Արկադի Ղուկասյան. «Քաշաթաղում տեսնում եմ լուրջ խնդիրներ»
Վերջին ամիսներին հայաստանյան եւ սփյուռքյան մամուլում եղել են բազմաթիվ հրապարակումներ այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղում եւ հարակից տարածքներում վերաբնակեցման քաղաքականություն չի տարվում եւ ընդհանրապես՝ պետական մակարդակով նման քաղաքականություն ուղղակի գոյություն չունի: Ավելին, ըստ արժանահավատ տեղեկությունների, Հայաստանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը միմյանց կապող Քաշաթաղի (նախկինում՝ Լաչինի, Ղուբաթլուի եւ Զանգելանի շրջաններ) հատվածում տեղի է ունենում հակառակ գործընթացը՝ վերաբնակիչները հեռանում են այնտեղից, քանի որ նրանց նկատմամբ տարվում է, մեղմ ասած' «անտարբերության քաղաքականություն»:
Մի քանի օր առաջ Հայաստանի նախկին վարչապետներից (1993-1996 թթ.) Հրանտ Բագրատյանը հայտարարեց, որ միայն իր ղեկավարության օրոք Քաշաթաղում վերաբնակեցվել է 10 հազար մարդ, որոնց թվում հայ փախստականներ եւ տեղահանվածներ, ովքեր իրենց տունը, կահ-կարասին եւ անցյալը կորցրել էին Խորհրդային Ադրբեջանում: Հետագայում, միայն Քաշաթաղի շրջանում վերաբնակիչների թիվը հասել է 12 հազարի: Մինչդեռ այսօր, ամենալավատեսական հաշվարկներով, այնտեղ ապրում է մոտ 7 հազար մարդ, իսկ արտագաղթն այդ շրջանից շարունակվում է: Մոտ երկու տարի առաջ Լեռնային Ղարաբաղի կողմից վերահսկվող տարածքներում ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելությունը մոնիտորինգ անցկացրեց՝ պարզելու, արդյո՞ք Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի իշխանությունները վերբնակեցման քաղաքականություն են վարում, թե՝ ոչ: ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության զեկույցում հստակ գրվեց, որ վերաբնակեցման քաղաքականություն պաշտոնական, պետական մակարդակով չի տարվում, իսկ վերահսկելի յոթ շրջաններում բնակվում է մոտ 13 հազար մարդ, որից մոտ 7 հազարը՝ Քաշաթաղում:
Դեկտեմբերի 11-ին, Ստեփանակերտում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում երբ Արկադի Ղուկասյանին հիշեցրեցի, որ նախկինում Քաշաթաղում կրկնակի ավելի մարդ էր ապրում, քան այսօր, նա այդ թվերի հետ չհամաձայնեց: Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը համաձայն էր, սակայն, մեկ այլ հարցում: «Իրոք այնտեղ (Քաշաթաղում) տեսնում եմ լուրջ խնդիրներ, եւ ոչ միայն այնտեղ: Բոլոր մեր շրջաններում ունենք այդ կարգի խնդիրներ, ուղղակի այդ շրջանում (Քաշաթաղում) պրոբլեմն ընդգծված է: Մենք պետք է կատարենք անհրաժեշտ քայլեր: Ձեր նշված թվերը չեն համապատասխանում իրականությանը», ասաց Ղուկասյանը:
Նա հավելեց, որ նախագահին կից անվտանգության խորհրդում քննարկվել են այդ շրջանի հետ կապված հարցերը: «Մեզ համար պարզ է, թե ինչ պետք է արվի, որ իրավիճակը փոխվի: Պրոբլեմները ոչ միայն սուբյեկտիվ են, այլեւ՝ օբյեկտիվ: Դուք գիտեք այդ շրջանների վիճակը, քայքայված ճանապարհներ... Մենք կամ պետք է ավելի կոմպակտ վերաբնակեցնենք այն ընտանիքները, որոնք վերաբնակվում են այնտեղ, կամ պետք է կարողանանք կառուցել այն ենթակառուցվածքը, որն անհրաժեշտ է նորմալ կյանքի համար: Դուք պատկերացրեք, մենք ունենք գյուղ, որտեղ ապրում է 4 ընտանիք, եւ այդ գյուղի համար պետք է կառուցել 30 կմ ճանապարհ, որի արժեքը 5 միլիոն դոլար է: Կրկնեմ' կան օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ խնդիրներ, այն ինչ կապված է սուբյեկտիվ խնդիրների հետ, մենք արագ լուծելու ենք, այն ինչ օբյեկտիվ է, մեզ ժամանակ է պետք, որ Հայաստանի եւ Սփյուռքի հետ համատեղ լուծումներ գտնենք», ասաց Ղուկասյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը հավաստիացնում է, որ վերաբնակեցման հարցերով զբաղվում են հանրապետության մի շարք հիմնարկներ' ե'ւ անվտանգության ծառայությունը, ե'ւ Ազգային ժողովը, ե'ւ կառավարության որոշ կառույցներ: Ղուկասյանն ասում է, որ ամբողջ ԼՂՀ տարածքում, թեեւ դանդաղ, բայց նկատվում է բնակչության աճ:
Նախագահ Արկադի Ղուկասյանի մամուլի ասուլիսում հարց ուղղվեց նաեւ վերջին հեռուստամարաթոնի եւ համահայկական ազգային տուրքի ընթացքում հանգանակված մոտ 14 միլիոն դոլարի մասին: Լեռնային Ղարաբաղի նախագահն ակնհայտորեն գոհ է վերջին հեռուստամարաթոնի արդյունքներից, բայց համոզված է, որ հնարավոր է ավելի լավ արդյունքներ ունենալ:
«Սփյուռքի հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են, եւ եթե մենք կարողանանք ճիշտ բանալին գտնել, ճիշտ հասցեագրված աշխատել սփյուռքի հետ, մարաթոնների արդյունքները կլինեն շատ ավելի մեծ, պոտենցիալ դեռ կա, ուղղակի պետք է գտնել ժամանակ, ճիշտ մարդիկ, որոնք կկարողանան այդ բանալիներով բացել սփյուռքահայության սրտերը». ասաց նախագահը:

The Nagorno Karabakh President Knows What Needs To Be Done
Over the last several months there have been numerous reports in the Diaspora press about the lack of a state policy on resettlement in Nagorno Karabakh and the adjacent territories. Moreover, according to reliable information, the opposite of resettlement is currently taking place in the Kashatagh region (formerly Lachin, Kubatly and Zangelan regions), which connects Armenia and Nagorno Karabakh – settlers are leaving these territories in response to a “policy of indifference”, to put it mildly.
A few days ago former Prime Minister of Armenia Hrant Bagratyan (1993-1996) pointed out that 10,000 people – mostly refugees from Azerbaijan – had settled in Kashatagh during his tenure alone. Subsequently the number of settlers in the Kashatagh region alone reached 12,000. But today, according to the most optimistic calculations, only about 7,000 people remain in the region and the exodus continues. Two years ago an OSCE fact-finding mission (FFM) was sent to the territories surrounding Nagorno Karabakh to determine whether the authorities of Armenia or Nagorno Karabakh were carrying out a policy of resettlement there. The FFM report stated that it had seen no evidence of direct involvement by the authorities of Armenia in the territories and that some 13,000 people had settled in seven regions under the Nagorno Karabakh control, including 7,000 people in Kashatagh.
At a December 11 press conference in Stepanakert I reminded President Arkady Ghukasyan that there were only half as many people living in Kashatagh today as before. Ghukasyan denied this, though he did agree with me on another issue: “The fact is, I see serious problems in Kashatagh, and not only there. We have similar problems in all our regions. The problem is just emphasized there. We have to take the necessary steps. The numbers you have mentioned do not represent the facts,” Ghukasyan said.
He added that the National Security Council of Nagorno Karabakh had discussed issues related to the region. “It is clear to us what has to be done in order to change the situation. The problems are not only subjective but objective as well. You know the situation in that region – the roads are ruined… We should either resettle these families more densely or we should build the infrastructure necessary for normal life. Just imagine, we have a village with four families living there and we have to build a 30-kilometer-long road for that village at the cost of $5 million. I repeat, there are subjective and objective problems. We will solve the subjective problems quickly, but in order to solve the objective problems we need time to find solutions together with Armenia and the Diaspora,” Ghukasyan said.
The Nagorno Karabakh president assured those present that a number of institutions—the National Security Council, the National Assembly, and government agencies, arte dealing with the resettlement issue. He said that population growth in the Nagorno Karabakh Republic is noticeable, if slow.
During the press conference President Ghukasyan was also asked about $14 million donated during the recent Hayastan All-Armenian Fund telethon. The Nagorno Karabakh president was visibly pleased with the telethon results but sure that better results are possible.
“The Diaspora potential is much greater, and we are able to find the right key, to work with the Diaspora in a targeted way, the telethon results will be much greater. The potential exists; we just need to find the time and the right people who will be able to unlock the hearts of Diaspora Armenians with these keys,” the president said.