Արայիկ Հարությունյանը Արցախի արտաքին քաղաքականության միասնական վարման հրամանագիր է ստորագրել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրամանագիր է ստորագրել՝ միասնական արտաքին քաղաքականության վարման գործում հանրապետության պետական կառավարման մարմինների գործունեությունը համակարգելու մասին։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն։
Փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ՝
Արցախի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում արտաքին գործերի նախարարությունն արտաքին գործերի բնագավառում հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը մշակող և իրականացնող մարմինն է։
Արտաքին գործերի բնագավառում պետական կառավարման համակարգի այլ մարմիններն իրենց միջազգային բնույթի գործունեությունն իրականացնում են Արցախի Հանրապետության Նախագահի ծրագրի հիման վրա՝ արտաքին գործերի նախարարության հետ համաձայնեցված:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը համակարգում է պետական կառավարման այլ մարմինների միջազգային բնույթի պաշտոնական գործունեությունը և միջազգային կապերը:
Արտաքին քաղաքականության հարցերի հետ կապված պաշտոնական հայտարարություններով հանդես են գալիս Արցախի Հանրապետության Նախագահը, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը, իսկ այլ պաշտոնատար անձինք` Արցախի Հանրապետության Նախագահի հանձնարարությամբ:
Արտաքին քաղաքական բնույթի պաշտոնական տեղեկատվությունը հրապարակվում է Արցախի Հանրապետության Նախագահի մամուլի քարտուղարի կամ տեղեկատվական ծառայության, արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարի կամ տեղեկատվական ծառայության, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարարության կողմից լիազորված ներկայացուցիչների միջոցով։
Պաշտոնատար անձինք և պետական կառավարման համակարգի մարմինների ներկայացուցիչներն իրենց լիազորությունների շրջանակներում կարող են հանդես գալ արտաքին քաղաքականության առանձին հարցերի վերաբերյալ հայտարարություններով և մեկնաբանություններով միայն Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հետ համաձայնեցված դիրքորոշումներին համապատասխան:
Արցախի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինների կողմից օտարերկրյա պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների պաշտոնատար անձանց և մարմինների հետ հարաբերություններն իրականացվում են ԱԳՆ հետ համաձայնեցված։ Արցախի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինները միջազգային համագործակցության ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ սահմանված ժամկետներում արտաքին գործերի նախարարությանը ներկայացնում են հաշվետվություն:

Президент Республики Арцах подписал Указ о координации деятельности органов государственного управления республики в проведении единой внешней политики
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал Указ о координации деятельности органов государственного управления республики в проведении единой внешней политики.
В документе, в частности, отмечается:
В системе государственного управления Республики Арцах Министерство иностранных дел является органом, который разрабатывает и реализует политику Правительства Республики в сфере внешних отношений.
Другие органы системы государственного управления осуществляют свою международную деятельность в области внешней политики на основе программы Президента Республики Арцах по согласованию с Министерством иностранных дел.
Министерство иностранных дел координирует официальную международную деятельность и международные связи других органов государственного управления.
С официальными заявлениями по вопросам внешней политики выступают Президент Республики Арцах, министр иностранных дел Республики Арцах, а другие должностные лица - по поручению Президента Республики Арцах.
Официальная информация внешнеполитического характера публикуется пресс-секретарем или информационной службой Президента Республики Арцах, пресс-секретарем либо информационной службой Министерства иностранных дел, а также уполномоченными Министерством иностранных дел представителями.
Официальные лица и представители органов государственного управления в рамках своих полномочий могут выступать с заявлениями и комментариями по отдельным вопросам внешней политики только в соответствии с позициями, согласованными с Министерством иностранных дел Республики Арцах.
Отношения органов государственного управления Республики Арцах с официальными лицами и органами иностранных государств, международных организаций осуществляются по согласованию с МИД. Органы государственного управления Республики Арцах в установленные сроки представляют в Министерство иностранных дел отчет о процессе и результатах международного сотрудничества.