Կառավարությունը հավանություն տվեց «COVID-19-ին արձագանքման ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագրի ստորագրմանը
Հիմք ընդունելով «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածը՝ կառավարությունն այսօր՝ օգոստոսի 20-ին հավանություն տվեց Հայաստանի և Ասիական զարգացման բանկի միջև «COVID-19-ին արձագանքման ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
«Դրամաշնորհի գումարը կազմում է 2 մլն դոլար։ Նախատեսվում է, որ ձեռք կբերվեն միջոցներ՝ ուղղված COVID-19-ի դեմ պայքարին, խոսքը հատկապես պաշտապնիչ անձնական միջոցների մասին է, վիրուսների տեղափոխման միջավայրի, մանրէաբանական լաբորատորիաների սարքավորումների, թեստավորման կոմպլեկտների, ռեագենտների, բժշկական սարքավորումների և պարագաների մասին»,- հայտնեց առողջապահության նախարարը։
Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ սա Ասիական զարգացման բանկի առաջին օգնությունը չէ Հայաստանին։ Մինչ օրս էլ ստացվել ենք տարատեսակ օգնություններ, այդ թվում՝ շարժական թվային ռենտգեն սարքավորումներ, ուլտրաձայնային ախտորոշման սարքեր, արյան անալիզատորներ և այլն։

Правительство одобрило подписание грантового соглашения “Программа реагирования на COVID-19”
На сегодняшнем заседании правительство Армении одобрило подписание грантового соглашения “Программа реагирования на COVID-19” между Республикой Армения и Азиатским банком развития.
По словам министра здравоохранения Арсена Торосяна, сумма гранта составляет 2 млн долларов. На эту сумму предусматривается приобрести средства борьбы с COVID-19: индивидуальные средства защиты, оборудование для бактериологических лабораторий, комплекты для тестирования на коронавирус, реагенты, медицинскую аппаратуру и т.д.
А.Торосян отметил, что это не первая помощь, оказываемая Азиатским банком развития Армении. Были также получены мобильные цифровые рентгеновские аппараты, анализаторы крови, ультразвуковые сканеры и т.д.