ԱԳՆ հայտարարությունը Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ
Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել:
Հիշեցնենք` օգոստոսի 23-ի երեկոյան Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց, որ օգոստոսի 22-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, մարտական հենակետը ստուգելու նպատակով սպա Գուրգեն Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել է, իրականացվում են որոնողական աշխատանքներ: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ հայ սպան մոլորվել և հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում, որտեղ էլ և գերեվարվել է: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մոլորված հայ սպային ներկայացրել է որպես դիվերսանտ, իսկ այդ մասին տարածված տեսանյութի մեջ Գուրգեն Ալավերդյանի նկատմամբ ցուցաբերվում է նվաստացուցիչ վերաբերմունք:
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք օգոստոսի 22-ին ադրբեջանական իրավազորության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի հանդեպ կիրառվող նվաստացնող վերաբերմունքը, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի բացահայտ և կոպիտ խախտում է:
Գուրգեն Ալավերդյանի արժանապատվության հրապարակային ոտնահարմամբ Ադրբեջանը մերժում է քաղաքակիրթ մարդկության կողմից հանրահռչակված՝ ռազմագերիների՝ «ցանկացած հանգամանքներում իրենց անձի և պատվի նկատմամբ հարգանքի իրավունքը», որն ամրագրված է Ժնևի III կոնվենցիայով: Նման գործելակերպը բնորոշ է տխրահռչակ ահաբեկչական խմբավորումներին և, ինչպես կարող ենք արձանագրել, նաև Ադրբեջանին:
Պարզունակ քարոզչության և հայատյացության հնարքներով սեփական ժողովրդին կերակրող Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմն իջել է այն մակարդակին, որ հուլիսյան մարտերում սեփական բանակի լուրջ անհաջողությունները կոծկում է ռազմագերուն պարտադրված շինծու տեքստերով:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի հանդեպ Ադրբեջանի արհամարհանքի մասին է վկայում նաև այն փաստը, որ Ադրբեջանն այն սակավաթիվ երկրներից է, որոնք հրաժարվում են վավերացրել Ժնևի կոնվենցիաներին կից բոլոր լրացուցիչ արձանագրությունները:
Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի շարունակական խախտումները լրջորեն խաթարում են խաղաղությանը նպաստող միջավայրի հաստատումը»,- նշված է ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում:

Armenia’s Ministry of Defense, on August 23, reported that Armenian Army officer Gurgen Alaverdyan “lost his way” on August 22 at an army base he was stationed at and soon found himself in Azerbaijani-controlled territory. The ministry said that Alaverdyan was doing a routine check of the base and lost his bearings due to “unfavorable weather”. The Azerbaijani Ministry of Defense then claimed that Alaverdyan was a “saboteur” and aired a video showing the office being humiliated.
The following unedited statement was released by the Armenian Ministry of Foreign Affairs on the matter.
We strongly condemn the degrading treatment of the officer Gurgen Alaverdyan, who appeared under the Azerbaijani jurisdiction on August 22. This is a flagrant and gross violation of the international humanitarian law.
By publicly violating the dignity of Gurgen Alaverdyan,  Azerbaijan denies the right of the prisoners of war to be “entitled in all circumstances to respect for their persons and their honour” which is asserted by civilized humanity and enshrined in the Third Geneva Convention. Such practice represents a distinctive method of notorious terrorist organizations and, as we can observe, of Azerbaijan as well.
The dictatorial regime of Azerbaijan, while feeding its people with disgraceful propaganda and Armenophobia, covers up the serious setbacks of its armed forces in the July battles by coercing the prisoner of war to read out its sham narratives.
The fact that Azerbaijan is one of the few countries to have refused to ratify all the Additional Protocols to the Geneva Conventions also demonstrates their disregard of the international humanitarian law.
The continuous violations of international humanitarian law by Azerbaijan seriously undermine the establishment of an environment conducive to peace.