Սերժ Սարգսյան. «Չենք իմացել, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է լայնածավալ պատերազմական գործողության, մեր հետախուզությունը թերացել է»
Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 19-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսը սկսեց ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի նիստին իր ներածական խոսքից, որն ասել է ապրիլի 16-ին խորհրդարանում՝ հանձնաժողովի նիստին: Սարգսյանը դռնփակ նիստին, դիմելով պատգամավորներին, հարց է ուղղել` կա արդյոք մեկը, որը կասկած ունի քառօրյա պատերազմում հայկական կողմի հաղթանակի վերաբերյալ և կարող է մասնագիտորեն հիմնավորել, թե Ադրբեջանը հաղթել է քառօրյա պատերազմում:
Սարգսյանն ընդգծեց` որոշակի թերացումներով հանդերձ Հայաստանի ռազմական, քաղաքական, պետական ու քաղաքացիական գրեթե բոլոր օղակներն իրենց դրսևորել են լավագույնս, իսկ թերացումների վերաբերյալ առկա է Պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հույժ գաղտնի զեկույցը, որը հավանաբար հասանելի է եղել քննիչ հանձնաժողովի անդամներին: Ըստ Սարգսյանի` ապրիլյան դեպքերի ժամանակ հնարավոր էր չհամաձայնել Մոսկվայում կնքված հրադադարի հաստատմանը, սակայն հավանականությունը մեծ էր, որ ռազմական գործողությունները շարունակելու դեպքում հայկական կողմի զոհերը մի քանի տասնյակ ավելի կլինեին:
Երրորդ նախագահը չցանկացավ գնահատական հնչեցնել հանձնաժողովի աշխատանքների վերաբերյալ՝ ասելով, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հանդիպման ամբողջ տեսագրությունն իրեն փոխանցելու դեպքում չհրապարակել հանդիպման մանրամասների մասին տեղեկություններ:
Հարցին, թե որ փուլում է հաջորդ իշխանությանը հանձնել Հայաստանի և Արցախի միջև փոխօգնության համաձայնագրի փաստաթուղթը, Սարգսյանն արձագանքեց, որ այն ամբողջությամբ պատրաստ է եղել հաստատման համար:
«Ես կարծում եմ, որ նման համաձայնագրի ստորագրումը նման է լինելու դիվանագիտական իսկանդերի կրակոցի, ուստի պետք է անել ճիշտ ժամանակին, որ հավելյալ վտանգներ չտեսնենք, դրա անհրաժեշտությունը, խորապես համոզված եմ, լինելու է»,- ասաց Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ տարիներ շարունակ ամենաշատ քննարկված հարցին` հետախուզությունը տեղեկություններ ունեցե՞լ է արդյոք լայնածավալ պատերազմական գործողությունների վերաբերյալ, թե ոչ: Սարգսյանը վստահեցրեց` սպասվող պատերազմի մասին տեղեկությունները շրջանառվել են մարդկանց կողմից, ովքեր հնարավորություն չեն ունեցել ամբողջական ծանոթություն ունենալ հետախուզական տեղեկություններին, կամ եթե ունեցել են, լավ չեն պատկերացնում` ինչ է նշանակում հետախուզական տեղեկություններ:
«Մենք չենք իմացել, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է լայնածավալ պատերազմական գործողության, այդ հարցում մեր հետախուզությունը թերացել է, այստեղ տարակուսելի ոչինչ չկա: Մենք նախնական տեղեկություններ ունեցել ենք արդեն ամսի 1-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին, որ Ադրբեջանից կողմից պատրաստվում է դիվերսիոն գործողություն»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Ինչ վերաբերում է հեռախուզության թերացմանը երրորդ նախագահն ասաց, որ նույնիսկ աշխարհի լավագույն հետախուզական բանակները թերացումներ ունենում են:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ ապրիլյան պատերազմից հետո Գերմանիայում հնչեցրած իր խոսքերին` 80-ականների զենքերի վերաբերյալ, որը հանրությունը միանշանակ չընդունեց: Սարգսյանը հիշեցրեց, որ այդ տարի Գերմանիան ԵԱՀԿ-ում նախագահում էր, և պատահական չէին իր խոսքերը:
«Եթե դիվանագիտական լեզվով թարգմանենք, ապա սա էր` հարգելի ԵԱՀԿ անդամներ, անկախ այն հանգամանքից, որ աչք եք փակում Ադրբեջանի կողմից մինչև ատամները զինվելու հանգամանքի վրա, մեր մարտիկները կարողանում են պաշտպանել իրենց հայրենիքը»,-ասաց նա:
Սարգսյանը վստահեցրեց` նույնիսկ աշխարհի լավագույն բանակներն իրենց զինանոցներում ունեն 80-ականների արտադրության զենքեր: Ավելին` հայտարարեց, եթե գտնվի ժամանանակից բանակ, որն իր զինանոցում նման զենքեր չունի, պատրաստ է հրապարակավ հայտարարել, որ այդ գործից ոչինչ չի հասկանում: Ըստ Սարգսյանի` այդ թեմայով շահարկումները քաղաքական դրդապատճառներով են արվում, կամ էլ թեմային չտիրապետելն է պատճառը:
Հարցին, թե ինչու քառօրյա պատերազմի ժամանակ չկիրառվեց իսկանդերը, Սարգսյանը մանրամասնեց` քանի որ լայնածավալ պատերազմ չէր, և դրա օգտագործումը «կրակոց կլիներ թնդանոթներից ճնճղուկների վրա. այդ զինատեսակի առաջին առաքելությունը հակառակորդին զսպելու մեջ է»:

Серж Саргсян: “Мы не знали о том, что Азербайджан готовится к широкомасштабным военным действиям. Наша разведка плохо сработала”
Созванную 19 августа пресс-конференцию третий президент РА Серж Саргсян начал со своего вступительного слова, которое он произнес на заседании парламентской комиссии по расследованию событий апрельской войны 2016 г. Выступая на закрытом заседании комиссии, Саргсян обратился к депутатам со следующим вопросом: есть хоть один человек, который сомневается в победе армянской стороны в четырехдневной войне и который может профессионально обосновать, что победу в этой войне одержал Азербайджан?
Саргсян подчеркнул, что, несмотря на определенные недостатки, почти все военные, политические, государственные и гражданские звенья проявили себя с наилучшей стороны. Что касается недостатков, то на этот счет имеется строго секретный доклад Министерства обороны и Генштаба Вооруженных сил, с которым члены расследовательской комиссии, по всей видимости, ознакомились. По словам экс-президента, во время апрельских событий можно было не согласиться с утвержденным в Москве соглашением о перемирии, однако велика была вероятность того, что в случае продолжения военных действий погибших с армянской стороны было бы на несколько десятков больше.
Серж Саргсян не захотел дать оценку работе комиссии, сообщив, что достигнута договоренность в случае передачи ему всей видеозаписи встречи не разглашать ее подробности.
На вопрос, на каком этапе он передал последующей власти соглашение о взаимопомощи между Арменией и Арцахом, Саргсян сказал, что этот документ был полностью готов к утверждению.
“Я думаю, что подписание такого соглашения станет своеобразным выстрелом из “дипломатического искандера”. Поэтому сделать это нужно в правильный момент, когда не будет дополнительных угроз. Я глубоко убежден, что такая необходимость возникнет”,- сказал Саргсян.
Экс-президент коснулся также обсуждающегося уже несколько лет вопроса о том, получила ли разведка сведения о подготовке широкомасштабных военных действий. Серж Саргсян заверил, что такие сведения поступали от людей, которые не имели возможность ознакомиться с разведданными в полном объеме, либо если имели, то не представляли, что такое разведывательные данные.
“Мы не знали о том, что Азербайджан готовится к широкомасштабным военным действиям. В этом вопросе наша развевдка сработала плохо. Предварительные сведения о том, что со стороны Азербайджана готовится диверсионное действие, мы получили во второй половине дня 1-го числа”, - сказал Серж Саргсян.
Касаясь недостатков в действиях разведки, третий президент отметил, что от них не застрахованы даже разведки лучших армий мира.
Саргсян прокомментировал также сделанное им в Германии после апрельской войны заявление об оружии 80-х годов, которое было неоднозначно воспринято общественностью. Бывший глава государства напомнил о том, что в тот год в ОБСЕ председательствовала Германия, и его слова не были случайными.
“Если перевести их на дипломатический язык, то это звучало бы так: уважаемые члены ОБСЕ, хотя вы закрываете глаза на то обстоятельство, что Азербайджан вооружается до зубов, нашим военным удается защищать свою родину”,- сказал Серж Саргсян.
Экс-президент заверил, что даже лучшие армии мира имеют в своем арсенале оружие, произведенное в 80-х годах прошлого столетия. Более того, если найдется армия, в арсенале которой не окажется такого вооружения, он готов публично заявить, что ничего в этом деле не смыслит.
На вопрос, почему во время 4-дневной войны не была применена ракетная система “Искандер”, Серж Саргсян ответил, эта война не была широкомасштабной, поэтому использование “Искандера” стало бы выстрелом из пушки по воробьям. “Первая миссия этого оружия – сдерживание противника”,- добавил С.Саргсян.