Արկադի Ղուկասյան. «Քաշաթաղում տեսնում եմ լուրջ խնդիրներ»
Վերջին ամիսներին հայաստանյան եւ սփյուռքյան մամուլում եղել են բազմաթիվ հրապարակումներ այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղում եւ հարակից տարածքներում վերաբնակեցման քաղաքականություն չի տարվում եւ ընդհանրապես՝ պետական մակարդակով նման քաղաքականություն ուղղակի գոյություն չունի: Ավելին, ըստ արժանահավատ տեղեկությունների, Հայաստանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը միմյանց կապող Քաշաթաղի (նախկինում՝ Լաչինի, Ղուբաթլուի եւ Զանգելանի շրջաններ) հատվածում տեղի է ունենում հակառակ գործընթացը՝ վերաբնակիչները հեռանում են այնտեղից, քանի որ նրանց նկատմամբ տարվում է, մեղմ ասած' «անտարբերության քաղաքականություն»:
Մի քանի օր առաջ Հայաստանի նախկին վարչապետներից (1993-1996 թթ.) Հրանտ Բագրատյանը հայտարարեց, որ միայն իր ղեկավարության օրոք Քաշաթաղում վերաբնակեցվել է 10 հազար մարդ, որոնց թվում հայ փախստականներ եւ տեղահանվածներ, ովքեր իրենց տունը, կահ-կարասին եւ անցյալը կորցրել էին Խորհրդային Ադրբեջանում: Հետագայում, միայն Քաշաթաղի շրջանում վերաբնակիչների թիվը հասել է 12 հազարի: Մինչդեռ այսօր, ամենալավատեսական հաշվարկներով, այնտեղ ապրում է մոտ 7 հազար մարդ, իսկ արտագաղթն այդ շրջանից շարունակվում է: Մոտ երկու տարի առաջ Լեռնային Ղարաբաղի կողմից վերահսկվող տարածքներում ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելությունը մոնիտորինգ անցկացրեց՝ պարզելու, արդյո՞ք Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի իշխանությունները վերբնակեցման քաղաքականություն են վարում, թե՝ ոչ: ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության զեկույցում հստակ գրվեց, որ վերաբնակեցման քաղաքականություն պաշտոնական, պետական մակարդակով չի տարվում, իսկ վերահսկելի յոթ շրջաններում բնակվում է մոտ 13 հազար մարդ, որից մոտ 7 հազարը՝ Քաշաթաղում:
Դեկտեմբերի 11-ին, Ստեփանակերտում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում երբ Արկադի Ղուկասյանին հիշեցրեցի, որ նախկինում Քաշաթաղում կրկնակի ավելի մարդ էր ապրում, քան այսօր, նա այդ թվերի հետ չհամաձայնեց: Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը համաձայն էր, սակայն, մեկ այլ հարցում: «Իրոք այնտեղ (Քաշաթաղում) տեսնում եմ լուրջ խնդիրներ, եւ ոչ միայն այնտեղ: Բոլոր մեր շրջաններում ունենք այդ կարգի խնդիրներ, ուղղակի այդ շրջանում (Քաշաթաղում) պրոբլեմն ընդգծված է: Մենք պետք է կատարենք անհրաժեշտ քայլեր: Ձեր նշված թվերը չեն համապատասխանում իրականությանը», ասաց Ղուկասյանը:
Նա հավելեց, որ նախագահին կից անվտանգության խորհրդում քննարկվել են այդ շրջանի հետ կապված հարցերը: «Մեզ համար պարզ է, թե ինչ պետք է արվի, որ իրավիճակը փոխվի: Պրոբլեմները ոչ միայն սուբյեկտիվ են, այլեւ՝ օբյեկտիվ: Դուք գիտեք այդ շրջանների վիճակը, քայքայված ճանապարհներ... Մենք կամ պետք է ավելի կոմպակտ վերաբնակեցնենք այն ընտանիքները, որոնք վերաբնակվում են այնտեղ, կամ պետք է կարողանանք կառուցել այն ենթակառուցվածքը, որն անհրաժեշտ է նորմալ կյանքի համար: Դուք պատկերացրեք, մենք ունենք գյուղ, որտեղ ապրում է 4 ընտանիք, եւ այդ գյուղի համար պետք է կառուցել 30 կմ ճանապարհ, որի արժեքը 5 միլիոն դոլար է: Կրկնեմ' կան օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ խնդիրներ, այն ինչ կապված է սուբյեկտիվ խնդիրների հետ, մենք արագ լուծելու ենք, այն ինչ օբյեկտիվ է, մեզ ժամանակ է պետք, որ Հայաստանի եւ Սփյուռքի հետ համատեղ լուծումներ գտնենք», ասաց Ղուկասյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը հավաստիացնում է, որ վերաբնակեցման հարցերով զբաղվում են հանրապետության մի շարք հիմնարկներ' ե'ւ անվտանգության ծառայությունը, ե'ւ Ազգային ժողովը, ե'ւ կառավարության որոշ կառույցներ: Ղուկասյանն ասում է, որ ամբողջ ԼՂՀ տարածքում, թեեւ դանդաղ, բայց նկատվում է բնակչության աճ:
Նախագահ Արկադի Ղուկասյանի մամուլի ասուլիսում հարց ուղղվեց նաեւ վերջին հեռուստամարաթոնի եւ համահայկական ազգային տուրքի ընթացքում հանգանակված մոտ 14 միլիոն դոլարի մասին: Լեռնային Ղարաբաղի նախագահն ակնհայտորեն գոհ է վերջին հեռուստամարաթոնի արդյունքներից, բայց համոզված է, որ հնարավոր է ավելի լավ արդյունքներ ունենալ:
«Սփյուռքի հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են, եւ եթե մենք կարողանանք ճիշտ բանալին գտնել, ճիշտ հասցեագրված աշխատել սփյուռքի հետ, մարաթոնների արդյունքները կլինեն շատ ավելի մեծ, պոտենցիալ դեռ կա, ուղղակի պետք է գտնել ժամանակ, ճիշտ մարդիկ, որոնք կկարողանան այդ բանալիներով բացել սփյուռքահայության սրտերը». ասաց նախագահը:

Аркадий Гукасян: “В Кашатаге вижу серьезные проблемы”
В последние месяцы в прессе Армении и Диаспоры появились многочисленные публикации о том, что в Нагорном Карабахе и близлежащих ему территориях какая-либо политика перезаселения не проводится, и такой политики на государственном уровне просто не существует. Более того, по достоверным данным, в связывающей Армению с Нагорным Карабахом Кашатагской области (в бывшем, Лачин, Губатлу и Зангеланская области) имеет место обратный процесс: переселенцы покидают эти места, поскольку в их отношении действует, мягко говоря, “политика равнодушия”.
Несколько дней назад один из бывших премьер министров Армении Грант Багратян (1993 – 1996гг.) объявил, что при его правлении Кашатаг был заселен 0 тысячами человек, в число которых входили армянские беженцы, подвергшиеся насильственному переселению люди, оставившие свой дом, необходимую утварь и прошлое в Советском Азербайджане. В дальнейшем, количество переселенцев только в Кашатагской области достигло до 12 тысяч. При этом, сегодня, по самым оптимистическим подсчетам, там живут приблизительно 7 тысяч человек, и процесс миграции из области продолжается. Почти два года назад на подконтрольных Нагорному Карабаху территориях мониторинговая группа ОБСЕ провела мониторинг для выяснения, проводят ли власти Нагорного Карабаха и Армении политику заселения этих территорий, или нет? В отчете группы ОБСЕ было ясно написано, что на официальном государственном уровне какая-либо политика заселения не проводиться, между тем, в подконтрольных НКР 7 областях проживает почти 13 тысяч человек, из коих почти 7 тысяч живут в Кашатаге.
Во время состоявшейся 11 декабря в Степанакерте пресс-конференции, я напомнил Аркадию Гукасяну, что, ранее, в Кашатаге количество населения было в два раза больше, чем сегодня, - он с этими цифрами не согласился. Президент Нагорного Карабаха, однако, высказал свое согласие в другом вопросе. “Реально, я вижу там (в Кашатаге) серьезные проблемы, и не только там. Все наши области имеют подобные проблемы, просто, в Кашатаге она более выпукла: мы должны предпринять необходимые шаги, а отмеченные вами цифры не соответствуют действительности”, - сказал А. Гукасян, добавив, что в Совете безопасности при президенте обсуждались ряд вопросов, связанных с этой областью. “Нам ясно, что надо делать для изменения ситуации. Эти проблемы не только субъективного, но и объективного характера. Вы знаете в каком состоянии эти области, дороги там вышли из строя … Мы должны переселившиеся туда семьи заселить или более компактно, или построить ту субструктуру, которая необходима для нормальной жизни. Представьте, у нас есть село, где живут 4 семьи, и в это село необходимо проложить дорогу в 30 км, стоимость которой составляет 5 миллионов долларов. Повторяю: существуют как объективные, так и субъективные проблемы. Что касается субъективных проблем, то мы их решили быстро, для объективных нужно время, чтобы Армения вместе с Диаспорой смогли бы найти общее решение”, - сказал Гукасян.
Президент Нагорного Карабаха заверяет, что вопросами заселения занимаются ряд организаций республики: это и Служба безопасности, и Парламент, и некоторые правительственные структуры. Гукасян говорит, что на всей территории НКР заметен, хоть и медленный, но рост населения.
На пресс-конференции Аркадию Гукасяну был задан вопрос и о собранных на последнем телемарафоне всеармянского национального пожертвования в 14 миллионов долларов. Президент Нагорного Карабаха явно доволен результатами этого марафона, но уверен, что можно иметь и лучшие результаты.
“Диаспора располагает большими возможностями, и если мы сможем найти правильный ключ, начнем работать с правильными адресатами в ней, то результаты марафонов будут более высокими: потенциал существует, просто, надо найти время, правильных людей, которые смогут этим ключом открыть сердца армян диаспоры”, - сказал президент.