«ԼՂ հակամարտություն չկա, կա անհամաձայնություն հակամարտության շուրջ բանավեճում»
- ԼՂ հիմնախնդրում բացի հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի շահերից ուրիշ ու՞մ շահերն են շոշափվում, որքա՞ն ցայտուն են արտահայտված այլ երկրների աշխարհաքաղաքական շահերն այսօր:
- Գաղտնիք չեմ բացի, եթե ասեմ, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը խիստ մտահոգում է մի շարք երկրների, հատկապես' մեր հարեւաններին: Օրինակ' ՌԴ-ն, Իրանը, Թուրքիան բացահայտ հայտնել են իրենց դիրքորոշումները: 1992-95թթ. որպես Ղարաբաղի ներկայացուցիչ, 2000-2005թթ.-ին՝ որպես ԼՂՀ նախագահի խորհրդական, ես աշխատել եմ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմամբ հետաքրքրված բոլոր երկրների ներկայացուցիչների հետ, եւ նրանք բոլորն էլ շատ հստակ են հայտնել իրենց տեսակետները: Յուրաքանչյուր երկիր իր տեսակետն ունի խնդրի կարգավորման' վիճարկվող տարածքների, ԼՂ-ի կարգավիճակի եւ այլ հարցերի շուրջ, որոնցով պայմանավորված է հակամարտության կարգավորումը: Այս իրավիճակում միայն հակամարտող կողմերի փոխհամաձայնությունը բավարար չէ խնդիրը կարգավորելու համար: ԼՂ հիմնախնդիրը կարող է կարգավորվել միայն համընդհանուր, միջազգային փոխհամաձայնության դեպքում: Եթե ԼՂ հիմնախնդրով հետաքրքրված երկրներից որեւէ մեկին չբավարարի խնդրի կարգավորումը, ապա այն երբեւէ տեղի չի ունենա: Այսօր հստակ է, որ ԼՂ հակամարտությունն այս տարածաշրջանում եւ միջազգային հարաբերություններում լուծում է շատ ավելի բարդ խնդիրներ, քան հակամարտության կողմերին հետաքրքրողները: Օրինակ' Մոսկվայում «Քաղաքական մեծ համաձայնության» շրջանակներում 1994թ. ամառվանից մինչեւ նոյեմբերի վերջն ընթացող հետպատերազմյան բանակցությունները (որտեղ ԼՂ-ն հանդես էր գալիս որպես երրորդ եւ հավասար կողմ, եւ ես ներկայացնում էի Ղարաբաղը), Ադրբեջանի պահանջով, փակ էին, եւ որեւէ լրագրող չկար: Այդ բանակցությունները պաշտոնապես հայտարարվել էին իբրեւ փորձագետների խորհրդատվություններ, որոնց ընթացքում մշակվեց խնդրի կարգավորման 13 տարբերակ: Դրանց հիման վրա կազմվեց Մինսկի խմբի կոնսոլիդացված փաստաթուղթը, եւ սկսվեցին բանակցությունները: Այդ ժամանակ խնդրի կարգավորմամբ զբաղվում էր ԵԱՀԽ-ն' Եվրոպայի անվտանգության համագործակցության խորհուրդը: Զինադադարից հետո խնդրի կարգավորմամբ զբաղվում էր Ռուսաստանը, ԵԱՀԽ-ն նման մանդատ չուներ, քանի որ կազմակերպություն չէր: Բուդապեշտի գագաթնաժողովում Ռուսաստանը հայտարարեց, որ ԵԱՀԽ-ն իրավունք չունի զբաղվել հակամարտության կարգավորմամբ: Հայտարարությունից ընդամենը 2 ժամ անց 1947 թվականից գործող ԵԱՀԽ-ն դարձավ կազմակերպություն' ԵԱՀԿ: ԵԱՀԿ-ն գիտակցեց, որ կարող է զբաղվել շատ լուրջ հակամարտության կարգավորմամբ: Այսինքն' ԼՂ հակամարտությունը տրանսֆորմացիայի ենթարկեց շատ լուրջ միջազգային մի կառույցի: Այս օրինակը ցույց է տալիս, որ ԼՂ հակամարտությունը աշխարհաքաղաքական խնդիր է, եւ յուրաքանչյուր երկիր ունի իր հստակ շահը, տարբեր մոտեցում ԼՂ կարգավիճակի, վիճելի տարածքների նկատմամբ, քանի որ այդ հարցերի կարգավորման նախադեպերը տարբեր կերպ են անդրադառնում նրանց հետաքրքրությունների վրա: Նրանցից շատերը մտածում են, թե ինչպե՞ս կանդրադառնա մի կողմի հաղթանակի ճանաչումը իրենց հուզող խնդիրների վրա:
- Ի՞նչ դեր ունեն աշխարհաքաղաքական երկրները ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում: Ի՞նչն է նրանց այսօր, միջազգային հարաբերությունների զարգացման այս փուլում, ավելի ձեռնտու՝ ներկայիս ստատուս-քվոյի պահպանո՞ւմը, թե՞ շուտափույթ կարգավորումը:
- Չեմ կարծում, որ այս հարցում գոյություն ունի միասնական շահ: Իհարկե, կան երկրներ, որոնք ցանկանում են, որ ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորվի: Օրինակ' Իրանը չի ուզում, որ իր սահմանների մոտ հակամարտություն լինի, որ իր սահմաններում հայտնվեն զինված ուժեր, սակայն նույն Իրանին կարող է չբավարարել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ցանկացած տարբերակ: Թուրքիան նույնպես ցանկանում է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորվի, սակայն այդ երկիրը խնդրի կարգավորման բոլորովին այլ տարբերակ է պատկերացնում: Մի անգամ ես առիթ ունեցա Թուրքիայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներից մեկին հարցնել' եթե մենք քրդերի հարցում պաշտպանենք Թուրքիայի շահերը եւ ճանաչենք Հյուսիսային Կիպրոսը, դուք կճանաչե՞ք ԼՂ- ի ինքնորոշումը: Նա պատասխանեց' քննարկելու հարց է: Այսինքն' շահը' որպես այդպիսին, դոգմա չէ եւ ժամանակի ընթացքում ենթարկվում է փոփոխության: Ժամանակը նոր շահեր է ծնում: Եթե Ադրբեջանն այսօր նավթ չունենար, համոզված եմ, որ իրեն այլ կերպ կպահեր: Ադրբեջանն իր երկրի ամբողջ տնտեսական վիճակը կապում է ԼՂ հակամարտության հետ: Չի բացառվում, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմամբ հետաքրքրված երկրների տնտեսական շահերը պահանջեն, որ հիմնախնդիրը չկարգավորվի: Այսօր շատ կարեւոր է, որ մենք հասկանանք, որ հակամարտություն գոյություն չունի, կան հակամարտության շուրջ բանակցություններ եւ անհամաձայնություններ: Այսօր խնդիրը ԼՂ հակամարտության շուրջ անհամաձայնությունների վերացումն է: Շատերն այն կարծիքին են, որ ժամանակն աշխատում է հակամարտող կողմերից մեկի կամ մյուսի օգտին, սակայն մոռանում են, որ հակամարտություն չկա, եւ մի սերունդ հետո կարող են նույնիսկ մոռանալ այդ անհամաձայնությունների մասին: Այն, ինչ այսօր առաջնային եւ արժեքավոր է, վաղը կարող է դառնալ երկրորդական, երրորդական հարց, քանի որ ԼՂ հիմնախնդրի շրջանակները ու դրա շուրջ բանակցությունները ընդլայնվում են, եւ ԼՂ հիմնախնդիրը դառնում է շատ ավելի մեծ խնդրի ընդամենը բաղկացուցիչ: Չի բացառվում, որ խնդիրը, փոքրանալով, վերանա: Այսինքն' ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ առաջացած հետաքրքրություններն ու անհամաձայնությունների բովանդակությունը ենթարկվում են էվոլյուցիայի: Ամեն տարի այդ բովանդակությունը փոփոխվում է, եւ ես չեմ հավատում, որ մարդիկ նստեն եւ որոշեն. այսքանը՝ քեզ, այսքանը՝ ինձ, եւ խնդիրը կկարգավորվի: «Ալ ջազիրա»-ով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հստակ հայտարարեց, որ Ադրբեջանը պետք է այնքան հզորանա եւ Ղարաբաղում այնպիսի իրավիճակ ստեղծի, որ հայերն այնտեղից հեռանան: Ադրբեջանի նախագահի ելույթից ակնհայտ է, որ նա այսօր ոչինչ չի պատրաստվում փոխել: Ադրբեջանը չի ուզում ստանալ այն, ինչ կորցրել է: Նա չի ցանկանում, որ խնդիրն այսօր կարգավորվի, որովհետեւ կարող է հետ ստանալ կորցրածի միայն մի մասը:
- Ի՞նչ դեր եւ ներուժ ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այսօր:
- Մինսկի խումբը կարողացավ տարածաշրջանում պահպանել խաղաղությունը: Մինսկի խումբը տեր կանգնեց գործընթացին, քանի որ այն աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունի եւ բազմաշերտ է: Պատահական չէ, որ Մինսկի խմբում ընդգրկված Է Մեթյու Բրայզան: Մինսկի խումբն այս տարածաշրջանում զբաղված է ոչ միայն հակամարտությունների կարգավորմամբ, այլեւ ժողովրդավարացման, տնտեսության եւ այլ խնդիրներով: Մինչեւ խմբում Մեթյու Բրայզայի ընդգրկվելը ամերիկյան կողմը ներկայացնում էր էներգետիկայի ոլորտին փայլուն տիրապետող Սթիվեն Մանը:
- Կա՞ Մինսկի խմբում այս կամ այն երկիրը մեկ ուրիշով փոխարինելու անհրաժեշտություն, ի՞նչ կտա խնդրի քննարկումները ԵԱՀԿ-ից ՄԱԿ տեղափոխելը:
- ԼՂ հիմնախնդիրը ԵԱՀԿ-ից ՄԱԿ տեղափոխելը ոչինչ չի տա խնդրի կարգավորման գործընթացին: ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր երկրները ԼՂ հիմնախնդրին մոտենալու են իրենց շահերից ելնելով: Եթե նրանց շահերն անմիջական առնչություն չունեն ԼՂ հիմնախնդրի հետ, ապա նրանք իրենց ձայնը կվաճառեն մեկ այլ երկրի, որից շահ ունեն: Այնպես որ, չի բացառվում, որ Ադրբեջանը, ԼՂ հիմնախնդիրը ՄԱԿ տեղափոխելով, առաջինն ինքը տուժի դրանից: Այլ խնդիր է, որ միջազգային կազմակերպությունները փորձում են ընդգրկվել խնդրի կարգավորման գործընթացում: ԵԱՀԿ-ն փորձ արեց երկխոսություն ստեղծել Ադրբեջանի եւ Ղարաբաղի խորհրդարանականների մակարդակով: Եթե Ադրբեջանը կլոր սեղանի շուրջ նստեր Ղարաբաղի խորհրդարանի անդամների հետ, դա կնշանակեր, որ դե ֆակտո ճանաչում է Ղարաբաղի անկախությունը, սակայն Ադրբեջանը մերժեց այդ առաջարկը: Ընդհանրապես, պետք է ուշադրություն դարձնել, որ ԵԱՀԿ-ն նաեւ սիմվոլիկ նշանակություն ունի' ներկայացնում է ՌԴ-ն, Եվրոպան եւ ԱՄՆ-ն:
- Սկզբունքորեն հնարավո՞ր է հակամարտությունը կարգավորել առանց միջնորդների։ Հակամարտության մեջ ո՞ր հակասություններն են ավելի արտացոլվում' աշխարհաքաղաքակա՞ն հակասությունները, թե՞ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի միջեւ եղածները։
- Հարցն իսկապես շատ բարդ է: Երբ արցախյան պատերազմը նոր էր ավարտվել, եւ խնդրի կարգավորման մանդատը Ռուսաստանինն էր, հակամարտությունը հնարավոր էր կարգավորել առանց միջնորդների: Եթե այդ ժամանակ՝ 1994թ., Բաքվի կողմից համաձայնություն լիներ, ապա ռուսական զորքը կմտներ Ղարաբաղ եւ խնդիրը կկոնսերվացվեր: Այսինքն' ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման տարբեր փուլերում տարբեր շահեր են բախվել: Եթե այսօր Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Ղարաբաղը գան ընդհանուր համաձայնության, եւ այն հակասի Ռուսաստանի, Իրանի կամ մեկ այլ երկրի շահերին, խնդիրը չի կարգավորվելու: Անմիջապես հակամարտության կողմերին այնպիսի առաջարկներ կներկայացվեն, որ նրանք կմերժեն դրանք: ԼՂ հարցում աշխարհաքաղաքական շահերը գնալով ընդլայնվում են, իսկ 1991-ից մինչ օրս ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման փոխհամաձայնության առաջարկը չի փոխվել: Անցած 15 տարիների ընթացքում միջնորդները փորձում են խնդիրը բերել 1991թ.-ի իրավիճակին, այսինքն' այն վիճակին, որտեղից սկսվել է ամեն ինչ: 1991թ.-ին Շուշին, Լաչինը հայերի վերահսկողության տակ չէին, ադրբեջանցիները դեռ այդ տարածքներում էին, Շահումյանը Հայաստանինն էր եւ այլն: Այսօր միջնորդներն ասում են' եկեք ամեն ինչ բերենք նախնական տեսքի, ադրբեջանցիները թող վերադառնան, եւ հետո նստենք որոշենք, թե ի՞նչ պետք է անենք: Այս 15 տարիների ընթացքում մարդիկ արդեն մոռացել են, թե ինչպես է ձեւավորվել այդ կոնֆլիկտի առարկան: Մինչ օրս հակամարտության կարգավորման գործընթացում որեւէ առաջընթաց չի արձանագրվել, քանի որ Ադրբեջանը ի սկզբանէ պատրաստ չէր խնդրի կարգավորմանը: Ադրբեջանը պատրաստ չէ տալ որեւէ բան ինչ-որ բանի դիմաց, քանի որ տալու բան չունի: Ադրբեջանը խաղ է վարում իր կորցրածը հետ ստանալու համար եւ միանգամից ուզում է ամբողջը: Հայաստանը ցանկանում է իր ձեռքբերումները օրինականացնել, որպեսզի աշխարհն այն ընդունի եւ օրինական համարի: Հայաստանն այսօր իրավիճակի տերն է, եւ մի շարք երկրներ արդեն ընդունում են հայկական կողմի հաղթանակը, սակայն մենք ցանկանում ենք, որ իր պարտությունն ընդունի նաեւ Ադրբեջանը: Եթե Ադրբեջանը չի ընդունում իր պարտությունը, մենք ստիպված ենք գործ ունենալ միջնորդների հետ: Շատ հետաքրքիր է, թե ինչ կանի Ադրբեջանը, եթե միջազգային հանրությունը, ինչպես այսօր սկսել է ճանաչել 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանությունը, ճանաչի Ղարաբաղի ինքնորոշումը: Չի բացառվում, որ մի օր միջազգային հանրության շահերը պահանջեն ճանաչել Ղարաբաղի ինքնորոշումը: Միջնորդները հաճախ հայտարարում են, որ հակամարտող երկրների նախագահները պատրաստ են խնդրի կարգավորմանը, սակայն պատրաստ չեն երկու երկրների ժողովուրդները: Դա դիվանագիտական քայլ է: Իրականում երկրի ղեկավարները չեն կարող գործել իրենց հասարակություններից դուրս: Օրինակ' եթե Ղարաբաղում իշխանությունը փոխվի, միեւնույնն է, կա հստակ ընդգծված հարթություն, որից դուրս չի կարող գործել որեւէ իշխանություն: Նման հարթություն կա նաեւ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում: Այլ խնդիր է, որ հասարակական կարծիքը ժամանակի ընթացքում փոխվում է: Այսօր հասարակական գիտակցության մեջ ձեւավորված ղարաբաղյան կոնֆլիկտը որեւէ կապ չունի այն ամենի հետ, ինչի մասին այսօր խոսում են: Խնդիրը կլրջանա այն պահին, երբ խնդրի կարգավորման վերաբերյալ հասարակության եւ իշխանությունների միջեւ երկխոսություն սկսվի: Վերջին 8-9 տարիների ընթացքում հասարակությունը ԼՂ հիմնախնդրին լուրջ չի վերաբերվել, որովհետեւ շատ լավ հասկացել է, որ այն շահարկվում է ներքաղաքական խնդիրներ լուծելու համար: Ժողովուրդը հասկանում է, թե Քոչարյանը երբ եւ ինչ նպատակով է ինչ-որ հայտարարություններ անում: ԼՂ հիմնախնդիրն այսօր թե՛ Հայաստանում, եւ թե՛ Ադրբեջանում այն մեծ խնդիրը չէ, որը փորձում են ներկայացնել երկու ժողովուրդներին: Այսօր ես ԼՂ խնդիրը կարգավորելու համար լուրջ մոտեցումներ չեմ տեսնում: ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը դեգրադացիա է ապրել: Երկու երկրների ժողովուրդներն էլ չեն վստահում իրենց իշխանություններին եւ, հետեւաբար, նրանց լուրջ չեն վերաբերվում: ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ այս տարիների ընթացքում կեղծ քաղաքականություն է իրականացվել, եւ շատերն իրենց կարիերան կառուցել են ԼՂ հիմնախնդրի վրա: Պետք է ուսումնասիրել նախորդ 15 տարիների անցած ուղին, բացթողումները: Կարգավորման համար նոր մոտեցումներ են անհրաժեշտ: ԼՂ հիմնախնդիրը այլընտրանքային մոտեցումներ ու լուծումներ է պահանջում: Ես վստահ եմ, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդները բավարար իմաստուն են միմյանց հասկանալու համար:

«Нет карабахского конфликта, есть несогласие в дискуссии о нем»
- Чьи интересы, кроме интересов армянской и азербайджанской сторон, затрагивается в карабахском конфликте, насколько сильно отражены геополитические интересы других стран сегодня?
- Не открою секрета, если скажу, что урегулирование карабахского конфликта волнует ряд стран, особенно наших соседей. Например, РФ, Иран, Турция открыто заявили о своих позициях. В 1992 -95 гг. в качестве представителя Карабаха, в 2000-2005 гг. как советник президента НКР я работал с представителями всех стран, заинтересованных в урегулировании, и все они довольно четко сформулировали свои взгляды. Каждая страна имеет свой подход к проблемам спорных территорий, статуса НК и другим вопросам, которые обуславливают урегулирование конфликта. В этой ситуации для урегулирования недостаточно взаимное согласие конфликтующих сторон. Карабахский конфликт может быть урегулирован лишь в случае всеобщего, международного согласия. Если урегулирование не удовлетворит одну из заинтересованных в нем стран, то оно никогда не произойдет. Сегодня предельно ясно, что карабахский конфликт в этом регионе решает более сложные проблемы, чем те, которыми озабочены конфликтующие стороны. Послевоенные переговоры, которые проходили в Москве в рамках «Большого политического соглашения» с лета по ноябрь 1994 года и на которых НК выступал как третья и равная сторона (я представлял на них Карабах), по требованию Азербайджана были закрыты, на них не было ни одного журналиста. Эти переговоры официально были представлены как рекомендации для экспертов, в ходе которых были разработаны 13 вариантов урегулирования. Они легли в основу консолидированного документа Минской группы, и вокруг этих вариантов начались переговоры. В это время проблемой урегулирования занимался СБСЕ (Совет Безопасности и Сотрудничества Европы). После прекращения огня урегулированием занималась Россия, у СБСЕ не было подобного мандата, так как он не был организацией. На Будапештском саммите Россия заявила, что СБСЕ не имеет права заниматься урегулированием конфликта. Спустя всего два часа после этого заявления действующий с 1947 года СБСЕ стал организацией – ОБСЕ. В ОБСЕ осознали, что могут заняться урегулированием весьма серьезного конфликта. Вот так карабахский конфликт трансформировал серьезную международную структуру. Этот пример показывает, что карабахский конфликт является геополитической проблемой, и у каждой страны есть свой четкий интерес, различный подход к вопросам статуса НК, спорных территорий, так как прецеденты их решений по-разному отразятся на их интересах. Многие из этих стран задумываются над тем, как отразиться, к примеру, признание победы армянской стороны на вопросах, волнующих их самих.
- Какова роль геополитических акторов в карабахском урегулировании, что устраивает их больше на данном этапе развития международных процессов, сохранение нынешнего статус-кво, или скорейшее урегулирование?
- Не думаю, что в этом вопросе существует единый интерес. Конечно, есть страны, которые хотят, чтобы карабахский конфликт был урегулирован. Например, Иран не хочет, чтобы рядом с его границами был конфликт, появились вооруженные силы, но того же Ирана может не удовлетворить любой вариант урегулирования. Турция также желает урегулирования, но эта страна представляет совершенно другой вариант решения. Однажды у меня была возможность спросить у одного из высокопоставленных чиновников Турции: если мы будем защищать интересы Турции в курдском вопросе, признаем Северный Кипр, признаете ли вы тогда самоопределение НК? Он ответил: этот вопрос можно обсудить. Т.е., интерес как таковой не является догмой и в течение времени подвергается изменению. Время рождает новые интересы. Если бы сегодня у Азербайджана не было нефти, то я уверен, что он вел бы себя по-другому. Всю свою экономическую ситуацию Азербайджан связывает с карабахским конфликтом. Не исключено, что экономические интересы ряда стран требуют, чтобы конфликт не был урегулирован. Сегодня очень важно понять, что конфликта не существует, есть переговоры вокруг конфликта, и есть несогласия. Вопрос заключается в преодолении этих несогласий. Многие считают, что время работает в пользу одной или другой стороны, но забывают, что конфликта нет, и через одно поколение вообще могут и забыть о сегодняшних разногласиях. То, что сегодня первично и ценно, завтра может быть вторичным, третьестепенным вопросом, так как рамки карабахского конфликта и переговоров по нему расширяются, и конфликт превращается во всего лишь составляющую другого более сложного вопроса. Не исключено, что, постепенно уменьшаясь, проблема вообще может исчезнуть. Т.е. интересы и содержание несогласий вокруг карабахского конфликта подвергаются эволюции. Содержание меняется каждый год, и я не верю в то, чтобы люди сели и решили, столько-то мне, столько-то тебе, и вопрос будет разрешен. Президент Азербайджана Ильхам Алиев по телеканалу «Аль Джазира» четко заявил о том, что Азербайджан должен укрепиться настолько и создать в Карабахе такую ситуацию, чтобы армяне оттуда ушли. Из этого выступления очевидно, что президент Азербайджана не собирается сегодня менять что-либо. Азербайджан не хочет получать то, что потерял, не хочет урегулирования вопроса, так как может вернуть только часть потерянного.
- Какова роль и сегодняшний потенциал Минской группы ОБСЕ?
- Минской группе удалось сохранить в регионе мир. Минская группа возглавила процесс, так как он имеет геополитическое значение и многослоен. Не случайно подключение к Минской группе Метью Брайзы. В этом регионе Минская группа занимается не только урегулированием конфликтов, но и вопросами демократизации, экономики и т.д. До Метью Брайзы американскую сторону представлял Стивен Манн, который великолепно разбирается в энергетической сфере.
- Есть ли необходимость в замене той или иной страны в Минской группе, и что даст с точки зрения урегулирования перенос обсуждения карабахского конфликта в ООН?
- Перенесение вопроса из ОБСЕ в ООН ничего не даст процессу урегулирования. Все члены ООН будут подходить к карабахскому конфликту исходя из своих собственных интересов. Если эти интересы не будут иметь ничего общего с карабахским конфликтом, то продадут свой голос стране, от которой могут получить пользу. Так что не исключено, что, перенеся вопрос в ООН, Азербайджан сам же первым пострадает от этого. Другой вопрос, что в процесс урегулирования пытаются включиться международные организации. ОБСЕ попыталась создать диалог на уровне парламентариев Азербайджана и Карабаха. Если бы Азербайджан сел за круглый стол вместе с членами парламента Карабаха, то это означало бы, что признает де-факто независимость Карабаха, и Азербайджан не принял предложение. Вообще, нужно обращать внимание на то, что ОБСЕ имеет еще и символическое значение, представляет РФ, Европу и США.
- Возможно ли в принципе урегулирование конфликта без посредников, какие противоречия сильнее отражаются в конфликте, геополитические противоречия, или противоречия между интересами армянской и азербайджанской сторон?
- Вопрос действительно очень сложный. Когда карабахская война была только завершена и мандат урегулирования был у России, конфликт можно было бы урегулировать без посредников. Если бы в это время, в 1994 году, было согласие Баку, то российские войска вошли бы в Карабах, и вопрос был бы законсервирован. Т.е. в разных этапах урегулирования карабахского конфликта сталкивались разные интересы. Если сегодня Армения, Азербайджан и Карабах придут к общему согласию, и оно будет противоречить интересам России, Ирана или другой страны, то вопрос все равно не будет урегулирован. Сторонам конфликта сразу предъявят такие предложения, которые будут ими отвергнуты. Геополитические интересы вокруг карабахского конфликта со временем расширяются, а предложения по взаимным компромиссам не изменялись с 1991 года. В течение прошедших 15 лет посредники пытаются подвести ситуацию к состоянию 1991 года, т.е. к тому состоянию, от чего собственно и началось все это. В 1991 году Шуши и Лачин не были подконтрольны армянам, азербайджанцы были еще на этих территориях и т.д. Сегодня посредники говорят: давайте все приведем к начальному виду, пусть азербайджанцы возвращаются, а потом сядем и решим, что будем делать. За прошедшие 15 лет люди уже забыли, как формировался предмет конфликта. До сих пор в процессе урегулирования не зафиксирован какой-либо прогресс, так как Азербайджан изначально не был готов к урегулированию, Азербайджан не готов отдавать что-то взамен на что-то другое, так как ему нечего и давать. Азербайджан ведет игру для получения потерянного и хочет сразу все. Армения хочет узаконить свои достижения, чтобы мир принял их. Армения сегодня владеет ситуацией, и ряд стран уже признают победу армянской стороны, но мы хотим, чтобы свое поражение признал Азербайджан. Если Азербайджан этого не делает, мы вынуждены иметь дело с посредниками. Очень интересно будет наблюдать за тем, что сделает Азербайджан, если международное сообщество признает самоопределение Карабаха так же, как оно сегодня начало признавать Геноцид армян 1915 года. Не исключено, что однажды интересы международного сообщества потребуют признать самоопределение Карабаха. Посредники часто заявляют, что президенты противоборствующих стран готовы к урегулированию конфликта, но не готовы их народы. Это - дипломатический ход. На самом деле руководители стран не могут действовать вне своих обществ. Например, если в Карабахе и смениться власть, то все равно, есть четко очерченная плоскость, вне рамках которого не может действовать какая-либо власть. Такие плоскости есть и в Армении, и в Азербайджане. Другой вопрос, что общественное мнение со временем изменяется.
Сформировавшийся в общественном сознании карабахский конфликт не имеет никакой связи со всем тем, о чем говорят сегодня. Ситуация станет серьезной тогда, когда между властями и общественностью начнется диалог вокруг урегулирования вопроса. За последние 8-9 лет общество не относилось серьезно к карабахскому конфликту, так как хорошо понимало, что он используется для решения внутриполитических задач. Народ понимает, когда и с какой целью делает Р. Кочарян какие-то заявления. Проблема Карабаха сегодня как в Армении, так и в Азербайджане не является тем большим вопросом, каким пытаются его представить двум народам. Сегодня я не вижу серьезных подходов для урегулирования. Этот процесс потерпел деградацию. Народы обеих стран не доверяют своим властям, следовательно, к ним серьезно не относятся. За эти годы проводилась ложная политика вокруг карабахского конфликта, и многие построили свою карьеру на нем. Надо исследовать пройденный за последние 15 лет путь, допущенные ошибки. Для урегулирования нужны новые подходы и решения. Я уверен, что народы Армении и Азербайджана наделены достаточной мудростью для понимания друг друга.