Զարեհ Սինանյանն ամփոփեց լիբանանյան այցը
Օգոստոսի 9-ից 11-ը Հայաստանի կառավարության պատվիրակությունը Լիբանանում է եղել, և երեք ինքնաթիռ մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել: Երեք ինքնաթիռներից երկուսի աջակցությունը նախատեսված է եղել Լիբանանի, մյուսը` լիբանանահայ համայնքի համար: Աջակցությունը եղել է թե դեղորայքի, թե ուտելիքի տեսքով:
Այս մասին օգոստոսի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Պատվիրակության անդամները, որի կազմում եղել են նաև խորհրդարանականներ, տեղում ծանոթացել են իրավիճակին, փորձել են հասկանալ պայթյունից հետո հասցված վնասները, բացի այդ` հանդիպումներ նախաձեռնել հոգևոր առաջնորդների, տարբեր հայկական կուսակցությունների, մամուլի ներկայացուցիչների հետ: Եթե հոգևոր առաջնորդների հետ հանդիպումների ժամանակ հայաստանյան պատվիրակությանը փոխանցվել է, որ համայնքն ամուր է, և այս իրավիճակը ժամանակավոր է, ապա այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ մարդկանց խուճապային տրամադրությունները բացահայտելու պատգամ է հնչել, քանի որ շատերը Հայաստան վերադառնալու ցանկություն են հայտնել:
Վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցիչը հայտնեց` Կառավարությունն օրենսդրական փաթեթ է պատրաստում, որի համաձայն՝ ըստ արժանվույն պետք է ընդունվեն այն լիբանանահայերը, որոնք ցանկանում են լքել Լիբանանը և հաստատվել հայրենիքում, դառնալ հասարակության լիիրավ անդամներ:
Մարդասիրական օգնություն տրամադրած երեք ինքնաթիռներով Հայաստան է վերադարձել 101 քաղաքացի, որոնք եկել են Հայաստան մշտական բնակվելու համար:
«Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարել է, որ հայրենադարձությունն իր ռազմավարական ուղղություններից մեկն է, և միայն մեծ թվով հայերի հայրենադարձության շնորհիվ ենք մենք պատկերացնում մեր երկարաժամկետ ապագան այս աշխարհամասում: Այն պատրաստությունները, որ տեսնում ենք, չի կարելի ասել միայն լիբանանահայության համար է, մենք ընդհանրապես պատրաստություն ենք տեսնում բոլոր հայրենադարձների համար»,- ասաց Զարեհ Սինանյանը:
Լիբանան-Հայաստան թռիչքները շարունակական են լինելու: Կառավարությունը թույլատրել է, որ շաբաթական երկու թռիչք լինի, և հետևաբար Հայաստան վերադառնալ ցանկացողները, կարող են վերադառնալ` նույնիսկ այն պարագայում, եթե վերջիններս չկարողանան ուղետոմս ձեռք բերել:

Заре Синанян подвел итоги визита в Ливан
С 9-го по 11-е августа в Ливане находилась правительственная делегация Армении. Также в Ливан прибыли три армянских самолета с гуманитарной помощью. Груз двух из них был предназначен для всего народа Ливана, груз третьего – для армянской общины страны. Помощь включала лекарства и продукты питания.
Об этом сообщил на брифинге 14 августа уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян. Члены делегации, в составе которой были также депутаты парламента, на месте ознакомились с ситуацией, получили сведения об ущербе от взрыва, провели встречи с духовными лидерами, руководителями армянских партий, представителями прессы.
Если духовные лидеры заверили, что армянская община остается сильной и что сложившаяся ситуация носит временный характер, представители различных организаций сообщили о том, что многие армяне хотят приехать в Армению.
Представитель администрации премьер-министра отметил, что правительство готовит законодательный пакет, предусматривающий организацию встречи на должном уровне тех ливанских армян, которые захотят покинуть страну и обосноваться на родине.
На доставивших в Ливан гуманитарный груз трех самолетах в Армению вернулся 101 человек. Это те наши соотечественники, которые решили окончательно обосноваться в Армении.
“Республика Армения объявила репатриацию одним из своих стратегических направлений. Наше долгосрочное будущее на этой земле мы связываем только с репатриацией большого числа армян. Готовность переехать на родину мы видим не только у ливанского армянства, но и у армян в других странах”,- сказал Заре Синанян.
Полеты из Армении в Ливан будут носить регулярный характер. Правительство разрешило выполнять по два авиарейса в неделю, следовательно все желающие, независимо от наличия у них билета, смогут приехать в Армению.