будущего.
- Может ли карабахский конфликт иметь решение, которое удовлетворит и азербайджанское и армянское общество?
- Да. Это решение заключается в признании права карабахцев на проживание в этом регионе. Азербайджан должен говорить с Карабахом. Это - цивилизационная норма 21 века. Карабах говорит на языке этой нормы. В качестве независимого государства Карабах более выгоден Армении и Азербайджану, чем в составе одной из этих стран. Карабахский конфликт – это проблема не армян и азербайджанцев, а формирования региона.