Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը կմեկնի Բեյրութ` տեղում հայ համայնքի խնդիրներին ծանոթանալու
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության այսօրվա` հուլիսի 6-ի նիստը սկսեց Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի առնչությամբ սփոփանքի և զորակցության խոսքերով: Փաշինյանը ցավակցական խոսքեր հղեց զոհվածների ընտանիքներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթեց բոլոր վիրավորվածներին: Փաշինյանն ընդգծեց` Լիբանանը Հայաստանի ամենամոտ բարեկամների շարքում է, ժողովուրդները կապված են պատմական ու մշակութային բազմաթիվ թելերով:
Գործադիրի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանի կառավարությունը Լիբանանին աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել և ուժերի ներածին չափով օգնություն է ցուցաբերելու թե Կառավարությանը, թե տեղի հայ համայնքին: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը և վարչապետիի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը մշտական կապի մեջ են Լիբանանի կառավարության հետ, հստակեցվում են հիմնական կարիքները:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կմեկնի Բեյրութ տեղում հայ համայնքի կարիքներին ծանոթանալու համար: Այժմ թռիչքի համար նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում` օգնության չափը եւ տեսակը վերջնական ու ամբողջական ճշտելու նպատակով: Ամենայն հավանականությամբ, թռիչքը կլինի շաբաթ օրը:
Նիստի սկզբում վարչապետն անդրադարձավ նաև հակահամաճարակային վիճակին` ընդգծելով, որ չնայած այդ վիճակը թուլանում է, բայց բացարձակ թվերը շարունակում են բարձր մնալ: Վարչապետն ընդգծեց` կա որոշակի վստահություն, որ դեպքերի հայտնաբերելիությունը բարձրացել է:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հավելեց` որոշում կա պրոակտիվ ռիսկային փակ հաստատությունների աշխատակիցներին, բնակիչներին հետազոտելու, օրինակ` սուպերմարկետներ, ֆաբրիկաներ, հոգեկան առողջության կենտրոններ: Թորոսյանը հավելեց, որ օրեր առաջ հոգեկան առողջության կենտրոններից մեկում հետազոտություն են արել և պարզել, որ ընդհանուր 350 անձանցից 25 նոր դեպք է հայտնաբերվել, որոնք որևէ ախտանիշ չեն ունեցել:

Главный уполномоченный по делам диаспоры вылетит в Бейрут для ознакомления на месте с нуждами армянской общины
Сегодняшнее заседание правительства премьер-министр Никол Пашинян начал со слов поддержки в связи с произошедшим в Бейруте мощным взрывом. Пашинян выразил соболезнование семьям погибших и пожелал скорейшего выздоровления всем раненым. Премьер подчеркнул, что Ливан – один из наиболее близких друзей Армении, наши народы связаны многочисленными историческими и культурными нитями.
Правительство Армении, по словам Пашиняна, выразило готовность содействовать Ливану. Посильная помощь будет оказана как правительству страны, так и местной армянской общине.
МИД Армении и главный уполномоченный по делам диаспоры при администрации премьер-министра Зарэ Синанян поддерживают постояную связь с ливанским правительством, уточняют основные нужды.
Синанян вылетит в Бейрут для ознакомления на месте с нуждами армянской общины. Сейчас ведутся работы по подготовке полета, уточняются размеры и виды помощи. Полет, по всей видимости, состоится в субботу.
В начале заседания премьер-министр коснулся также противоэпидемиологической ситуации в стране, подчеркнув, что, несмотря на улучшение ситуации, абсолютные цифры продолжают оставаться высокими. По словам премьера, высказывается уверенность в повышении степени выявления случаев заболевания.
Министр здравоохранения Арсен Торосян добавил, что принято решение провести обследование сотрудников находящихся в зоне риска закрытых заведений – супермаркетов, фабрик, центров психического здоровья. По словам главы Минздрава, на днях в одном из таких центров было проведено исследование, которое показало, что из 350 человек 25 заражены коронавирусом, однако болезнь протекает бессимптомно.