«Ղարաբաղն ինքը կարող է նախադեպ լինել մի շարք երկրների համար»
- Երբ Քի Վեսթում հակամարտող կողմերը գրեթե համաձայնության էին եկել, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները որոշեցին, որ գործընթացին նաեւ պետք է տեղյակ պահել Իրանին։ Իրանը խիստ հետաքրքրված է այն բանով, թե ինչ է կատարվում իր հյուսիսային սահմանում։ Իրանի շուրջ ճգնաժամի զարգացումը տարբեր ազդեցություններ կարող է ունենալ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վրա։ Եթե ճգնաժամն այնքան խորանա, որ հասնի ռազմական գործողությունների, ապա դա խիստ բացասական հետեւանքներ կունենա ղարաբաղյան կարգավորման եւ ընդհանրապես տարածաշրջանի զարգացման համար։ Իրանն իսկապես կարող է մեծ ազդեցութուն ունենալ ԼՂ խնդրի լուծման հարցում։ Եթե նույնիսկ հակամարտող կողմերը գան այնպիսի համաձայնության, որը չբավարարի Իրանին, ապա խնդրի կարգավորումը կարող է խոչընդոտվել: Նույնը վերաբերում է նաեւ շահագրգիռ մյուս պետություններին։ Մինչ օրս Իրանը հավասարակշռված քաղաքականություն է վարել ԼՂ հարցում եւ նպաստել է խնդրի խաղաղ կարգավորմանը։ Եթե Իրանը ԼՂ հարցում որոշի այլեւս հավասարակշռված քաղաքականություն չվարել եւ նախապատվություն տալ հակամարտող կողմերից մեկին, ապա խնդրի կարգավորման գործընթացն անպայման կտուժի։ Այս առումով անհրաժեշտ է, որ Իրանը տեղեկացված լինի գործընթացի մանրամասներին։ Ես կարծում եմ, որ քանի որ Իրանը շատ հանգիստ է, ուրեմն այսօր իսկապես տիրապետում է խնդրի մանրամասներին, եւ նրա շահերին վտանգ չի սպառնում: Հակառակ դեպքում անորոշությունը Իրանին կանհանգստացներ եւ կստիպեր այլ քաղաքականություն վարել։
- Ինչպե՞ս կարող է անդրադառնալ Կոսովոյի գործոնը ղարաբաղյան խնդրի լուծման վրա:
-Բեռլինի պատի փլուզումից հետո միջազգային հանրության կյանքում այնպիսի գործընթացներ սկսվեցին, որոնք չէին կարող իրենց ազդեցությունը չթողնել միջազգային քաղաքական մթնոլորտում։ Այսօր ասել, թե ինչպես կկարգավորվի Կոսովոյի խնդիրը, այնպես էլ կլուծվի ԼՂ հիմնախնդիրը, սխալ է։ Միաժամանակ պետք է ընդունել, որ եթե Կոսովոյի խնդիրը լուծվի' նախապատվություն տալով ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքին, ապա ԼՂ հարցում հայկական կողմի դիրքերն ավելի կամրապնդվեն: Սակայն ամեն ինչ Կոսովոյի հետ կապելը ճիշտ չէ, ամեն ինչ չի սկսվում եւ չի վերջանում Կոսովոյով։ Ես դեմ եմ, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում Կոսովոն ընդունվի իբրեւ նախադեպ։ Ղարաբաղն ինքը կարող է նախադեպ լինել մի շարք երկրների համար։
Բեռլինի պատի փլուզումից հետո աշխարհն այլ պետություններից տարանջատված նոր պետությունների ստեղծման ականատեսն է եղել։ Սա արդեն իսկ խոսում է ի նպաստ Ղարաբաղի, անկախ այն բանից' այդ պետություններն առանձնացել են հանրաքվեի՞, թե՞ այլ ճանապարհով։ Այսօր աշխարհում տիրող մթնոլորտը նպաստում է, որպեսզի ԼՂ հիմնախնդիրն ընկալվի որպես ազգի ինքնորոշման, պատմական արդարության վերականգման խնդիր։ Նույն Բեռլինի պատի փլուզումը աշխարհն ընկալեց իբրեւ պատմական արդարության վերականգնում։ Այդ պատը նույն ժողովրդին ստիպողաբար բաժանել էր երկու մասի։ Այս առումով ղարաբաղյան հիմնախնդիրը հիշեցնում է Բեռլինի պատը։ Ինչպես գերմանացի ժողովրդին էին բռնի ուժով բաժանել երկու մասի, այնպես էլ հայերին։ Ես համամիտ չեմ այն տեսակետի հետ, թե միջազգային հանրությունն այսօր չի ընդունում ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը։
Վերջին 5-6 տարիների ընթացքում նույն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկները վկայում են ԼՂ-ի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու մասին։ Դա ակնհայտ էր նաեւ Փարիզի եւ Քի Վեսթի առաջարկներում, որոնք նշանակում էին, որ Ղարաբաղը պետք է միանա Հայաստանին։ Սա է պատճառը, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցություններն Ադրբեջանի հետ այսօր վարում է ոչ թե Ղարաբաղը, այլ Հայաստանը։ Բանակցում է Հայաստանը, քանի որ նա պետք է ինչ-որ բան ստանա։ Իրականում սա է փարիզյան սկզբունքների էությունը։ Այդ սկզբունքն ընդունել էր նաեւ Հեյդար Ալիեւը , եւ այդ մասին ելույթ ունենալով Ադրբեջանի Մեջլիսում' նա կոչ արեց ադրբեջանցիներին վերջապես հասկանալ եւ ընդունել, որ արդեն 10 տարի է Ղարաբաղն անկախ է ապրում։ Հեյդար Ալիեւը կոչ էր անում ընդունել փարիզյան առաջարկությունները' բացատրելով, որ դրանք թույլ են տալիս հետ վերադարձնել ԼՂ ինքնավար մարզի սահմաններից դուրս գտնվող տարածքները։ Եթե այդ մասին խոսում էր անձամբ Հեյդար Ալիեւը, դա նշանակում է, որ այդ մոտեցումն ընդունելի էր նաեւ միջնորդների համար։
Այս ամենը վկայում է, որ իրականությանը չեն համապատասխանում այն լուրերը, թե միջազգային հանրությունը չի ընդունում Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշումը։ Այսօր ԼՂ հիմնախնդիրը չի կարգավորվում ոչ այն պատճառով, որ միջազգային հանրությունը չի ճանաչում Ղարաբաղը, այլ այն, որ Ադրբեջանն է խոչընդոտում խնդրի կարգավորմանը։ Բանակցությունների ընթացքում Ադրբեջանը համաձայնություն է տալիս առաջարկված սկզբունքներին, սակայն երբ գալիս է այդ մասին իր ժողովրդին հայտնելու պահը, հրաժարվում է։ ԼՂ հիմնախնդրի չկարգավորման պատճառներից մեկն էլ այն է, որ Իլհամ Ալիեւն այսօր չի ցանկանում իբրեւ պարտվող երեւալ։ Իրականում, եթե նա կարգավորի ԼՂ հիմնախնդիրը, իսկ դա կարող է արվել միայն Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելով, ապա Ադրբեջանի պատմության էջերում կարող է դառնալ Ադրբեջանը «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» իրավիճակից դուրս բերող, Ղարաբաղի խնդիրը կարգավորող պետական խոշոր այր։
- Բաքու-Ջեյհան նավթամուղը մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման շա՞նս է, թե՞ տարածաշրջանում եւ, մասնավորապես, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմի հիմք:
- Բաքու-Ջեյհան նավթամուղը կարող է ինչպես նպաստել խաղաղության հաստատմանը, այնպես էլ դառնալ պատերազմի դրդապատճառ։ Նավթը խաղաղություն է սիրում, իսկ նավթի փնտրտուքը կարող է պատերազմի պատճառ հանդիսանալ, սակայն քանի դեռ նավթը հոսում է , խաղաղություն կլինի։ Այդ նավթամուղի կառուցողները միջազգային շրջանակներից են , եւ նրանք ամեն ինչ կանեն, որպեսզի տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն լինի։ Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը կկարողանա Ադրբեջանին համոզել եւ հետ պահել պատերազմից, քանի որ Ադրբեջանին թվում է, որ եթե իր պաշտպանության բյուջեն այսօր ամբողջ Հայաստանի բյուջեի չափ է, ապա կարող է նախահարձակ լինել եւ ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորել ռազմական ուժով։ Այս առումով միշտ էլ վտանգ կա, սակայն ես վստահ եմ, որ պատերազմը վերսկսվելու դեպքում այս անգամ Ադրբեջանի կորուստներն ավելի մեծ կլինեն։
Ադրբեջանը մոռանում է, որ այսօր աշխարհում շատ երկրներ կան, որոնք ունեն ռազմական հսկա բյուջե, սակայն՝ ոչ մարտունակ բանակ։ Ադրբեջանն արդեն վերջնականապես կորցրել է Ղարաբաղը, իսկ նոր պատերազմը նոր կորուստներ կբերի նրան, այդ թվում' կվնասվի Բաքու-Ջեյհան նավթամուղը : Եթե նույնիսկ Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն այսօր ներքին սպառման համար են, չի բացառվում, որ հետագայում այնտեղ ստիպված լինեն քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ' այդ հայտարարությունների գերին լինելով։ Չմոռանանք Մինսկի խմբի համանախագահների այն հայտարարությունները, թե այսօր երկու երկրների նախագահներն էլ պատրաստ են ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորելու համար, սակայն պատրաստ չեն երկու հասարակությունները։ Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հայտարարությունները չեն կարող Ադրբեջանի հասարակությանը պատրաստել խնդրի կարգավորմանը, եւ ժողովրդին դրդում է անզիջում կեցվածք դրսեւորել։ Այս առումով ես չեմ ընդունում համանախագահների այն մոտեցումը, երբ նրանք փորձում են նույնացնել հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի պաշտոնական կեցվածքները։ Հայաստանում ոչ միայն ռազմատենչ չեն, այլեւ չափից ավելի զիջող կեցվածք ունեն։ Մենք երկրի նախագահի, պաշտպանության, ԱԳ նախարարների մակարդակով հայտարարում ենք, որ պատրաստ ենք փոխզիջումների, մինչդեռ Ադրբեջանը նույնիսկ չի ակնարկում ինչ-որ բան տալու մասին։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը, թե իրենք նոր գաղափարներ չունեն, նշանակում է, որ նրանք օդից նոր լուծում չեն բերելու, եւ, ի վերջո, Ղարաբաղը միանալու է Հայաստանին։ Մինսկի խմբի համանախագահներն այլ լուծում չեն պատկերացնում, եւ դրա պատճառն այն է, որ լավ են տիրապետում խնդրին։
- Այսօր որքանո՞վ է հիմնավորված այն տեսակետը, թե ԼՂ հիմնախնդրի հետ առնչվում է ողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանի անվտանգությանը։
- Ես չէի ասի, որ ղարաբաղյանն այն միակ չկարգավորված հակամարտությունն է, որով պայմանավորված է տարածաշրջանի անվտանգությունը։ Իհարկե, ցանկացած չկարգավորված հակամատություն սպառնում է տարածաշրջանի անվտանգությանը։ Վաղը կարող է ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորվել, սակայն եթե չկարգավորվեն մյուս հակամարտությունները, ապա տարածաշրջանի անվտանգությունը երաշխավորված չի լինի։ Անվիճելի է, որ եթե ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորվի, ապա Հարավային Կովկասի երեք երկրների միջեւ հարաբերությունները նոր որակ կստանան։
- Ինչպե՞ս են արտահայտվում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների անվտանգության խնդիրները ղարաբաղյան կարգավորման ներկա գործընթացներում:
- ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը կարող է երաշխիք հանդիսանալ երկու ժողովուրդների համար։ Հայ ժողովուրդը Ղարաբաղի մոտ 100 տարվա խնդիրը լուծեց իրեն պարտադրված պատերազմի ընթացքում։ Այդ լուծումը իրավապես (դե յուրե) ամրագրելուց հետո մենք այլեւս պատճառ չունենք միմյանց համար վտանգ ներկայացնելու։ Իհարկե, մենք նաեւ պետք է զգույշ լինենք, որ մի երրորդ կողմ սպառնալիք չհանդիսանա մեր անվտանգությանը։ Օրինակ' Թուրքիան կարող է նման քայլի դրդել Ադրբեջանին։ Եթե մենք սպառնալիք լինեինք Ադրբեջանի համար, ապա կշարունակեինք պատերազմը։ Մենք պարզապես վերցրեցինք այն, ինչ պատկանում է մեզ։

«Карабах может стать прецедентом для многих стран»
- Когда конфликтующие стороны почти что уже пришли к согласию в Ки Уесте, сопредседатели Минской группы ОБСЕ решили, что нужно оповестить о процессе и Иран. Иран сильно заинтересован тем, что происходит у своих северных границ. Развитие кризиса вокруг Ирана может иметь разные воздействия на процесс урегулирования карабахского конфликта. Если кризис углубиться и дойдет до военных действий, то это окажет весьма негативные воздействия на карабахском конфликте и развитии региона в целом. Иран действительно может сыграть большую роль в вопросе урегулирования. Если даже стороны и придут к согласию, которое не удовлетворит Иран, то это воспрепятствует урегулированию. То же самое относиться к другим заинтересованным странам. До сих пор Иран вел сбалансированную политику в карабахском вопросе и способствовал мирному урегулированию. С этой токи зрения нужно, чтобы Иран был в курсе подробностей. Думаю, что сегодня так и есть, и интересам Ирана ничего не грозит, так как Иран в этом плане весьма спокоен. В противном случае неопределенность беспокоила бы Иран и вынуждала бы ему вести другую политику.
- Как может повлиять на решение карабахского конфликта косовский фактор?
- После падения Берлинской стены в жизни международного сообщества начались такие процессы, которые не могли не повлиять на международный политический климат. Неправильно сегодня утверждать, что карабахский конфликт будет разрешен таким образом, как будет решена косовская проблема, неправильно все связывать с Косово. Но, в то же время надо признать, что если проблема Косово решиться с предпочтением принципа самоопределения народов, то позиции армянской стороны в карабахском вопросе еще более укрепятся. Я против того, чтобы в урегулировании карабахского конфликта Косово был принят за основу как прецедент. Карабах сам может стать прецедентом для многих стран. После падения Берлинской стены мир стал очевидцем появления новых государств, отколовшихся от других. Уже это обстоятельство говорит в пользу Карабаха, независимо от того, эти государства отделились в результате референдума, или другим путем. Атмосфера, царившая сегодня в мире, способствует тому, чтобы карабахская проблема была воспринята как вопрос самоопределения нации, восстановления исторической справедливости. То же падение Берлинской стены в мире было воспринято как восстановление исторической справедливости. Эта стена разделяла один и тот же народ на две части. С этой точки зрения карабахская проблема напоминает Берлинскую стену. Как немецкий народ насильно разделили на две части, так и армянский. Я не согласен с теми утверждениями, что международное сообщество сегодня не принимает право НК на самоопределение. За последние 5-6 лет предложения тех же сопредседателей Минской группы ОБСЕ свидетельствуют о признании права на самоопределение НК. Это было очевидно и из предложений, выдвинутых в Париже, Ки Уесте, которые означали, что Карабах должен присоединиться к Армении. Этим объясняется то, что переговоры с Азербайджаном ведет не Карабах, а Армения. Переговаривается Армения, так как она должна получить что-то. На самом деле в этом заключается суть Парижских принципов. Эти принципы были приняты и Гейдаром Алиевым. Выступая по этому вопросу в Меджлисе Азербайджана, он призвал азербайджанцев, наконец, понять и принять, что уже 10 лет Карабах живет в независимости. Он призывал принять Парижские принципы, объясняя, что они позволяют вернуть прилегающие к границам НКАО районы. Если об этом говорил сам Гейдар Алиев, это означает, что этот подход был приемлем и для посредников. Все это ставит под сомнение то утверждение, что международное сообщество не принимает самоопределение народа Карабаха. Сегодня карабахская проблема не разрешается не потому, что международное сообщество не признает Карабах, а потому, что Азербайджан препятствует урегулированию. Во время переговоров Азербайджан принимает предложенные принципы, но когда наступает момент сообщения об этом своему народу, отказывается. Причина не урегулирования проблемы заключается и в том, что Ильхам Алиев сегодня не хочет показаться побежденным. На самом деле если он урегулирует проблему (а это может быть только при признании права Карабаха на самоопределение), то может стать крупным государственным деятелем в истории Азербайджана, который вывел Азербайджан из состояния «ни мира, ни войны», урегулировал карабахский конфликт.
- Нефтепровод Баку-Джейхан – это шанс для мира или основа для войны в нашем регионе, и конкретно, между Арменией и Азербайджаном?
- Нефтепровод как может способствовать установлению мира, так и стать поводом для войны. Нефть любит мир, поиски нефти могут стать причиной войны, но пока течет нефть, будет мир. Нефтепровод построен международными кругами, и они сделают все, чтобы в регионе были мир и стабильность. Думаю, что международное сообщество сможет отговорить Азербайджан от намеренности воевать, так как Азербайджану кажется, что если военные расходы сегодня достигает весь бюджет Армении, то могут нанести удар первыми и урегулировать конфликт военным путем. С этой точки зрения опасность есть всегда, но я уверен, что в случае возобновления войны Азербайджан понесет еще большие потери. В Азербайджане забывают о том, что сегодня в мире есть много стран с огромными военными бюджетами, но у которых нет боеспособных армий. Азербайджан окончательно потерял Карабах, а новая война принесет новые потери, в том числе выведет из строя нефтепровод Баку-Джейхан. Если даже агрессивные заявления Азербайджана сегодня делаются для внутреннего пользования, не исключено, что, будучи пленниками собственных же заявлений о войне, в дальнейшем там будут вынуждены делать шаги в этом направлении. Не будем забывать о заявлении сопредседателей Минской группы о том, что сегодня оба президента готовы урегулировать карабахский конфликт, но не готовы к этому общества сторон. Заявления президента Азербайджана, призывающие к войне не могут готовить азербайджанское общество к урегулированию, и толкает народ к проявлению бескомпромиссного поведения. С этой точки зрения я не принимаю тот подход сопредседателей, по которому они пытаются отождествлять официальные поведения армянской и азербайджанской сторон. В Армении не только не призывают к войне, но и проявляют чрезмерно уступчивое поведение. На уровне президента страны, министров ИД и обороны мы заявляем, что готовы к компромиссам, между тем, как Азербайджан и не намекает на то, что может что-то дать взамен. Заявления посредников о том, что у них больше нет новых идей, свидетельствует: они не будут брать новое решение с воздуха и, в конце концов, Карабах будет присоединен к Армении. Сопредседатели Минской группы не представляют больше другого решения, и это потому, что хорошо знают проблему.
- Насколько сегодня обоснованы заявления о том, что карабахский конфликт затрагивает безопасность всего южнокавказского региона?
- Я бы не сказал, что карабахский вопрос - тот единственный неурегулированный конфликт, от которого зависит безопасность региона. Конечно, любой неурегулированный конфликт – угроза для безопасности. Завтра карабахский конфликт может быть урегулирован, но если это не случиться и с другими конфликтами, то безопасность региона не будет обеспечена. Однако нет сомнения в том, что если карабахский конфликт будет урегулирован, то взаимоотношения между тремя странами Южного Кавказа приобретут новое качество.
- В чем конкретно выражаются вопросы безопасности армянского, азербайджанского народов в нынешних процессах карабахского урегулирования?
- Урегулирование карабахского конфликта может стать гарантией для обоих народов. Армянский народ почти 100-летнюю проблему Карабаха решил в ходе навязанной ему войны. После закрепление этого решения де-юре у нас больше не будет причин для взаимных угроз. Конечно, мы должны быть осторожными, чтобы третья сторона не стала угрозой нашей безопасности. Например, Турция может подтолкнуть Азербайджан к подобному шагу. Наконец, Азербайджан должен понять, что если бы мы угрожали Азербайджану, то продолжили бы войну. Мы просто взяли то, что принадлежит нам.