Գյուղացիները փակել են «Թեղուտ» ՓԲԸ մտնող ճանապարհը
Այսօր՝ ժամը 12։00-ի սահմաններում, շուրջ 100 թեղուտցիներ հավաքվել էին «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի առաջին անցակետի մոտ։ Նրանք պահանջում էին կա՛մ վերադարձնել իրենց հողերը, կա՛մ աշխատատեղ ապահովել, որպեսզի իրենք էլ կարողանան աշխատել Թեղուտի հանքը շահագործող ընկերությունում։
Շուրջ 2 ժամ առաջ նրանք փակեցին «Թեղուտ» ՓԲԸ մտնող ճանապարհը։ Գյուղացիները պահանջում են նաև շրջակա միջավայրն աղտոտելու, իրենց տնտեսությանը վնասներ հասցնելու համար Թեղուտի և Շնողի թոշակառուներին վճարել 40 հազար դրամ նպաստ, ինչպես, օրինակ, վճարում են Սյունիքի մարզի Արծվանիկի պոչամբարի հարակից համայնքի բնակիչներին։
Գյուղացիները դեռևս հավաքված են նույն տեղում։ Նրանց մոտ է նաև Շնողի համայնքապետ Դավիթ Ղումաշյանը։ Թումանյանի ոստիկանապետ Արտակ Գուրջանյանը նույնպես տեղում է, նա հորդորում է գյուղացիներին բացել ճանապարհը՝ ասելով, որ ընկերությունում դեռևս ազատ աշխատատեղեր չկան։

Жители Техута требуют от добывающей компании обеспечить их работой
Сегодня днем около ста жителей Техута собрались возле первого пропускного пункта ЗАО “Техут”, требуя либо вернуть им их земли, либо обеспечить работой в компании, эксплуатирующей Техутское месторождение. Дорога, ведущая к территории компании, оставалась заблокированной в течение почти двух часов.
Люди также требуют заплатить проживающим в Техуте и Шнохе пенсионерам пособие в размере 40 тысяч драмов за загрязнение окружающей среды и причинение вреда их хозяйствам, как платят жителям общины, сопредельной с Арцваникским хвостохранилищем в Сюникской области.
На месте проведения акции находятся староста Шноха Давид Гумашян и начальник полиции Туманянского района Артак Гюрджанян. Последний призвал собравшихся разблокировать дорогу. Он также сообщил, что в компании пока нет свободных рабочих мест.