Սողանքները քանդում են Դիլիջանը
Դիլիջան քաղաքի անտառները երկրաբանները որակել են «հարբած անտառ»: Քաղաքը շրջապատող անտառի ծառերը թեքվել են ցած ու ստեղծել խմած մարդու տպավորություն: «Դա ամենահայտնի նշանն է սողանքների ակտիվ գործունեության»,- ասում է երկրաբանահանքաբանական գիտությունների թեկնածու Ռուբեն Յադոյանը:
Որքան Դիլիջանը գեղեցիկ է իր բնությամբ, այնքան վտանգավոր է երկրաբանական տեսակետից: Դիլիջանը բարդ ռելիեֆ ունի: Մայթերն ու փողոցները կառուցված են թեք լանջերին: Դիլիջանի կենտրոն տանող փողոցը բաժանվում է երկու մասի. մեկը թեքվում է դեպի ձախ, որի աջ հատվածը ընկած է անտառի ստորոտում, մյուսը Մյասնիկյան տանող փողոցն է: Երկու ճանապարհն էլ քարուքանդ են եղել ոչ թե ավտոմեքենաների կամ ժամանակին չնորոգելու պատճառով, այլ՝ սողանքների արդյունքում:
Քաղաքը սողանքավտանգ գոտի է համարվում դեռեւսս 1970-ականներից: Սողանքների առաջացման հիմնական պատճառը մասնագետները համարում են ստորերկրյա ջրերը, որոնք այսօր էլ կուտակվում են Դիլիջանի «հատակում» ու թուլացնում այն: Եթե այս իրավիճակը շարունակվի ու ոչինչ չձեռնարկվի, ապա, ինչպես խորհուրդ է տալիս ժամանակին Դիլիջանի սողանքներն ուսումնասիրած աշխատանքային խմբի ղեկավար Ռուբեն Յադոյանը, «դիլիջանցիները լավ է թողնեն հեռանան»:
«Կարող է հենց հիմա էլ իմանաք, որ քարուքանդ է եղել ողջ Ռոտոնդա թաղամասը. սողանքն իջել, այն քանդել ու տարել է»,- ասում է երկրաբանը:
Ռոտոնդան այն թաղամասն է, որը դեռեւս 1970-ականներին հայտարարվեց բնակության համար վտանգավոր: Ռուբեն Յադոյանը հիշում է, թե հենց այս եւ նրան հարակից Թալա կոչվող թաղամասերում շարքից դուրս էր եկել 150-200 տուն: Դրանց տերերը խորհրդային իշխանությունների օրոք տեղափոխվեցին քաղաքի այլ հատվածներ: «Այն, ինչ կատարվել է 1977թ.-ին Ռոտոնդա թաղամասում, այսօր սկսվել է Մյասնիկյան փողոցում»,- նկատում է Երկրաբանական ինստիտուտի գեոէկոլոգիայի լաբորատորիայի վարիչ Ռուբեն Յադոյանը:
Ալբերտ Հովհաննիսյանի տունը գտնվում է Մյասնիկյան փողոցում: Նա զայրացած ցույց է տալիս տան հենապատը, որը թեքվել է անտառից հոսող ջրերի ճնշումից: Պատերին ճեղքեր են առաջացել, իսկ սողանքի հետեւանքով տան տակով հոսող ջրերը խոնավացրել են պատերը:
«Արեւը նույնիսկ չի փրկում: Անկողինն ահավոր խոնավ է»,- ասում է նա ու հետո ցույց տալիս ավտոտնակի դռները, որոնք ուռել են խոնավությունից ու դժվարացրել դրանք բացել-փակելը: «Փողոցի բոլոր տներն էլ այս վիճակում են»,-ասում է Ալբերտն ու ավելացնում, որ հարեւանի նոր տունն արդեն մեջտեղից ճաքել է:
74-ամյա Կարլեն Գրիգորյանի նորակառույց տունը նույնպես հասցրել է ճաքեր տալ: «Պատճառը անտառից հոսող ջուրն է: Հողը տակից հոսում է»,- ասում է նա ու «Ի՞նչ կլինի» հարցին պատասխանում. «Ի՞նչ պիտի լինի: Հնարավորություն չունենք նոր տուն սարքելու»:
Մյասնիկյան փողոցի մեկ այլ բնակչի' Մելս Հարությունյանի երկհարկանի տան խոհանոցի պատը ճաքել է ու իրարից հեռացել:
Դիլիջանում սողանքների հետեւանքներից բողոքում են ոչ միայն քաղաքի կենտրոնական հատվածի, այլ նաեւ ծայրամասային փողոցների բնակիչները:
Քաղաքապետարանի բնապահպանության, գյուղատնտեսության ու կոմունալ բաժնի մասնագետ Հասմիկ Տոնոյանը մատնացույց է անում Ռոտոնդա թաղամասի փլված հենապատերը, խորդուբորդ դարձած կենտրոնական փողոցը, որի որոշ հատվածներ 30 աստիճանով բարձրացած կամ իջած վիճակում են ու շեշտում տեղական իշխանությունների անզորությունը Դիլիջանը սողանքներից փրկելու գործում:
Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը, վտանգավոր համարելով ստեղծված իրավիճակը, ներկայացնում է մի քանի վտանգավոր տեղեր. «Ահավոր վտանգավոր տեղեր ունենք, որտեղ հենապատերը լրիվ փլված են: Հետեւանքը շատ ծանր է ազդելու քաղաքի վրա: Փողոցը եթե քանդվեց, քաղաքի մի մասի կապը մյուսի հետ կտրվում է»: Երկրաբանական ինստիտուտին 5 միլիոն դոլար է հարկավոր Դիլիջանի սողանքների ներկայիս պատկերը ճշտելու եւ կանխարգելիչ միջոցառումներ ձեռնարկելու համար: Առանց այդ ուսումնասիրությունների Ռուբեն Յադոյանը չի կարող որեւէ կոնկրետ առաջարկ անել:
Դեռեւս խորհրդային տարիներին Դիլիջանի սողանքներն ուսումնասիրելու համար Յադոյանի ղեկավարած 120 հոգանոց խումբը քաղաքի տարածքով 350 չափման սարք էր տեղադրել: Դրանց միջոցով մասնագետները սահմանել էին հողի տեղաշարժման պատկերը, կանխարգելիչ միջոցառումների ցանկը:
Վերջին չափումը կատարվել է 20 տարի առաջ: Ռուբեն Յադոյանը անհրաժեշտ է համարում կրկին չափումներ կատարել, որից հետո քարտեզ կկազմվի ու հնարավոր կլինի ասել, թե քաղաքի որ հատվածն է ակտիվացած եւ որտեղ ինչ պետք է արվի: «Տեսել եմ տեղեր, որտեղ շարժումը մետրերի է հասնում, տները քանդվում են արդեն»,- ասում է Ռ. Յադոյանը:
Ժամանակին խորհրդային իշխանությունները կառավարական հատուկ որոշումով հաստատեցին Դիլիջանի սողանքների վտանգավորությունն ու սահմանեցին դրանց ուսումնասիրման անհրաժեշտությունը: Կառավարությունը 11 միլիոն ռուբլի տրամադրեց, որով ոչ միայն ուսումնասիրվեց վիճակը, այլեւ մի շարք կանխարգելիչ միջոցառումներ անցկացվեցին: Ռուբեն Յադոյանի ղեկավարած խումբը եզրակացրեց, որ ստորերկրյա ջրերի մակարդակը մեկ երրորդով բարձրանալու դեպքում կայունության գործակիցը մեկով կնվազի, եւ սողանքը կակտիվանա: Որպեսզի դա տեղի չունենա, հարկավոր է հետեւել ջրերի մակարդակին ու իջեցնել այն թունելների, հորատանցքերի ու այլ միջոցներով: Յադոյանի եզրակացության հիման վրա կառուցվեցին չորս մեծ եւ երկու փոքր թունելներ: Առաջինը կառուցվեց Թալա թաղամասում:
2,2 կմ երկարությամբ թունելախորշից հետո քաղաքի կենտրոնում կառուցվեց երկրորդ թունելը, որը, ըստ Ռ. Յադոյանի, 40 սմ ցածր էր Թալայի թունելից եւ այնպես էր տեղադրվել, որ ծածկի սողանքի ողջ տեղամասը: Երրորդ թունելը Կաղնի խաչ կոչվող թաղամասում կառուցվեց: Սրա շնորհիվ, ինչպես հաստատում է երկրաբանը, տասնյակ հազարավոր խորանարդ մետր կուտակված ջուր դուրս թափվեց: Ռուբեն Յադոյանը համոզված է, որ թունելի շնորհիվ 1988-ի երկրաշարժի ժամանակ թաղամասի տները կանգուն մնացին:
«Եթե թունելը չլիներ, ջրերը դուրս չթափվեին, ապա Կաղնի խաչը կլիներ Աղստեւ գետի ափին: Այն անպայման կպոկվեր, որովհետեւ այդ տարածքը նստած էր ջրով լցված բարձրության վրա ու ցնցման ժամանակ այդ մասը կիջներ ցած»:
Թունելներով, փաստորեն, պետք է իջեցվեր ստորերկրյա ջրերի մակարդակը: Ռուբեն Յադոյանն անգամ հաշվարկել է ջրի քանակը. վայրկյանում 300 լիտր ջուր կարելի է ստանալ ստորերկրյա ջրերից: Խորհրդային կարգերի տապալման պատճառով թունելներն այդպես էլ ավարտին չհասցվեցին: Ռուբեն Յադոյանը նախագծել էր թունելները' դրանք շրջապատելով զուգահեռ փորված հինգ հորատանցքերով, որոնք ջրազերծ կանեին թունելից դուրս եկող ջրերը: Այս առաջարկը այդպես էլ մնաց թղթի վրա: Թղթի վրա մնացին նաեւ թունելների բետոնապատումը եւ մշտական շահագործումը:
«Թունելները փորելուց հետո դրանք պետք է ջրահավաք դառնային: Բայց մնացին որպես թունելներ ու հիմա այնտեղ կարելի է ընդամենը սունկ աճեցնել»,- ասում է Ռուբեն Յադոյանը: Թունելների կիսատ կառուցումից բացի Յադոյանը Դիլիջանի սողանքների դեմ պայքարը հասցրեց մինչեւ քաղաքը շրջապատող ձորակը բետոնատաշտակներով ամրացնելը: Այդ կերպ նվազում է ջրերի թափանցումը, հողի էռոզիան: Դիլիջանի վերին մասում՝ Թալայում, ջրազերծման հոր կառուցեցին, որով նախատեսվում էր կուտակել տեղումներից առաջացած ջրերը:
«Այդ բետոնները քանդել-տարել են: Թունելախորշերի բերանները ինչ-ինչ կառուցումներով են պատել, փակել, եւ ջրերը ազատ դուրս չեն գալիս դրանցից»,-բողոքում է Ռուբեն Յադոյանն ու մտահոգված ասում, թե մյուս կողմից էլ քաղաքի կենտրոնում շինարարություն են անում, ինչը կարող է մոտ ապագայում քանդվել անգամ փոքր ցնցման ժամանակ:
Դիլիջանի քաղաքապետարանը սահմանափակվում է սողանքների հետեւանքների վերացմամբ, ինչի ազդեցությունը Յադոյանը կարող է որակել չափումներ անելուց հետո միայն: Այս տարի կառավարությունը 80 միլիոն դրամ է հատկացրել Հովվաջուր գետի ափերը հենապատելու համար: Չկան գումարներ նույնիսկ թունելները շահագործելու ու պահպանելու համար: Քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը եթե նույնիսկ հայթայթի պահանջվող 5 միլիոն դոլարը սողանքներն ուսումնասիրելու համար, միեւնույն է ի վիճակի չէ 500 միլիոն ծախսել դրանք վերացնելու համար: Ռուբեն Յադոյանը համոզված է, որ եթե հիմա ոչինչ չարվի, ապա հետագայում ավելի շատ գումար կպահանջվի: Ըստ նրա' Դիլիջանի տարբեր հատվածներում ճահիճներ ու լճեր են առաջացել: Անտառը շարունակում է իջնել, փողոցներն ու տները' քանդվել:
«Եթե քաղաքի կենտրոնում սողանքն այնքան է իջել, որ այլեւս շարժվելու տեղ չունի, ապա Թալայում այն զարգանում է, իսկ Կաղնի խաչ թաղամասը հետագա վտանգավոր տարածքն է»,- ասում է Ռուբեն Յադոյանը: Նա այդ մասին բազմիցս տեղեկացրել է կառավարությանը ու մնացել անպատասխան:

Оползни разрушают Дилижан
Дилижанские леса геологи называют “пьяными лесами”. Опоясывающие город лесные деревья склонились вниз и оставляют впечатление пьяного человека. “Это признак наличия активных оползней”, - говорит кандидат геолого-минералогических наук Рубен Ядоян.
Насколько красива природа Дилижана, настолько Дилижан опасен с геологической точки зрения. Город имеет сложный рельеф. Тротуары и улицы построены на кривых склонах. Улица, ведущая к центру Дилижана, делится на две части: одна сворачивает налево и ее правая часть лежит у основания леса, другая часть ведет к улице Мясникяна. Обе дороги разрушены не из-за автомашин и отсутствия своевременных ремонтных работ, а в результате оползней. Начиная с 1970-х, город считается зоной оползневоопасной. По мнению специалистов, основная причина оползней - это подземные воды, которые и сегодня скапливаются “на дне” Дилижана и расшатывают его основание. Если и впредь ничего в этом направлении не будет предпринято, то, по совету Рубена Ядояна, некогда руководившего рабочей группой по изучению Дилижанских оползней, - “дилижанцам лучше уехать”.
“Ныне всем известно, что весь квартал под названием Ротонда разрушен: оползни разрушили и смыли его”, - говорит геолог.
Ротонда – тот квартал, который еще в 1970-ые был объявлен опасным для проживания. Рубен Ядоян вспоминает, что именно в Ротонде и близлежащем к нему квартале под названием Тала вышли из строя 150-200 домов, владельцы которых, еще при Советской власти, переселились в другие части города. “То, что произошло в Ротонде в 1977г., сегодня продолжается на улице Мясникяна”, - замечает заведующий лабораторией по геоэкологии Института Геологии Рубен Ядоян.
Дом Альберта Оганнисяна находится на улице Мясникяна. Он сердито показывает на несущую стену дома, которая искривилась от давления ползущих из леса вод. На стенах образовались трещины, а из-за оползней текущая под домом вода пропитала его стены сыростью.
“Даже солнце не помогает. Постель жутко сырая”, - говорит он и показывает на двери гаража, которые распухли от сырости и закрываются с трудом. “Все дома на улице в этом состоянии”, - говорит Альберт и добавляет, что недавно выстроенный соседский дом уже дал посередине трещину.
Новостройка 74-летнего Карлена Григоряна тоже успела дать трещину. “Причина этого – вода, текущая с леса. Землю под домом смывает”, - говорит он и на вопрос: “Что же будет?” – отвечает, - “Будет то, что у нас нет возможности построить новый дом”.
В двухэтажном доме другого жителя улицы Мясникяна – Мельса Арутюняна, треснула кухонная стена, части которой отделились друг от друга.
На последствия от оползней жалуются не только жители центральной части города Дилижана, но и ее окраинных улиц.
Специалист отдела по охране природы, сельскому хозяйству и коммунальным вопросам мэрии города Асмик Тоноян указывает на разрушенные несущие стены в квартале Ротонда, искривленную центральную улицу, некоторые части которой поднялись или спустились на 30 градусов и обращает внимание на беспомощность местных властей в спасении Дилижана от оползней.
Мэр города Дилижана Армен Сантросян, считая создавшуюся ситуацию опасной, представляет ее так: “У нас есть жутко опасные места, где полностью разрушены несущие стены. Последствия для города будут довольно тяжкими. Если улица рухнет, то связь одной части города с другой будет прервана”.
Институту геологии необходимо 5 млн. долларов для выяснения настоящей картины Дилижанских оползней и профилактических мер в этом направлении. Без этих исследований Рубен Ядоян не может сделать какой-либо конкретной заявки.
Еще в Советские годы, для изучения Дилижанских оползней группа из 120 человек, руководимая Ядояном, установила по всему городу 350 измерительных приборов. С их помощью специалисты определили картину сдвига земли, составили список профилактических работ.
Последние измерения проводились 20 лет назад. Рубен Ядоян считает необходимым повторить измерения, после чего можно будет составить карту и определить наиболее активные с точки зрения оползней участки, и где нужно предпринять необходимые меры. “Я видел территории, где активность оползней измеряется метрами: уже рушатся дома”, - говорит Р. Ядоян.
В свое время, Советские власти, по специальному решению правительства, подтвердили опасность Дилижанских оползней и необходимость их исследований. Правительство выделило 11 млн. рублей, которые помогли не только изучить ситуацию, но и осуществить ряд профилактических работ. Группа, руководимая Рубеном Ядояном, пришла к заключению, что в случае поднятия уровня подземных вод на одну треть, коэффициент устойчивости понизится на единицу, и оползни активизируются. Чтобы этого не случилось, необходимо следить за уровнем воды и понижать его с помощью буровых скважин, тоннелей и др. средств. После заключений Ядояна, были построены четыре большие и две малые тоннели. Первая тоннель была построена в квартале Тала.
После прокладки тоннельной ямы в 2,2 км, в центре города была вырыта вторая тоннель, которая, по Ядояну, ниже тоннеля в Тала на 40 см и выложена так, что покрывала весь оползневый участок. Третью тоннель вырыли в квартале под названием Кагни хач. Благодаря ей, как утверждает геолог, вылилась наружу измеряемая в десятки тысяч кубометров скопившаяся вода.
Рубен Ядоян уверен, что во время землетрясения 1988 года, благодаря тоннели, дома квартала уцелели.
“Если бы не тоннель, не этот выход для скопившейся воды, - Кагни хач оказался бы на берегу реки Агстев. Квартал бы обязательно смело, потому что эта территория сидит на заполненной водой высоте, и при колебаниях земли она бы осела”.
Фактически, тоннели должны были помочь понижению уровня подземных вод. Р. Ядоян даже вычислил количество подземных вод: за секунду можно получить 300 литров воды. Развал Советской империи не позволил довести до конца прокладку тоннелей. Рубен Ядоян представил проект тоннелей, опоясанных пятью параллельно вырытыми буровыми скважинами, которые должны были обезвредить выходящую из тоннелей воду. Проект так и остался на бумаге. На бумаге остался и замысел покрытия стен тоннелей бетоном, и их постоянная эксплуатация.
“Тоннели должны были стать местом скопления в них воды, но они так и остались просто тоннелями и, ныне, в них можно, разве что, выращивать грибы ”, - говорит Рубен Ядоян. Кроме наполовину выложенных тоннелей, борьбу с оползнями Ядоян смог довести до укрепления опоясывающего город овражка бетонными ваннами. Этот способ сводил до минимума проникновение воды и эрозию земли. В верхней части Дилижана – в квартале Тала, был построен котлован для обезвоживания, где должна была скапливаться вода от осадков.
“Эти бетоны сломали и унесли. Выходы тоннельных ям перекрыли какими - то постройками, мешающими свободному выходу воды”, - жалуется Рубен Ядоян и озабоченно отмечает, что в центре города идет стройка, которая, в недалеком будущем, может быть разрушена от малейших колебаний”.
Мэрия города Дилижана ограничивается устранением лишь последствий от оползней, влияние которых Ядоян может вычислить только после измерительных работ. В этом году Правительство выделило 80 миллионов драм для выгородки берегов реки Овваджур. Финансовых средств для эксплуатации и охраны тоннелей нет. Если и добудет мэр города Армен Сантросян требуемые для измерения оползней 5 миллионов долларов, то он, все равно, не будет в состоянии потратить 500 миллионов для их ликвидации. Рубен Ядоян уверен, что если сейчас ничего не предпринять, то в будущем потребуется еще большая сумма. Он говорит, что в различных участках Дилижана образовались озера и болота. Лес продолжает сползать, а улицы и дома – разрушаться.
“Если в центре города оползни спустились настолько, что им нет больше места двигаться дальше, то в квартале Тала они прогрессируют, а Кагни хач – будущая опасная территория”, - говорит Рубен Ядоян. Об этом он информировал Правительство не раз, но не получал ответа.