Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը «Ինտերֆաքս» լրատվական գործակալությանը
Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հարցազրույց է տվել «Ինտերֆաքս» լրատվական գործակալությանը։ Հարցազրույցը հայերենով հրապարակել է ԱԳՆ պաշտոնական կայքը։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
Հարց. Հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին լարվածությունն առաջինը չէ պատմության մեջ, սակայն, կարծես, առաջին անգամ է, որ այն ուղեկցվում է հայերի և ադրբեջանցիների միջև էթնիկ բախումներով աշխարհի տարբեր քաղաքներում, այդ թվում՝ Մոսկվայում: Ինչպե՞ս դա կպարզաբանեք: Եվ ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկել հետագայում նման բախումներից խուսափելու համար:
Պատասխան. Ցավալի է տեսնել ատելության մթնոլորտի հրահրումը ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլև այն մեր տարածաշրջանից դուրս տեղափոխելու փորձը: Խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի համար կարևոր սկզբունքը խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ առավելագույն ուժերի ներդրումն է: Անհնար է խաղաղ բանակցային գործընթաց վարել ատելության մթնոլորտի, ռազմատենչ հռետորաբանության առկայության և ուժի կիրառման սպառնալիքի պայմաններում: Անիմաստ է առաջընթաց ակնկալել բանակցային գործընթացում, երբ Ադրբեջանը մի կողմից ատելություն է հրահրում, իսկ մյուս կողմից՝ խոսքով ձգտում խաղաղության: Հայատյացության, ռազմատենչ հռետորաբանության պայմաններում անհնար է ենթադրել, որ մենք կարող ենք լուրջ առաջընթաց արձանագրել բանակցային գործընթացում:
Հարց. Այսպիսով, ի՞նչ պետք է անել, որպեսզի հետագայում խուսափեք այդպիսի բախումներից։
Պատասխան. Նախևառաջ պետք լինի խաղաղ գործընթացի անհրաժեշտության գիտակցում։ Պետք է լինի քաղաքական կամք և պետք է ձեռնարկվեն հստակ միջոցառումներ։ Մենք բանակցում ենք այդ թվում նաև տարբեր հստակ քայլերի շուրջ, որոնք նպաստում են այդ հռետորաբանության և էսկալացիայի նվազեցմանը։ Այս ուղղությունն ունի հստակ բովանդակություն. մենք և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ներկայացրել ենք մի շարք առաջարկներ։ Այդ բոլոր գաղափարները պետք է իրագործվեն։
Մենք լավ օրինակ ունենք, երբ անցած տարի կարողացանք իրականացնել Բաքվից, Երևանից և Ստեփանակերտից լրագրողների փոխանակման ծրագիրը։ Արդյունքները, գուցե, համեստ էին, բայց շատ կարևոր։ Սա խաղաղ գործընթացի կարևոր մասն էր։
Հարց. Սակայն վերջին սրացումը, կարծես, ամենաինտենսիվն էր վերջին 30 տարիների ընթացքում։ Ձեր կարծիքով ինչո՞ւ չեն գործում Մադրիդյան սկզբունքները։ Ո՞րն է մշտական սրացումների պատճառը։
Պատասխան. Այն, ինչ տեղի ունեցավ հուլիսի 12-ին, ըստ էության, 2016-ի ապրիլից հետո ուժի կիրառման և ռազմական գործողությունների միջոցով Հայաստանին և Արցախին (Լեռնային Ղարաբաղ) միակողմանի զիջումներ պարտադրելու երկրորդ փորձն էր։ Հուլիսի 12-ին հարձակում է իրականացվել Հայաստանի հյուսիս-արևելքում՝ Տավուշի մարզում գտնվող մեր սահմանակետերի ուղղությամբ: Օգտագործվել է զգալի քանակությամբ զենք և զինտեխնիկա, գնդակոծվել են նաև խաղաղ բնակչությունը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Հայաստանը վճռականորեն հակադարձեց այդ ագրեսիան՝ վերահաստատելով, որ այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Արցախը ունեն բավարար ուժեր, բավարար ռեսուրսներ՝ իրենց պաշտպանությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար, և Ադրբեջանի հուլիսյան ագրեսիայի ջախջախիչ հակահարվածը ևս մեկ անգամ դա հաստատեց։
Հարց. Կարծիք կա, որ, ըստ էության, Հայաստանին այնքան էլ հարկավոր չէ կարգավորել ԼՂ հիմնախնդիրը, իբրև թե, հողերը վերցված են, իսկ ստատուս քվոն էլ՝ ձեռնտու: Ինչպե՞ս կարող եք դա մեկնաբանել:
Պատասխան. Չեմ կարող համաձայնել այդ կարծիքի հետ: Եվ Հայաստանը, և Արցախը շահագռգռված են տարածաշրջանում կայուն խաղաղությամբ, ինչը հնարավոր է փոխզիջումների վրա հիմնված խաղաղ համաձայնագրի հասնելու միջոցով: Միակողմանի զիջումները բացառվում են, դրանք չեն կարող հեռանկար ունենալ: Եվ մենք հետաքրքրված չենք մի իրավիճակով, երբ տարածաշրջանում խաղաղությունն ու անվտանգությունը չունեն կայուն երկարաժամկետ հիմքեր: Այդ առումով խաղաղ բանակցային գործընթացը մեզ համար եղել և մնում է այս հակամարտության կարգավորման կարևոր առաջնահերթություն:
Հարց. Ինպե՞ս եք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դերը։ Այն գոյություն ունի վաղուց։ Բայց հակամարտությունը դեռևս լուծված չէ։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչ դեր է խաղում Ռուսաստանը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր: Համաձայն եք արդյո՞ք, որ անհրաժեշտ է փոխել բանակցությունների ձևաչափը:
Պատասխան. 90-ականների կեսերից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափը, որում ընդգրկված են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան, եղել է և մնում է բանակցային գործընթացի միակ ձևաչափը: Եվ այն ունի հստակ արդյունքներ: Այն միջազգային հանրության կողմից ճանաչված ձևաչափ է և ներառում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամներին։ Երեք երկրներ, որոնք ունեն բավականին հզոր ռեսուրս՝ քաղաքական, դիվանագիտական՝ միջնորդության գործառույթն իրականացնելու համար: Այս երկրների ներգրավվածությունը շարունակում է մնալ շատ ամուր:
Այս տարիների ընթացքում մշակվել է մի ամբողջ մեխանիզմ, տարբեր չափորոշիչներ և մոտեցումների մի ամբողջ շտեմարան, որոնք ապահովում են այն շրջանակը, որտեղ հնարավոր է մշակել փոխզիջում: Շոշափելի և իրական փոխզիջում: Այս իմաստով մենք շարունակում ենք և շարունակելու ենք աջակցել այս միջնորդական ձևաչափին: Ռուսաստանի Դաշնությունը Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկն է: Ռուսական կողմի ջանքերը շատ արդյունավետ էին, և դա արտահայտվեց ինչպես հուլիսյան իրադարձությունների ժամանակ, այնպես էլ դրանցից առաջ: Վստահ եմ, որ Ռուսաստանի ներգրավվածությունը բոլոր մակարդակներում ընդգծում է այն կարևորությունը, որն ունի Ռուսաստանն այս գործընթացում, և այն կարևոր ներդրումը, որը Ռուսաստանը կատարում է մյուս համանախագահների հետ միասին՝ խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում: Այստեղ մենք ոչ մի կասկած չունենք, և համանախագահների աշխատանքը, որն, ի թիվս այլոց, նաև էսկալացիայի զսպման կարևոր գործոն է, այդ աշխատանքը կասկածի տակ դնելու, առկա ձևաչափը կասկածի տակ դնելու կամ դրա վրա ճնշում գործադրելու ցանկացած փորձ անընդունելի է:
Հարց. ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը հայտնեց, որ Մինսկի խմբի համանախագահներն աշխատում են Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների միջև հանդիպման կազմակերպման ուղղությամբ: Դուք պատրա՞ստ եք հանդիպել Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ:
Պատասխան. Անցած ժամանակահատվածում, հատկապես վերջին երկու տարիների ընթացքում, բավական մեծ աշխատանք է տարվել համանախագահների կողմից տարբեր ուղղություններով: Այն ներառել է անմիջապես կարգավորման խնդիրներ, փոխզիջմանը հասնելու համար հիմնական ձևաչափերին առնչվող հարցեր, ինչպես նաև հարցեր, որոնք վերաբերում են խաղաղությանը նպաստող միջավայրին, մասնավորապես, ծրագրեր, որոնք կարող են նպաստել ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելուն: Հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը և միջազգային մշտադիտարկման մեխանիզմների ներդրումը շարունակում է մնալ աշխատանքի շատ կարևոր ուղղություն: Մենք հավատարիմ ենք մնում աշխատանքի ողջ ծավալի շարունակմանը և, բնականաբար, ես իմ կողմից պատրաստ եմ շարունակել այդ աշխատանքը:
Հարց. Այսինքն՝ Դուք, պայմանականորեն ասած՝ հենց վաղը կարո՞ղ եք առանց որևէ պայմանի հանդիպել Ձեր ադրբեջանական գործընկերոջ հետ։
Պատասխան. Իհարկե, մենք պատրաստ ենք հանդիպել և իհարկե մենք պատրաստ ենք շարունակել այդ աշխատանքը։ Եվ այստեղ ցանկանում եմ կրկին ընդգծել, որ մեր աշխատանքի կարևորությունը կայանում է փոխզիջումներ գտնելու, անվտանգություն ապահովելու, ուժի կիրառումից և մաքիմալիստական մոտեցումներից հրաժարվելու անհրաժեշտության մեջ։ Հայաստանի համար գոյություն ունեն հստակ և կարևոր առաջնահերթություններ։ Մեզ համար Արցախի կարգավիճակի հարցը հանդիսանում է բացարձակ առաջնահերթություն։ Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացումը առանց որևէ սահմանափակումների, իրական, շոշափելի անվտանգության ապահովումը Արցախի համար կարևոր առաջնահերթություն: Եվ մենք պատրաստ ենք աշխատել և՛ համանախագահների, և՛ ադրբեջանական կողմի հետ, որպեսզի ուրվագծենք այն ձևաչափերը, որոնք հնարավորություն կընձեռեն համադրել և չափել հնարավոր փոխզիջման շրջանակը:
Արցախին առնչվող մեկ կարևոր հարց ևս. այս երեսուն տարիների ընթացքում Արցախն ի ցույց է դրել հասարակական կյանքը կազմակերպելու, սեփական անվտանգությունն ապահովելու, միջազգային պարտավորություններ ստանձնելու բացարձակ իր կարողությունը։ Բանակցային գործընթացում Արցախի լիարժեք ներգրավման հարցը շատ կարևոր է և ունի գործնական բնույթ, քանզի այն կամրապնդի բանակցային գործընթացի նկատմամբ սեփականության զգացումը Արցախի ղեկավարության մոտ, որը, ընտրված լինելով Արցախի ժողովրդի կողմից, ունի վերջինիս շահերը ներկայացնելու համապատասխան մանդատ։
Հարց. Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Արցախում հանրաքվե անցկացնելու գաղափարին։
Պատասխան. Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը` առանց որևէ սահմանափակումների համարվում է խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի գլխավոր մոտեցումներից մեկը։
Հարց. Ռուսաստանը ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում ակտիվորեն համագործակցում է և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ: Տեսնում եք արդյո՞ք որոշակի երկիմաստություն սրա մեջ՝ հաշվի առնելով վերջերս հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների սրումը:
Պատասխան. Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ են: Մեր հարաբերությունները բավական ընդգրկուն են, և մեր հարցազրույցի սահմաանփակությունը թույլ չի տա ներկայացնել հայ-ռուսական փոխգործակցության հարցերի ամբողջ շրջանակը, որը վերաբերում է կյանքի բոլոր ոլորտներին, ներառյալ` փոխգործակցությունը անվտանգության հարցերում: Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը դաշնակցային փոխգործակցություն է: Այսպիսով, այստեղ որևէ հարց կամ սահմանափակում չի կարող լինել:
Հարց. Բայց ճիշտ է արդյո՞ք, որ ռազմական համագործակցությունը սկսեց ընդարձակվել հուլիսյան սրացումից հետո:
Պատասխան. Ռազմատեխնիկական ոլորտում մեր փոխգործակցությունը հիմնված է անվտանգության փոխադարձ շահերի վրա և իրականացվում է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առկա համաձայնագրերի, պայմանավորվածությունների և աշխատանքային ծրագրերի հիման վրա: Ռուսաստանը չի խախտում տարածաշրջանում հավասարակշռությունը: Հայաստանը տարածաշրջանային անվտանգության պատասխանատու մասնակից է: Եվ մեր ռազմատեխնիկական համագործակցությունը որևէ կերպ ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ:
Հարց. Եվ Ձեզ չի անհանգստացնում, որ Ռուսաստանը ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցում է նաև Ադրբեջանի հետ։
Պատասխան. Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը փոխգործակցության իր տրամաբանությունն ունի. այն կառուցված է ամուր դաշնակցային հիմքերի վրա: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին և այս ոլորտում համագործակցությանը, նշեմ, որ Ադրբեջանը ամեն կերպ հզորացնում է իր ռազմական ներուժը ՝ փորձելով համոզել իր իսկ հասարակությանը և միջազգային հանրությանը, որ ունի ներուժ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու համար: Եվ դա մատուցվում էր այնպիսի լույսի ներքո, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների չսկսումը «զիջում» է Հայաստանին և Արցախին՝ փոխարենն ակնկալելով բանակցային գործընթացում հայկական կողմերի «միակողմանի զիջումներ»։ Իր ռազմական ներուժը զարգացնելու ադրբեջանական տրամաբանությունն ուղղված է հակամարտության ռազմական լուծմանը, ինչը վտանգ է ներկայացնում Հայաստանի և Արցախի անվտանգության համար:
Հարց. Դուք սա քննարկո՞ւմ եք ռուսական կողմի հետ:
Պատասխան. Իհարկե, մենք ռուսական կողմի հետ բաց ու անկեղծորեն քննարկում ենք բոլոր խնդիրները. մենք դաշնակցային հարաբերություններ ունենք:
Հարց. Համաձա՞յն եք այն տեսակետին, որ Թուրքիայի ակտիվ դիրքորոշումը, Անկարայի միանշանակ աջակցությունը Բաքվին «յուղ է լցնում կրակին» և հետաձգում հակամարտության լուծման հնարավորությունը:
Պատասխան. Հուլիսի 12-ից հետո միջազգային հանրությունը հանդես է եկել բազմաթիվ կոչերով՝ ուղղված լարվածության թուլացմանը ու բռնությունների դադարեցմանը: Միակ երկիրը, որը փորձում էր ոչ թե թուլացնել լարվածությունը, այլ էլ ավելի անկայունացնել տարածաշրջանը, Թուրքիան էր: Թուրքիայի կողմից ապակայունացման և ագրեսիայի քաղաքականությունը սպառնալիք է հարևան բոլոր տարածաշրջանների համար, այդ թվում՝ Արևելյան Միջերկրականի, Հյուսիսային Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի համար։ Այսօր Թուրքիան փորձում է ապակայունացման այս քաղաքականությունն արտահանել Հարավային Կովկաս: Սա լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս։ Թուրքիան վարում է ոչ կառուցողական և վտանգավոր քաղաքականություն: Եվ Թուրքիան իր գործողություններով շարունակում է սպառնալիք ներկայացնել Հայաստանի անվտանգությանը: Այս առումով Հայաստանը կաշխատի իր անվտանգության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ, այդ թվում՝ իր գործընկերների հետ համագործակցության միջոցով:
Հարց. Նախատեսում է Հայաստանն արդյո՞ք դիմել Ռուսաստանին զենքի նոր վարկ ստանալու համար: Եվ ե՞րբ Հայաստանը պատրաստ կլինի մարել զենքի և սարքավորումների գնման վարկը:
Պատասխան. Մենք ունենք համապատասխան ձևաչափեր և հարթակներ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերի քննարկման համար, որտեղ լուծվում են մեր փոխգործակցության բոլոր հարցերը: Ես չեմ մանրամասնի: Ընդհանուր առմամբ, սա մի ոլորտ է, որն ունի իր ձևավորված հարթակը:
Հարց. Բայց Դուք պատրաստվու՞մ եք գնել ռազմական նոր ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ։
Պատասխան. Մենք պատրաստ ենք անել ամենը` մեր երկրի պաշտպանունակության հետևողական ամրապնդման համար։ Ես արդեն նշեցի, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ են։
Հարց. Երևանում շահագրգռվա՞ծ են Գյումրիի ռուսական ռազմաբազայի պահպանմամբ։
Պատասխան. Հայաստանը տարածաշրջանում որևէ մեկի համար սպառնալիք չի հանդիսանում։ Հայաստանն ու Ռուսաստանն ունեն անվտանգային ընդհանուր շահեր, որոնց վրա հիմնվելով էլ անվտանգության ապահովման ընդհանուր նպատակ ենք հետապնդում։ Ռազմական բազան, իր հերթին, ևս նպաստում է այդ նպատակին հասնելուն։
Հարց. Բելառուսում ստեղծված ներքաղաքական իրադրության առնչությամբ բազմաթիվ խոսակցություններ են շոշափվում այդ երկրին ՀԱՊԿ միջոցով օգնություն տրամադրելու շուրջ, կազմակերպություն, որին անդամակցում է նաև Հայաստանը։ Դուք այդպիսի զարգացումը թույլատրելի և հավանական համարու՞մ եք։
Պատասխան. Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ին և վերջինիս շրջանակներում դաշնակցային փոխօգնությանը, ապա այդ բոլոր հարցերը կարգավորվում են իրավապայմանագրային դաշտով, որն ամրագրում է անդամ պետությունների փոխգործակցության հստակ կանոնակարգումը, այդ թվում, անվտանգությանն ու փոխօգնությանն առնչվող հարցերը: Այստեղ մենք ապավինում ենք ՀԱՊԿ իրավական դաշտին։
Հարց. Ենթադրենք, վաղը ՀԱՊԿ-ում քվեարկության դրվի Բելառուսին օգնելու անհրաժեշտության հարցը։ Հայաստանը կո՞ղմ, թե՞ դեմ կքվեարկի։
Պատասխան. Այսօրինակ հարց նախաձեռնելու գործում առանցքային դերը վերապահված է այն երկրին, որն էլ բարձրացնում է փոխօգնության հարցը։ Սակայն Բելառուսի կողմից այդպիսի հարց չի բարձրացվել։
Բելառուսը և Հայաստանը դաշնակիցներ են ՀԱՊԿ-ում և ունեն բավական հարուստ երկկողմ օրակարգ։ Մենք միասին աշխատում ենք բազմակողմ տարբեր հարթակներում։ Մասնավորապես, մենք Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում մասնակցում ենք ինտեգրացիոն գործընթացների։
Հայաստանի և Բելառուսի ժողովուրդներին միավորում է ամուր բարեկամությունը։ Դա արտահայտվում է մարդկային հարաբերություններում։ Եվ իհարկե, մենք չենք կարող անտարբեր լինել այն ամենի նկատմամբ, ինչ տեղի է ունենում Բելառուսում։
Հարց. Վարչապետ Փաշինյանը իշխանության եկավ «թավշյա», ոչ բռնի հեղափոխությունից հետո: Հիմա ստացվում է, որ Հայաստանը սատարում է Բելառուսի ղեկավարին:
Պատասխան. Կասկած լինել չի կարող, որ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման բանալին Բելառուսի ժողովրդի ձեռքում է: Հայաստանն անցել է իր ուղին, և այդ հիմքի վրա զուգահեռներ անցկացնելն այդքան էլ ճիշտ չէ: Այո, կարող են լինել որոշ ընդհանուր պարամետրեր, սակայն ընդհանուր առմամբ տարբեր իրավիճակներ են: Ամենակարևորը ընդունելն ու գիտակցելն է, որ Բելառուսի ժողովուրն է իրավասու լուծել հարցը: Հուսով ենք, որ այս իրավիճակը կլուծվի խաղաղ ճանապարհով:
Հարց. Հայաստանը պաշտոնապես ճանաչում է արդյո՞ք Լուկաշենկոյին որպես Բելառուսի լեգիտիմ ղեկավար։
Պատասխան. Վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է Բելառուսի նախագահին: Մենք հետևելու ենք, թե ինչպես Բելառուսի ժողովուրդը կլուծի այս խնդիրը: Մենք մտադիր ենք շարունակել աշխատել Բելառուսի հետ բոլոր ուղղություններով՝ ինչպես երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում, այնպես էլ՝ միջազգային ձևաչափերում։
Հարց. Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանին՝ գազի գինը իջեցնելու խնդրանքով: Ի՞նչ եք կարծում, «գազի» հարցը կարո՞ղ է վնասել Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային հարաբերություններին:
Պատասխան. Էներգետիկայի խնդիրները, գազի մատակարարման հարցերը կարևոր տեղ են զբաղեցնում մեր երկու դաշնակից պետությունների բավական լայն օրակարգ ունեցող երկկողմ հարաբերություններում: Մենք ունենք ընդհանուր օրակարգ՝ ինչպես անվտանգության, այնպես էլ տնտեսական զարգացման վերաբերյալ, և միասին աշխատում ենք դրա շուրջ։ Մենք ունենք բանակցելու և համաձայնության հասնելու լավ ներուժ: Ամենակարևորը համաձայնության հասնելն է:
Հարց. Այսինքն, այսօր կա՞ փոխըմբռնում: Ի՞նչ արդյունքներ ունեցան բանակցությունները:
Պատասխան. Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ։ Ես լիովին համոզված եմ, որ մենք կարող ենք հասնել համաձայության։ Դա տեղի է ունենում միջկառավարական հանջնաժողովների մակարդակով, և կարծում եմ, որ համաձայնության գալու հավանականությունը բավական բարձր է։
Հարց. Հուլիսին Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանը հայտարարեց, որ Մոսկվան և Երևանը շարունակում են քննարկել Մեծամորի ԱԷԿ-ի արդիականացման համար վարկի երկարաձգման հարցը։ Հիմա նման քննարկումներ տարվու՞մ են, և ինչպե՞ս եք գնահատում դրանց հաջողությունը։
Պատասխան. Ատոմակայանի վերազինումը մտադիր ենք իրականացնել մեր բյուջետային միջոցների հիման վրա։ Եվ այս առումով նոր վարկերի հնարավորությունը դիտարկվում է հենց այն պրիզմայից, որ վերոնշյալ գործողությունն անում ենք մեր սեփական միջոցներով։
Քննարկումները շարունակվում են: Մեր երկու պետություններն ունեն հստակ շահեր, խորը հարաբերություններ, ունեն համաձայնության հասնելու ներուժ:

Armenian Foreign Minister to Interfax: People of Artsakh Have Right to Self-Determination; Russian Gyumri Military Base to Stay
On August 31, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan gave an interview to Interfax correspondent Ksenia Baigarova. He talked about resolving the Karabakh issue, the protests in Belarus, and assessed Russia's military-technical cooperation with Armenia and Azerbaijan. (The following translation of the interview, in Russian, is non-official. The Armenian Foreign Ministry, at the time of this posting, still hadn't published an official translation.)
The recent exacerbation on the Armenian-Azerbaijani border is not the first in history, but it seems for the first time it is accompanied by ethnic clashes between Armenians and Azerbaijanis in different cities of the world, including Moscow. How do you explain this? And what should be done to avoid such incidents in the future?
It is regrettable to observe the incitement of an atmosphere of hatred not only in our region, but also an attempt to transfer it outside the region. An important principle for Armenia in the process of peaceful settlement is to make every effort to create an atmosphere conducive to peace. It is impossible to conduct a peaceful negotiation process in the presence of an atmosphere of hatred, rhetoric of war and the threat of the use of force. It makes no sense to expect progress in the negotiations when Azerbaijan, on the one hand, incites hatred, and on the other hand, in words, strives for peace. It is impossible in the conditions of "Armenophobia", militant rhetoric, to assume that we can have real progress in the negotiations.
So, what must be done to avoid such clashes in the future?
First, there must be an awareness of the need for a peace process. There must be political will and there must be concrete measures. We are negotiating, including on various concrete steps that will help reduce this rhetoric and the escalation of hatred. This block has concrete content, there are a lot of proposals from our side, from the side of the OSCE Minsk Group co-chairs. All these ideas must be implemented.
We have a good example, when last year we were able to implement a project to exchange journalists from Baku, Yerevan and Stepanakert. The results may have been modest, but very important. This is an important part of the entire peace process.
But the recent exacerbation seems to be the most intense in the last 30 years. Why do you think the Madrid principles do not work? What is the reason for continual exacerbations?
What happened on July 12 was actually a repeated attempt after April 2016 to use force, and through military action to impose unilateral concessions on Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh - IF). On July 12, an attack was made on our border posts in the north-east of Armenia, in the Tavush region. A significant number of weapons and equipment was used, including shelling of civilians and civilian infrastructure. Armenia resolutely rebuffed this aggression, reaffirming that there is no military solution to this conflict. Both Armenia and Nagorno-Karabakh have enough forces, enough resources to ensure their defense and security, and the crushing rebuff of Azerbaijan's July aggression has confirmed this once again.
The viewpoint exists that Armenia, in principle, does not really need to settle the Nagorno-Karabakh issue. They say, the lands have been taken, and the status quo is beneficial. How would you comment on this?
I cannot agree with this opinion. Both Armenia and Nagorno-Karabakh are interested in stable peace in the region. This is possible by reaching a peace agreement based on compromises. Unilateral concessions are ruled out, they cannot have prospects. And we cannot be interested in a situation where peace and security in the region do not have stable long-term foundations. In this sense, the peace negotiation process has been and remains an important priority for us to resolve this conflict.
How do you assess the role of the OSCE Minsk Group? It has been around for a long time. But the conflict has not been resolved for 30 years. What do you think about the role of Russia as the co-chair of the OSCE Minsk Group? Do you agree that the format of the negotiations should be changed?
Since the mid-90s, the format of the OSCE Minsk Group co-chairs, which includes Russia, the United States and France, has been and remains the only format of the negotiation process. And it has concrete results. It is a format recognized by the international community and includes three permanent members of the UN Security Council. Three countries that have a sufficiently strong resource - political, diplomatic, in order to implement the function of mediation. The engagement of these countries remains very strong.
Over the years, a whole mechanism has been developed, a whole catalog of various parameters and approaches that provide the framework where it is possible to work out a compromise. A tangible and real compromise. In this sense, we continue and will continue to support this mediation format. The Russian Federation is one of the co-chairs of the Minsk Group. The efforts of the Russian side were very effective, this was manifested both during the events in July and before them. I am confident that Russia's involvement at all levels underlines the seriousness that Russia has regarding this process and the important contribution that Russia is making, together with the other co-chairs, in the work towards a peaceful settlement. Here we have no questions, and any attempts to question the work of the co-chairs, which, among other things,
The Russian Foreign Minister said that the Minsk Group co-chairs are working to organize a meeting between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan. Are you ready to meet with the Foreign Minister of Azerbaijan?
Over the past period, including the last two years, a lot of work has been done by the co-chairs in various directions. This included directly issues of settlement, issues related to the fundamental parameters of reaching a compromise, as well as issues related to an atmosphere conducive to peace, in particular, projects that can help prepare peoples for peace. Strengthening the ceasefire and introducing permanent international monitoring mechanisms remains a very important area of work. We remain committed to the continuation of the entire spectrum of work and, naturally, I, for my part, are ready to continue this work.
Are you ready, let's say tomorrow, without any conditions, to meet with your Azerbaijani counterpart?
Of course, we are ready to meet, and of course we are ready to continue this work. And here again I want to stress once again that the importance of our work lies in the need to find compromises, ensure security, renounce the use of force and maximalist approaches. There are specific and important priorities for Armenia. For us, the issue of the status of Nagorno-Karabakh is an absolute priority. The realization of the right of the people of Artsakh to self-determination without any restrictions, ensuring real, tangible security for Artsakh is an important priority. And we are ready to work both with the co-chairs and with the Azerbaijani side to define formulas that will allow us to compare and measure the measure of a possible compromise.
Another important issue that concerns Nagorno-Karabakh: over all these thirty years, it has shown an absolute ability to organize its social life, ensure its security, and assume international obligations. The full involvement of Artsakh in the negotiation process is a very important issue and, among other things, is of a practical nature. Because this will strengthen the sense of ownership in relation to the negotiation process on the part of the leadership of Nagorno-Karabakh, which, being elected by the people of Nagorno-Karabakh, has a corresponding mandate to represent their interests.
How do you feel about the idea of holding a referendum in Nagorno-Karabakh?
As for Armenia, the right of Artsakh - the people of Nagorno-Karabakh - to self-determination without any restrictions is one of the main approaches of Armenia to a peaceful settlement.
Russia is actively cooperating in the field of military-technical cooperation with both Armenia and Azerbaijan. Do you see some ambiguity in this given the recent aggravation of the Armenian-Azerbaijani relations?
Armenia and Russia are allies. Our relationship is broad enough. Our interview is limited within its framework to outline the entire range of issues of the Armenian-Russian interaction, which concerns all areas of life, including interaction in security matters. The military-technical cooperation between Armenia and Russia is an allied interaction. So, there can be no questions or limitations here.
But is it true that military cooperation began to build up after the July escalation?
Our interaction in the military-technical field is based on mutual security interests and is carried out on the basis of existing agreements, understandings and work plans between Russia and Armenia. Russia does not upset the balance in the region. Armenia is a responsible participant in regional security. And our military-technical cooperation is not directed in any way against third countries.
Aren't you embarrassed that Russia is cooperating in the military-technical sphere with Azerbaijan?
Military-technical cooperation between Armenia and Russia has its own logic of interaction, it is built on solid allied foundations. As for Azerbaijan and cooperation in this area, I note that Azerbaijan is building up its military potential in every possible way, trying to convince its own population and the world community that it has the potential to resolve the conflict in Nagorno-Karabakh by military means. And this was brought up in the vein that Azerbaijan makes a "concession" to Armenia and Nagorno-Karabakh, without starting hostilities, instead counting on "unilateral concessions" of the Armenian parties in the negotiation process. The Azerbaijani logic of building up its military potential is aimed at a military solution to the conflict, which poses a threat to the security of Armenia and Nagorno-Karabakh.
Are you discussing this with the Russian side?
Of course, we openly and frankly discuss all issues with the Russian side: we have allied relations.
Do you agree with the opinion that Turkey's active position, Ankara's unequivocal support for Baku, "adds fuel to the fire" and postpones the possibility of resolving the conflict?
After July 12, the international community made numerous calls for de-escalation and an end to the violence. The only country that tried not to reduce tensions, but to bring even greater instability to the region, was Turkey. The policy of destabilization and aggression on the part of Turkey is a threat to all neighboring regions, including the eastern Mediterranean, northern Africa and the Middle East. Today Turkey is trying to export this policy of destabilization to the South Caucasus region. This is a serious concern. Turkey is pursuing an unconstructive and dangerous policy. And Turkey continues to demonstrate by its actions a threat to the security of Armenia. In this regard, Armenia will work to further strengthen its security, including through cooperation with its partners.
Does Armenia plan to apply for a new arms loan to Russia? And in what year is Armenia ready to repay the loan for the purchase of weapons and equipment?
We have appropriate formats and platforms for discussing issues of military-technical cooperation between Armenia and Russia, where all issues of our interaction are resolved. I will not go into details. In general, this is an area that has its own established platform.
But are you going to buy new combat aircraft and helicopters?
We are going to do everything in order to consistently strengthen the defense capability of our country. I have already told you that Armenia and Russia are allies.
Is Yerevan interested in maintaining the Russian military base in Gyumri?
Armenia is not a threat to anyone in the region. Armenia and Russia have common security interests, and it is on the basis of these mutual interests that we pursue a common goal of ensuring security. The military base also helps to achieve this goal.
In connection with the internal political situation in Belarus, there is a lot of talk about providing assistance to this country through the CSTO, which includes Armenia. Do you think such a scenario is acceptable and likely?
As for the CSTO and allied mutual assistance within the CSTO, all these issues are governed by the legal framework, which fixes a clear regulation of interaction between member states, including all issues related to security and mutual assistance. Here we rely on the CSTO legal framework.
Let's say tomorrow the CSTO votes on whether Belarus needs help? Will Armenia vote for or against?
To initiate such an issue, the main role is played by the country, which raises the issue of mutual assistance. But this question did not arise from Belarus.
Belarus and Armenia are allies within the framework of the CSTO and have a fairly rich bilateral agenda. We work together in a variety of multilateral formats. In particular, we are participating in integration processes within the framework of the Eurasian Economic Union.
There is a strong friendship between the peoples of Armenia and Belarus. This is expressed in human relationships. And of course, we are not indifferent to what is happening in Belarus.
Prime Minister Pashinyan came to power after a "velvet", bloodless revolution. Now, it turns out that Armenia supports the Belarusian leader.
There can be no doubt that the key to resolving the current situation is in the hands of the people of Belarus. Armenia has gone its own way, and it is not entirely correct to draw parallels on this basis. Yes, there may be some general parameters, but in general these are different situations. The most important thing is to accept and acknowledge that the resolution of the issue is the prerogative of the people of Belarus. We very much hope that this situation will be resolved peacefully.
Does Armenia officially recognize Lukashenko as the legitimate leader of Belarus?
Prime Minister Pashinyan congratulated the President of Belarus. We will keep an eye on how the people of Belarus can resolve this problem. We intend to continue working with Belarus in all areas, both within the framework of bilateral relations and in international formats.
Armenia turned to Russia with a request to reduce the gas price. Do you think that the "gas" issue can damage the allied relations between Armenia and Russia?
Energy issues, issues of gas supplies are the most important issue of bilateral relations between our two allied states, which have a broad agenda. We have a common agenda - both on security and on economic development, and we are working on this together. We have good potential to negotiate and negotiate. The most important thing is to negotiate!
So, there is mutual understanding today? What were the results of the negotiations?
We are working on it. I am sure that we can reach an agreement. This is happening at the level of intergovernmental commissions, and I think that the probability is very high that we will be able to agree.
In June, the Russian Ambassador to Armenia stated that Moscow and Yerevan continue to discuss the issue of extending the loan for the modernization of the Metzamor NPP. Are there any such discussions now, how do you assess their success?
We intend to re-equip the NPP at the expense of our budget funds. And in this sense, the possibility of new loans is considered taking into account the fact that we are doing this at the expense of our own resources.
Discussions are ongoing. Our two states have certain interests, deep relations, they have the potential to negotiate.