«Իմ քայլի» պատգամավորն ինքնախոստովանական է որակում պատերազմին պատրաստ չլինելու մասին Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Արեն Մկրտչյանը ոչ կոռեկտ է որակում այն, որ պաշտոնաթող նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանրայնացրել է հանձնաժողովում` դռնփակ հանդիպմանն արված իր ներածական խոսքը: Այս մասին մեզ հետ զրույցում ասաց պատգամավորը: Օգոստոսի 19-ին Սերժ Սարգսյանը մամուլի ասուլիս էր հրավիրել` 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի թեմայով, որի սկզբում հնչեցրեց հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասած իր ներածական խոսքը:
«Ես դիտել եմ միայն իր խոսքի ներածական մասը, և կարծում եմ՝ կոռեկտ չէր հրապարակել հանձնաժողովի աշխատանքներից հատված` քաջ գիտակցելով, որ հանձնաժողովի անդամները որևէ հրապարակում անելու իրավունք չունեն, քանի որ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներն ամբողջությամբ փակ են եղել և հրապարակման ոչ ենթակա»,- ասաց Մկրտչյանը:
Ըստ մեր զրուցակցի` շատ անհարմար իրավիճակում կհայտնվի պաշտոնաթող նախագահը, եթե հանրայնացվի այն, ինչ ասել է ինքը Սարգսյանի ներածական խոսքից հետո: Արեն Մկրտչյանը, հղում անելով քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքերին, ասաց, որ արդեն հանրայնացվել է` Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հայկական կողմը քսանից ավելի մարտական դիրքի կորուստ է արձանագրել:
Հանձնաժողովի անդամը պնդում է`մեկ տարի շարունակ ծանրաբեռնված աշխատում են, նույնիսկ արձակուրդ չեն մեկնել, բազմաթիվ պաշտոնյաների են լսել, այդ ամենը տեսաձայնագրվել է, ավելի քան 100 ժամ տեսաձայնագրված նյութ կա հանձնաժողովում, ուսումնասիրվել են 1000 էջանոց փաստաթղթեր, և առաջիկայում ամփոփիչ զեկույցը կհրապարակվի:
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը պնդում է, որ 2016-ին հետախուզությունը թերացել է, և հայկական կողմը չի իմացել, որ Ադրբեջանը լայնածավալ պատերազմական գործողությունների է պատրաստվում: Սարգսյանի այս խոսքերը «Իմ քայլի» պատգամավորն ինքնախոստովանական հայտարարություն որակեց` հիշեցնելով, որ երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատարը 2016-ին Սարգսյանն է եղել:
«Եթե հետախուզությունը թերացել է, կարծում եմ՝ դժվար չէ կռահել՝ ով է թիվ մեկ պատասխանատուն: Իր ենթակայության տակ գտնվող հետախուզությունը, ըստ Սերժ Սարգսյանի, որևէ տեղեեկություն չի ունեցել սպասվող մարտական գործողությունների մասին, սա ինքնախոստովանական հայտարարություն է: Ինչ վերաբերում է բուն հայտարարությանը, դա առանց մեկնաբանության կթողնեմ, որովհետև զեկույց ենք պատրաստում»,-ասաց նա:
Հանձնաժողովի անդամներն այժմ զեկույցի ամփոփման փուլում են։ Այն, ըստ ամենայնի, լինելու է բավական ծավալուն, սակայն հանձնաժողովի անդամները խնդրի առջև են հայտնվել` այնպես անել, որ իրենց հայտարարությունները որևէ կերպ ազգային անվտանգության սպառնալիքի չվերածվեն, սակայն տան նաև հանրությանը հուզող հարցերի պատասխանները:
Ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը լրացել է հունիսի 4-ին, զեկույցը հրապարակվելու է աշնանային նստաշրջանի ընթացքում: Հանձնաժողովն իր գործունեության ընթացքում լսել է բազմաթիվ գործող ու նախկին պաշտոնյաների. միակ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան, որ հրաժարվել է հանձնաժողով ներկայանալ, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովն է:

Заявление Сержа Саргсяна о неготовности к войне депутат фракции “Мой шаг” назвал самопризнанием
Депутат парламентской фракции “Мой шаг”, член временной комиссии по расследованию обстоятельств апрельской войны 2016 года Арен Мкртчян в беседе с Hetq.am назвал некорректным опубличивание бывшим президентом РА Сержем Саргсяном своего выступления на закрытом заседании комиссии.
19 августа экс-президент созвал пресс-конференцию, посвященную событиям апрельской войны 2016 г., на которой прозвучало и его выступление на заседании временной парламентской комиссии.
“Я посмотрел начало его выступления и считаю некорректным, что Саргсян обнародовал определенную информацию о работе комиссии, хорошо зная, что ее члены не имеют права сообщать какие-либо сведения, поскольку вся работа носит конфиденциальный характер и не подлежит разглашению”,- отметил А.Мкртчян.
По словам нашего собеседника, если будет оглашено то, что он сказал после вступительного слова Сержа Саргсяна, последний может оказаться в крайне неловкой ситуации. Сославшись на председателя расследовательской комиссии Андраника Кочаряна, А.Мкртчян еще раз напомнил о том, что во время апрельской войны армянская сторона потеряла свыше 20 боевых позиций.
Депутат отметил, что за год напряженной работы комиссия собрала огромный материал: видеозаписи длительностью более 100 часов, 1000 страниц документов, а в ближайшее время будет опубликован итоговый доклад.
На пресс-конференции Серж Саргсян утверждал, что разведка плохо сработала, из-за чего армянская сторона не узнала о подготовке Азербайджана к широкомасштабным военным действиям. Это заявление депутат фракции “Мой шаг” назвал самопризнательным, напомнив о том, что в 2016 году верховным главнокомандующим был именно Серж Саргсян. “И если разведка плохо сработала, то нетрудно догадаться, кто несет за это основную ответственность”,- сказал Арен Мкртчян.
По его словам, итоговый доклад будет весьма пространным, однако перед членами комиссии стоит важная задача: не создать своими заявлениями угрозу для национальной безопасности, но вместе с тем дать ответы на интересующие общественность вопросы.