Սոթքի բնակիչներն ընդդեմ հանքարդյունահանողի․ գյուղացիները փակել են Վարդենիս-Քարվաճառ ճանապարհը
Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղի բնակիչներն առավոտյան փակել են Վարդենիս-Արցախ ճանապարհը։ Նրանք դժգոհում են, որ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ն պայթեցումներ է իրականացնում Սոթքի ոսկու հանքավայրում, ինչի հետևանքով առաջացած թունավոր նյութերով փոշու ամպը տարածում է իրենց գյուղի վրա, աղտոտում ջրերն ու շրջակա միջավայրը։
Սոթք գյուղի բնակիչները մեզ հետ զրույցում պատմում են, որ հաճախ են ականատես լինում հանքավայրի տարածքից պայթյունի հետևանքով առաջացած շագանակագույն ամպին, որը բարձրանում և տարածվում է գյուղի վրա:
Բացահանքի այդ տարածքում պայթեցումների ժամանակ պայթուցիկ նյութերը՝ ամոնալի ու սելիտրայի խառնուրդով ներծծվում են ստորերկրյա ջրերում, որը ընկերությունը հատուկ խողովակներով ու պոմպերով մղում է Սոթք գյուղով հոսող գետը, որը միանում է Մեծ Մասրիկ գետին և թափվում Սևան: Սակայն այդ ամենն այնպես է կազմակերպվում, որ աննկատ է մնում մարդկանց աչքից:
Գետի աղտոտված հատվածը՝ հանքավայրից ներքև բնակիչները տեսագրել են։
Ակցիայի մասնակից, Սոթքի բնակիչ Սևակ Խաչատրյանը պատմեց, որ ճանապարհը փակելու նպատակը հանքարդյունաբերողներին զգուշացնելն էր, որ շահագործումն անելիս պահպանեն բնապահպանական նորմերը, գետը չաղտոտեն, հանքը փակ եղանակով շահագործեն։
Սոթքը խոշորացել է և Գեղամասար համայնքի մաս կազմել։ Համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանի հեռախոսահամարներն անհասանելի են, նրա հետ զրուցել չհաջողվեց։
Սակայն բնակիչներից տեղեկացանք, որ ճանապարհը բացել են, քանի որ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ի ղեկավարությունը խոստացել է այսօր կամ ամենաուշը վաղը հանդիպել բնակիչներին և լսել նրանց պահանջները։
«Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ն, հիշեցնենք, շահագործում է Հայաստանի ամենամեծ ոսկու հանքավայրը, որի գործունեությանն անդրադարձել ենք ոսկու հանքավայրերի վերաբերյալ մեր հետաքննությունում։
Հայաստանի ամենամեծ ոսկու հանքավայրը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ՍՊԸ-ն ռուս սեփականատերերի ձեռքում է: Այստեղ որպես իրական բաժնետեր հանդես էր գալիս ՌԴ քաղաքացի Սիման Պավարենկինը: Նա 50,3 % մասնակցություն ուներ ընկերության բաժնեմասում, որը ձեռք էր բերել 2010թ. սեպտեմբերի 29-ին: Սիման Պավարենկինը ՌԴ էներգետիկայի նախկին նախարար Սերգեյ Գեներալովի բիզնես գործընկերն է եղել, և մամուլը նրան բնութագրում է որպես ՌԴ իշխանության մերձավոր: Նա հայտնի է նաև որպես «Շոկոլադնիցա» սրճարանային ցանցի սեփականատեր:
Երկրորդ խոշոր բաժնետերը ՌԴ մեկ այլ մեծահարուստ էր` Ռոման Տրոցենկոն: Նա 48,2 % բաժնեմաս ուներ ընկերությունում, որը ձեռք էր բերել մեկ տարի առաջ` 2019թ. մարտի 27-ին:
Տրոցենկոն 2012թ.-ից ռուսական պետական նավթային «Ռոսնեֆտ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Սեչինի խորհրդականն է եղել: Այնուհետև գլխավորել է «Ռոսնեֆտ»-ի դուստր Rosneft Overseas-ը, որը զբաղվել է ընկերության արտասահմանյան ակտիվների կառավարմամբ: Իսկ մինչ «Ռոսնեֆտ» գալը գլխավորել է պետական՝ Միացյալ նավաշինական կորպորացիան:
Այս տարվա հուլիսին, սակայն, Տրոցենկոն դարձել է «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ի խորշոր՝ շուրջ 96 տոկոս բաժնեմասի սեփականատերը։

Жители Сотка – против добывающей компании: перекрыта автомагистраль Варденис-Карвачар
Жители села Сотк Варденисской области с утра перекрыли автомагистраль Варденис-Арцах. Они протестовали против взрывов на Соткском месторождении золота, из-за которых содержащее ядовитые вещества облако пыли накрывает село, отравляя воду и окружающую среду.
В беседе с нами люди рассказали, что часто видят, как после взрывов на территории месторождения появляется коричневое облако, которое движется в направлении их домов.
Во время взрывов на территории открытого месторождения взрывчатые вещества – смесь аммония и селитры – попадают в подземные воды, которые компания с помощью насоса сливает через специальные трубы в реку, протекающую через село Сотк. Дальше эта река соединяется с впадающей в озеро Севан рекой Мец Масрик. И все это осуществляется незаметно для людских глаз.
В результате процесса укрупнения общин Сотк вошел в состав Гегамасара. Нам не удалось дозвониться до руководителя общины Акопа Аветяна и побеседовать с ним. Однако местные жители сообщили нам, что уже разблокировали дорогу, так как руководство ООО “Геопромайнинг голд” пообещало встретиться с ними и выслушать их требования.
Как известно, “Геопромайнинг голд” эксплуатирует самое крупное в Армении месторождение золота. О деятельности этой компании мы рассказывали в нашей расследовательской статье, посвященной золотоносным рудникам.
ЗАО “Геопромайнинг голд” принадлежит российским предпринимателям. Реальным акционером является гражданин РФ Семён Поваренкин, владеющий 50,3% ЗАО. Эту долю он приобрел 29 сентября 2010 г. Поваренкин был бизнес-партнером бывшего министра энергетики РФ Сергея Генералова. Пресса характеризует его как человека, приближенного к российским властям. Он известен и как владелец сети кофеен “Шоколадница”.
Вторым акционером является другой крупный российский предприниматель Роман Троценко. Ему принадлежат 48,2% компании, которые он приобрел 27 марта 2019 г.
В 2012 г. Троценко был советником гендиректора государственной нефтяной компании “Роснефть” Игоря Сенчина. Затем возглавил дочернее подразделение “Роснефти” “Rosneft Overseas”, занимавшееся управлением иностранными активами компании. До прихода в “Роснефть” Троценко возглавлял Объединенную судостроительную корпорацию.